Tělocvična u ZŠ v Kobeřicích

Studio WMA Architects vyhrálo ve vyzvané soutěži výstavby tělocvičny u ZŠ v Kobeřicích.

Autor: WMA Architects

zdroj: FB WMA Architects

Související články


Komentáře

 1. balde :

  v Koběřicích to jde na obyč tělocvičnu, al v Ostravě na bazaly, kde jsou na to upe jiné finance nic :D. Krásný příklad, že to je jen o tom, že se chce.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 2. thvari :

  balde: pokud do toho lidé nebo politici jdou a priori s představou, že architekt stavbu neúměrně prodlužuje a prodražuje, tak takové nesmysly se těžko vyvrací. takový člověk pak ani nemůže poznat rozdíl mezi něčím, co vysoutěžené je a co není. pokud se soutěžení veřejných staveb ale stane normou, pak i politik nebo člověk, který tomu nerozumí, bude pořádat soutěže, protože se bude držet té normy :).

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Not great, not terrible :

  Vyzvat jenom pár předem vybraných (na základě jakého klíče?) arch. kanceláří není žádná soutěž. Otevřená soutěž by té obci přinesla víc návrhů řešení. Vítězný návrh vypadá spíš jak montovaná hala nějakého strojírenského podniku s vyřezanou dírou v boku…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 4. Inženýr :-) :

  Not great, not terrible:
  No nevím, zda je otevřená architektonická soutěž úplně super řešení pro malou obec. Např. otevřenou architektonickou soutěží řešili stavbu sportovní haly v Žabni… a dopadlo to tak, že dostali sice hodně kvalitních návrhů, ale nejlevnější byl za pul miliardy…. a asi oba dva víme, že půl miléhojardy Žabeň asi nedá dohromady…. vyzvaná soutěž je, dle mého názoru, lepší … např. vezmete si architekty z okolí a požádáte je o studii stavby (samozřejmě, že zaplatíte např. 4 studie, protože kdo dělá zadarmo že?? :) ) a poté si vyberete pro sebe nejlepší návrh (např. hlasováním občanů)…. a můžete soutěžit zhotovitele projektové dokumentace – DUR, DSP DPS…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Not great, not terrible :

  Inženýr :-):
  A jak definujete architekty z okolí? Opava ano, Ostrava už ne? A proč by lepší návrh nemohl mít někdo z Ratiboře, Kozlí nebo z Žiliny? Proč oslovit 4 a ne 7 nebo 12 kanceláří? A hlasování občanů…lidi jsou schopni vybrat kombinace alabastrových lvů a trojúhelníkových oken; bez komise s aspoň někým, kdo architektuře rozumí je to ztráta času…
  Pokud někdo pro malou obec navrhne halu za půl milijardy, tak u kreslení moc hulil… Zastupitelstvo přece může stanovit limit, do kterého se chce maximálně vlézt.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 6. Inženýr :-) :

  Not great, not terrible: Ano, třeba tak… Opava ano, Ostrava už ne.. pokud je se jedná o obec u Opavy (např. Koběřice)… neříkám přece, že v Žilině, Kozlí nebo v Ratiboři nejsou kvalitní architekti, jen si myslím, že tito architekti by měli tvořit ve svém okolí…. mají nějaký vztah k tomu místu, znají ho atd… ale jak jsem psal dříve, myslím si, že je to vhodný model pro malé obce. Zastupitelstvo si může určit, kolik architektů osloví a je jedno jestli 4,7 nebo 12… důležité je, že osloví architekty…. např. na základě referencí, portfolia.. a dostane 4,7 nebo 12 více či méně kvalitních návrhů, ze kterých si starosta, zastupitelstvo, občané, vyberou to co se jim líbí nejvíce. Ano, máte pravdu, že lidé si mohou vybrat úplné hovadiny (fialovou barvu na dům… betonový plot s kamenným reliéfem a lvem u brány… ), není to skvělý model, obecně s referendem nesouhlasím, protože lidé jsou schopni vybrat cokoliv. :), ale pokud budou mít 4,7 nebo 12 návrhů, které budou od architektů, tak i výběrem té (např. dle mého názoru, nebo dle vašeho názoru) nejhorší varianty se postaví něco (tělocvična, kulturní dům, autobusové zastávky…) co bude mít kvalitu..
  Žabeň přestřelila tím, že vypsala architektonickou soutěž… protože do soutěže se přece dávají návrhy, které jsou uvalené, přemrštěné, megalomanské, návrhy, které vypadají skvěle, nadčasově atd.. v soutěži si nikdo neláme hlavu nad tím, kolik to má stát, jestli se to „dá postavit“ atd. Hulení k tomu občas asi taky patří, nevím, nejsem architekt, jsem stavební inženýr :).

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.