Festival Mezidomí Ostrava

Festival o veřejném prostoru v Ostravě.Od 29.5. až 5.6.2013. Masarykovo náměstí jako obývák, hřiště, tržiště, galerie, a nebo přednášková síň.

mezidomi

Popis

Veřejný prostor je jedním ze základních prvků města. Není pouhou kulisou, ale plnohodnotným aktérem každodenního života. Z pohledu současného člověka je však často vnímán jako pouhý koridor, který chodce směruje z bodu A do bodu B. Lidé se radši uchylují do soukromí svých domovů. Ulice a náměstí tak nebývají cílem, ale pouze za pohybu registrovanou dekorací.

Festival Mezidomí na omezenou dobu oživí konkrétní místo množstvím drobných aktivit. Chce inspirovat obyvatele Ostravy a dát jim možnost zamyslet se nad tím, jakým způsobem ve městě tráví svůj čas. V ideálním případě budou aktivity naznačené během festivalu pokračovat v ulicích města samovolně i po skončení akce. Lidé přestanou ulice a náměstí vnímat jako území nikoho mezi zastavěnými parcelami a začnou je chápat jako prostor vhodný k obývání.

Do středu Masarykova náměstí postavíme 30 metrů dlouhý stůl, který svou velikostí změní měřítko náměstí a z neuchopitelné plochy se stane interiér místnosti sdílené všemi obyvateli Ostravy. Stůl bude vyzývat ke společné debatě o veřejném prostoru města i k nezávazné konverzaci mezi těmi, kdo jen půjdou kolem a přisednou si.

Zároveň bude sloužit jako multifunkční platforma pro různé aktivity. Pro divadlo se stane pódiem, při projekcích hledištěm a během barterového trhu plochou s nabízeným zbožím. Po celý festival bude plochu stolu překrývat sololitový ubrus s vytištěnými fotografiemi problémových míst ostravského veřejného prostoru, vedle kterých budou lidé moci psát své připomínky, vzkazy a podněty ke zlepšení.


Program:

Středa 29.5.
17:30 Úvodní slovo Festivalu
Vernisáž výstavy Mezidomí
18:00 Městská hostina
20:00 Pouliční swingová tančírna

Čtvrtek 30.5.
dopoledne Moje město
17:30 Jóga ve městě
18:30 violoncello -Jan Hanousek
19:00 Martin Strakoš: Sídliště z různých stran
20:30 Central European Architecture Film Exchange

Pátek 31.5.
17:00 Stará Aréna
19:00 Cyklo Ostrava ?
20:30 Cyklomódění
21:00 Pecha Kucha Night Special

Sobota 1.6.
10:00 – 15:00 Barterový trh – „kus za kus“
13:00 – 15:00 Ekopolis
15:00 – 18:00 Jak (po)užít své město
18:30 Možnosti kultivace místa/města
20:30 Lidský rozměr ( dokument u humanistickém přístupu k urbanimsu )

Upoutávka na film Lidský rozměr.

[pro-player type=’video‘]http://www.youtube.com/watch?v=0i0FLIEpygA[/pro-player]

více na: mezidomi.cz  FB Mezidomí

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.