Revitalizace okolí Dolu Jan Maria

yaa_2014I letos mladí architekti soutěžili v Young Architect Awards. Soutěž je určena studentům či absolventům oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, ale i autodidaktům praktikujícím v oboru. Během několika následujících týdnů vám podrobně představíme ty přihlášené práce, které se týkají míst v našem regionu.

 

Revitalizace okolí Dolu Jan Maria | Lenka Bartůňková (FAST, VŠB-TUO)
Spoluautoři: Jan Mončka, Lukáš Vohralík
Vedoucí práce: Ing. arch. Josef Kiszka

Nedaleko centra Ostravy, na slezském břehu Ostravice charakteristické svou rozptýlenou urbánní strukturou soustředěnou kolem jádrových struktur šachet se rozprostírá jedna z chřadnoucích enkláv kolem starého dolu Jan Maria. Změnami se prostor dostal na okraj zájmu a i přes dobrou polohu, dostupnost a už dnes opět dobré přírodní prostředí. Pozůstatky původních industriálních objektů dolu i hornických kolonii ještě vytvářejí charakteristický obraz místa zakořeněného v dobách rozkvětu města (imprese) a dávají šanci vzniku čtvrti zcela odlišné od mdlých suburbánních satelitů na okraji města.

Dlouhodobá práce nahlíží na území jako celek a přetváří území na novou strukturu se zachováním všeho původního a současně s postupným doplňováním prázdných míst novou alokaci bydlení individuálního i sociálního (bydlení pro seniory, startovní byty atd.). S tím souvisí i obnova, konverze a doplnění jádra území v prostoru vlastního dolu Jan Maria jako generátoru restartu enklávy.

Příklady doplnění jádra funkcemi společnými jak pro rezidenty tak pro funkce v centru (hotel, kultura, sport, sociální služby) jsou navržené objekty nové (sociální centrum . stacionář a rehabilitace) tak přestavby (tělocvična, kulturní dům, dům dětí). Nový objekt rehabilitace navazuje tvaroslovně na historické prostředí a vytváří spojení mezi rezidenčním bydlením a centrem – šachtou.

Studie není příkladem obnovy jednoho industriálního objektu ale celkovým pohledem na potřeby a možnosti města Ostravy a potřebu obnovy od charakteristické urbánní a architektonické struktury se zachováním obrazu místa jako atraktivního a identifikačního aspektu až po konverzi a dostavby nových objektů korelujících formou s historickým charakterem, jejich materialitu i detail.

Pro informace o dalším ročníku sledujte náš web, nebo přímo yaa.cz.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.