Důl Hlubina čeká zahájení rekonstrukce

Národní kulturní památku Důl Hlubina v ostravských Dolních Vítkovicích čeká rozsáhlá rekonstrukce. Za 192 milionů z bývalého černouhelného dolu vznikne výchovné, vzdělávací a také kulturně společenské centrum určené i pro aktivity neziskového charakteru. První návštěvníky přivítá takto upravený důl na začátku roku 2015.

Peníze na rozsáhlou obnovu areálu přímo sousedícího s například již zpřístupněnou vysokou pecí, z níž je dnes vyhlídková věž, získalo Sdružení Dolní oblast Vítkovice, ve spolupráci se sdružením Hlásím se k továrně. Z celkové sumy uvolní evropské fondy 85 procent, zbývající část pak stát.

„Revitalizace promění stávající objekty v netradiční vzdělávací ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku, prezentační prostory nebo sály. Ty se stanou součástí městské a regionální vzdělávací infrastruktury. Fungovat budou symbolicky jako kdysi v nepřetržitém třísměnném provozu,“ vysvětlila záměr mluvčí.

Konkrétně se stavební práce dotknou budovy starých koupelen, kompresorovny, těžní věže, trafostanice, jídelny a skladu materiálně – technického zabezpečení. „Všechny památkově chráněné objekty zrekonstruujeme, připojíme na technické sítě i dopravní infrastrukturu a vylepšíme také okolní plochy, aby z nich vznikla zcela přirozená veřejná prostranství,“ doplnil člen předsednictva sdružení Dolní oblast Vítkovice Rodan Broskevič.

Areál by měl sloužit především k výuce technických, a tentokrát i humanitních oborů netradičním způsobem a v neobvyklém prostředí. Kromě seminářů by se v prostorách měly ale konat i neziskové akce, festivaly, koncerty či například výstavy. „Celková dramaturgie bude zaměřena na neziskové a nové aktivity rozvíjející místní nezávislou kulturu,“ vysvětlil projektový specialista ze sdružení Dolní oblast Vítkovice Karel Malík.

V současnosti se začíná s přípravou stavby, vybírá se její zhotovitel a technický dozor. Stavba pak odstartuje s největší pravděpodobností v dubnu.

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. kacziq :

  A kde budou Tekna ? :'( :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Balde :

  další skvělá zpráva pro kulturu a Ostravu celkově

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. mm :

  Pevně doufám, že alespoň zbourají ty autoservisy a autobazary nacházející se při vstupu do areálu. Ty stavby to tam skvěle hýzdí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Nimrod :

  mm: Autoservis Střapáč bude muset skončit, v tom místě pak budou hudební zkušebny, ale budova před areálem Hlubiny je v soukromém vlastnictví, takže ta (zatím) zůstává…
  Kacziq: a proč by Tekna nemohla zůstat? Vše zavedené a dobré bude po rekonstrukci pokračovat!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Miv :

  Nimrod: tekno není událostí, která se na nějakém místě koná po rekonstrukci, ale před ní …

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  Miv: ty mas takove vtipne obdobi tedka :))

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. NImrod :

  Miv: Sorry, ale nějak nerozumím. Jste se trochu opozdil v reakci ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.