Jaká je kvalita života v centru Ostravy?

Pracovníci Ostravské univerzity nás oslovili s pomoci se šířením dotazníku.

K poznání přispějí obyvatelé Moravské Ostravy a Přívozu…Dodnes se neví, co přesně obyvatele do centra přitahuje, nebo naopak proč se z něj lidé stěhují pryč. A to byl jeden z důvodů, proč Ostravská univerzita nastartovala výzkum na toto téma. Zároveň poslouží pro zjištění spokojenosti současných obyvatel Moravské Ostravy a Přívozu.

Výstupem, který doloží důležité informace o kvalitě života v centru Ostravy, budou vyplněné online dotazníky. Ty obvod Moravská Ostrava a Přívoz a Magistrát města Ostravy zveřejní na svých webových stránkách a sociálních sítích během března 2018 a lidé se tak budou moci do výzkumu anonymně zapojit kdykoliv z pohodlí svého domova.

„Ptáme se na motivaci k přistěhování do centra, na nynější spokojenost s životem v Moravské Ostravě a Přívoze, ale také na to, zda obyvatelé uvažují, že centrum opustí a proč. Díky spolupráci s městem doufáme, že oslovíme co nejvíce obyvatel, kteří nám dotazníky vyplní. Zjištěné výsledky mohou napomoci identifikovat hlavní výhody a nevýhody života v centru Ostravy. Díky výzkumu bude mít město lepší informace k případným řešením zjištěných problémů.“ vysvětluje hlavní důvody dotazníkového šetření mezi obyvateli Ondřej Slach, vedoucí výzkumu za Ostravskou univerzitu (OU). Dotazník vznikl v rámci spolupráce mezi Katedrou sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě OU a Magistrátem města Ostravy a obvodem Moravská Ostrava a Přívoz. Samotný výzkum je pak realizován s univerzitami z německého Lipska a Erfurtu.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc_hzz9Z_AhrJvGOBcwAechlJ85G_dj6-t-F3CEaXHywjRflA/viewform

Související články


Komentáře

 1. Permonik :

  Škoda, že to není i pro lide co tam jezdí za práci, nákupy atd. ti jsou taky nedílnou současti života v te časti.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 2. MM :

  Super, vyplněno. Chci vidět ty výsledky :-)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 3. Summerboy :

  Doufam, ze hlavnim vystupem nebude, ze nespokojenost je s nedostatecnym poctem parkovacich mist, cehoz reseni bude zasterkovani proluk a postaveni straznich budek ke kazde z nich…

  Thumb up 19 Thumb down 0
 4. Crazym :

  Vyplněno i s patřičnou jedovatou poznámkou :-)
  A i když jsem pesimista od přírody, odpověď bych asi shrnul do věty: Rozhodně lepší než v minulosti :-)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. MM :

  Jsem za takové průzkumy rád, ale myslím, že se stačí s otevřenýma očima projít v centru a okolí. Budování nové zastávky u Elektry je další smutný příběh, který dokresluje chování města a obvodu. Pro mě jsou nejzásadnější dvě věci. Kvalita veřejného prostoru a ovzduší.
  Veřejný prostor není ani náhodou na úrovni třetího největšího městě. V podstatě dostáváme naloženo i od menších měst. Jakákoli nová rekonstrukce vypadá jako by byla dělána v roce 1980 (čest ulici 28. října v centru). Nekvalitní materiály, neudržovaná zeleň, bordel. Nebaví mě se neustále rozčilovat a řešit to. Jediná cesta je úprk. Druhá věc je ovzduší. Za poslední 2-3 roky je situace horší než byla. Díky ekonomickému boomu jede koksovna na plné obrátky. Smrdí celý Přívoz, smrdí i část centra. Je to humus. Prašnost je na vysoké úrovni, balkón mám černý jak bota. Když to utíráte, zjistíte, že popel je mastný. Dalším bodem laguny. Totální smrad v centru, Fifejdách, Mariánkách, ale také v Porubě a Zábřehu. Když si to sečtete, tak musíte být opravdu velký patriot, když chcete zůstat v centru (Ostravě)…

  Thumb up 10 Thumb down 4
 6. Adam Cerv :

  MM: Je to zvláštní a smutný úpadek no. Před pár lety jsem věřil, že se ta Ostrava prostě zvedne, že přijde konjunktura, nové investice, proměna. Teď už tomu nevěřím, perspektivní lidi odcházejí, o víkendech mrtvo a když už někoho potkáte, tak většinou sociální případ nebo důchodce. Smutné je to hlavně díky té nepromněněné šanci. Nedávno jsem byl po x letech v Ústí nad Labem, nikdy bych nevěřil, že nás tak zubožené a komunisty postižené město může předběhnout. V centru města spoustu lidí, prostranství opravené,, nechápu. Svou neaktivitou za současný stav rozhodně může i vedení, Ostrava prostě není New York, potřebuje trochu dynamičtější rozvoj, výstavbu aby se chytili i další investoři a změnila se tak i celková špatná image města. Vedení ovšem vyčkává, nechalo si sice vyhtovit určitý plán rozvoje, což určitě chválím, za tu dobu nečinnosti ovšem město upadlo na můj vkus příliš hluboko.

  Thumb up 10 Thumb down 11
 7. okno :

  MM: Kvalita veřejného prostoru je fakt mizerná. Ta zablácená pěší stezka přes nám. E. Beneše (přímo před okny radnice MOaP!) je něco neskutečného. Působí to jako v nějaké rozvojové zemi.

  Thumb up 17 Thumb down 1
 8. D-r :

  Adam Cerv: Bývám v Ústí dost často a je to tam úplně v háji. S Ostravou nelze srovnávat.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 9. Danek :

  Tak pred nedavnem jsme resili inv.konferenci v cannes a v predeslych let, dle dnesni reportaze v tv…kde byli prez. 2lokality prum.zona hrusov a proluky v centru pry bylo uspesne takze by meli prijit rez.bydleni i office…pockame a uvidime.snad tisk prinese nejake info..specifikovane.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. Adam Cerv :

  D-r: No já myslím, že se právě Ústí nedá srovnat s tím co bývalo, na rozdíl od Ovy. Jako není to tam ještě ideální, ale tempo, které nasadilo, i jiná města za posledních pár let je pro Ostravu do nebe volající. Nemyslel jsem tím, že Ústí už Ostravu předběhlo, ale má k tomu podle mě slušně naběhnuto. Nějak tam už necítím ty stejné problémy, skladba obyvatel mi teda bohužel přijde horší už tady. Ústí neztrácí meziročně tolik obyvatel co Ova, teď tam snad byl i meziroční nárůst.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 11. D-r :

  Adam Cerv: Cesty v Ostravě jsou lepši, chodníky též lepši, v Ústí žádná novostavba za poslední x let. Cigošu v Ostravě také méně. Průmyslovost Ústí v p-li. Velky problém s parkovaním, s Ostravou prostě nelze srovnávat. Nevím v jakem Ústí jste byl, ale není tam žádné tempo, prostě velká smůla.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 12. Adam Cerv :

  D-r: Tak to já zase nevím v jaké Ostravě jste byl vy ? Cigošů méně ? Jako min. přes víkend je to tak 70% lidi co potkám. Chodníky jsou sice možná opravené, ale dlažba i kvalita se střídá co pár metrů, vkus žádný. S tím Ústím mě neberte za slovo, byl to můj pocit a poměrně velký šok, když to srovnám s cca 8mi lety zpět co jsem tam byl, a připadalo mi to tam jak někde v Rumunsku. Dnes je to clekem normální město pro život, které se prostě bezesporu zvedá. Ostrava pokulhává.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 13. aggu :

  Internet je fajn. Z psychiatrického hlediska.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 14. Moon :

  Adam Cerv: Pardon, ale Ústí nad Labem mi taky způsobilo šok. Tak nebezpečně jako v centru Ústí se v Ostravě cítím jen v těch nejhorších částí Přívozu.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 15. Moon :

  Adam Cerv: Podotýkám, že jsem tam byl v sobotu a přesně jak jste popsal Ostravu, byli tam převážně bezdomovci a jiná individua. Jediné normální místo byl obchoďák v centru. Takže za mě bída. :-)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 16. Adam Cerv :

  Moon: Tak je to minimálně na stejné úrovni. (Obchoďák v centru, individua). Na stejné úrovni to ale před tím rozhodně nebylo. Cítil jsem se tam normálně bezpečně, s tím Přívozem to trochu přeháníte,. Už je to v porovnání s Ovou úplně normální město. Nechci se ale bavit o Ústí, chci prostě poukázat na to, že i když se toho v Ostravě třeba dost opravilo a zkulturnilo, v centru je třeba teď díky konjunktuře pár nových podniků, tak vývoj rozhodně pozitivně nevnímám. Stává se tu z toho město duchů, přemýšlím jestli jsem někdy v Evropě viděl podobně velké a podobně mrtvé město.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 17. D-r :

  Moon: No pravě, v centru sami cigoši a socky. Vedle Forumu ještě vice méně, ale trošku dal směrem na Kliše je to prostě hrozně, všechno rozbité, baráky opravene v roce 75 naposledy, všechno se sype. Pan Adam si asi dal par panáku před procházkou Ústí, jestli viděl to tak krasně. Pro mě Ostrava je ideální město pro život, dobré cesty, žádné zácpy, všude, kde potřebuji, pohodlně zaparkuji, mam tady všechny obchody co potřebuji. Když někdo přijede na návštěvu, mam co ukázat. Pěkné parky.
  Asi pane Adame fakt bydlíme v různých Ostravach))).

  Thumb up 4 Thumb down 3
 18. Jirka :

  Adam Cerv: uz to s tou kritikou Ostravy fakt prehanite. prece jen alespoň trochu objektivity

  Thumb up 5 Thumb down 2
 19. Adam Cerv :

  Jirka: To jsem si taky říkal, ale je na čase se podívat pravdě do očí :D. Není důvod si klepat po rameni a říkat si, že je všechno ok. Nemá smysl poukazovat na to, že se povedla jedna věc z deseti.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 20. D-r :

  Adam Cerv: Pravě jsem se vrátil z centra. Hodně lidi, vůbec mi ne připadali jako socky. Tak nevím kde je problém;-).

  Thumb up 6 Thumb down 3
 21. Adam Cerv :

  D-r: Nevím, v centru žiju a o víkendu jsem tu hodně lidí neviděl hodně dlouho. Asi díky pěknému počasí pár lidí vylezlo. Dopoledne a v pozdím odpoledne tu už nikdo není.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 22. Summerboy :

  K těm komentářům od “Adam Cerv” asi nemá vůbec cenu něco psát, protože asi žije na jiné planetě v jiném časoprostoru.

  Thumb up 6 Thumb down 9
 23. Adam Cerv :

  Summerboy: Jo jasně, všechno tu je super, samí fajn lidi,. Jako mám pocit, že tu nikdo z vás asi nežije nebo se nedíváte kolem sebe. Máte pravdu, té negace je hodně, ale je to ve mě už za ty roky nashromážděné. Prostě mě štve, že město, ve kterém žiju celý život, mám v něm spoustu známých a zážitků ztrácí svoje postavení a stává se čím dál větší periférií, která vlastně nikoho moc nezajímá. Mám pocit, že mimo jste spíše vy. Nevím no, projděte se o víkendu dopoledne po centru, Vítkovicích, Marijánkách, do Přívozu vás ani neposílám. Všechno v pořádku tady asi není. Jo, když vejdu do Karoliny, tak je to jak v jiném světě, to ano.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 24. Adam Cerv :

  Čeho se tak všichni najednou zastáváte ? Já jsem tady spokojený, žije se mi tady dobře protože jsem patriot, ale mohlo by se už tady k…a něco začít dít. Lidi se tady přes zimu stydí někoho vzít. Když přijede klient nebo obchodní zástupce nějaké firmy, je raději poslán na Svinov, než aby musel přes Hlavní nádraží a ten „ghetoidní“ Přívoz. Spousty proluk, objekty typu Ostravica, náměstí E. Beneše, zastávka na Sýkoráku, jatky, nový skelet na nábřeží, těch šrámů je na můj vkus nějak moc. Pokud se nepletu, tak teď má být ekonomický boom, proč už je tady 10 let krize ? Kdyby se nestavěla Karolina, tak tady už nevím kolik let nevidím jeřáb. V každém jiném velkém městě jsou jich teď desítky. Jaká je teď vize města ? Zelená Ostrava ?, dost vtipné když sem někdo přijede přes zimu. Jako třešnička na dortu je přístřešek na Elektře, děkujeme, že jsme se po dvou nebo kolika letech dočkali. Teď odbočím, ale úroveň města se pozná i podle volebních výsledků a volební mapu jistě znáte…

  Thumb up 11 Thumb down 4
 25. Jirka :

  Adam Cerv: pokud to srovnavate s Ženevou tak ok. ale jsme v Ćesku. Mrknete se nekdy po republice. Jak třeba vypada to tolik vychvalovane Brno. Jste fakt totalne mimo a pevne se toho drzite.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 26. davidb :

  Rozhodně není Ostrava na špici českých či moravských měst.
  A hlavní nádraží je fakt drsné, ale brněnské je prostě o třídu níž:
  https://www.facebook.com/SeznamZpravy/videos/2082749218667376/

  Thumb up 2 Thumb down 2
 27. Adam Cerv :

  Jirka: To myslíte vážně? Kdy jste byl naposledy v Brně?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 28. aggu :

  Jirka: Ostrava a především centrum je úplně jiné město než na počátku devadesátek. Je ale pravda, že ty největší změny se zatím dějou tak nějak ve „spodních skoro až alternativních proudech“. Spousta lidí, zejména těch starších si prostě o těch proudech v Deníku, Blesku nic nepřečtou, v televizi je taky neuvidí, do centra se nedostanou (je to daleko a Kaufland je blíž), takže si jedou jako kolovrátek názor, který si udělali před 20 lety. Neví, že dnes jsou v centru dobré restaurace, neví, že je tam Pant, neví v podstatě nic z toho, čím dneska centrum žije.
  Sociální bubliny prostě fungují. Pro centrum to dobré není. Politiky to nezajímá.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 29. Michal :

  Nějaké srovnání s Berlínem by nebylo? Nebo Detroitem? Ten tu už delší dobu nebyl.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. MM :

  aggu: Bohužel alternativní proud je a bude vždy alternativním proudem. Je to oživení, ale nedá se na tom postavit město (centrum). Mě stačí když chci jít o víkendu v centru někam na pivo a přitom si dát i něco slušného k jídlu. Stodolní nepoužitelná. No a pak vám zůstane Radegastovna (proto je tam pořád plno), U Rady a Slezská P.O.U.R. Jinak konec. V roce 2018 bych si rád zašel na dobré pivo a standardní jídlo do pěkného prostředí. V centru to zkrátka možné není. Není to jen o pivu :-), ale dobře to ilustruje centrum. Já si vážím každého nového podniku, podnikatele, ale zkrátka centrum musí být schopné vygenerovat 5-10 kvalitních hospod. Otevřít si kavárnu vyzdobenou překližkou není tak složité, v podstatě takových podniků je celá řada, ale není to mainstream.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 31. Summerboy :

  MM: V tom pripade do centra asi moc nechodite a clanky o novych podnicich na techto strankach taky asi moc nectete. Restauraci neni dost, ale nejsou to ty tri ctyri, ktere jste vyjmenoval. Zalezi, jestli hledate podnik, kde se najite a napijete za dve kila, anebo jestli jste ochoten jit do neceho slusnejsiho.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 32. Jirka :

  Adam Cerv: v Brne jsem často. problém vidim v pristupu lidi. když je v brne smog ( a ze je tam často) tak Brnaci reknou ze je to prece jen mlha. nas problém je negativni vztah (tady vidim praci medii které informuji o Ostrave zasadne negativne a mentalni slabsi jedinci u nas to prejimaji )Ostravaku k Ostrave. viz. vy….. je tady milion problemu. ale takovi jako vy nechteji nic pozitivního videt. je to fakt smutne ze nevidíte jaky kus Ostrava usla.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 33. aggu :

  MM: Tak jestli je třeba Bernie´s na Stodolní nepoužitelný, tak už fakt nevím, kam až sahá váš gurmánský level :-)
  Mimochodem Bernie´s má otevřeno v sobotu i v neděli.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 34. kdojekdo :

  Spousta komentářů o ničem. Ten co reaguje si nepřečte podstatu komentáře předchozího. Já z Brna jsem a srovnávat s Ostravou ho fakt nelze, v každém městě je život jiný, zažitý, v kolejích, město tvoří lidé brněnských generací. Ano, v Brně je lepší počasí, více slunečních dnů. Brňák do Ostravy bydlet nechce, v tomto je to nevyvážené. V Brně je ale dražší žití.
  Gurmánský level v Bernie’s? Ano, je tam draho a vyskytuje se tam hodně “dost jiných lidí”. Stejné gurmánství je i jinde v OV i za třetinu ceny. Seznam za kredit…..

  Thumb up 2 Thumb down 1
 35. dolil :

  Na Stodolní nemůže být kultivovaná restaurace. To prostředí je pokleslé.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 36. aggu :

  dolil: OMG…

  Thumb up 1 Thumb down 5
 37. aggu :

  kdojekdo: Super. Prosím o tip, kde v Ostravě dostanu to co v Bernie´s za kilo.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 38. anti moravak ta bo ostrava ne :

  Bohužel Ostrava mavíc :( Pokud nebude kupni sila. A lidi budem delat u lopaty tak ne. U pasu za 15 tis hruza.

  Thumb up 0 Thumb down 9
 39. Danek :

  kdojekdo: Asi pred 2lety jsem poznal jednu pani z Brna s pritelem na prehrade Kruzberk a trochu jsme se zakecali byli to fajn lidi a pan je z Ov a pani pochazi z Brna…ona se k nemu prest.do Ov,tak nejak doslo k tomu jak se ji v Ov zije a tolik pozitiv co rekla o Ov me absolutne prekvapilo…Dokonce Ostravu hodnotila vyse,znam treba nekolik ucitelu z Brna, kteri tady zijou a uci na mistnich skolach..dceru uci taky jeden…takze ze by se tady nechteli stehovat je blabol.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 40. aggu :

  anti moravak ta bo ostrava ne: „Já mám 15 v Kolbence u pásu, takže v Ostravě není kupní síla“. Jestli takhle uvažuje víc lidí, tak žijem v reálném The Walking Dead.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 41. Adam Cerv :

  Jirka: Myslím, že jste mě nepochopil. Myslíte si, že ráno vstanu a jsem nasraný, že tu musím bydlet ? Že mi tu všechno vadí ? Ne, já se můžu kdykoliv sebrat o odjet pryč. Jenomže to nechci, mám to tady rád a o to víc mi vadí věci které jsem jmenoval. Pozitiv vidím hodně, za pěkného počasí přes týden je to už jiné město, neřeší to ale problémy, o kterých jsem mluvil.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. MM :

  Summerboy: Barnies rozhodně není standardní podnik, je to luxusní restaurace. Vynikající jídlo, servi, ale za luxusní cenu. Proto jsem tento podnik nejmenoval, protože je pro 90% lidí nedostupný. Jako standard bych dal Radegastovnu. No a bohužel podobných restaurací je v centru minimum a je to špatně.

  aggu: V centru pracuji, bydlím, jsem tam každý den. Za tím co jsem napsal si stojím. Pro normálního obyvatele centra jsou důležité „standardní“ podniky, těžko budete každý den chodit do luxusních podniků. Opět Barnies nebo Comedor je cenově jinde. Pokud si chcete s přáteli zajít na pár pivek a k tomu si dát něco dobrého, nemusíte mít pivo za 55,- a jídlo za 400,- Kč. To není standard. Zkrátka normálních restaurací je v centru zoufale málo.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 43. thvari :

  druhá alternativa k Radegastovně je už déle stojící Pub, který bývá taky solidně napráskaný. porubská Kurnik Šopa je taky už i v centru. Kozlovna a Ostravarna jsou obě na sídlišti Jih, bohužel zatím bez poboček v centr. dobře jíst a pivo pít se dá v Hobitovi u Husova sadu. je toho v centru dost, ale jen když člověk zná všechna zákoutí a ví kam jít. a proto je toho zároveň žalostně málo. představoval bych si, že jen na Masarykově náměstí a v pár přilehlých ulicích okolo těch hospod jako Radegastovna bude aspoň dalších pět.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 44. MM :

  thvari: Znám tyto podniky. Pub je pro mě šíleně hlučný (Radegastovna taky nemá ideální akustiku), ale vadí mi, že si musím čepovat pivo. Zkrátka ten servis. Ale máte pravdu, můžeme přidat na seznam :-). Kurnik Šopa nevaří a je to menší podnik. Hobit opět nevaří. Hospůdek na pivko je docela dost, ale většina nevaří. S poslední větou absolutní souhlas.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 45. Hynek [msstavby.cz] :

  MM: hobit vari http://www.hobitclub.net/jidelnilistek.html

  jinak v Pubu jsem byl asi 2x, ale tam je i obsluha, nenuti te si to tocit sam, nebo nuti?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 46. MM :

  Hynek [msstavby.cz]: Díky za info, chodil jsem tam i vedle do poníka a maximem byl nakládaný hermelín. Dobrá zpráva a určitě vyzkouším! V Pubu jsem byl dvakrát a čepoval jsem si, když jsem si objednal nealko, čekal jsem hodně dlouho. Oni automaticky nechodí a musí se volat přes systém. To mi vadilo. Možná už to funguje jinak.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 47. Magdaléna :

  Byla jsem v centru Ostravy loni v létě po mnoha letech od doby, kdy jsem tam studovala… a ještě předtím jsem tam jezdila, už v 80. letech a pak 90. letech, hlavně za kulturou a taky nákupy – vyrůstala jsem na jednom ze sídlišť a vždycky jsme říkali – jedeme „do města“… a pro mě to byl šok, jak mrtvé je centrum, a i když byla sobota odpoledne, ulice byly prázdné – takové fotky bych dříve nepořídila, jen na náměstí bylo pár procházejících lidí… jasně, nějaké hospody tam fungují, ale je opravdu život centra města jen o návštěvách restauračních zařízení?

  Thumb up 4 Thumb down 5
 48. rampouch :

  Magdaléna: Já jsem do Ostravy přijel poprvé v roce 1992. Situace tehdy byla taková, že úderem sobotního poledne se centrum okamžitě vylidnilo a pak zelo prázdnotou až do pondělí ráno. Každý víkend. Tak to prostě bylo, bez růžových brýlí. Možná že v 80. letech to bylo jiné, neumím posoudit.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 49. D.L. :

  rampouch:
  Ta situace byla podobná i před rokem 90. Kdy se přes týden po 18-hodině zavřely obchody a kanceláře, centrum zcela vylidnilo. V 90 letech za vlády ODS, byla strategie předělat maximum prostor na nebytové,komerční a kanceláře. To mělo za následek je větší prohloubení a odchod mnoha starousedlíku pryč přímo z centra. Myslím, že situace se pomalinku lepší, ale toto je běh na dlouhou trat…Řešením je návrat rezidentu a výstavba bytů,případně rekonstrukce prostor na byty.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 50. Hynek [msstavby.cz] :

  ja nejsem zadny sociolog, ale podle sebe – pokud clovek zije v centru, tzn je potencial na to, ze tam bude bloumat o vikendu, tak bud je nocni tvor, vychazi za setmeni a pres den se „leci“/spi anebo je denni tvor a vetsinou za spatneho pocasi si vystaci doma a za pekneho vyrazi nekam na vylet.
  clovek, co bydli jinde, tak ten prijede nakoupit a konci v nekterem z obchodnich center a na ulici se vubec nevyskytuje.

  anebo na oba pripady muze fungovat nejaky program (nebo nevim, ja jsem mestsky clovek, ale ze bych jako „vesnican“ vyrazil do centra Ostravy se jen tak prochazet, mi prijde proste ujete), tzn trhy, vystavy, nejaka udalost…

  ale nemyslim si, ze to je nejake extra specifikum centra, ted jsem na navsteve na sidlisti a i kdyz je krasne, tak krom nejakeho ladi hrusky, co lezel na parkovisti pod autem, jsem takhle pri sobote lehce odpoledne nevidel venku ani nohu. a to ta hustota lidi je tady dost jina, nez v centru.

  (a taky v 80. letech byl rozhlas a televize mela pres den na jednom kanale prestavku a druhy zacinal az vecer… to podle me dela taky dost velky rozdil. kdyz chtel clovek zavadit o film, musel jit do kina…)

  Thumb up 2 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.