Konverze odlévací haly vysoké pece

Jak jsme již informovali, začal nový ročník architektonické soutěže pro mladé talenty Young Architect Award 2012. V rámci této události Vám po deset nedělí představujeme poněkud výživnějším způsobem u nás doposud nezveřejněné soutěžní projekty z minulých ročníků, které se týkají regionu.

Dnes práce přihlášená na YAA 2011: Konverze odlévací haly IV. a VI. vysoké pece v Dolní oblasti od Martiny Bařinové.

Urbanismus
Objekt je součástí bývalého průmyslového areálu sloužícího pro výrobu a odlévání železa. Je součástí národní kulturní památky dolu hlubina dolní oblasti vítkovic. V současné době se pracuje na začlenění tohoto areálu do organismu města ostravy. Provozní schéma návrhu reaguje na situaci navrženou ing. Arch. Pleskotem. Používá rastr 125x125m, který napomáhá navázat urbanismus centra města tvořeného tímto rastrem na strukturu průmyslového areálu. Dopravní situace počítá s možností prodloužení ulice ruská, která vyusťuje na nový kruhový objezd, napojující areál na centrum. Ulice ruská je navržena jak pro automobilovou tak pro tramvajovou dopravu. Parkování se nachází v podzemních garážích nacházejících se pod celou plochou nové knihovny umístěné v bývalé koksovně.
Jižní osluněná strana objektu odlévací haly vítá návštěvníky přicházající směrem od plynojemu nástupem na osu objektu. Naopak záda objektu jsou určena pro zásobování objektu exponáty a je zde umístěn i sklad kavárny.

Koncepce
Hlavním cílem projektu je citlivý přístup k industriálnímu objektu, který je důležitou součástí ostravského průmyslového jádra. Tento objekt utváří velkou částí siluetu města. Proto bylo zvoleno řešení, které se snaží co nejméně zasáhnout do původní konstrukce. Nová struktura prorůstá patrem odlévací haly a vytváří fungující symbiozu spočívající v ochraně a atraktivnosti industriálního prostoru, který stávající objekt poskytuje a zároveň oživení a nové využití, které nevyužívanou budovu probudí opět k životu.

Nově navržené objekty fungují jako samostatný organismus co se týče vytápění zásobování a větrání, tak aby původní budovu co nejméně zatěžovala svým provozem. Díky tomu je možné si dále užívat jejích kolosálních a impozantních prostor jak zvenčí, tak z interiéru.

Provozní schéma
Objekt je rozdělen téměř symetricky na dvě poloviny jejichž osu tvoří již existující komunikace . Z této komunikace je nástup do obou částí muzea. Provoz muzea funguje lapidárně na základě prosklených ochozů obíhajících kolem nových ovbjektů a stoupajících po patrech vzhůru tak dlouho až se ovine okolo vysoké pece a umožní návštěvníku se dostat až nad úroveň střechy odlévací haly. Trasa je sestavena tak, aby se střídaly prostory výstavní s prostory odpočinkovými ve formě vnitřních atrií opatřených zelení či vodními prvky. V prvním nadzemním podlaží se nacházejí kromě vstupního foyer a zázemí zaměstanců také sociální zařízení pro návštěvníky, kavárna a přednášková síň. Kavárna a přednášková síň jsou otevřeny přes dvě podlaží s možností vystoupat na galerii. V 3.Np se nacházejí již pouze výstavní prostory, z nichž některé jsou přístupné z původního patra odlévací plošiny a některé ze skleněného ochozu.

Konstrukční řešení
Hmoty nové konstrukce jsou navrženy z liaporbetonu tl. 500 mm. Díky jeho vysoce izolačním vlastnostem je v návrhu umožněno užít pohledový beton jak na povrchu tak i v interiéru. Betonové kvádry nemají žádná okna, pouze shora jsou prosvětleny proskleným stropem. Ochozy jsou uzavřeny do skleněných tubusů, jimiž může návštěvník stále vnímat prostory haly i vnitřních atrií, při přesunu mezi výstavními prostory. Původní patro je bylo proskleno z důvodu průniku světla do přízemních atríí.

Za spolupráci děkujeme yaa.cz. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník soutěže je 4.7.2012. Veškeré informace najdete na webu.

Související články


Komentáře

  1. Jiřík :

    Čistý, nádherný návrh :) sem s ním !!!

    Thumb up 2 Thumb down 0
  2. Headfox :

    To by se mi taky líbilo :)…

    Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.