OVASTORY #54 Planetárium

Již s určitou pravidelností zveřejní nějaká veřejná instituce (obvodní radnice, magistrát, městská firma) působící v Ostravě stavební projekt, který je za hranicí rozumného chápání. Naposledy se tak stalo s budovou planetária.

Stavbu by mělo financovat město Ostrava.  Projekt je samozřejmě bez architektonické soutěže. Autorem projektu je Ateliér Simona, který se vyžívá v extravagantních a velmi nákladných stavbách na realizaci a údržbu.

Celý objekt má připomínat kosmickou loď. Objekt působí jako budova vytržena z konceptu zábavních parků s tématikou Star Wars, které nyní realizuje Disney. Tedy jako kulisa pro zábavu.

Budovy planetárií v sobě spojují nejvyšší technologický a myšlenkový pokrok lidstva. Tedy zkoumání a  pozorování planet, hvězd, celého vesmíru. Jedná se tedy o aktivity velmi vážené a důstojné úrovně. Tomu by měl odpovídat i vzhled budov, ve kterých jsou tyto aktivity prováděny. V lidské historii tomu tak bylo vždy. Vědecké a vzdělávací budovy měly vždy důstojný a vážený vzhled. Tyto budovy zaznamenaly velký rozmach v období První republiky a byly současně špičkovou architekturou.

Současná podoba nové budovy budovy a v areálu planetária působí jako kýčovitá pouťová atrakce. Nikde v civilizované společnosti nenajdete například Přírodovědné muzeum ve tvaru dinosaura. Technické muzeum ve tvaru šroubováku. Muzeum historie ve tvaru kroniky…

Samotná budova má areál doplnit. Snaží se však na sebe strhnout veškerou pozornost svou netradičností. Objekt doslova v areálu parazituje. Náplň objektu se má odehrávat uvnitř. U promítání vám bude úplně jedno, jak to vypadá z venku. Náplň objektu se odehrává v interiéru. Extravagantní je však exteriér,který nemá s funkcí nic společného. K čemu bude lidem v zasedací místnosti fakt, že sedí v něčem, co bude vypadat z části jako měsíc? Opět k ničemu. Je to stejný případ jako sluníčka a pastelky na fasádách MŠ a ZŠ. Jsou k ničemu a bez vkusu.

Dle vizualizací má být spodní patro velká místnost s velkými digitálními obrazovkami. Upřímně. Jak zajistíte kvalitní obraz, když z jedné strany místnosti máte celostěnovou prosklenou fasádu, přes které bude svítit slunce? Natož promítat vesmír, který je černý. Proč je parter plný nožíček a průchodu pod schody, když se v něm nebude nic odehrávat? K čemu vlastně takové schodiště?

I v samotné Ostravě umíme budovat skvělé interaktivní prostory se vzdělávací funkcí. Jedná se například o Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice.

Tento projekt budovy planetária se řadí k dalším podobným slobomyslným projektům jakými jsou tržnice na Černé louce, radnice obvodu Mariánské Hory a Hulváky, lanovka z DOV do centra města nebo poslední bonbonek horská dráha s areálem muzea MHD před hlavním nádražím v Ostravě-Přívoze. Město zcela bez vize.

Návrh působí nedůstojně a snižuje vážnost vzdělání. Z areálu planetária dělá spíše zábavní park, než kultivované místo poskytující vzdělání.

V Hradci Králové vzniklo něco podobného. Se stejnou funkcí…

zdroj: FB Archwars

Nemusíme chodit daleko pro příklad kvalitní stavby planetária. Planetárium a hvězdárna v Brně je pro rekonstrukci ukázkovým příkladem kvalitní stavby.

Více se můžete dozvědět v reportáži ČT.

Související články


Komentáře

 1. aldar :

  Současný objekt planetária získal nějaké ocenění v soutěži Dům roku. Jestliže se jedná o přístavbu, měla by se tak chovat, stávající objekt se svým tvarem nabízí pro střízlivé rozšíření. Novému návrhu chybí pokora a cit pro místo – dva velmi důležité faktory kvalitní stavby.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 2. Tano :

  Mě se ten nápad z Měsícem docela líbí, ale nějak mi to nesedí k tomu zbytku pod ním. Měsíc bych nechal, zbytek bych předělal.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. Lukáš :

  Celá vizualizace mi připadá jako ze 60.-70. let minulého století, kdy byl Měsíc potažmo lety na měsíc aktuální téma. V dnešní době mi to působí trochu zastarale. Mimochodem to že nikde v civilizovaném světě tématická budova není pravda, když ve Švýcarsku je muzeum dopravy, kde fasáda budovy je tvořena dopravními značkami (to jenom tak na okraj).

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. rasta :

  tohle si nedovedu představit ani v tom Disneylandu, natož pak v lese za Porubou… někteří lidé nemaj fakt soudnost

  Thumb up 4 Thumb down 3
 5. Michal :

  Hmmm, proč jsou asi hvězdárny často za městem v lesích?

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. David :

  Planetária jsou určena především pro popularizaci astronomie, kosmonautiky a věcí s tím spojených. Spíše než k vědeckým ústavům by tedy měly být přirovnávány ke kinům nebo výstavním prostorám. Z tohoto pohledu si nemyslím, že by budova planetária musela mít za každou cenu vážný vzhled.

  Thumb up 8 Thumb down 4
 7. Tjs :

  Michal: protože je tam míň světelného smogu?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 8. aggu :

  Taky mě jejich wow-„architektura“ nikdy nebrala. Tady i všude jinde platí klasické K.I.S.S.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  Ta stavajici budova je fajn, ani ta navrhovana me osobne treba neurazi, je to takove hrave, ale tak tam stejne chodi z 90% milenci a rodice s detmi, takze ze mne klidne.
  Ale spis jsem chtel rict, ze by mohli prioritne resit treba parkovani, nez toto.. tusim ze to resi(?) co jsem tam byl naposled, tak jsem parkoval na trave, aby se dalo projet..

  Thumb up 2 Thumb down 1
 10. Tomin :

  Tak abych řekl pravdu, tak tento článek absolutně nechápu. Když budova nemá nápad, tak tady všichni píšeme, že budova je bez nápadu, a když budova má konečně nějaký nápad, tak se tady objeví článek, že „Objekt působí jako budova vytržena z konceptu zábavních parků“. Fakt nechapu. Mě například tato budova absolutně neuraží, navíc když je na absolutní periferii. Je úsměvné, aspoň pro mě, říkat, že se tato budova jako planetárium nehodí k současné budove. Líbí se mi více než ta nemastná neslaná budova planetária bez nápadu.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Tomin: Dobrý den, prosím nepleťte si texty v článcích s komentáři diskutujících. Nikdy jsme v článku nevolali po budovách vzhledu asteroidu co narazil do obřího mikročipu a podobných halucinogeních stavbách.

  Tato stavba rozhodě nápad nemá. I stavba na okraji města může být krásná.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 12. Tomin :

  Martin [msstavby.cz]: Asi se díváme každý na jiné vizualizace, protože jediné co tam nemá nápad je planetarium, proto Vám asi příjde, že to tam „nezapadá“. Taky nejsem natolik uzkoprsý, abych očekával, že budova planetaria nemůže být např. ve tvaru měsíce. Naopak mi to z hlediska funkce planetaria příjde jako skvělý moderní nápad. V tomto spatřuji ten nápad architekta, že se nad tím trochu zamyslí a dá budově charakter, který prostě současné planetarium nemá. Každopádně je to můj subjektivní pocit, který tady prezentuji a nehodlám Vám vyvracet Váš subjektivní pocit, takže jestli Vám příjde, že budova nemá nápad, tak prosím.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  ja jen pripomenu, ze na vizualech k rekonstrukci realizovane 2013/14 neco jako restaurace k videni bylo. je fakt, ze teda v porovnani s navrhem ze Simony je to sucharina (ale co neni, oni proste v atelieru Simona delaji takove veci – domy ve tvaru kraba, zelvy, ptaka…)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. Davidb :

  Hynek [msstavby.cz]:
  Nevím proč ale připomíná mi to Čitván nebo nějaký pavilon v ZOO.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.