IT4Innovations – foto z výstavby

Aktuální fotografie z výstavby superpočítačového centra v Ostravě-Porubě.

Za fotografie děkujeme čtenáři Jakub Kotzot !

it4i

it4i

it4i

it4i

it4i

it4i

 

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Nevypadá to že by tam byl podzemní parking. Ale místa na parkování je zatím okolo dost docela.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. headfox :

  :D :D…to se povedlo „Ale místa na parkování je zatím okolo dost docela.“ :D…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Thrpst :

  Asi tam teď parkují na poli :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  nejaka lidova tvorivost z facebooku.. :)
  btw ma to nejaky realny zaklad? (ve smyslu, ze „se rika“, ze to treba bude vypadat jinak, nebo neco?)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. marian :

  Hynek [msstavby.cz]: o vzhledu nevím nic, jen o „účelnosti“ té investice. ale o tom už tady diskuze byla a byl jsem označen za toho, co neví o čem mluví…no, jak už jsem psal tehdy – rád se budu plést a projekt bude nakonec přínosný. ale mé informace z všb jsou takové, že je to typický projekt za peníze EU, čili šaškárna. možná o tom je tenhle obrázek.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  marian: podle me pokud tady nezacnem s podobnyma projektama, tak se muzem opravdu rovnou stehovat smer brno/praha, pac tu do 20let bude vesnice.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. marian :

  Hynek [msstavby.cz]: určitě souhlas, ale je rozdíl mezi žovotaschopným a přínosným projektem a potěmkinovou vesnicí. ale, ok, snad jsem jen ze všech těch tunelů za evropské peníze už příliš paranoidní a tohle teda nebude další v řadě.
  …ale jak říká klasik: to že jsi paranoidní ještě neznamená, že po tobě nejdou :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Houbelec :

  Hynek [msstavby.cz]: Možná jde o nepochopení toho, že projekt má dvě fáze. První fáze je obyčejný mobilní kontejner ne nepodobný stavební buňce, který bude stát v areálu školy za plotem někdy od letoška. A druhá fáze je tato budova, ve které bude počítač cca desetkrát výkonnější, než ten kontejnerový.
  Anebo je to výplod nějakého chronického oportunisty. Vztah mezi projektem a skutečným vzhledem se dá myslím spolehlivě odvodit ze staveb FEI a IET. Takže budou jenom kosmetické změny.
  marian: Je dobré si uvědomit, že rektor Vondrák má právě na tomto projektu enormní zájem. Nerozumím postoji “ typický projekt za peníze EU, čili šaškárna“. Jestli jde o šaškárnu přece nerozhoduje, kdo to dotuje, ale kdo a jak to zadává a soutěží.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. marian :

  Houbelec: typický projekt z EU je cypovina, která nemá valný smysl, krom toho, že se protočí cizí peníze, vykáže se činnost, ušudlí peníze bokem, prostě šaškárna: lyžařský vlek v místě, kde je sníh 1 x za dva roky, rozhledna v nížině, cyklostezky začínající a končící v poli nebo u čtyřproudové silnice, atd atp.
  mám jisté info z druhé až třetí ruky, že by slavný suprkompjůtr mohl být taková megašaškárna.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. thrpst :

  No nevím, projekt neznám, ale už podle fotografií určitě nebetonují takové základy pro nějaké plechové buňky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Houbelec :

  marian: Ta druhá až třetí ruka jsou předpokládám lidé, kteří si o sobě myslí, jak nejsou kovaní v ekonomii, ale ať už v ní opravdu kovaní jsou, nebo nejsou, o rozsáhlých vědeckých výpočtech vědí kulové rozhodně. A ty jsi zřejmě podobná sorta, když zařazuješ stroj o výkonu někam k 1 PFLOPS do škatulky „cypovina, která nemá valný smysl“.
  Ano, rozumím, že pro drtivou většinu obyvatelstva je potřeba mít výpočetní výkon pro vědu, výzkum i průmysl nepochopitelná, zvlášt když to stojí 2 miliardy. Ale to samé se říkalo – dejme nějaké zmáné a velké příklady – třeba o LHC. To samé se říká o ITER. A to samé se bude říkat o ELI. Ale žádné takové kecy ještě nikdy nezměnily nic na užitečnosti podobných projektů, i když je těžké až nemožné o ní přesvědčit laickou veřejnost.
  Já tě, jako ne úplný laik, můžu s klidem přesvědčit, že i kdyby se splnila jenom polovina cílů IT4I, a pár lidí by si na tom navíc namastilo kapsu, stálo by to za ty peníze několikrát. Nemluvě o možnosti budoucích levných upgradů, když už jednou stojí vhodná infrastruktura.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Miv :

  marian: podělte se alespoň o fakultu ze které vaše druhá až třetí ruka pochází, možná to něco napoví ;) IT4 jsou činy místo slov, kterých mají představitelé mnoha fakult plnou pusu. Pravda je taková, že VŠB je nyní na FEI dost závislá a mnoho lidí to dost štve. FEI a Vondrák leží mnoha starousedlíkům v žaludku a neštítí se použít jakýkoli argument proti němu. Slyšel jsem dokonce zkazku, že I.V. je transsexuál, který pod pseudonymem občas vystupuje. Když si člověk uvědomí, že jde o akademickou půdu, nemůže se pak divit, že naše politická scéna je taková žumpa.

  Srovnávat EU projekty excelence s nějakými operačními programy je úplně mimo mísu. Vím, že kritizovat projekty EU je nyní populární, ale dovolím si říct, že tyto projekty jsou, stejně jako všechny neevropské projekty, obrazem české společnosti. Jinak řečeno kritiku bych lépe chápal, kdyby tady vše fungovalo skvěle, kromě těch EU projektů. Je dobré si uvědomit, že třeba operační programy se řeší především na národní úrovni.

  Jak už jsem tady psal, každý projekt je zejména o lidech a téžko na VŠB najít povolanější lidi než je např. tým okolo prof. Dostála (je tam pochopitelně mnoho dalších lidí). Tedy železo je jedna věc, ale lidé jsou nezastupitelní.

  Nikdo nyní neví jak IT4 dopadne, ale hodnotit jej na základě hospodských řečí a medialního (resp. Klausova) obrazu EU je český unikát.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. marian :

  Miv: záměrně jsem napsal z kolikáté ruky to mám. jinak, fakulta strojní. řeči se týkaly zejména toho, že automotive průmysl jim na ten počítač dost kašle. doufám také, že, jak píšete jsou to jen drby a závist. co se týče fondů EU – to mi nikdo nevymluví, že je to zhouba podnikání. projekty a dotace, byl by spíš nechtěný vedlejší efekt, kdyby z toho vzešlo něco smysluplného. každá jejich kritika je však snadno napadnutelná, viz váš úvod: konečně činy místo slov. prostě něco se postaví a komu se to nelíbí teda zákonitě nechce nic stavět a budovat, brání pokroku, případně je to úplný debil, co věří hospodským drbům :-)
  tímto končím z mé strany debatu, je mi ze zkušenosti jasné, že další příspěvky by už byly osobní. viz tykající mi vědec-houbelec, který hned ví, jak moc mí známí jsou či spíše nejsou zběhlí v rozsáhlých vědeckých projektech či ekonomii. a tak si naposled rýpnu: upgrady levné určitě nebudou…:-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Tomas T. :

  Mno a jen mala otazka k tematu EU fondu. Kdo ten projekt vymysli? EU, nebo my? Ja myslel ze to funguje tak, ze my mame nejaky projekt, a pozadame EU aby nam na nej prispela. A ne ze EU prijde s projektem cyklostezky uprostred pole sama a postavit to.
  Pokud je to prvni varianta, pak bych asi nekritizoval fondy EU ale ty, kteri ty projekty predkladaji…. ne?
  Pokud je to ta druha…. tak pak je to opravdu hodne spatne….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Miv :

  Tomas T.: S projektem cykloztezky uprostřed pole přijdou lidé z ČR a lidé z ČR jej také schválí. Schvalovači sice pracují pro EU, ale v podstatě se jedná o české úředníky. To jsem měl na mysli když jsem psal o ‚národní úrovni EU projektů‘. EU schvaluje oblasti do kterých se bude investovat (říkají tomu myslím calls), ale je to často velmi obecné.

  marian: že průmysl na akademické výsledky kašle, je obecný rys, který se mění jen zvolna. Věřím, že se to dá změnit a pochopitelně megachachar (můj pracovní název suprpočítače) v tom není klíčový, ale může pomoci. Uvidíme.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Tomas T. :

  Miv: Aha, dekuji za vysvetleni.
  Ale tim se jen potvrdila ma domenka, ze za spatne smerovani investic nemuze EU, ale pouze cesky urenik. Takze nadavat v tomto smeru na nesmyslnost EU je nesmysl. Spis si nadavejme sami sobe….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  „První data pro superpočítač jsou připravena. Bude počítat tuk“ http://goo.gl/YQG6f

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.