Ekonomická fakulta Ctrl+c, Ctrl+v

Určitě jste si všiml plánu přestěhování Ekonomické fakulty z centra města na okraj Poruby.

Tento krok se zjevil nečekaně a byl překvapením i pro samotné vedení fakulty. Samotná fakulta plánovala rekonstrukci stávající historické budovy. První informace se o rekonstrukci objevily již mnoho let nazpět. Plánovanou rekonstrukci další roky brzdily finanční zdroje z Ministerstva. Když se však údajně peníze na rekonstrukci vyčlenily, respektive byly přislíbeny. Z vyšších pater, než je vedení samotné VŠB, přišel nápad s vybudováním budovy nové, v Porubě.

Jak jsme psali výše, samotné vedení bylo tímto krokem překvapeno. Proto v rámci školy vzniklo i jakési referendum o názoru stěhování  fakulty do Poruby. Krása těchto referend je v tom, že vedoucí lidé se zbaví zodpovědnosti za důležitá rozhodnutí. Nechte celý personál v nemocni hlasovat o zákroku, který vám provedou…

Nejen, že krokem přestěhovat fakultu z centra města ztratí Moravská Ostrava tisíce studentů, bohužel tím zkomplikuje jejich samotný život. Poruba je sídliště, které mělo kdysi centrum nahradit. Naštěstí se tak nestalo. Od toho se odvíjí nabídka pracovních míst a dostupnost. V Porubě je oproti centrum minimum pracovních příležitostí a stáží pro studenty ekonomických oborů.

Samotná dostupnost areálu univerzity pomoci MHD je také velmi žalostná.

Moc jsme se nechtěli k tématu přesunu Ekonomické fakulty vyjadřovat. Bohužel zveřejněna vizualizace plánované podoby nové budovy Ekonomické fakulty působí jako velmi špatná kopie budovy Ekonomické fakulty na Wirtschaftsuniversität ve Vídni.
Vlastně to je slušný nápad. Ve Vídni to je skvělý barák, uděláme něco podbného v Ostravě! Ne, takhle to nefunguje…

Zde můžete vidět návrh Ekonomické fakulty v Ostravě.

Nyní budova Ekonomické fakulty ve Vídni. Podobná barva by mohla být náhodná. Zalomení horizontálních meziokenních pásů je však až velmi nápadné…

zdroj: media.glassdoor.com

Vídeňský kampus se navíc nachází na metru a kousek od centra města. Porubský na periferii.

Bohužel jsme očividně dospěli do doby, kdy se zbavujeme historických domů s Geniem loci a historií a nahrazujeme je nepovedenými kopiemi z jiných metropolí. Takhle se chce prezentovat moderní evropská univerzita?

zdroj vizualizace: vsb.cz

Související články


Komentáře

 1. adamous :

  No, jako budova to neurazi, ale kdyz vezmu v potaz, ze to ma nahradit historicke sidlo ekonomky, tak je to urcite krok zpet.
  Urcite by bylo lepsi ty penize vynalozit do rekontrukce.

  Thumb up 12 Thumb down 6
 2. MM :

  Stačí se podívat na počet kanceláří v centru a Porubě. V centru různé velikosti, různé kvality a za různé ceny. Stovky nabídek. V Porubě RESIDOMO a tím to končí. Ano, mají menší office na Francouzské a nový na Hlavní třídě, ale s centrem se to nedá srovnávat. Už u minulého příspěvku jsem to psal. Poruba je rezidenční část Ostravy, není to pracovní zóna. Budu to psát po několikáté, ale přesun fakulty do Poruby je nesmysl a jsem proti.

  Thumb up 23 Thumb down 11
 3. JSjr. :

  Návrh budovy není teda žádné terno, ale zapadá svým vzhledem mezi ostatní budovy VŠB v Porubě. Nemusíme mít pořád za každou cenu něco spěšl, z hlediska potřeb univerzity jde spíše o praktičnost, nejedná se přece o hlavní budovu kampusu..

  Já osobně s přesunem souhlasím. Přijde mi to jen logický krok mít universitu na jednom místě.
  Co se pracovních příležitostí týče, studenti za studia většinou jen brigádničí, a kde? V barech, restauracích.. Těch v Porubě vzniklo velmi mnoho a vypadá to, že se dlouho udrží. Stačí si projít Hlavní Třídu přes léto. K večeru nenajdete zahrádku, na které nikdo nesedí. Dlouhodobě mapujete centrum, ale myslím že i poruba má, co se nových podniků týče, co nabídnout. Plus kousek v katastru Pustkovce (wtf nechápu pro je to Pustkovec :D) je VTP, kde jsou pracovní místa s přidanou hodnotou a na jihu v zóně Poruba taky jeden výstavba v plném proudu, povedlo se prodat zbytek pozemků.

  Před pár lety měla EKF VŠB dvojnásobek! studentů co má letos a všiml si toho někdo v centru? Ani bych neřekl. Většina z těchto studentů se v centru zdržela jen na studium a hned poté se rozprchla po městě, do místa svého bydliště.
  O budovu po EKF bych se fakt nebál, třeba o ni projeví zájem Ostravská Univerzita, nebo nějaký developer. Dlouhodobě v Ostravě chybí 5* hotel, který by se mi na tom místě moc líbil. I když MOAP háže developerům klacky pod nohy, rekonstrukce je mnohem jednodušší (co se povolení týče) než nová výstavba.
  Pokud vím, tak za památku se považuje jen vstup do budovy, ty umělecké díla nad ním. Zbytek budovy není..

  Lidé se bojí jakékoliv změny, ale stejně si nakonec zvyknou a spousta z nich uvědomí, že to nakonec byl dobrý krok. Takže si dovoluji s vaším subjektivním názorem nesouhlasit. :)

  Thumb up 21 Thumb down 11
 4. Xavier :

  MM: Mně se ten přesun taky nelíbí, ale rozhodně bych Porubu neoznačil za rezidenční část Ostravy. Napsat něco takového o místě, kde se nachází Fakultní nemocnice a skoro celá 7. největší univerzita v ČR, není asi úplně vhodné.
  Rovněž chápu pohnutky VŠB – chce mít univerzitu pohromadě. Je-li už o přesunu definitivně rozhodnuto, nezbývá než doufat, že se pro historickou budovu najde vhodné využití a nebude chátrat. Ideální místo pro vědeckou knihovnu. Ale vím, všichni chtějí tu kostku…

  Thumb up 15 Thumb down 1
 5. R. :

  Žádný přesun dokud nebude konkrétní a skvělé řešení na využití historické budovy v centru. Takhle by se veřejné investice dělat neměly. Co se vizualizace budovy týče, je to velká tragédie obdobná plánované vizualizaci Fakulty umění OU. V tomto unifikovaném korporátním designu se mají studenti cítit dobře? O vizuální reklamě fakulty a atraktivitě už ani nemluvě. Ekonomická fakulta takhle zapadne někde v totální šedi…

  Thumb up 6 Thumb down 5
 6. Sanju :

  Pokud jde o architekturu, tak VŠB už dala Porubě ťafku v podobě Auly, která dost nedůstojně zakončuje Hlavní třídu.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 7. LK :

  A můj názor je Martine zase ten, že je tento přesun správný. Jak píše JSjr, tak je logickým krokem mít celou univerzitu na jednom místě. Nabízí to možnost větší flexibility, infrastruktura v Porubě je připravena na takové množství studentů (v minulosti měla univerzita více studentů, takže se zvládal i větší nápor). Navíc oproti centru je v Porubě parkoviště dostupné pro studenty, takže se můžou dopravit i autem.

  Centrum není přece o jedné fakultě, nemluvě o tom, že OSU může prostory využít pro změnu pro sebe.

  Pokud se nepletu, tak anketa byla dříve a pak pan Rektor rozhodl, že se bude přesouvat. Anketa byla jen informativní.

  Vzhled nové budovy je podle mě vyhovující pro potřeby, ne vše musí být architektonický skvost, hlavně, když je to uprostřed kampusu ;-)

  Thumb up 10 Thumb down 8
 8. balde :

  JSjr.: Právě že zapadá mezi ten odpad co tma stojí, jediná slušná budova je nová FEI

  Thumb up 1 Thumb down 6
 9. LK :

  balde: nová FEI je 50/50. Některé věci tam jsou řešeny velice dobře (hlavně pracovny učitelů, je super, že jde vidět dovnitř, jestli tam někdo je, nebo má schůzku), velké posluchárny, naopak obrovské schodiště je hodně zbytečné, neviděl jsem, že by to bylo potřeba. Většina učeben je zvláštně uzpůsobena, některé jsou dlouhé nudle, některé jsou zase krátké a řady mezi lavicemi jsou na sebe strašně nacpané. Docela mě pobavilo, že v každé učebně je umyvadlo a připojedna jen studená voda, teplá je přes malý ohřívač, který je ale odpojený od elektřiny. Nejhorší jsou z mého pohledu místnost pro doktorandy, kde když to všichni viděli, tak se rozprchli, protože se tam nedalo soustředit. Rychle tam je hluk, vybavení na prd, takže to tam bylo docela nepříjemné na práci a všichni kdo mohli, tak tam trávili minimum času. Došlo to tak daleko, že místnost pro doktorandy informatiky předali katedře elektro, protože ti v té místnosti potřebují být, protože tam mají haldu svých přístrojů.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  JSjr.: Není žádné terno… Vykradený nápad od ateliéru Zahy Hadid… Snad se vzmůžeme na něco minimálně originálního, co v podobné podobě někde nestojí ne…?

  Tady se obhajuje přesun kvůli sjednocení. Ale že se v relativně nedávní době postavila FBI na okraji Výškovic a FAST u Globusu v Porubě už nikoho nerozčiluje? Další pracoviště spojená z biomedicínou jsou v Zábřehu… Alibismus.

  Že studenti budou moct využívat zázemí VŠB? Studenti EKF potřebují těžké laboratoře, chemické laboratoře atp? Vtipné bylo i propagační video o superpočítači, přesněji scénka jak si nyní studenti FAST budou moct rendrovat super vizualizace. Tato možnost neexistuje a samotné počítače na FAST nezvládají ani současné základní programy. Mezifakultní propojení v odborných předmětech prakticky neexistuje

  Co se týče prací. Samozřejmě že někteří studenti brigádničí i mimo obor, třeba v barech. To už se ale rozhodně netýká stáží a částečných úvazků. Jaká je nabídka těchto míst v Porubě je snad známá. Nebo to ty tisíce studentů mají dělat pingly na Hlavní třídě? :D

  Také je velmi podstatné si uvědomit, jaké zaměstnance EKF generuje. Míří do bankovního, mediálního (ekonomická žurnalistika) sektoru, pojišťovnictví atp. VTP nabízí práci pro absolventy spíše Strojní fakulty. Průmyslová zóny nad Porůbkou je snad vtip ne? Tam jsou montovny a autosalony…

  Thumb up 12 Thumb down 9
 11. Adam Třetí :

  Martin [msstavby.cz]: Jen k tomu „Že studenti budou moct využívat zázemí VŠB? Studenti EKF potřebují těžké laboratoře, chemické laboratoře atp?“ – kámoška je doktorandka na EKF, dělá něco s marketingem a ty laboratoře fakt potřebuje. Na svém výzkumu spolupracuje i s LK OU…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 12. skelet :

  Měl bych dotaz ohledně té dopravní dostupnosti.
  K areálu VŠB jezdí tři tramvajové linky, čtyři autobusové DPO linky (uznávám jedna „ostravská, zbytek je „porubských“) a dvě autobusové linky meziměstské. Naproti k tomu EkF jezdí dvě trolejbusové linky.
  Tedy jaká špatná dopravní dostupnost areálu VŠB?

  Thumb up 21 Thumb down 3
 13. jan :

  Hodne dementni kopie zahy hadid z vidne :))

  Thumb up 6 Thumb down 1
 14. Tomas T. :

  Ano, stejně špatně to dělají i v Brně. Taktéž přesouvají VUT na periferii města a centrum vylidňují…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 15. JSjr. :

  Martin [msstavby.cz]: A to je nějaký problém na stáže dojíždět? Každý student si přece vybírá sám do jaké firmy chce jít. Naopak si myslím, že mu jde v prvé řadě o to, aby byla pro něj finančně zajímavá a na základě toho mu nebude vadit za ní dojíždět. Naopak se k ní přestěhuje. Čili bude si vybírat spíše blízko bydliště a ne blízko školy.. Argument stáží a pracovních příležitostí v oboru blízko školy mi příjde dost nesmyslný. A navíc je neověřený a pouhou domněnkou zda to tak opravdu v centru je.
  V průmyslové zóně nad Porubkou je Kofola a celý její marketingový tým a ne, není jisté její stěhování do Vítkovic. :) Chtěl jsem pouze zmínit, že se Poruba neumrtvila, ale vznikají nové firmy a pracovní pozice. A účetní a marketingový manažer se hodí každé..

  Zázemí nejsou jen laboratoře, ale i menza, vedení školy, sportovní areál. Celkově pro studenty mnohem pohodlnější místo.

  Thumb up 12 Thumb down 5
 16. Adam :

  Drivá většina studentů ekonomky je stejně akademicky k ničemu a svému „vystudovanému“ oboru se dále nevěnuje, a když, dělají svou práci hůř, než lidé z praxe bez formálního ekon/management vzdělání. Je to hned po genderových „studiích“ nejméně hodnotný titul. Jejich praxe během studia je obvykle jen plýtvání časem a prostředky firmy. Takže z pohledu vzdělávání je úplně jedno, kde fakulta sídlí.
  Dopravní dostupnost je vážně hrozný problém, především pokud studenti budou bydlet na kolejích a v bytech kolem ulice 17. listopadu, jak to studenti obvykle logicky dělávají. I když je pravda, že u studentů ekonomky je přítomnost logiky velmi nejistá.

  Thumb up 4 Thumb down 15
 17. Studentka :

  Škoda, že se emotivně laděný článek nedrží stavařiny/architektury. Debata o přemístění ekonomické fakulty VŠB do Poruby zde dle mého nepatří. Když už ale bylo uvedeno, dovolím si reagovat: Poruba není „jenom“ sídliště ve stylu noclehárny. Proč by jinak byla po centru druhou nejdražší městskou částí ohledně realit v celé Ostravě? V Porubě se nabízí spousta volnočasového vyžití zejm. pro děti a mládež, ale také sportovního vyžití pro dospělé, příroda je na dosah ruhy (Porubský les, polanecký les, řeka Opava…), jsou zde zastoupeny městotvorné i městoobslužné funkce, některé dokonce nadregionálního významu (FNO, VŠB, MSIC, Akademie věd…). Hlavní třída je městským bulvárem, který na rozdíl od centra města žije i v podvečeních hodinách a o víkendu.

  Máte pravdu, že v Porubě je oproti centru menší počet pracovních míst, tedy potenciálně možnosti stáží pro studenty, rozhodně studenti ekonomky nemají stáže v takovém hodinovém rozsahu, aby to bylo relevantní pro rozhodování se o umístění fakulty. Podle této „logiky“ by se pak třeba technické obory VŠB měly stěhovat do průmyslových zón v Hrabov nebo Mošnově? To je nesmysl. Kampus VŠB není odříznutý od města a je dobře dostupný MHD. Kde jinde si mohou studenti užívat výhod kampusu, ale zároveň to mít doslova jen „přes cestu“ do centra městské části (na Hlavní třídu) a mít bezpřestupové a frekventované spojení tramvají do centra města?

  Já jsem měla to potěšení studovat v historické budově univerzity v centru Ostravy a žádné potěšení to nebylo. Otřesy z projíždějících náklaďáků a MHD a při otevřených oknech nešlo už z pár metrů slyšet pedagoga. Navíc upřímě, studenti v budovách školy zas tolik času netráví. Semestr, kdy probíhá pravidelná výuka je relativně krátký cca 6-7 měsíců. A z těch cca 2 500 studentů chodí na přednášky jen polovina a povinných cvik zas tolik není :-)

  Thumb up 37 Thumb down 4
 18. Michal :

  Já bych počkal, až co na to aggu, a zase bude dobře.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 19. O. :

  1. Studentum z porubskych koleji odpadne pravidelne otravne dojizdeni pres cele mesto. A ze jich je hodne.
  2. Myslim, ze vetsinou lidi nepotrebuji pracovat v blizkosti sve byvale skoly. Klidne muze studovat v Porube a pak zacit pracovat treba v Americe.
  3. Poruba neni jen nocleharna, jak uz tu nekdo zminil treba FNO, VTP. Dale treba i soud. Pravda, kdyby tu jeste vyrostly nejake nove kancl. budovy treba v okoli soudy, nebo misto vozovny, bylo by to fajn.
  4. Stavebni fakulta neni nova budova, je to vyuziti byvale zakladni skoly. U FBI to asi bude podobne.
  5. Zivot na Hlavni tride je opravdu pestrejsi nez v centru, mohu porovnat, na Hlavni bydlim, v centru pracuji.
  Za mne je to stehovani ok. Budovu v centru by mohla logicky vyuzit OSU, pro komercni vyuziti nevidim moc velky potencial, vzhledem k chybejicimu parkovani.

  Thumb up 21 Thumb down 2
 20. MM :

  Studentka: Slyším prvně, že studenti si vybírají lokalitu podle toho jestli je nebo není vhodná pro rodiny s dětmi. Ano, Poruba je oblíbená rezidenční čtvrť a je to dáno strukturou obyvatel (nejméně nepřizpůsobivých, největší podíl důchodců = ideál pro rodiny). Ovšem nejdražší a nejžádanější je centrum, to je bez debat.

  Opravdu se mi nechce věřit, že dnešní studenti se jen učí a učí, pak si jdou zaběhat, potom jdou na procházku do lesa a nakonec si zaskotačí na dětském hřišti. Snad je to pořád učení, brigáda-stáž a zábava. No a v centru jsou pro to ideální podmínky. Já osobně si myslím, že člověka utváří také okolní prostředí a podle mého je rozdíl bydlet v centru v činžáku než v paneláku na 7. obvodu Porubě…

  Thumb up 8 Thumb down 15
 21. Jann :

  Za prvé: Jsem pro zachování EkF v centru, kterému její studenti dávají živost.
  Za druhé: Samotný článek je plný manipulací a subjektivních polopravd a nepravd – např. špatná dostupnost, periferie, zaměstnanci proti atd., ale zejména, že jeden snímek z webu VŠB potažmo fajnova je vizualizací budoucí podoby.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 22. jan :

  Boze tady zase krasne poznat kdo je zamindrakovany porubak, na to uz snad musi byt specialni diagnoza ? to uz je jak brnaci ku praze

  Thumb up 5 Thumb down 10
 23. Jp :

  jan: a kdo ?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 24. LK :

  MM: na hlavní třídě je na rozdíl od centra o víkendu plno ;-) baví mě, jak si všichni stěžijí, že v centru není o víkendu nikdo, jak tam nejsou podniky, atd a pak se tady začne psát, že v centru jsou lepší podmínky pro studenty. Jako člověk žijící v Porubě vím, že lepší podmínky josu určitě v Porubě. Je tam velké množství podniků, sportovišť a v Porubě se dá určitě bydlet jinde, než v paneláku ;-)

  Thumb up 7 Thumb down 2
 25. Adam Cerv :

  LK: Tak to centrum zavřeme a zbouráme ne,? Stejně to tak bylo v plánu.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 26. aggu :

  LK: Poruba je nudná noclehárna, bez jakékoliv smysluplného kulturního zázemí. Jestli atribut „kvalitní podmínky pro studenty“ znamená „velké množství podniků“ s pivem, pak jo, Poruba vyhovuje. Mě to taky vyhovovalo. Pivo a klid.
  Univerzita opouští jeden barák v centru a hysterie na internetech je na světě. Tak se tam nastěhuje jiná fakulta, když bude zájem. Veřejné univerzity mají v Ostravě 14 fakult. Nebo jiná škola. Nebo jiný úřad. Nebo…

  Thumb up 3 Thumb down 9
 27. Marek :

  Tohle jsou žabomyší války, Poruba vs. Centrum. Kdyby došlo k naplnění vizí budovatelů, pak ano, Poruba by byla „Novou Ostravou“ a jejím centrem (asi jako v Orlové, Karviné a Bohumíně) tak asi jako , ale ten proces zamrzl někde na půli cesty. Takže Poruba má pouze FN, VŠB a soud, ale to je tak vše. Centrum má totéž (Městskou nemocnice, OU a soud) + spoustu divadel, parky a „historický“ městský vzhled. Poruba plní především rezidenční funkci, občanská vybavenost a průmysl jsou nevyvážené.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 28. jan :

  Marek: Presne, neni tam jedine divadlo, kino a i ten jediny kulturni dum je v rozkladu. Co se tyce hospod a kavaren tak to sory ty jsou v kazdem vetsim meste. Poruba vede s mensim poctem snedych, je tam vic duchodcu, coz paradoxne drzi kriminalitu v Porube celkem vysoko (info od kamose z kriminalky v Porube). K EKF, mela by zustat tam kde je, nevidim mnoho jinych vyuziti pro takovou budovu.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 29. O. :

  Marek: Da se rict, ze je v Porube „pouze FN, VŠB a soud“. Na druhou stranu, zkus to porovnat treba s Jihem… Divadla a kina v Porube nejsou, to je fakt, ale to neni az takovy problem, vetsina lidi do divadla nechodi kazdy den, dokonce ani kazdy tyden. Za kulturou si do centra klidne rad zajedu. A nejenom za kulturou, centrum je taky fajn. Fakt je zbytecne to hrotit ve stylu centrum kontra Poruba (tipl bych si, ze s Porubou maji problem nejspis nekteri borci z Hrabuvky, Vyskovic, Dubiny??). Jinak umel bych si v Porube, treba nekde u soudu, predstavit neco jako Tieto. Myslim, ze Poruba je dost lukrativni a ze i ta nabidka dalsich kvalitnich zamestnavatelu casem pribude.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 30. Martin [msstavby.cz] :

  Studentka: Respektuji všechny studenty VŠB, ale konečně někdo přiznal, že nejtěžší na Ekf je otevřít dveře.

  O.: Prosím, v čem je život na hlavní třídě pestřejší než v centru? Protože po plavání na porubském bazénu si večer chodím na kebab na Vozovnu. Občas si projdu Hlavní třídu. A opravdu si nepřipadám jak na živém bulváru…

  JSjr.: Neznám studenta, co by se stěhoval kvůli brigády, stáže. Argumentovat Kofolou? Kolik tam je nabídek? Pro studenty jednotky, max. desítka ne?

  skelet: Špatná dostupnost je logická už z umístěná areálu kampusu. Tedy na západním okraji městě. Výhodné to může být maximálně pro studenty z této části města. Ale berme v potaž, že většinu studentu tvoří dojíždějící. Z jižní, východní a severní části kraje… Ti nyní budou muset pendlovat přes celé město na okraj Poruby.

  K části budov a sportovišť je to v Porubském kampusu půl kilometru od tram zastávek. Což je podobné vzdálenost jako ze Stodolní do současné budovy. A hlavně. Student se nějak na tu 8 nebo 17 dostat musí, žejo….

  Je mi líto, že se diskuze zvrhla od zkopírovaného vzhledu budovy z Vídně k tomu, jestli je lepší Poruba nebo centrum.

  Ale upřímně, argumentace proč Poruba (škola, nemocnice, práce). Upřímně více a lepších pracovních pozic je i v Přívoze, kteří mnozí označují za ghetto. A tímto měřítkem by se klidně s Porubou mohly srovnávat i Vítkovice. Práce je tam o hodně více (i s přidanou hodnotou), také má nemocnici a hned v Zábřehu je OSU….

  A prosím, jelikož mne to vážně zajímá, kde to v té Porubě žije? Protože ani po čtyřech letech na FAST jsme s kamarády nepřišli na to, kam zajít. Kromě Kurnik Šopy, Cokafe a nově Galadreamu u Bohemky. Doplním, že nelejvárny na sídláku typu Čarodějky a různé modifikace Assenu nejsou pro nás.

  Thumb up 3 Thumb down 20
 31. Martin [msstavby.cz] :

  Další vizualizace https://leco-ostrava.cz/clanek/471/mlade-ekonomy-ceka-stehovani-do-poruby

  Thumb up 0 Thumb down 2
 32. skelet :

  Martin [msstavby.cz]: a máš nějaká data k tomu dojíždění studentů?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. Mark :

  Martin [msstavby.cz]: Ta vizualizace učebny vypadá, jak kdyby to byla základní škola, a ne univerzita. :D

  Každopádně podle tvojeho předposledního příspěvku hádám, že studuješ. Nevím, jestli to v Ostravě chodí jinak než v Praze, kde studuju já, ale snad nikdo z mých známých, kdo při studiu i pracuje nebo brigádničí, neřeší, že musí dojíždět do práce nějak daleko. A to někteří jezdili třeba z Jižního města někam do Holešovic, což zabere klidně skoro hodinu. Takže argumentovat v článku tím, že v Porubě nejsou firmy a studenti to mají daleko na stáže (jak často na VŠB na takovou stáž vůbec chodí?), je docela dost mimo.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 34. Martin [msstavby.cz] :

  skelet: To nemám. Jen vím, kde bydlí spolužáci. Bude to obdobné. Ale logicky, když dám něco na jednu světovou stranu, ze tří se tam bude muset dojíždět.

  Ale dohledatelné je, kde a kolik žije v MSK obyvatel.

  Thumb up 0 Thumb down 15
 35. skelet :

  Martin [msstavby.cz]: ale o těch datech by to mělo být především. Jinak je to o dojmologii. Já jakožto obyvatel Poruby a častý uživatel MHD zase mám dojem, že studenti zbytečně pendlují mezi kolejemi a centrem. Prostě to chce více dat a méně dojmů.
  Přeci nechceš populisticky útočit na city čtenářů a tím je obracet na svou stranu :)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 36. Martin [msstavby.cz] :

  skelet: A ty máš ty data kde?

  Thumb up 0 Thumb down 13
 37. skelet :

  Martin [msstavby.cz]: Ale já zde o nedostupnosti VŠB nezačal, to ty. Já ti napsal, že k VŠB jezdí dvě přímé linky z centra, jedna přímá linka z Dubiny, jedna přímá linka ze Zábřehu, jedna linka z Hlučína, jedna linka z Opavy a jedna linka z Havířova. „Porubské linky“ nepočítám, stejně tak nepočítám linky 46, 54, z Hlubočce, Čavisova atd.
  Ty ses tady pak začal ohánět dojížděním studentů pomocí MHD. Ale je fakt, žes). Proto se já táži tebe na data. Ty musíš svou myšlenku obhájit, nikoliv já.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 38. skelet :

  sakra.. nechcete už zavést edit příspěvků?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 39. Rado :

  Ono žádnou výhodu v Porubě nevidím, na dojíždění pro mimoostravské je to celkem peklo. Nicméně vrátím se k návrhu, který jak nápadu, ani krásy moc nepobral. Čili je to zase projekt z dílny FAST? Nechci být remcal, ale nemůžeme v r. 2018 stavět stylem zpátky do minulosti. Nelze přeci jen stavět tak, nač jsou peníze. Stačí, že se nepovedla aula, oproti tomu, co chtěl postavit rektor Roubíček, to je…nevím jak to slušně nazvat. Takže snad jediné, určitě by stálo za to porovnat, jak vypadají nové univerzitní stavby ve světě i u nás, protože tohle, co má vyrůst, to fakt ne. Nikdo soudný na rektorátu? Kdyby nová fakulta vypadala jako ta ve Vídni, neřeknu ani ň.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 40. Martin [msstavby.cz] :

  skelet: Já jsem ti ale napsal, proč je lokalita špatně dostupná. Již svým umístěním na okraji města. O pár příspěvků výše.

  Ale pokud po mě žádáš data a sám argumentuješ, že se ti zdá, studenti zbytečně pendlují mezi kolejemi a centrem, tak bys sis to měl nějakými daty taky obhájit.

  Thumb up 1 Thumb down 16
 41. skelet :

  Martin [msstavby.cz]: rozdíl mezi tebou a mnou je, že já ti napsal „mám dojem“ a nijak se o něm nepřu, zatímco ty tvrdíš, že fakulta je cituji „Samotná dostupnost areálu univerzity pomoci MHD je také velmi žalostná“. Což není pravda. A pro své obhajující tvrzení nemáš žádný faktický argument.
  Tedy buď se řídíš dojmy a z nich vyvozuješ závěry nebo zcela nepokrytě lžeš, aby jsi ovlivnil čtenáře.

  Takže sorry, ale na mě dokládání dat opravdu není.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 42. O. :

  Martin [msstavby.cz]: Nechci se s nikym prit, jestli je lepsi centrum nebo Poruba. Ja mam rad oboji. Jen jsem chtel reagovat na to, ze Poruba je pouha nocleharna a jak tady nekteri naznacuji, tak kvalita zivota je tam snad jak nekde na Dubine nebo ve Vyskovicich. Jestli si myslis, ze premistenim fakulty do Poruby budou studenti trpet, protoze tam nic neni, tak ja si myslim, ze to tak neni. K dopravni dostupnosti nemam konkretni data, krome toho, ze kazde rano vidim davy studentu u Slovanu, jak miri do centra. Ted se ten tok mozna otoci, ale fakt nevim, jestli bude vice studentu bude dojizdet z centra do Poruby, nez je tomu ted. Muj nazor je, ze ne. Osobne si myslim, ze presun fakulty bude pro vetsinu studentu prinosem a ze centrum tim nijak moc neutrpi. Jestli si myslis opak, respektuji to. Rozhodne nebudu psat, ze centrum je dira, kde chcipl pes. Myslim si ze i centrum i Poruba jsou fajn lolality. A to je asi tak vse, co k tomu mam :)

  Thumb up 12 Thumb down 0
 43. skelet :

  ale ať nejsem zloun. Prošel jsem si pár linek z hranic města.

  Výškovice – Hlavní třída 33min
  Výškovice – Stodolní 27min
  Výškovice – Most pionýrů 42min (přestupy)
  Dubina – Hlavní třída 30min
  Dubina – Stodolní 22min
  Dubina – Most pionýrů 32min (přestup)
  Žižkovská – Hlavní třída 36 až 46min (dle počtu přestupů)
  Žižkovská – Stodolní 21 až 27min (dle počtu přestupů)
  Žižkovská – Most pionýrů 31 až 40min (dle počtu přestupů)
  Vratimovská – Hlavní třída 42 až 48min (dle počtu přestupů)
  Vratimovská – Stodolní 27min (přestup)
  Vratimovská – Most pionýrů 27min (přestup)
  Záblatská – Hlavní třída 33 až 41min (dle přestupů)
  Záblatská – Stodolní 18 až 32min (dle přestupů)
  Záblatská – Most pionýrů 22min (přestup)

  Hranečník – Hlavní třída 36minut (přestup)
  Hranečník – Stodolní 11minut
  Hranečník – 16 až 21minut

  Takže tak. Plus mínus to až na pár čtvrtí jako Přívoz, Michálkovice, Kunčičky a Hrabová vyjde na stejno.

  Mimochodem u příkladu Vratimovská je krásně vidět, proč se do Hrabové nevyplatí jezdit z Poruby MHD. Za 48minut jsem autem v Krnově nebo v Olomouci.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 44. Josef :

  Martin jako vždy argumentuje arogantně a bez ověřených faktů.

  Thumb up 26 Thumb down 3
 45. JSjr. :

  Martin [msstavby.cz]:
  Kofola byl jen příklad. Pořád mi přijde argument blízkosti dojíždění na stáže subjektivní a slabý. Mě trošku přijde, že jsi zarytě proti stěhování, bez nějakých pořádných argumentů.. Zajímal by mě ten jediný důvod proč by se stěhovat neměla, protože mi ty zatím zmíněné přijdou celkem chabé.. A přijde mi, že i kdyby přišli s totální bombou (vizualizace nové budovy), tak budeš zarytě proti. Změna je život. :)

  Jinak obecně se mi diskuze tady líbí, dovím se nové argumenty pro i proti.

  Tak či onak si nakonec vedení univerzity rozhodne, co je pro ni nejlepší. Má velmi silný argument, a to náklady na rekonstrukci vs. náklady na novostavbu přesně podle potřeb fakulty. Každý správný hospodář se rozhodne pro výhodnější variantu z hlediska financí, tak to prostě je a bude.
  Koneckonců EKF VŠB je v centru ve dvou budovách, protože současná nevyhovuje ani kapacitně..

  Jak už jsem zmínil, stará budova EKF v centru je na lukrativním místě, o její budoucnost bych se opravdu nebál. Vzhledem k lokaci je to jen otázka času, než se někomu zalíbí. Možností je opravdu velká spousta: OSU, byty, odkládané sídlo SKANSKA, hotel, kanceláře.. Napadlo by mě více věcí. :)

  Thumb up 12 Thumb down 0
 46. ibra :

  ta vizualizace z leco-ostrava.cz je asi chybná jen aby něčím vyplnili článek…jelikož taková místnost už je na OSU :)nemlich https://fss.osu.cz/54/studovna-pedagogicke-fakulty-a-fakulty-socialnich-studii/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 47. LK :

  Martin [msstavby.cz]: kdybych nevěděl, že jsi jedním z autorů tohoto webu (a tohoto článku), tak bych si podle tvých komentářů myslel, že jsi jen internetový troll ;-)

  Thumb up 8 Thumb down 3
 48. Rado :

  Jen mě tak napadlo, že pokud bude EkF v Porubě, chtělo by to kapacitně posílit MHD, protože už v době výuky jsou tramvaje celkem narvané. A na ekonomce studuje cca 4500 lidí, o které bude obohacena Poruba, i když někteří z nich bydlí na kolejích. Každopádně si myslím, protože mám tu čest občas pracovně navštívít VŠB, že rozhodně nebude stačit počet parkovacích míst, protože už teď je celkem kritický, takže nová budova jedině s podzemním parkovištěm. Každopádně si myslím, že je stěhování výkřikem do tmy, když FAST a FBI nikdy v kampusu nebudou, takže raději bych budovu zachoval v centru a ponechal ekonomce její kouzlo. Centru stěhování fakulty ale rozhodně nepomůže.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 49. Martin [msstavby.cz] :

  LK: Protože nebydlím v Porubě? :)

  skelet: Já se na to dívám z pohledu dojíždějících. Do Poruby je to prostě komplikovanější.

  Upřímně stěhování mě nejvíce netrápí. Kdyby ano, už dávno bychom o tom napsali…
  Klidně si žijte v dojmu, že Poruba není jen sídliště.

  Btw. stále mi nikdo nenapsal tu kupu super podniků :)

  Thumb up 4 Thumb down 7
 50. skelet :

  Martin [msstavby.cz]: začínáš mi opravdu připomínat internetového trola.
  1) citace autora článku
  „Samotná dostupnost areálu univerzity pomoci MHD je také velmi žalostná“
  skutečnost? LEŽ
  2) citace obhajoby autora článku:
  „Špatná dostupnost je logická už z umístěná areálu kampusu. Tedy na západním okraji městě.“
  Skutečnost? LEŽ
  3) citace druhé obhajoby autora článku
  „Do Poruby je to prostě komplikovanější“
  nepodležené, silně zavádějící na základě bodu číslo dva může být i lživé.

  Hele oba víme, proč se tady o to tak biješ (a zavádíš až lžeš). V okamžiku, když ti studenti zmizí z centra, tak se všechny podniky na ně zaměřené postupně přesunou do Poruby. Studenti začnou více bydlet na porubských kolejích, shánět byty v Porubě a živnostníci se logicky potáhnou za nimi. Kdo by jezdil do centra půlhodiny? Asi nikdo.

  Kdyby jsi tak okatě nelhal, tak bych tenhle přesun zcela ignoroval. Ale jestli studuješ FAST, tak potěš koště.

  Thumb up 11 Thumb down 7
 51. skelet :

  ale třeba ti křivdím.. vyvrať mi vše co jsem napsal. Fakty, ne frázemi, které tu používáš.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 52. Danek :

  skelet: Vzdyt Martin je legenda..je to jediny clovek co troli na svem webu.

  Thumb up 5 Thumb down 7
 53. aggu :

  skelet: nerad vám vstupuju do zábavné debaty ;) ale:

  „když ti studenti zmizí z centra, tak se všechny podniky na ně zaměřené postupně přesunou do Poruby. Studenti začnou více bydlet na porubských kolejích, shánět byty v Porubě a živnostníci se logicky potáhnou za nimi. Kdo by jezdil do centra půlhodiny“

  je naprostá fantas a magorie. Fakt bych přestal hysterčit. Bavíme se o 1 (jednom!) baráku v Moravské Ostravě. Zkus zaostřit na měřítko ;)

  Thumb up 9 Thumb down 1
 54. skelet :

  aggu:
  „Ekonomická fakulta je jednou z největších ekonomických fakult v České republice, studuje zde téměř 5 000 studentů ve všech formách studia“
  mi to přijde jako solidní ekonomická síla :)

  Thumb up 2 Thumb down 9
 55. Martin [msstavby.cz] :

  skelet: Dívejme se na věc z nadhledu. Jen Ostrava není středobod světa.

  Sám jsi uvedl dojezdové časy v rámci Ostravy. Vychází nepatrně hůře pro Porubu. Ale nepatrně.

  Teď ti osvětlím můj pohled. Bydlím na Novojičínsku. Představ si situaci, že dojíždíš autobusy. Linky od NJ, Kopřivnici, Frenštátu končí (naštěstí v centru). Zde je již pohodlný přestup na Náměstí Republiky. Popř se dá dojít 15. min pěšky. Nyní situace s dojížděním do Poruby. Jsem nucen přestoupit na okraji města (převážně Dubina). Zde musím natrefit na 17, která snad nepojede jen na Vozovnu. Mimoto dopoledne jezdí 17 co 20 min. Sám musím takto na FAST. Cesta se protáhne na několik desítek minut.

  Pojeduli ze směru od FM. Obdobný případ. Autobusový přestup je horší. Pojeduli z Karvinska, Bohumínska,Z Havířova, Českého Těšína… Vždy se bude MHD komplikovanější a časově náročnější dostat do Poruby, než do centra. Logicky to vychází z umístění.

  Že se areál VŠB nenachází na západním okraji města… Kde tedy? Jih. Sever? Země je placatá?

  Že se kvůli ekonomce zavřou podniky v centru? To je demagogie ne?

  Thumb up 5 Thumb down 4
 56. Skelet :

  No vidis, ze to jde. Jenze se vracime na pocatek. Abys tyto komplikace mohl tvrdit, tak na to musis znat strukturu studentu ekonomicke fakulty. Tu neznas ani ty a ani ja. Takze plati co jsem napsal vyse. Cestovani v ramci okraji mesta jak do poruby, tak na soucasne stanoviste je v podstate stejne a rozdily jsou zanedbatelne. A navic to vedeni VSB nemusi vubec zajimat. Ke zbytku. Pokud se ekonomicka fakulta presune do Poruby, tak se tam budou pohybovat i jeji studenti se svymi financnimi prostredky. A s tim zacne rust i poptavka po podnicich v Porube. Zatimco v centru tato poptavka zacne klesat. (Clovek je tvor liny a chce mit vse pod nosem). Ten efekt se muze, ale nemusi spustit. A pochopitelne pokud se spusti, tak to neprobehne hned.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 57. Michal :

  Nazvat komplex ekonomky jedním barákem může jen demagog. Což vlastně sedí.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 58. Adam Cerv :

  Nejde přece jen o faktický odliv studentů z centra, který až moc dramatizujeme. Jde taky o psychologický efekt, kdy podnikatel, který se o tomto kroku dozvěděl nebo dozví, svůj podnik v centru ani neotevře případně půjde rovnou do Poruby, což už se částečně i děje. „Buy the rumor, sell the news.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 59. aggu :

  Adam Cerv: Jaký „odliv“? Kolik studentů denně vejde do dveří fakulty? Kolik je to mezi 6 a 9 pm (= barový prime time)? Kolik je to o víkendu mezi 6 a 9 pm? Jaká část z nich vejde zároveň i do dveří těch podniků okolo fakulty? Ať mi někdo jmenuje aspoň 3 podniky v ulicích v okolí ekonomky které jsou čistě zaměřené na studenty EkF.
  Znám v okolí jeden (Orbis), kde ten „psychologický efekt“ a nátlak byl takový, že zavřel už teď :-) Asi aby nezaspal, až nastane ta katastrofa.
  Prostě čisté blábolení a hysterie.
  Dokážeš si představit, že když odejde EkF, může tam přijít jiná fakulta? Nebo jiná škola, nebo hotel? Nebo úřad, soud? Aby to zas nebyla katastrofa pro Porubu a podnikatelé v panice nepřesouvali své podniky z Poruby na Sokolskou…

  Thumb up 6 Thumb down 4
 60. Adam Cerv :

  aggu: Nevím co jsi na mojem komentáři nepochopil, vždyť jsem říkal, že se to až moc dramatizuje. A sám vidíš, že orbis se před chvílí zavřel (nevím jaké byly ale skutečné důvody) – ale ano v byznyse to tak chodí, snažíš se přece problémům předcházet než pak řešit jejich následky i když je to je panika, ale to je podnikatelům celkem jedno. Podnikatel přece nebude čekat jestli se tam náhodou neotevře nová škola nebo co. Situace v centru přece už delší dobu není ideální, obyvatelé se stěhují pryč, tak když k tomu ještě přidáš zrušení EkF, tak je histerie docela i na místě. A co se týče studentů, tak bydlím v centru, a v několika bytech kolem mě bydlí studenti EkF, kteří zde tráví volný čas třeba i o víkendech nebo odpoledne, večer.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 61. aggu :

  Adam Cerv:
  1) Netvrdím, že jsem nic nepochopil ;)
  2) Orbis z toho vynech, byl to sarkasmus.
  2) Situace v centru je naopak nejlepší za posledních 750 let. Co vím ;) A posledních cca 5 let je to už úplně jiné centrum než bylo třeba v 90. letech.
  Důkaz č. 853 pro dnešní den: Cooltour vyhrál veřejnou zakázku na ideový návrh centra Jatek (vedle Plata). Super!
  https://pbs.twimg.com/media/DiYEcwEX0AAN-_e.jpg
  Myslíš, že kulturní projekty typu Plato, Jatka, koncertní síně, atd. vznikají v upadajících centrech měst? Naopak. A tyhle investice se centru, Ostravě a celé aglomeraci v budoucnu vrátí tisíckrát. A nejen v počtu obyvatel.
  Samozřejmě, kdo nechce vidět, nevidí. A pokud se podaří ještě odstranit pár žab na prameni…
  3) Hysterie není nikdy na místě. V tomhle případě je navíc směšná.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 62. Adam Cerv :

  aggu: Ale vždyť nic z toho (dočasně kromě projektu Plato) zatím nestojí, je super, že je alespoň snaha.- pořád jsme v třetím nejvetším městě ČR. Za Plato a Cooltour může ještě těch pár patriotů co ve městě zbylo. Řeší se to tady pořád dokola,. Je teď nějaký ekonomický boom, vzniklo pár podniků, spoustu z nich je poloprázdných a 90% zavřených o víkednu. Já si prostě centrum pamatuju ještě jako plné lidí, obchodní domy… Vždyť to přece musí vidět každý. Pamatuju si ještě jak v té části 28.října, kde byl mekáč minimálně přes všední den proudily davy lidí, to jsem si připadal jako v centru velkého města, dneska se tam řeší hnusná reklama na kasinu, a prázdné výlohy. Já nevím jak to někdo může brát jako něco jiného než úpadek. Jasně před 5ti lety tu třeba nebylo tolik podniků a kaváren, ale byli tu ještě ti lidi co by do nich mohli zajít,. Já si zkrátka budu stát za tím, že město dělají obyvatelé a ti z města mizí, a ani to „úplně jiné centrum než v 90.letech“ tomu nezabránilo, tak to asi taková pravda nebude.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 63. aggu :

  Adam Cerv: Zbylo pár patriotů? Podniky jsou poloprázdné? Argumentovat mekáčem? Joj…
  Změnit centrum není problém, ale změnit negativní myšlení lidí s nízkým sebevědomím…

  Thumb up 7 Thumb down 3
 64. balde :

  tuhle sobotu jsem v byl v centru Ostravy a upe mě překvapilo kolik lidí bylo v centru – hospody otevřené a plné

  Thumb up 9 Thumb down 0
 65. Adam Cerv :

  aggu: Já prostě tvoje myšlení nechápu. Neargumentoval jsem mekáčem (tam je zrovna teďkom daleko lepší burfi :D), argumentoval jsem celou tou oblastí. Bydlíš centru,? chodíš tady ven ?, všímáš si co tu chodí za lidi ? Mám právo mít trochu negativní myšlení, když zde tady prostě o žádný rozkvět nejde. A třeba v neděli se přímo stydím tady někoho vzít,.

  Thumb up 5 Thumb down 6
 66. aggu :

  Na všechno co píšeš máš právo a já ti ho neberu ;)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 67. Rado :

  No jestli v centru pulzuje život jako v Avionu nebo Karolině, tak se jistě bavíme o centru, ale rozhodně ne o tom ostravském. Problém je, co si kdo představuje pod pojmem hodně lidí. Ostravské centrum je o víkendu zcela strašidelné, všední den také nahání svou prázdnotou hrůzu. Pro mě ty dvě nebo tři stovky lidí, co se v něm pohybují, tedy nepřijde jako něco úžasného. V centru se má člověk mačkat, viz centra měst Brno, Plzeň, Olomouc, Liberec. Schválně nepíšu Prahu, ať mě tady někdo nechytá za slovo :-)

  Thumb up 8 Thumb down 12
 68. aggu :

  Rado: Lhát se nemá Rado ;)

  Thumb up 5 Thumb down 4
 69. Josef :

  Btw: Orbis zavřeli bo už se tam nemohlo kuřit a hulit :-) (znám se s barmankou)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 70. Martin [msstavby.cz] :

  Opět se zde objevily odkazy na články, které nejsou podobné tématu článku a vzdáleně ani tématu webu.

  Prosím využijte pro diskuzi webové stránky k tomu určené.

  Děkuji

  Thumb up 2 Thumb down 2
 71. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Ano mym cilem bylo upozornit obcany co muze zpusobit kdyz lide voli spatne….jestli tady kritizujeme Semeraka tak by lide meli vedet co znamena prehmat v podobe voleni zit Brno…ne nadarmo se v diskuzi Brnane distancuji.potazmo dalsich stran jako pirati atd….

  Thumb up 0 Thumb down 11
 72. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Dalsim problem,ze tyto strany voli mladi lide casto odstrizenych od reality.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 73. thvari :

  Danek: Od reality jsi odstřihnutý tak akorát ty. :-D Ti největší političtí lumpové v téhle zemi jsou teď u moci: KSČM, Babiš a Zeman. A je fakt mladí nevolí. ŽítBrno jsou v porovnání s něma vrchol ctnosti.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 74. Danek :

  thvari: Ano to jsou predne ty strany,ktere nejsou v tzv.umele vytvorenem demokt.bloku..ktere si vytvorili strany,ktere zady delali marasy od revoluce.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 75. Denis :

  Také v tom návrhu vidím „rukopis“ Zahy Mohammad Hadid, což mi ale vůbec nevadí, možná právě naopak. Budovu vídeňské University of Economics & Business znám osobně zvenčí i zevnitř a líbí se mi. Problém je v tom, že EkF měla dostat budovu úplně jinou, prostorově a vybavením srovnatelnou s budovou v centru. Jenže pak se ukázalo, že na to nejsou peníze, a tak vznikl tenhle „kompromis“, který je oproti budově v centru poloviční. Rektor argumentuje tím, že počty studentů klesají, ale demografická křivka se začíná otáčet. A to má ekonomka propustit půlku zaměstnanců? Na rekonstrukci budovy v centru vyčleněné peníze stačí.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.