Letecké pohledy Nové Karoliny

Karolina + Tieto
Mnoho lidí se myslí, že OC Forum je monstrózně velké. Možná velké je, ale zatím stojí na relativně volné ploše.  Dejte celou budovu ostravského magistrátu do polí, to je něco podobného. Proto jsem si chvilku pohrál  a dodělal etapy Karoliny do fotky.

Této úpravě fotky říkám „sci-fi“. Dodělal jsem snad plánovanou výškovou budovu na Karolině, studii Regionální centrum , zamítnutý hotel Campanile & Premiere Classe   ,zástavbu Černé Louky a Dolních Vítkovic.

K OC Forum jsem loajální, ale nevypadao by zajímavěji kdyby…. 

Zdroj: Facebook OC Nová Karolina / Facebook Michal Polák – eMPe foto

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Nevím, mám z Karoliny takové rozpoluplné pocity, zevnitř mi ani nevadí ale zvenčí ji furt nemůžu přijít na chuť. Z těch snímků vynikne jak je tak nějak hmotově mimo a připadá mi, že do centra nepatří. Zajímavá je ta poslední fotomontáž se zelení na střechách, ta tu hmotu přece jen trochu rozbije, to by rozhodně Karolině neublížilo.
  I ta kancelářská budova, která se mi z ulice líbí mi z vrchu připadá velká ale ta má aspoň hmotu rozbitou dvorem a navazuje svojí polohou přiléhající k ulicím na to centrum tak nějak přirozeněji.
  Ale berte to jako čistě subjektivní názor laika… :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Crazym :

  oprava: rozporuplné haha, ještě spím….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. johny :

  I z vrchu vypadá Fukušima jako vřed centra….

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. X236K :

  Kancelarska budova sice nerespektuje zadnou ulicni caru, ale je vizualne lehci – i diky dvoru, proskleni a zaoblenym rohum.

  Fukusime ovsem pomuze jedine bagr a demolice. Ostrava je urbanisticky naprosto ztracene mesto… zlati komunisti a jejich sorela!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Miv :

  Myslím, že na Fukušimu by spoustu lidí nahlíželo jinak, kdyby se alespoň repspektoval původní koncept pěší lávky. Pěší lávka neměla být zkratkou do Fukušimy, měla být zkratkou do centra a to i když je Fukušima zavřená.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  X236K: „Ti zlatí komunisti“ nevybudovali jen sorelu, ale nechali chátrat domy v centru, které pak jenom bourali. Totálně nesmyslně nacvakaly paneláky do centra města. O zrůdnosti brutálních panelových sídlišť se nemá ani cenu zmiňovat, což ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. X236K :

  Martin: ja vim… prijde mi ale smutne, ze to nejlepsi, co bylo po valce v Ostrave postaveno, dokazal postavit zrovna bolsevik. Vypovida to neco o nasi soucasne urovni. Za Fukusimu by mel byt nekdo verejne popraven…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Tomas T. :

  X236K: No tak mne osobne to zase tak strasne neprijde. A co se tyce onoho „bolsevika“. To je to same jako se vsim ostatnim. Panelak od Le Corbusiera je super, co z toho udlala dalsi hromadna vystavba je hruza. To stejne mohu prohlasit o Karoline. Prace s hmotou a geometrickymi tvary je take zajimava. Co z toho vznikne kdyz se to zacne budovat na kazdem rohu, vidime.
  Ja jsem zvedav jak to zapadne co okolni zastavby, az se za par roku dodela zbytek namesti.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Summerboy :

  Ech… to jsou zase blaboly… to oznaceni a la japonska elektrarna mi prijde hloupe, stejne jako ubohe narky nad „vredem centra“. Ta desitky let nevyuzita planina sto metru od namesti vredem nebyla???

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. Kostelnik :

  SUMMERBOY: touche!

  MARTIN z MSSTAVEB: co poslat tu Vasi izualizaci „zeleneho“ FORA majitelum nakupniho centra? Treba je to zaujme a chyti se toho :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. jura5 :

  Kostelnik: Ale nechyti. To by na to střechy musely být naprojektované, a to určitě nejsou, když se tak šetřilo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. X236K :

  Summerboy: ja si proste stojim za tim, ze Nova Karolina je maximalne nepovedeny projekt. Ano, asi je lepsi, kdyz tam stoji tohle monstrum, nez dira v zemi, ale proc pit vodu, kdyz muzeme (mohli jsme) pit vino? Je to obrovska promeskana prilezitost. Nemam nic proti obchodnim centrum a kancelarim. Tyhle veci do centra patri. Provedeni je zde ale naprosto tragicke.

  PS: ta stavba Fukusimu pripomina

  Tomas T.: hrozne mi vadi, jak si kdekdo mysli, ze kdyz namaluje pravitkem par car, tak to automaticky je velke funkcionalisticke umeni. Mam rad funkcionalismus. Bezhlave pouziti velkych ploch, primek, betonu a skla ale nedava vzniknout funkcionalismu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Bio :

  Věční kritici, buďte rádi, že tam něco je a nemudrujte furt, neříkám, že sem z toho buhví jak nadšeý, ale na kvalitní architekturu bychom v Ostravě čekali 50 – 100 let a do té doby by tam byla jen obrovská podmáčená louže pro holuby a pár bezdomovců a feťáků.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. X236K :

  ^^ s timhle pristupem by se nikdy nic nezlepsilo…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. Crazym :

  Summerboy : A jak ta desítky let nevyužívaná planina ještě nedávno žila… :-) http://slecinky.eu/images/68352697194046115420.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Martin [msstavby.cz] :

  X236K: Kde jste vzal, že Forum bylo projektováno ve funkcionalistickém stylu ? Kdyby to měly být všechny stavby ve tvaru krychlí a toho co uvádíte, tak vlastně i RD typu „kostka“ je takový nepovedený funkcionalistický výtvor, ne ?

  Opravdu Fukushima ? Proč ne Catawba ( http://enformable.com/2012/04/fire-at-catawba-nuclear-power-plant-in-vital-battery-room-area/catawba/ ), Forsmark, Barsebäck ( http://www.ask.com/wiki/Nuclear_power_in_Sweden ). Dungeness ( http://www.sciencephoto.com/media/342340/enlarge ). Tyhle jaderné elektrárny přece taky vypadjí podobne, tak proč Fukushima ?
  Kdyby jste nebyl jak ovce a slepě neopakovalo ten nesmyslný název po tzv. „umělcích“ a hlavně nebýt přírodní katastrofy, ani žádnou Fukushimu neznáte !

  Teď vážně ? Co vám připomíná, kdyby jste neznal Fukushimu a pochybuji, že se zabýváte tvarem elektráren po světě ??

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Bio: Ale, hlavu vzhůru ! Kvalitní architektura přece v Ostravě je a vzniká ( Městská Brána, Divadlo loutek, Concepthouse, Svět techniky, Dolní Vítkovice, Fabe Trade atd. ). :)))
  I

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Kostelnik: Skromně díky !

  Nevím na jakou zátěž jsou střechy projektovány, ale v tomto stavu se tam mohou do květináčů vysadit keře, nebo popínavé rostliny, které by se mohly plazit po částech fasády.
  Ale kdyby střechy byly projektovány na stromy, bylo by fajn vidět jak na jaře zelená listí a na podzim zas opadá. Krásně by celé Forum měnilo barvu. Jakl roční období. A když ne to, mohli zvýšit atiky a aspoň umístit solární panely.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. acdlcia :

  Bio: To myslíte vážně „buďte rádi že tam něco je“? To bysme měli být rádi i kdyby tam postavili třeba lisovnu pet flašek? Vám by to bylo prostě jedno? Jen když tam něco stojí! Tohle je (nebo spíše byl) jeden z nejlukrativnějších pozemků v Ostravě a opravdu není jedno co se tam postaví, to by mohli třeba na Masarykově náměstí postavit spalovnu a vy byste byl rád že tam něco stojí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. acdlcia :

  Snímky jsou to opravdu pěkné, jenom nějak nemůžu najít rozdíl mezi první a druhou fotkou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Martin [msstavby.cz] :

  acdlcia: Máš recht ! :) Už jsem to zpravil.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. PetrP :

  Přesně, je nesmírně trapné nazývat Karolinu Fukušimou, kterou by z Vás nikdo neznal, nebýt té tragédie… Už to tady někdo psal. Tak už se prosím chovejte jako dospělí lidé a neopakujte vše jako papoušci…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 23. acdlcia :

  Tak ten nový první snímek ukazuje opravdovou brutalitu těch plných stěn. Kdyby bylo více obvodu budovy proskleno nepůsobil by celek tak masivně. I když ty skleněné plochy stejně většinou nefungují jako okna, jsou na nich reklamy a někde jen hluchý prostor se vduchotechnikou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Bio :

  acdlcia: Mě se fakt líbí jak ted každý musí hrdě projevovat svůj názor na cokoli, za komunistů tam byl hnusný podnik, na parapetech hromady popelu a každý držel hubu a byl „spokojen“ doteďka se v Ostravě volí komunisté nejvíc z celé republiky. Prostě je to centrum města, které se vylidnuje, je to centrum města do kterého sami Ostraváci přestali chodit, maximálně o víkendu poblít kandelábry u stodolní nebo rozmlátit nedalekou vlakovou zastávku. Tato koncepce i s naddimenzovaným obchodňákem je to nejlepší, co dané území potkalo, přitahne to lidi, nějací se tam nastěhují a budou tam i pracovat v té kancelářské budově a až se to dostaví i s rekonstruovaným trojhalím bude to místo žít svojí atmosférou. Např. Jatka se nechala první zchátrat, pak se prodala Bauhausu, ten na to se…re také, tak se ted odkoupí, pak budou chátrat dál a nakonec spadnou a dalších x let tam nic nebude. Nejsem pro žádné spalovny, ale obchodňák v centru překousnu, za komunistů se to stavělo také viz. jiná česká města a jak lidé pobíhali v ulicích a jásali, ani nepípli proti.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 25. marian :

  octavia je oktávka, neboli okta, celoodrpužené kolo je celopéro, praha je pragl, tramvaj je lokalka nebo šalina a nová karolína je fukušima. pokud tyhle přejmenování používám, tak papouškuju a nepoužívám svůj mozek?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Fred :

  Ano je to presne tak jak pise Martin. Nebyt katastorfy v Japonsku, o zadne Fukusime bys v zivote neslysel!!! A pokud jen trochu používáš mozek, pak ti musí byt jasny i rozdil v pojmech, které si napsal…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Tomas T. :

  No a to kaufland? podivejte se na jeho hmotu, na te prvni fotce je to nadherne videt. A v porovnani s forem jsou 3/4 sten jsou take bez oken. Pojdme najit nejakou jaderku pro kaufland :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Tomas T. :

  martin [msstavby.cz]: No svet techniky je take jenom hra s geometrickymi tvary. Vzdyt je to jenom jeden trojuhelnik. Rekl bych ze pro vetsinu lidi zde je pojem architketura hlavne o jmenu, ktere danou vec projektuje. Pleskot je osobnost, a po te co udelal vodojem, si nikdo nedovoli rict ze svet techniky je zase jen geometricky tvar.
  Tim nechci rikat , ze se mi forum nebo svet techniky nelibi….. spis jen porovnavam.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Martin [msstavby.cz] :

  marian: Většinou tam uvádí zkrácené vlastní názvy. U Práglu je to zas odvozeno od názvů Prahy v jiných jazycích ( Prag, Prague ). Lokálka jako místní dráha, neboli lokální dráha. Tak samo šalina to jsou vlastnosti. Tak teda nevím, jakými zkratkami či úpravami části názvu vzniklo z Karoliny Fukušima ….?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. marian :

  přezdívka fukušima vznikla tak, že obchoďák karolína prostě vypadá jako jaderná elektrárna. o té podobnosti se psalo na fórech už předtím, než se stal ten malér ve fukušimě!
  příklady přezdívek, které vznikly díky podobě:
  skůtr JAWA z 50/60let – prase, čuník
  malý citroen (neznám typ) – ošklivé káčátko
  VW – brouk (brouk se tomu říká tak dlouho, že by si mohl někdo myslet, že to je původní označení. ale není)
  betonová plastika u barandovských mostů v praze – koupaliště pro hrochy
  nový mrakodrap v lonýně – okurka
  oc forum nová karolína v ostravě – fukušima. sory, já tomu jinak říkat nebudu :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. X236K :

  Martine, na tehle urovni se bavit nebudu…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Sanju :

  Vážený Martine, chápu, že Vás rozvášnila prohlášení o „urbanisticky ztraceném městě“ a „zlatých komunistech“, ale:
  1) Vznik oikonyma „Fukušima“ motivovaly (nejspíše) obrázky jaderné elektrárny, na kterých budova reaktoru připomíná dóm Fóra Nová Karolina – tvarem, i bílým obložením a šedivou střechou. Druhým podstatným faktorem byla i podoba mezi slovy „Fukušima“ a „Karolina“ (shodný počet slabik, poslední dva vokály shodné).
  2) Že se obrázky jaderné elektrárny k nám dostaly náhodou a jen kvůli katastrofě… co to dokládá? Že by nás to jinak nenapadlo? Asi nenapadlo, ale katastrofa se stala, obrázky sem doputovaly a spustily proces jazykové hry.
  3) Pochybuji, že „umělci“ o kterých píšete, byli jediní, kdo oikonymum „Nová Fukušima“ rozšířil, na tomto webu jsem ho zaregistroval týdny předtím, než se do světa dostal film pánů Vladimíra Skórky a Martina Šimíčka. Na tom, že byl tomu nepříliš vtipnému dílku věnován větší prostor, než by si zasloužilo, se asi shodneme. Ale výraz Fukušima pro svou protestní činnost používají i významné osobnosti ostravské kulturní scény, jako Ilona Rozehnalová, Jaroslav Němec, Martin Strakoš nebo Viktor Kolář. Ty svým „uvozovkováním“ shazujete.
  4) Jazyk je fenomén, který se vzpírá nejrůznějším omezováním. Pokud už se výraz rozšířil a funguje v hlavách lidí, mávnutím kouzelného proutku ho neodstraníte. Máte možnost výraz nepoužívat a tím působit na své okolí. Je to lepší než lidi označovat za ovce a tím urážet jejich inteligenci.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. Martin [msstavby.cz] :

  X236K: Ne, to spojení s funkcionalismem mě fakt zajímá.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. Martin [msstavby.cz] :

  Sanju: Nepotřebuji měnit myšlení lidí … ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. Tomas T. :

  :-D :-D me se tady ta debata libi…. polovina na to nadava a polovina to obhajuje. At je to jakkoli, tak je jasne, ze nabidkou obchodu je to nejlepsi OC v ostrave. A asi nejvice na co cele tady se hodi uslovi Jary Cimrmana: Ano, muzete se mnou nesuhlasit, a muzete se mnou vest spory. Ale to je tak jedine co udelat :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. Nimrod :

  Tomas T.: Tomáši, žádný vodojem ale plynojem! A rozhodně to není „jenom“ trojúhelník – když už tak trojboký hranol, mluvíme přece o prostorovém objektu…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 37. Tomas T. :

  Nimrod: pardon…. upsal jsem se, a beru to dle tech snimku jako pudorysy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. Nimrod :

  Tomas T.: OK myslel jsem si to, ale i tak by to nebyl trojúhelník ale spíše čtverec, protože k STC patří i to „náměstíčko“, terasovité schody před ním. Ale rozumím :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. Miv :

  Rozjímání nad tím jestli je to Fukušima nebo Dukovany je o ničem. Zkusme se bavit o aroganci developera. Vám nevadí, že z původního konceptu lávky vedoucí do nového centra zbyla lávka do obchoďáku? Navíc když při tiskovce developer s Vážnou tváří prohlásí, že po zavíračce se musí použít z lávky alternativní trasa, což znamená, že sejdete schody a ohromné obchodní centrum v noci obejdete. Je to k smíchu, urbanismus má zjevně na párku a s klidem se nám smějí do objektivu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 40. Summerboy :

  Dobře to tu žije, děcka :-D :-D :-D. Přidávám se k týmu proti používání hloupého pojmenování podle japonské elektrárny ;-)
  @Marian: Kde, prosím Vás, kdo kdy psal o podobnosti Nové Karoliny s Fukušimou dříve, než došlo k té hrůze? Nechci nikoho podceňovat, ale elektrárna Fukušima byla v době svého fungování pro průměrného Čecha zcela nedůležitá a pochybuji, že by o této rádoby podobnosti někdo psal dříve.
  @Sanju: Plně souhlasím s uvozovkováním Martina. Kulturní scéna je důležitá a mám osobně z jakéhokoli projevu kulturnosti upřímnou radost, ale to, že někdo proti něčemu prostestuje a je nekonvenční, z něj ještě nedělá umělce.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. acdlcia :

  Bio: Co do toho pletete komunisty. Já jsem o komunistech nic nepsal. Jenom jsem reagoval na to že je vám podle toho co píšete jedno co se postaví, a „buďte rádi, že tam něco je“ jsou vaše slova která to dokládají. Není mi jedno co se kde postaví, a pokud si dobře přečtete co jsem napsal tak se dozvíte že jediné co jsem karolině vytkl je málo prosklených stěn a né komunisti. Rozhodně nehodlám „projevovat svůj názor na cokoli za komunistů“ ani je volit.

  Ale to že se jí říká fukušima mi jedno je, na stavbě to nic nemění a ta fiktivní reportáž byla dobrá. Kdo tyto tvůrce zná tak ví že dělali třeba i fiktivní reportáž o zateplení chrámu sv. Víta a ta byla ještě lepší.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. Sanju :

  Summerboy: Nevím, zda jste seznámen s iniciativou „Nová Fukušima“ (http://ostravablog.cz/zpravy/k-architekture-a-urbanismu-obchodniho-centra-forum-nova-karolina/), pod kterou jsou podepsané významné osobnosti kulturní scény. Lidé jako světoznámý fotograf Viktor Kolář anebo režisér Radovan Lipus rozhodně nejsou umělci jenom proto, že proti něčemu protestují. Martin předpokládám oslovení „umělci“ směřoval jenom na autory onoho fiktivního dokumentu, chtěl jsem mu ale ukázat, že jsou zde i tací, kteří si nezaslouží být „uvozovkování“. Až příliš mi to totiž připomínalo slova šéfredaktora MS Deníku o „strážcích vkusu i správného života“ (http://moravskoslezsky.denik.cz/nazory_region/nemracte-se-ostravaci-20120324.html).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 43. rasta :

  že se místní znalci nezaměří na jiné architektonické skvosty, které vás picnou do očí když přijíždíte po Místecké do Centra. Ono už vyhlásit třeba objekt Bextra v roce 2006 za dům roku!!! bylo ze slabšího soudku. Stavba to je příjemná, ale musel to být hodně hubený rok, pokud vyhrála takové ocenění. Mnohem větší „masakr“ je cirkus AAA, který upoutá každého přijíždějícího svou nápaditostí. Je toho celkem dost podstatnějšího než si ve stylu bulváru dloubat do kontroverzních věcí. Když vám na stejně velké ploše opodál postavili Kaufland parking, tak to skoro nikoho nevzrušilo. Přece jen dobrý nákup pseudo otravin to omluví

  Thumb up 0 Thumb down 0
 44. acdlcia :

  rasta: Ale jo proti kauflandu bylo taky hodně lidí jenže ten nenavazuje přímo na centrum města ale na parkoviště autobusů tak nevzbuzoval takové emoce a navic si o tomto území lidi nedělali takové iluze jako o oblasti Karoliny, ta se taky časem vstřebá a příjde jiná stavba na kterou budou všichni nadávat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 45. Miv :

  @rasta: „… tak to skoro nikoho nevzrušilo …“, že Vám je to jedno neznamená že to je jedno ostatním. ad AAA: Nevím jestli jde srovnávat plochu pod mostem s obrovskou revitalizovanou plochou přímo u centra. Máte pravdu, je toho spousta co nevypadá nejlépe, ale jestli se nemýlím, tot o vlákno je o NK, ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 46. acdlcia :

  Ja bych se spíše bál toho přírodního areálu v Bělském lese. Na té vizualizaci je oproti leteckému snímku nějak podezřele málo stromů což mi evokuje masivní kácení a to mi moc „přírodní“ nepříjde.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 47. marian :

  sumerboy: nepsal jsem o tom, že by se hovořilo před japonským tsunami o podobnosti s fukušimou ale o podobnosti s jadernou elektrárnou obecně

  Thumb up 0 Thumb down 0
 48. Houbelec :

  Tato stavba má ve skutečnosti jen dva velké vizuální problémy. Největší disharmonii způsobuje ta nejvýše položená centrální „kostka“. Být místo ní něco mnohem menšího, nebo nejlépe dokonce nějaká deprese, celý objekt by se vizuálně rozšířil a snížil, a působil by opravdu jako nákupní středisko, ne jako nějaký utopický průmyslový objekt.
  Druhý problém jsou barvy – je to moc světlé. To se buď napraví samo za deset let, až fasáda zažloutne, nebo by to šlo vyřešit snadno, kdyby se ten imbecil, který to vymyslel, podíval směrem na centrum (foto č.2), a uviděl by úplně jiné barvy, než tuhle jasně bílou a vyblitě šedou.
  Vzhledem k tomu, že to už stojí, a nic z toho asi bourat nebudou, bylo by nejlepší obestavět to normální zástavbou, ztmavit bílou barvu, a nacpat na rovné střechy zeleň, jak navrhuje autor článku. Tím by se to co nejvíce schovalo, a byl by klid.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 49. Tomas T. :

  Nevíte někdo jak je to s plány na druhou etapu výstavby? Má ji dělat ostravské projektstudio, tak jsme zvědav kdy budou nějaké vizualizace….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 50. Balde :

  ta zelen na strese y tomu pomohla

  Thumb up 0 Thumb down 0
 51. tommyknocker :

  Ta Karolina je pekne hnusna

  Thumb up 0 Thumb down 0
 52. Martin [msstavby.cz] :

  tommyknocker: Velmi konkrétní vyjádření názoru…

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.