Komentáře

 1. rom :

  Vondrákova prasárna, jak si posílit vliv a zlikvidovat centrum.

  Je to pár stovek studentů, co z centra zmizne a zůstane barák, který bude mít složité uplatnění.

  Thumb up 14 Thumb down 17
 2. JSjr. :

  rom:
  1. Definitivní rozhodnutí vynesl rektor Václav Snášel v roce 2018. Ačkoliv se o tom interně mluvilo už dříve.
  2. na EKF VŠB studuje 3000 studentů.

  Váš příspěvek je považován jako většinové nepravdivý, za předpokladu, že zkratka uvedená v políčku „jméno“ je skutečně zkráceně vaše jméno.

  Thumb up 11 Thumb down 9
 3. Mx :

  Asi měli praktické důvody. Tomu sice rozumím, nicméně odliv tolika studentů a mladých lidí z centra je pro Ostravu opravdu špatně. Nejen pro ekonomiku centra, ale obecně pro jeho život, atmosféru atd. Místo, abychom život v centru posílili, jeden důležitý faktor jsme zrušili. Neřeknu, kdyby poruba nebo jiné čtvrti byly blízko. Sám jsem fakultu vystudoval a vím jak moc jsme centrum využívali i mimoškolně. Je jisté, že ten odliv bude velký. Ps: architektura města se taky neposílí – je to schované v kampusu.

  Thumb up 19 Thumb down 0
 4. MM :

  Možná nebudou všichni souhlasit, ale univerzity chtějí od Ostravy hlavně peníze. Cokoli chce město od univerzit, problém. Takže oni si jedou na svém písečku, dotace a podobně, směřování města je jim úplně jedno. Kdo ví, tak univerzity jsou zabetonované instituce, kde je jakákoli změna velmi obtížná. Proto komunikace univerzity a město není dobrá a tohle je výsledek.

  Thumb up 16 Thumb down 2
 5. Petr Pasek :

  Přesun ekonomky do porubského kampusu bylo správné rozhodnutí. Z pohledu interní logistiky VŠB, tzn. úspory financí, centralizace školy a využívání stejného zázemí pro všechny studenty (menza, knihovna, sportoviště, ubytování apod.) Škola je zde od toho, aby řešila své záležitosti. A město Ostrava si řeší své záležitosti.
  Jen připomínám, že „Státní vysoké školy jsou financovány ze státního rozpočtu“.

  Thumb up 12 Thumb down 12
 6. Mx :

  Petr Pasek: nevím samozřejmě, kolik se za vše ušetřilo. Ale Vámi vyjmenovaná sportoviště a ubytování v centru přece nejsou nebo jen okrajově ? – jaká zde vznikla přesunem úspora? Navíc se postavilo zázemí sportu, kam mohli studenti z ekf chodit. Až bude Černá kostka, bude se dojíždět do knihovny zase do centra? Menza – za mých časů byla v Porubě narvaná (nevím, jak dnes) a v centru sloužila i Ostravské univerzitě, takže stejně nějaká musí v centru být? No, škoda, že asi i město ve svém zájmu neudělalo něco, co by škole pomohlo zůstat v centru.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 7. MM :

  Petr Pasek: Vysoké školy jsou financovány ze státního rozpočtu, jehož příjem je tvořen daněmi občanů a firem, které podnikají například v Ostravě. Tvářit se, že vysoká škola je nějaká samostatná entita je nesmysl. Řízením určitě, ale finančně nikoli. Touhle optikou by například vůbec nemohly vzniknout budovy OSU u Černé louky, pozemky předalo město univerzitě.

  Město i vysoké školy se potřebují navzájem a to hodně. Ostravě neustále klesá počet obyvatel a má problémy, aby zde mladí lidé zůstávali. Je na městu i univerzitách s tím něco pořádně dělat.

  Thumb up 13 Thumb down 3
 8. PavelM :

  Vysoké školy školy tu nejsou od toho, aby „oživovaly centrum“ pro něčí dobrý pocit.

  Thumb up 8 Thumb down 10
 9. adamous :

  Tady je jinak jeste zaber z dronu, jde tam videt i vnitrek fakulty: https://www.facebook.com/GemoCZ/videos/126148073823802

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Mx :

  PavelM: a proč by se vysoké školy nemohly chovat městotvorně a symbioticky a musí si hrát jen na svém písku? Celé město je propojený organismus – nic nefunguje cela solitérně

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Dr. Kohn :

  Mx: Proč si myslíte že takhle vedení univerzity přemýšlí? Z čeho jste tak usoudil?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 12. Martin [msstavby.cz] :

  V jiných, obdobně postižených městech útlumem těžkého průmyslu probíhá koordinace investic města a veřejného sektoru. Veřejné stavby, byť investorem není samotné město, ale například VŠ, státní úřad, jsou pak směřovány do lokalit, které potřebují vzpruhu. Zacelí proluky ve vnitřním městě apod.
  Ona výstavba ve městech, kde je dlouhodobě trvalý odliv obyvatel není nijak valná a každá veřejná investice je pečlivě směřována a pečlivě propočítána.

  Což se v případě českých měst a institucí říci nedá, jelikož si zvykla na tučné sumy eurodotací, které však jednou skončí.

  Dobrý příkladem je Ostravská univerzita.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.