Černá perla

Aktuální fotografie rekonstrukce administrativní budovy Černá perla v Ostravě-Porubě. Zároveň v pondělí,
14. srpna, zde proběhne den otevřených dveří.

Stavba se blíží dokončení a celková realizace působí dobře. Jsou však jisté detaily, které působí velmi rozpačitě. Solitérní administrativní budova byla zakončena nástavbou se střechou ve tvaru stlačeného písmena V. Část střechy směřující k jihu byla značené vykonzolována a přecházela de velmi výrazné markýzy. Tento architektonický prvek dodával objektům lehkost a byl charakteristický pro stavby stavěném v bruselském stylu. Současnými stavebními úpravami však došlo k navýšení zastavěné plochy posledního patra a nástavba působí těžkopádně. Dům přišel o svou lehkost, eleganci.

K tomu, aby dominantní stavba působila lehce přispívalo i ustupující přízemí a s částečně volným parterem.

Následující snímek zachycuje stav před stavebními pracemi. Je patrná markýzová střecha. Tento architektonický prvek je v Porubě poměrně častý.

Aktuální stav

Do parteru se bohužel propsal módní trend interiéru mnoha panelákových bytů. Stěrkové omítky. S přihlédnutím k architektonicky zajímavé zavěšené fasádě. A k historickému faktu, že na budovách postavených v bruselském stylu nebyl používán tento typ povrchového materiálu, působí stěrka poněkud rušivě a cizorodě.

Původně povrch parteru tvořil obklad

I když je v okolí objektu položen nový asfalt, snad se nejedná o finální řešení.

Prezentována vizualizace

Příklady dalších střech ve tvaru prolomeného písmene V z městské části Poruba či jiných dynamických řešení.

Související články


Komentáře

 1. ELB :

  Ano, detaily skutečně působí rozpačitě. K těm zmíněným v článku bych připojil ještě narušení jednotné linie oken.

  Thumb up 20 Thumb down 1
 2. David :

  Nato jak z toho Projekstudio dělá že vytvořilo naprostý skvost… já sám nedokážu poznat jaké úpravy tam vůbec vznikli protože ten dům podle mě pořád vypadá stejně a že by tam vznikla nějaká nová myšlenka či inovace… Dle vizualizací hlavně s tou V střechou Projektstudio jako vždy velmi přestřelilo, realita je jinde.
  PS: nerekonstruovala se tahle Perla náhodou už tak před 10ti lety?

  Thumb up 7 Thumb down 9
 3. Dan :

  David: Proc by meli vymyslet neco noveho? Od postaveni je to kvalitni a dobra stavba, ktera invence dnesni doby nepotrebuje.

  Ne, pred deseti lety se nerekonstruovalo.

  Thumb up 18 Thumb down 7
 4. Mx :

  Už tady o tom byla sáhodlouhá diskuse tak jen stručně. I přesto, že některé objekty z vyumělkované vizualizace nepatří investorovi, opět se ukazuje, jak obecně např. exteriér v Ostravě je často na zcela druhé koleji. Prostě vznikla hezčí budova, ale zbytek je styl 1970 a hnus. Nebo jinak: stačí toto, co vidíme, aby město bylo hezké a atraktivní anebo je to ukázka úrovně města? Na kolika dalších místech byl u krásné stavby odfláknut eteriér (např. skelet, chystané laser centrum opět obklopené zámkovkou, okolí výstavní haly Černá louka atd atd.) To nás pořád odlišuje od Evropy nebo jiných měst, resp. toho, jak by veřejný prostor měl ve finále vypadat.

  Thumb up 17 Thumb down 7
 5. Pavel Hurta :

  Jako obvykle je ďábel ukryt v detailu a nechápu, proč zrovna v Ostravě to musí takhle dopadat. Jinak samotné rekonstrukci tleskám i přes malé výhrady. Ale dokud se nesrovnají se zemí ty nesmyslné přízemní garáže naproti a prostor se nezastaví, zůstane to místo jen poloviční.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 6. Michal :

  Tu dlažbu v deseti různých provedeních a přerostlou trávu tam nechají nebo je to na Ostravu dobrý?

  Thumb up 9 Thumb down 1
 7. Mx :

  Doporučuji hodně detailně prostudovat odkaz. Krom zcela zásadních odklonů ve vzhledu výškové stavby a dále manipulace s nereálnou přestavbou cizího objektu na vizualizaci, byl také slibován fantastický předprostor (pokud náhodou nevznikne ve 2 etapě anebo jej nedodělá město :-) ). https://www.msstavby.cz/v-cerne-perle-vznika-klinika-moravian-premium-care-27-04-2022/

  Thumb up 5 Thumb down 4
 8. ELB :

  Při rekonstrukcích historických objektů se dnes často zcela opomíjí skutečnost, že materiál je jedním z konstitutivních aspektů stavby. Dochází tak ke znehodnocování budov jejich nevkusným zateplováním, lacinými náhražkami původních kvalitních materiálů. Týká se to hlavně budov od 30.let minulého století. Kdyby se třeba stará radnice Mor.Ostravy opravila ve stejném duchu jako nyní Černá perla, byl by to takový malý památkový skandál. U moderních staveb to projde, protože estetika funkčnosti není pro laický pohled tak zřetelná jako estetika dekorativní.

  Thumb up 21 Thumb down 1
 9. David :

  Jen pro informaci, dnes je zde den otevřených dveří od 1-4 i s možností podívat se na terasu… ČT tam natáčí s panem Kotkem z Projektstudia.
  Kdybych nebyl v práci tak si tam zajedu a zeptám se ho osobně na pár věcí jako ty jejich vizualizační hokusy pokusy :)

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.