Centrum pro autisty může vyrůst

Pokračování kauzy kolem výstavby centra pro autisty v Ostravě-Výškovicích.

Celý projekt od počátku příprav provází nevole místních občanů. Jsou proti výstavbě sociálního zařízení. Namítají úbytkem parkovacích míst. Úbytek však bude v řádu jednotek v místě plánovaného sjezdu k objektu a bude nahrazeno stáními novými u plánovaného centra, které ve finále počet parkovacích stání navýší. Centrum bude poskytovat služby pro 8 pacientů!

Dalším argumentem je úbytek zeleně (nesekaná louka). Dle územního plánu je však plocha určena pro zástavbu.

Jednoduše se nechtějí na postižené koukat :)

Kauzu sledovali i reportéři České televize v reportáži pořadu 168 hodin, kde je vše shrnuto.

Kauza se nyní posunula pozitivním směrem dále.

„Další meta zdolána,“ může si oddychnout ředitel neziskové organizace MIKASA Michal Panáček. Koncem listopadu byla schválena nájemní smlouva na pozemek, na kterém má být vybudována příjezdová cesta k domovu pro klienty s autismem v Ostravě-Výškovicích. MIKASA se v souvislosti s plánovanou výstavbou domova od začátku záměru potýká s řadu překážek. Projekt dlouho provázely komplikace při získávání povolení stavby a brzdila jej také petice zaměstnanců a rodičů žáků místní základní školy proti výstavbě. Piráti naopak realizaci projektu dlouhodobě podporují a k podpoře již v září vyzývali v otevřeném dopise i vedení radnice městského obvodu Ostrava-Jih. To nyní potřebné povolení stavby příjezdové cesty k pozemkům schválilo a MIKASA tak může finalizovat dokumenty pro vydání stavebního povolení a v případě schválení začít stavět.

MIKASA již do projektové dokumentace investovala 1 milion korun, slíbená dotace 50 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj je navíc podmíněna získáním stavebního povolení do dubna 2021. Hraje se tedy o čas a nezbývá než doufat, že se organizaci podaří vše dotáhnout do zdárného konce. Ředitel organizace Michal Panáček má z dílčího úspěchu radost, ale taky ví, že MIKASA ještě zdaleka nemá vyhráno.

„Jsem opravdu rád, že se podařilo udělat další významný krok v cestě k zahájení stavby. Projekt od začátku provázely komplikace, snad se teď karty obrátily a další nezbytná „razítka“ se nám podaří zajistit v potřebných termínech a dodržíme tak podmínky pro čerpání dotace. Děkuji Pirátům, že realizaci domova podporovali od začátku a postavili se za nás,“

uvedl Michal Panáček.

„Piráti vítají, že obvod nakonec stavbu domova umožnil, sociální služba tohoto typu v Ostravě dlouhodobě chybí. Pomoc slabším skupinám je součástí vyspělé společnosti a koresponduje se snahou města o sociální začleňování znevýhodněných skupin obyvatel,“

vysvětluje pirátská opoziční zastupitelka Pavlína Nováčková.

Město Ostrava navíc podporu domova pro klienty s postižením zahrnulo již podruhé do Komunitního plánu sociálních služeb na léta 2019-2022.

„Tento typ bydlení určitě představuje výraznou pomoc pro ostravské rodiny, které pečují o osoby s poruchou autistického spektra. Cílem projektu je, aby dospělí jedinci s tímto zdravotním znevýhodněním měli možnost osamostatnit se a zároveň aby i jejich pečujícím rodičům mohlo být odlehčeno od každodenní náročné péče. Vidím zde také snahu o začlenění lidí s handikepem do společnosti. Doufám, že podobné nastavení bude reflektovat také koncepce bydlení v Ostravě,“

dodala sociální pracovnice a krajská zastupitelka Pirátů Martina Dušková.

zdroj: ostrava.pirati.cz

Související články


Komentáře

 1. JSjr. :

  Ehm, ten nadpis článku je trochu zavádějicí, už jsem se radoval. Dokud není pravomocné stavební povolení tak nemůže vyrůst.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 2. Pavlína :

  JSjr.:

  To máte pravdu. Ale bez svolení rady obvodu ohledně přístupové cesty by to vůbec nešlo. Pokud Mikasa dodá/dodala vše řádně, tak by měl stavební úřad jednat bezodkladně v těch nejkratších lhůtách, co mu stavební zákon a správní řád umožňuje. Držme jim palce, po těch peripetiích je snad už stavební úřad nezastaví..

  Thumb up 10 Thumb down 0
 3. David :

  Mě baví, jak autor článku čeká, že budeme nadšeni jako on… já myslím, že pointa je, že tam nikdo z těch obyvatel nic nechce ať už dům pro postižené, psí útulek anebo nárožní Tesco. Prostě nic.
  Aby si každý stavěl kde chce co chce, je taky dost mimo. Ti obyvatelé se jasně vyslovili proti takže není co řešit. Až autorovi z článku někdo před domem postaví skládku železa kterou nechtěl, snad se taky pousměje :)
  PS: Stavět sídlo pro 8 pacientů? velmi obvyklé…! A jak těch 8 vyvolených vyberou?

  Thumb up 11 Thumb down 33
 4. Rdm :

  David: problém je, že některá vyjádření odpůrců jasně říkají, že tam nechtějí dům pro postižené, ne že by tam nemohlo stát třeba i to nárožní Tesco. Je to pozemek určený pro bytovou výstavbu, ne pro skládku a nikdo se ani nepokouší jí tam dělat, takže nepřehánějte.
  PS. co je neobvyklého stavět zařízení pro menší počet pacientů, které mnohem lépe poskytne „domov“ než nějaký velký ústav? Já bych řekl, že nic. Jak ty pacienty vyberou vás nemusí zajímat, to si jen vymýšlíte „argumenty“, abyste nemusel přiznat, že se těchto nemocných lidí štítíte a chcete je mít nejlépe někde za kopcem, abyste na ně neviděl.

  Thumb up 22 Thumb down 7
 5. DRJPJR :

  David: Sry, ale bydlet v paneláku ve Výškovicích (na rovinu… nic moc adresa), mít za barákem největší lesopark širokodaleko a argumentovat jenom tím, že prostě nechci, aby se na stejné ulici „něco“ stavělo, to je dost ujeté. Co konkrétního těm lidem tedy vadí (když ne postižení?) ? V kontextu toho, že mají Bělák za domem… …pochybuju, že skládka, jak píšete, by byla v souladu s ÚP.

  Thumb up 17 Thumb down 6
 6. David :

  DRJPJR:
  sem rád za ten názor, bydlet v paneláku na nic moc adrese… a že zrovna u toho paneláku musí vyrůst tento objekt. U Komenských sadů to nešlo postavit?
  A výběr pacientů mne tedy zajímá velmi, těch 8 musí splnit jaké podmínky? To vše má být známo když se jedná o tak velmi urgentní projekt.
  Pane RDM, vůbec nejde o štítění. Taková romská ubytovna – vznikl by článek na její podporu? Zastávali by jste se toho?
  Je teda zcela normální, že petice lidí odmítne výstavbu – a oni jím to tam stejně postaví?
  Jinak, Kanál Odra-Dunaj, Ostrava jí nechce, bude to normální když si Praha rozhodne že tady bude?

  Thumb up 9 Thumb down 22
 7. Johnny :

  V prvé řadě předestírám, že jsem rád, že se celá kauza pohnula správným směrem. Je pravda, že jsou informace přejaté z webu Pirátské strany, takže jsou do jisté míry zkresleny „agitační rétorikou“ a nepopisují celou záležitost v úplnosti (která politická strana by to taky dělala, že?). To je ale spíše na okraj. Podstatné je, že se o projekt začali politici zajímat, až když už byl hotov, když bylo třeba zaujmout stanovisko ke stížnostem občanů. Nyní magistrát vyvěsil stavbu MIKASA na webu Fajnova (https://fajnova.cz/projekt/domov-pro-zdravotne-postizene-mikasa/), městský obvod a různé partaje (včetně Pirátů) si připisují zásluhy na pomoci projektu (nemluvě o těch, co se mu „hrdinně“ snažili zabránit). Protože debata už je opět jen o tom JESTLI centrum pro autisty, nikdo neřeší JAK centrum pro autisty. Jak se správně říká, MIKASA už do přípravy projektu investovala 1 milion korun – a koukněte na ten projekt! Jestli je dotace z ministerstva 50 milionů, mohlo to vypadat setsakramentsky lépe! Kdyby to bylo zahrnuto v akčním plánu Fajnova už od začátku, mohlo město přispět na nějaké pořádné architektonické kvality, kdežto teď se zase budeme radovat, když už to jenom vznikne. Nějak.

  Thumb up 10 Thumb down 8
 8. Crazym :

  Hele lidi není někde zmínka kolik to vše má stát? Mikasa z.s. určitě dělá záslužnou činnost a už investovala mega a bojí se o dalších padesát a já furt nevím proč se těmhle akcím říká neziskovka když ty veřejné prachy vrazí do svého majetku a živobytí :-)

  Thumb up 9 Thumb down 13
 9. davidb :

  Crazym:
  Protože si z toho nikdo netvoří zisk!
  Nefunguje to jako svěřenecké fondy.

  Thumb up 13 Thumb down 4
 10. Pavlína :

  David:
  Někteří lidé se otevřeně vyjádřili i tak, že tam nechtějí postižené. Někteří tam nechtějí nic. Dle územního plánu, který se v této oblasti nezměnil, byť letos bude vydána aktuální verze (teď běží vypořádávání připomínek) zde může stát obytný dům nebo budova občanské vybavenosti, skládka opravdu povolená není. Pozemek je soukromý, kdyby majitel chtěl, může ho prodat komukoliv a může zde vyrůst i obytný dům. Ze kterého by se jednou mohla klidně stát menší ubytovna, to už by se velmi těžko ovlivňovalo i zdejší radnici. Tento sociální účel je tedy z těch variant nejlepší. Je jasné, že když zde léta nic nestálo, tak si lidé na nezastavěnou soukromou proluku zvykli.
  Obyvatele vybírá Mikasa podle potřebnosti rodin, stavu pacientů apod. Když se obrátíte na pana ředitele organizace, tak Vám určitě problematiku více osvětlí. Aktuálně je převis poptávky po těchto zařízeních nad nabídkou.
  Samozřejmě nejlepším řešením by byly kvalitní terénní služby, aby rodiče mohli být se svým hendikepovaným potomkem co nejdéle a přitom ze života něco měli. Ale aktuálně je situace taková, že chybí terénní služby a pobytové atd. jsou nedostatečné a mnoho rodičů řeší dost palčivou otázku „Co s mým dítětem bude, až já nebudu?“ To je přece hrozné.
  Situace tam nebude po zahájení stavby jednoduchá – to nikdo nepopírá. Myslím si ale, že tady by radnice obvodu mohla sehrát mediátora, který to tam pomůže komunikovat a řešit. Její role by hlasováním rady na povolení příjezdovky neměla skončit.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 11. Rdm :

  David: prosím vás, jestli chcete vymýšlet nesmysly typu, proč to nepostavili u Komenského sadů, tak jen potvrzujete, že nemáte problém se stavbou samotnou, ale s jejím určením.
  Když vás tak moc podmínky výběru zajímají, proč se ptáte na webu věnujícímu se stavbám, proč nenapíšete na MIKASU, jistě vám je sdělí, ostatně nějaké obecné informace již v některé z reportáži zazněly. Nejde o žádný urgentní projekt, jak jste na to přišel?
  A zase jsme u toho, jaká romská ubytovna? Jaká ubytovna vůbec? Nic takoveho tady nikdo nepodporuje, přestaňte vytahovat scestná přirovnání.

  Thumb up 15 Thumb down 4
 12. David :

  Rdm:
  Pane, na vás už nebudu reagovat :) jde vidět že na tom psychicky nejste dobře dle vašich příspěvků, určitě tam bude místo i pro vás.
  Nakonec pravda, ještě že to bude schované na okraji města u lesa, bude se Vám tam moc líbit

  Thumb up 8 Thumb down 21
 13. Linhart :

  David: Bydlel jsem ve výškovicích ještě než se postavil ten panelák těch lidí, kteří teď nadávají na centrum pro osoby s autismem. A tehdy mě bytostně štvalo, že tam ten panelák staví. Ti lidi, kteří jsou teď nespokojeni by měli držet pusu a krok a být vůbec rádi, že tam mohou být.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 14. Martin [msstavby.cz] :

  David: Většina již byla vysvětlena jinými.
  Nicméně. Je to soukromý pozemek, kde lze dle ÚP stavět. Pokud stavebník splní ÚP a stav. zákon, stavět může. Centrum pro autisty není nic, co by legislativu nesplňovalo.
  Ať si stěžující své námitky právně podloží.

  Nebojte, já znám územní plán místa, kde bydlím a vím co tam může a nemůže vyrůst.

  Mentální a fyzická postižení jsou běžnou součástí společnosti, se kterými se lidmi rodí. Ti lidé prostě zde jsou a není dobře před nimi uhýbat s pohledem. Snad jsou pryč časy, kdy zdravotní ústavy, ale třeba i domovy pro seniory rostly na okrajích měst, aby je společnost nemusela vidět.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 15. David :

  Martin [msstavby.cz]:
  no když jste takový bojovník, že nebojujete aby to zařízení vzniklo v centru města. Protože jak jste napsal, ty časy kdy tato zařízení rostly na okraji města se v tomto případě vrátili a vy to ještě chválíte jakoby šlo o projekt roku – ta oblast je na samotném okraji lesa a okraji města pokud jí vůbec znáte, takže vaše poslední věta je velmi komická, schovat je ještě víc daleko od města nemohli, ale ještě že znáte ten ÚP.

  Thumb up 3 Thumb down 14
 16. Martin [msstavby.cz] :

  David: Kdyby byl takový záměr v centru města a vznesla se taková vlna nevole, tak postupuji a reaguji stejně.

  Bojovali jsme proti demolici jiného sociálního centra v centru města.
  https://www.msstavby.cz/ubytovna-sokolska-trida-2-10-09-2019/
  https://www.msstavby.cz/ubytovna-sokolska-trida-pokracovani-10-09-2018/

  Pozemek je na okraji lesa, ale zároveň mezi hustou zástavbou sídliště. Les je obklopen sídlištěm. To je rozdíl oproti přestavěným zámků uprostřed polí a luk.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 17. Rdm :

  David: je to škoda, vždycky jsem chtěl vědět, proč někdo reaguje ve smyslu, že už nebude na někoho reagovat a ještě to podtrhne tím, že začne urážet.
  Nedal jste jediný rozumný argument, jen jste centrum přirovnal nejprve ke skládce, pak k ubytovně, já vám jen přeji, aby vaše děti nebo děti vašich dětí takové zařízení nepotřebovaly…

  Thumb up 12 Thumb down 4
 18. David :

  Rdm:
  haha vy jste opravdu primitiv… Já ani jednou v žádném mém příspěvku nepřirovnal to centrum ke skládce, to jen vy cítíte nějakou podporu pro menšinu a snažíte se z toho dělat příběh a boj za svobodu menšin, utlačovaných… hrůza. Můj příspěvek vede od první věty k problému stavebnímu, zopakuju to naposled – není správné stavět něco co obyvatelé jednoznačně nechtějí, ať už ústav, skládku, Tesco, romskou ubytovnu, nebo barák pro štětky – to jsou příklady objektů ne přirovnání. Tečka, jestli vy všichni chcete z toho ústavu dělat cirkus o tom jak hnusní obyvatelé ze špinavých domů nechtějí tak krásný dům pro pouze 8 pacientů, pokračujte! Já jen kroutím hlavou :) ale osobně si myslím, že ti obyvatelé se tím vypořádají po svém a těm autistům úsměv jen tak nevykouzlí.
  PS: Já bych si přál jen aby Praha opravdu rozhodla o postavení toho kanálu v Ostravě, ten je taky v ÚP tak to máme úplně stejný příklad tak snad budou všichni skákat radostí jako u tohoto domečku.

  Thumb up 2 Thumb down 13
 19. Cyklista :

  David: O tom je vlastnictví pozemků. Pokud vlastním pozemek, mohu si na něm dělat cokoliv, co neodporuje zákonu. Pokud jej mám v nájmu, musím respektovat ještě příní vlastníka.

  Pokud někdo nechce, aby se pozemky, okolo jeho zájmového území využívaly v souladu s určením a zákonem, nezbyde mu nic jiného, než si ty pozemky koupit, nebo pronajmout.

  Vždy mne pobaví, když se ozývají obyvatelé paneláků, jak strašně se zajímají o okolí, když nejsou schopni se starat ani o vlastní „vchod“.

  Thumb up 14 Thumb down 3
 20. Rdm :

  David: Začít komentář urážkou, vy se pane lepšíte… cituji: „04.01.2021 15:51 Až autorovi z článku někdo před domem postaví skládku železa kterou nechtěl, snad se taky pousměje :)“, proč jste tedy stavbu centra přirovnal ke stavbě skládky? Už vám bylo několikrát řečeno, že místo je určeno pro stavbu bytovek, takže použít jako přirovnání skládku, Tesco nebo třeba jadernou elektrárnu, je bohapustý nesmysl. Petice není referendum, povinností města je ji přijmout, ale ne se podle ní rozhodnout, mimochodem tu petici jsem nikde nenalezl, můžete ji ukázat a sdělit kolik je pod ní podpisů? Kolik z toho je obyvatel v přilehlém okolí a kolik je „přespolních“, jen kvůli toho, že do vedlejší školy chodí jejich děti? Máte šanci argumentovat…
  Nejsmutnější na vás je, že nejen, že urážíte ty postižené lidi, vy urážíte dokonce i ty, kteří to centrum nechtějí, protože jste jediný, kdo je označil za „hnusné obyvatele ze špinavých domů“.
  PS. DOL, VRT, klidně třeba dálniční průtah přes Masarykáč, je jedno kolik nerelevantních staveb si vymyslíte, tím se opravdu neobhájíte

  Thumb up 10 Thumb down 3
 21. DRJPJR :

  Rdm: Já bych na něj už nereagoval. To jsou přesně ta témata, kdy se zjeví nějaký osamělý bojovník a jede „bomby“… Tenhle pán aspoň nestřídá nicky.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 22. David :

  Rdm:
  nebudu reagovat protože pan Rdm vůbec nechápe obecné příklady staveb, to co jsem psal o skládce železa byl úplně jiný koncept a vy to vytahujete asi jako kdybych řekl, že autisti patří na skládku, ale já už nemíním na vás reagovat, vysvětlovat… věřím, že nemůžete za výplody vaší fantazie, ale klidně pokračujte i s tím drjprksksksks

  Thumb up 2 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.