Lázně v areálu dolu Trojice

yaa_2014I letos mladí architekti soutěžili v Young Architect Awards. Soutěž je určena studentům či absolventům oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, ale i autodidaktům praktikujícím v oboru. Během několika následujících týdnů vám podrobně představíme ty přihlášené práce, které se týkají míst v našem regionu.

Lázně v areálu dolu Trojice | Ing. arch Jiří Papoušek (FAST, VŠB-TUO)

Konceptem projektu lázní v areálu bývalého dolu trojice je maximalizace využití stávajících hodnotných struktur (zbývající budovy, opěrná zeď a betonové skelety bývalých zásobníků) tyto struktury se projekt snaží revitalizovat a novými ingerencemi pouze zvýraznit jejich působení, nové objekty jsou navrženy na místě  bývalých budov. Vlastní stavba lázní je řešena z části v zemi za opěrnou zdí, z části ve starých skeletech, s finálním akcentem nové budovy, která dotváří prostorovou kompozici areálu, uzavírá ji, ale nijak ji nenarušuje.

Pozemek se nachází na slezské straně Ostravy v areálu dolu trojice. Dnes je využíván spolu s budovami k lehkému průmyslu.

Pozemek byl vybrán z důvodu silného potenciálu místa. Pozemek je na rozhraní dvou základních urbáních systémů města Ostravy, moravské Ostravy (vydatná struktura města s občanskou vybaveností) a slezské Ostravy, (rozvolněná struktura především pro bydlení) toto umístění spolu s historickým dědictvím jednoho z nejstarších ostravských dolů a možností využít horké prameny dalo za vznik myšlence zbudování vodních lázní v celém areálu bývalého dolu Trojice a provést tak konverzi areálu dolu na vhodnou občanskou vybavenost nadmístního významu, která by se stala novým ohniskem města a dopomohla tak multiplikovat účinky konverze sebe sama pro město jako celek. Řešení areálu je názorem jak využít jedinečného výrazu celku pro funkci jakou bychom si těžko dokázali v podobném kontextu představit (v souvislosti s tradičními, lázeňskými areály).

Areál se sestává ze staveb pro krátkodobé ubytování (konverze bývalých budov a novostavby) plaveckého areálu, rehabilitačních lázní, pavilonu sladkovodních živočichů (v návaznosti lanovkou přes haldu Emu na ostravskou ZOO), další občanské vybavenosti, venkovních bazénů a objektu samotných rekreačních lázní vznikajících v dnes rozpadající se opěrné zdi na jihozápadním svahu areálu. Urbanisticky je soubor budov řešen jako bývalý aparát dolu, všechny nově vznikající budovy leží na místech původních budov, v případě nemožnosti zastavění z důvodu poddolování, byly na místech budov v jejich půdorysných stopách navrženy zpevněné a vodní plochy. Na místech těžních věží a jam jsou umístěny artefakty připomínající jejich polohu.

Objekt lázní vyrůstá ze zmíněné opěrné zdi, a využívá její historické a výrazové hodnoty pro vytvoření prostředí pro lázně nečekaného, které však nelze nalézt jinde v evropských lázeňských městech. Objekt s výhodou využívá starých struktur zdí a betonových skeletů. V jejich kontextu je začleněn nenásilně a svou formou vhodně dotváří prostorovou kompozici celého areálu.

Stavba je primárně bez oken, uzavírá se sama do sebe a napětí vyvolané materiálovou skladbou starých cihelných zdí a nových struktur doplněné práci se světlem v podobě prosvětlení perforacemi a světelnými vlákny dává budově a především jednotlivým prostorům v ní neobyčejnou atmosféru, která přesně artikuluje to v čem je síla „Ostravského industriálu“. Další částí lázní jsou zasazeny do konstrukcí zbylých po ukončené těžbě, dá se z nich vyjít ven a využít venkovní bazény na opěrné zdi, neobyčejný výhled přes historické budovy dolu na Moravskou Ostravu je pak kontrapunktem vnitřní intimnosti a uzavřenosti lázní.

Konverze areálu počítá s predikcí rozvoje černé louky podle vítězného návrhu a v kontextu místa a účelu jej déle systematicky rozšiřuje a tím tak řeší problematická místa nejenom areálu jako takového, ale i přilehlých oblastí.

Nové konstrukce domu jsou betonové, konstrukce polygonálních nádob je opláštěna měděným plechem.

Pro informace o dalším ročníku sledujte náš web, nebo přímo yaa.cz.

Související články


Komentáře

 1. johny :

  Další krásný projekt… kdyby město bralo alespoň trochu v potaz tyto práce mladých architektů a snažilo se je nebo na jejich základech něco realizovat, byla by Ostrava za dobu existence této soutěže jedním z nejkrásnějších měst Evropy…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 2. zerdě :

  hm, tak tenhle projekt se mi zamlouva

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Jirka :

  Moc dobré, navíc Lázně mohou být samy o sobě velmi výdělečné a hlavně, je to obří přínos pro město. Odvádí se z toho poplatky, jde o určitou míru prestiže, rozšíření cestovního ruchu, návazné služby, výhody pro okolí… Za mě všechny palce nahoru! Ale bohužel, projekty krásné, ale co z toho jak jsou na papíře. To chce vyvinout i snahu mimo papír. Ale to bohužel Světlík sám táhnout nemůže.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. aggu :

  http://www.diamo.cz/view-document-details/32-noviny-diamo-duben-2008
  stránky 3-4

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Danek :

  Včera jsem se dostal k příloze MSdeníku, kde bylo popsáno využití dulních mineralních vod z Jeremenka,které je mimochodem vypuštěno
  bez užitku do Ostravice.Članek se týkal možnosti vybudovaní lázní v Ostravě a využití těchto vod k Lázenské činnosti….docela jsem se pro to nadchl,studie leží udajně na magistátu a čeká se až to někdo uchopí a začne na projektu lázní pracovat…bylo tam i něco vybudovaní aquaparku ve stylu Tropical Island….zase příležitost…doufám , že by se mělo tlačit na město..aby lázně vznikly.Co vy na to?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. aggu :

  Danek: Důlní voda čerpaná z Jeremenka (z hloubky 380 m, až cca 200 litrů za sekundu) se vypouští tady pod vítkovickým jezem: http://mapy.cz/s/llAs
  Volně dostupné. Nejbližší termály ;). Teplé až 30°C, neodželezněné. Nepít ;)
  Další možností je využít vodu pro vytápění objektů v blízkém okolí (horkovody). Ale to už je volba někoho jiného, jestli chce tento přírodní dárek využít pro něco velkého nebo vytápět nějakou boudu ve Vítkovicích.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.