Ubytovna Sokolská třída – pokračování

Hnutí Ostravak se pochlubilo vybráním firmy ne demolici objektu na Sokolské třídě. Argumentovalo také tím, že se objekt nedá rekonstruovat. Zeptali jsem se tedy, jestli je jejich tvrzení prověřené stavebním průzkumem nezávislého posudku a také, jestli existuje porovnání cen při demolici a výstavbě nového objektu a rekonstrukci stávajícího objektu. Nic takového samozřejmě nexistuje.

Facebookový příspěvek hnutí Ostravak:

Na radě města jsme dnes spolu s koaličními partnery schválili výběr firmy, která zajistí demolici bývalého Domu na půl cesty na Sokolské ulici. Vedeni městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz reagovalo na petici občanů, která se týkala stížností na hluk, nepořádek a zvýšenou kriminalitu v okolí tohoto domu, který není svěřen obvodu. Ve spolupráci s městem jako vlastníkem objektu a zástupci sociálních služeb se podařilo situaci postupně zklidnit. Od loňského roku je dům prázdný. V jednom okamžiku byla zvažována možnost zřízení bytů pro zaměstnance DPO, ale vzhledem k charakteru stavby a technickému stavu budovy to nebylo možné a rada města rozhodla o demolici objektu. Předpokládáme, že na přelomu září a října by měla být demolice zahájena. O využití pozemku bude rozhodovat až nové vedení města. S ohledem na poptávku po bydlení v této lokalitě by zde naše hnutí preferovalo výstavbu nového bytového domu.

Náš dotaz:

Dobrý den,
kam byli údajně nepřizpůsobiví obyvatelé tohoto objektu přestěhování?

Samotná stavba je provedena v 1.PP a 1.NP jako železobetonový monolitický sketet s vyzdívkami obvodového zdiva z keramických tvárnic a žb vodorovnou konstrukcí stropů. Zbývající podlaží pak žb montované rámové konstrukce s H – rámy a stropními panely (konstrukční systém Průmyslových staveb Gottwaldov). Podélný trojtakt s velikostí polí v podélném směru 6×3,6 m a v příčném směru 4,5+2,65+4,5 m. Konstrukční výška montovaného systému 2,85 m.

Máte ověřenou stavebním projektantem, že opravdu nešlo budovu přestavět. Nejlépe dokument, který můžete zveřejnit?

Odpověď:

 Dobrý den, nájemníkům tohoto domu, kteří neměli problém s úhradou nájemného a byli ochotni spolupracovat se sociálními pracovníky a neziskovými organizacemi, byly nabídnuty obecní byty na území obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Ostatní řešila nezisková organizace, která měla dům ve výpůjčce.
Město je povinno jednat s péčí řádného hospodáře, proto jsme využili znalostí a zkušeností pracovníků z odborů majetkových a investičních centrálního obvodu i města, a osobních konzultací se specialisty a dotčenými orgány (hasiči, hygiena apod.), abychom byli schopni zhodnotit možnost přestavby na bytový dům splňující nynější standardy a zároveň byla posouzena ekonomické výhodnost. Dospěli jsme k závěru, že náklady na přestavbu by se blížily nákladům na stavbu nového domu, a stále by se jednalo o starý objekt, byť po kompletní přestavbě. Původní stavební dispozice by limitovala možnost změny uspořádání nových bytů. Proto bylo rozhodnuto o demolici tohoto objektu a naším záměrem je v budoucnu na daném místě vystavit nový bytový dům splňující moderní standardy, který bude mít vyřešenu například také statickou dopravu, aby nedošlo ke zhoršení již tak špatné situace s parkováním v okolní lokalitě.
Předpokládané náklady na demolici budovy činily dle projektu 16 mil. Kč, městu se podařilo vysoutěžit za 6 mil. Kč

Opět jsme reagovali dotazem, který byl již bez odpovědi:

Dobrý den,
Velmi děkujeme za odpovědi. Pokud bylo nájemníkům poskytnuto bydlení v jiných bytech na území obvodu, proč byli vůbec nuceně vystěhování, když řádně platili nájem? Z demolice celého objektu bychom usuzovali, že objekt byl plný neplatičů. Respektive proč za jedince musí zodpovídat všichni nájemníci?

Samotný objekt prošel, ne až tak vzdálené době, rekonstrukcí pláště a vstupu. Navíc není nijak poškozen, natož vybydlen. Je tedy demolice v současné době opravdu nutná?

Porovnání demolice+výstavby nového objektu versus rekonstrukce stávajícího objektu od nezávislého projektanta s nadhledem na celkovou problematiku a se zkušenostmi s rekonstrukcemi tedy nemáte? Demolici jste tedy vyhodnotili na subjektivním rozhodnutí úzce zaměřených pracovníků úřadu?

Vlastně můžeme být „rádi“, že obvod disponuje úředníky, kteří jen pohledem zjistí, jestli je objekt vhodný k demolici či rekonstrukci. Také by bylo zajímavé vidět konkrétní příklady objektů, ze kterých berou zkušenosti. Protože jediné podobné příklady se nacházejí v Ostravě-Porubě, na ulici Slavíkova. Tyto objekty byly rekonstruovány.

Související články


Komentáře

 1. Danek :

  Nechci se opět pouštět do Martina, ale to co si dovoluje už překračuje všechny meze.Vůbec nechápu proč se s ním někdo z Ostraváka(v žádném případě nejsem volič Ostraváka) baví.Řeknu to asi takhle, po celé ČR republice vzniklo velmi velké množství ubytovacích zařizení jejiš cílem na úkor státu(ten to štědře dotuje a obyčejní lidé na tom tratí..snižení hodnoty jejich nemovitosti,snižení kvality jejich životů nebo řešením nasledným odstěhovaním)..až budeš pracovat i s tvých daní předražené nájmy.Předtav si , že to došlo do takové urovně, že starostové měst a obcí už neví co s tím…a opětovně žadají vládu o řešení a alespon snižení dávek na bydlení nebo možností regulovat na obecní urovni.Takže vnik obutyvny je podle tebe v pořádku a zaník né…takže si tady nehrej na samaritána dělaš ze sebe akorát v…A vraď se raději na tu vesnici odkud pochazíš..ke svým ružovým brylím.

  Thumb up 13 Thumb down 31
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Přečti si ještě jednou článek a komentáře. Zcela nechápeš text. Možná pak pochopíš o co jde. Především o to, že demolice objektu, která není ověřena a potřebná je spíše populistický symbol před volbami mířící na lidi jako ty. Tedy na ty, co si myslí, že existuje duální systém dávek pro lidi jiné, než bílé pleti. Že tito lidí mají i zdarma koupaliště apod.

  Budova mohla mít jiné využití. Demolice je zbytečná. Já chápu, že když neumíš ovládat ani mateřský jazyk, tak je pochopení této situace velmi problematické. A prosím, zdrž se toho, kam se mám vrátit. Dík ;)

  Thumb up 17 Thumb down 16
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Navíc od komentáře Ostravaka vyplývá, že s většinou lidí nebyl problém, proto dostali ubytování jinde.

  Thumb up 14 Thumb down 9
 4. MM :

  Danek: Četl jste vůbec ty otázky. Tady nejde o ubytovnu, ale o dům jako takový. Pokud je ve vlastnictví města, tak snad samo město může rozhodnout o užívání této stavby. Nechápu proč se má tento dům bourat? Po rekonstrukci například na malometrážní byty může město pronajmout seniorům, studentům atd., zkrátka komukoli. Mohou si dávat podmínky. Je velká škoda takovou budovu bourat. Řeknu to jinak, bohužel Ostrava není v takové situaci aby mohla vyhazovat miliony na demolice.

  Bourání této ubytovny je pouze populistickým krokem jak se zalíbit voličům. My jsme ti, kteří bojují proti ubytovnám. Já to beru, ale nedává to smysl u budovy, která je v majetku města. Tam si přece město nebo obvod samo rozhodne o využití. No a protože takové přemýšlení není pro každého, stačí to. Chytají se na to lidi. Mimochodem to zapadá do té trapné předvolební kampaně. O jakémkoli rozvoji obvodu nebo města jediné slovo. Opravdu ubohost…

  Thumb up 25 Thumb down 3
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  MM: ostatne je to tam zmineno – to byl „Dum na pul cesty“, to neni uplne „hloupa“ ubytovna..

  Thumb up 7 Thumb down 2
 6. Danek :

  Martin [msstavby.cz]:Tvé komentáře spiše jednoznačně poukazují na osobní averzi vuči pol.straně Ostravák…Já je taky nemusím, ale taky hodnotím pozitiva a negativa jejich pusobení na pol.scéně.Nebudu za sebe dělat zapšklého nenaviděče.Buhužel tvé komentáře mají za následek akorát to, že pokud bude chtít nějaký politik.Viz.třeba radní Jihu chtějí vykoupit všechny ubytovny(a provozovat sami) na svém uzemí a třeba chtěli odpornou ubytovnu Hlubinu zbořit…muže se stát , že zase nějaký Martin do toho začne kafrat…ptotože je v tom jeho osobní přesvědčení, bohužel to není nazor většiny…jinak nevím zda mají koupaliště free, ale dle infa které mám ano(ale nebudu lhát, nemám to podloženo)Zato mám podloženo od mé byvalé kamarádky mé ženy, že dostala pro děti penize na vybavení pokojíčku+další peníze na věci typu pračka,lednička atd….tak mi tady nevykládej o dualech.

  Thumb up 10 Thumb down 11
 7. Danek :

  MM: Ta budova tedy není nic moc a tak trochu si myslím, že nic než ubytovnu se nehodí.Ve městě je budov spousta, kde mužou být byty pro důchodce nebo start.byty bohužel v první fazí
  je systém nastaven tak, že ubytovaní nepřizpusob.je nejatraktivnější z hlediska vynosnosti….snad se s tím podaří zatočit.

  Thumb up 8 Thumb down 8
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Danek: a proc by do toho nemoh martin kafrat, ty do toho kafras taky.. :)

  jinak se porad upinas na ten aspekt, ktery se ti martin snazil vysvetlit a zjevne to neklaplo ani podruhe. ta konverzace v clanku je o tom, ze mesto zbori barak, ktery z nejvetsi pravdepodobnosti ke zboreni neni. a duvodem se jevi ciste to, ze tam byla driv „ubytovna“, takze to nektere lidi (ty naznacujes, ze vetsinu, sice to beru jako vareni z vody, ale nebudu se hadat) potesi. to je vse.

  a jinak ano prispevky statu existuji. treba jednim jejich nejrozsirenejsim prikladem je stavebni sporeni se statnim prispevkem. ale ty socialni prispevky plati podle socialni situace pro vsechny snad.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 9. varix :

  Já jenom nechápu, čím je tenhle dům tak cennej. Pokud si dobře vzpomínám, tak původní článek poukazoval na nespravedlnost vůči obyvatelům, což je ale něco jinýho, než o čem pojednává dnešní článek.
  Čím je teda takový obyčejný panelák z architektonického hlediska tak nepostradatelný? V Německu se taky bourají a na jejich místech se staví nové bytové domy.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 10. Michal :

  Tak hoši do sebe, ať se zase pobavíme.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 11. Martin [msstavby.cz] :

  varix: Jde o princip. Zde se hovoří o demolici a výstavbě nového domu, přičemž si obvod nezjistil finanční náklady na rekonstrukci versus zmíněnou demolici a výstavbu.

  Jedná se o skeletový systém. Ne „panelák“. Přestavba na něco vskutku moderního není u skeletu náročná. Nemyslím si, že jsem se v Ostravě, plné proluk v samotném centru města, dostali do fáze, že pro rozvoj města musíme demolovat funkční domy.

  V Německu se tyto domy i začleňují do stávající struktury města. Třeba Drážďany: http://www.deutsches-architektur-forum.de/forum/showpost.php?p=597232&postcount=745

  Thumb up 7 Thumb down 5
 12. Danek :

  Hynek [msstavby.cz]: Mi to klaplo hned na poprvé…a snažil jsem se vysvětlit, že toto Martinové kafraní muže mít nedozirné následky do budoucna…já chápu , že Martinovi jde v podstatě věci o ten barák(i když není), ale zarověn argumentuje..zaplaceným najemným jejich obyvatelů(který byl ovšem samozřejmě hrazen opět státem)…
  Pokud by toto nebylo v článku zmíněno…a jednalo by se skutečně jen ten ten cennej panelák..nic bych nenamítl.Takže jen Varix částečně na to přišel..co jsem myslel…a poslední věc: dle předvol.výsledků je hnutí Ostravák na krasném druhém místě.(v OV)..takže jen tak lehce se jich nezbavíme.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Prosím, přečti si to znova a pozorně.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 14. varix :

  Mně tak nějak u téhle nekonečné kauzy připadá, že jádro problému byla na začátku sociální otázka. Teď už se tady trochu vaří z vody a zoufale se hledají nový argumenty, proč je demolice špatně.

  V souvislosti s tím, co jsem teď napsal, bych teda rád konstruktivně reagoval na Martina… Padla tady spousta různých argumentů: ekonomická náročnost projektu, provedení, zachování cenné stavby atd. Co je teda tím nejdůležitějším kritériem? Protože pochybuju, že existuje provedení, kterýmu by se nedaly vytýkat další a další nedostatky.
  Navrhuju tedy, aby se sem konečně napsalo, o čem tady diskutujeme. Jinak se obávám, že tu budou už jen další a další argumentační fauly jako u mnoha jiných článků. :D

  PS. Možná byste k sobě mohli vzít studenta sociologie nebo politologie, aby se tu k těm záležitostem aspoň vyjadřoval někdo kompetentní :D

  Thumb up 6 Thumb down 3
 15. Rasta :

  Čistě populistické gesto od Ostravaka, jak se dalo před volbama čekat. Ukazovat si sílu a přihrávat body na baráku, který mají v majetku a jako správní hospodáři se o něj mají starat, i když ho pronajali. To je už opravdu silné kafe. Doufám, ze už tohle pseudo hnutí zmizí ze všech zastupitelství, protože páchá jeden nesmysl za druhým a škodí městu. Jejich hesla jsou jako normalizační propaganda. Navíc za dobu svého zastupitelování nic nedokázali.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  varix: urcite i studenti sociologie se zde muzou vyjadrit. + proc potrebujes seradit kriteria podle dulezitosti? nejaky pedagog? :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. varix :

  Hynek [msstavby.cz]: Nope. Kritizovat totiž zvládne každej, ale tohle už je odtržená a nekonstruktivní kritika. Jen narážím na to, že zdejší hysterie týkající se tohoto nebohého baráku je dost nekonzistentní. Pokud vám vadí populismus, máte napsat, proč. A hádám, že kvůli “železobetonovému monolitickému skeletu” to asi nebude.
  V korespondenci s Ostravakem narážíte na to, že nemají v ruce posudek, který by jejich řešení obhajoval. Proč teda nenavážete na to? :D Místo toho tu melete jak pavlačové báby

  Thumb up 10 Thumb down 2
 18. Martin [msstavby.cz] :

  varix: Četl jsi tento článek? Pokud ano, všiml by sis, že i v článku píšeme o posudku. Hned na úvodu.

  „Hnutí Ostravak se pochlubilo vybráním firmy ne demolici objektu na Sokolské třídě. Argumentovalo také tím, že se objekt nedá rekonstruovat. Zeptali jsem se tedy, jestli je jejich tvrzení prověřené stavebním průzkumem nezávislého posudku a také, jestli existuje porovnání cen při demolici a výstavbě nového objektu a rekonstrukci stávajícího objektu. Nic takového samozřejmě nexistuje.“

  Thumb up 2 Thumb down 2
 19. varix :

  Martin [msstavby.cz]: Ok. Ty jsi asi nečetl můj komentář, ale na to už musí být člověk na tomhle webu připravenej. Každopádně přeju hodně štěstí, až dostane nějaký úředník do ruky váš dopis o milionu a jednom důvodů, proč máte pravdu. Jsem si jist, že v žádným případě neskončí zmačkanej v koši. :D

  Thumb up 3 Thumb down 2
 20. varix :

  Pro ty pomalejší: narážel jsem na to, že výčet stovky problémů nestačí. Vůbec zde svoje argumenty nerozvíjíte, a to je škoda. Moc se to neliší od hospodského tlachání nad pivem.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 21. Martin [msstavby.cz] :

  varix: Četl. Měl by jsi to také provést u všech komentářů pod tímto článkem. V článku potvrzujeme to, na co jsme se ptali v komentářích na FB.

  Populismus už řešíme v komentářích. Což vyžádal už první zdejší příspěvek.

  Pokud ti však přijde ok, že půjde k zemi dům, který jít k zemi nemusí jen kvůli toho, že tam byli i zástupci ne bíle rasy a většina baráku byly v pohodě, tak ok.

  Thumb up 1 Thumb down 8
 22. varix :

  Martin [msstavby.cz]: Jsi zoufalej, tak vytahuješ rasismus? Bohužel kamaráde, já jsem na stejné lodi jako ty, takže tady to fungovat nebude. ;)

  Thumb up 6 Thumb down 4
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Martin [msstavby.cz]: Rasismus používá Ostravak.

  Chceš argumentovat, ale argumenty ti chybí. Znova tedy. Přijde ti demolice bez jakékoliv analýzy ok?

  Thumb up 3 Thumb down 5
 24. varix :

  Martin [msstavby.cz]: Ok, vzdávám se. :D Řeknu k tomu poslední… Tenhle web už čtu nějakou dobu a docela mu fandím, ale jestli mi chcete tvrdit, že poslední dobou se tady odehrává kloudná diskuze, tak budu svůj názor muset asi přehodnotit. Jediný, co jsem kritizoval, je formulace argumentů a diskuze, které tady nemají hlavu ani patu. Fakt už se to tady docela hroutí a tenhle web ztrácí na důvěryhodnosti. Proto bych ocenil, kdybyste to změnili, mluvili jasně a srozumitelně. Analýza je fajn, ale zase: není ničím podložená. Všechno, co máte v ruce, jsou nezodpovězené otázky a místo pořádné rešerše vaříte z vody. To je můj názor. Dík za prostor

  Thumb up 7 Thumb down 5
 25. Martin [msstavby.cz] :

  varix: A o tomto je. My upozorňujeme na právě chybějící analýzu.

  Diskuzi neovlivníme. Nemůžeme diskutujícím poručit, co mají psát. My jim necháváme volnost.

  Důvěryhodnost se neodvíjí od toho, co zde někdo anonymně napíše, že.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 26. aggu :

  Já bych to viděl asi takhle. V případě, že nejmenovaný politik z nejmenované strany má možnost mít vliv na nejmenované radnici, a zároveň má svůj obchodní zájem na využívání/pronajímání prostor v centru, a zároveň má možnost za cizí peníze (rozuměj z daní) dlouhodobě ovlivňovat počet takových prostor v centru, např. tím, že cíleně bourá, nebo naopak zabrání realizaci objektů, které mu neříkají „pane“, tak mi připadá v celku logické, že si najde jakoukoliv, i prašivou záminku proto, aby počet prostorů, který mu neříkají „pane“ snižoval na úkor prostorů, které mu „pane“ říkají, ergo tak zvyšoval obsazenost prostor svých a tudíž i svůj profit a radost ze života.
  Starostka MOaP, jako zástupce všech občanů MOaP, sdělila kdysi dávno, když ještě nebylo vše jasné, něco v tom smyslu, že nová výstavba by se neměla zahajovat, když v centru je tolik prostor nevyužitých (nevydělávajících). Jen teda mezi řádky, už nevíme, které objekty a kterých vlastníků měla na mysli.
  Můžu teda připustit, že se pletu, že ano… Nicméně, kde není žalobce není soudce, a pokud nikomu jinému z městské rady nevadí, že v tomto konkrétním případě se, možná, nenakládá hospodárně se svěřeným majetkem (nebyl doložen opak), tak nevadí a jedeme dál. Jsme bohaté město. Ani sociální případy tady nebudou bydlet jen tak leckde, že ano… A konec konců, pokud chce MOaP postavit bytový dům, je známo, že nikde jinde v MOaP jej postavit nelze, než tady, že ano. Taková parcela se přece hodí… Občané to celé zaplatí a pan řídící vezme politické body jak zatočil s chudou sebrankou často podřadné rasy. To je přece win win!

  Thumb up 9 Thumb down 2
 27. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: S tim rasizmem u Ostravaka jsi to prehnal…ja bych rekl,ze jeden s mala i na svych bilbordech poukazuje na pravdu.myslim ,ze citace davka neni vyplata,nebo kasna neni vana..je bohuzel pravdiva,ze se treba aby byla zkvalitnena MHD museli byt zavedeni asist.dopravy…kdyby to nebylo op.nikdo by do toho neinvestoval…jeste by me zajimalo,proc by nejaky Martin mel dostat nejakou analyzu cehokoliv…aby ji zde prezentoval.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 28. aggu :

  Danek: Nevím jak lze odpor vůči rasismu přehnat. Špína zůstane špínou, i když tomu budeš říkat jinak a schovávat se za bůhví co.
  A navíc, v tomto konkrétním případě, je to ze strany Ostravaka špína na druhou, jejich neskrývaný rasismus se snaží zakrýt absolutní vyprázdněnost jejich programu. Asi mají lidi za hlupáky. Mají na to právo, ale je dobré to vědět.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 29. Crazym :

  No teda, co si to ten Martin vůbec dovoluje komunikovat s částí zastupitelů které nevolil :DD Jako správný nevolič Ostravaka se jich přeci nemá na co ptát a měl by přeci držet pysk a rozdávat svoje moudra jen na diskuzích na internetu a pokud možno jen anonymně a na cizích webech a když už klade nějakou otázku, tak jen korektní a ohleduplnou k těm hodným zastupitelům a možná i v předklonu aby se s ním vůbec bavili :DD
  Danku, Ty jsi vážně auto s rytmem života https://1url.cz/7MrWh :DD

  Thumb up 9 Thumb down 4
 30. davidb :

  aggu:
  Ten první odstavec je za 100 bodů. 👍

  Thumb up 3 Thumb down 1
 31. MM :

  Danek: To je stejné jako mít kampaň, že nebe je modré, slunce svítí, z mraku prší. Ty hesla pouze ukazují na problém o kterém se ví a neřeší. Proč se neřešil těch 8 let co je Ostravak u moci? Mimochodem je podle vás toto nejpalčivější problém města a jeho rozvoje? Jako, že někdo jede na černo? To se bude dít vždycky. Já bych chtěl takovou úchylnou kampaň vidět třeba v New Yorku nebo Vídni. Proboha kam jsme to klesli. Osobně mě štve když někdo dělá bordel, někdo zneužívá dávky atd., ale proboha co to má společného s politikou v centrálním obvodu? Kdyby mělo město rozvoj, centrum by prosperovalo tak logicky klesají ty příklady, které zmiňuje Ostravak. Ovšem to je moc složité, tyto věci řešit. Lepší je napsat kdo to dělá, že je to špatně a tím…. tím to taky skončí. Nebo si myslíte, že se po volbách stane co? Nestane se vůbec nic. Je to klasické odvádění pozornosti od té zoufalosti co zde 8 let je. Jak vidno, tato taktika na některé funguje dokonale :-(

  Thumb up 16 Thumb down 1
 32. Adam Cerv :

  MM:
  Pravda pravda, a opět mám obavy, že Ostrava nějaký výraznější rozvoj a prosperitu (narozdíl od jiných měst) do nějakého nejbližšího ekonomického propadu opět nestihne. Je potřeba aby se kormidla ujal někdo opravdu schopný a ne pouze na 4 nebo 8 let, ale minimálně na 15. Za jedno volební období nevyřeší nikdo nic. Pokud se nepodaří zastavit a zvrátit ten nejpalčivější problém města (A to je odliv schopných a mladých lidí), tak se tady všichni stejně hádáme zbytečně. Je to začarovaný kruh – bez rozvoje nejsou lidi a bez lidí není rozvoj. Všechno je to ovšem jen nepopulární běh na dlouhou trať, kde mám pocit začíná Ostrava poněkud prohrávat. Samozřejmě už se tu o tom psalo, ale bez vyřešení tohoto problému, se toho zkrátka vymyslí jen málo.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 33. aggu :

  Adam Cerv: Ostrava už výrazným rozvojem prochází, jestli si ráčej všimnout ;)
  Schopného primátora a hejtmana Ostrava má. Na běžné české hobití poměry až neuvěřitelně. Ale nejde přece jen o jejich osoby, co městská rada, co zastupitelstvo, co vedoucí odborů magistrátu, co ÚHA ;) …
  „Odliv schopných a mladých lidí“ je prachsprostá nicneříkající floskule. Řekněme, že Ostrava prochází odlivem středně schopných až neschopných lidí ve středním a vyšším věku (s rodinami) a naopak přichází mladí lidé z okolních měst. Rozporuj to ;)
  Korunu tomu nasadila ODS, která si na velební plakáty napsala, že z Ostravy odešlo 30 000 mladých lidí. To už je skoro na prověření inteligence autora. Nehledě na to, že 2/3 lidí, kteří „odešli“ z Ostravy, odešli do Vřesiny, Palkovic, Frýdlantu nebo Čeladné…
  Vyspělost politika se pozná tak, že nehledá bubáky, kterým by strašil lidi, ani klacek, kterým by pak „hrdinně“ zakročil. ODS ještě asi nedospěla (smutné po tolika letech). U Ostravaka to můžeme sledovat live.
  Bude zajímavé, kolik ostraváků se nechá vybubákovat.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 34. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: „Co rada, co zastupitelstvo“

  Tohle:
  „VIDEO: Na školení za peníze EU kreslili úředníci pohlavní orgány
  Radní obvodu Moravská Ostrava a Přívoz vyzvali tajemnici úřadu Leonu Večeřovou k odchodu poté, co se objevila nahrávka ze školení vedoucích pracovníků. Vadí jim, že se úředníci na akci hrazené z dotace Evropské unie bavili kreslením neslušných obrázků. Na nahrávce jsou zachyceni tajemnice, starostka obvodu Petra Bernfeldová a další zaměstnanci při tom, jak na tabuli kreslí obrazce znázorňující podle všeho penisy a vaginy.

  Školení nazvané „Vzdělávání k vyšší profesionalizaci ÚMOB MOaP“ bylo z velké části hrazeno z prostředků Evropské unie.“

  https://ostrava.idnes.cz/ostrava-moravska-ostrava-skoleni-penis-vagina-bernfeldova-pom-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180910_105852_ostrava-zpravy_dar

  Thumb up 4 Thumb down 4
 35. Adam Cerv :

  aggu: Nemáš pravdu. MOaP, Jih, dokonce i Poruba – všechny větší obvody prodělávají odliv převážně mladých lidí,. Pravda je, že velká část z nich se alespoň stěhuje na dojezd do města. Jinak se pořád vylidňuje celý kraj a lidi pořád odcházejí úplně mimo. Docela nedávno se dělal v Ostravě průzkum ,kde se ptali mladých lidí ve školách, zda by chtěli v Ostravě zůstat: výsledek by tě asi překvapil. (Bohužel ho nemůžu najít). Myslím, že je to tady docela folklór, rodiče říkají dětem hlavně na gymplech: dobře se uč ať odsud můžeš odjet. Lidi nejsou tak slepí, ti co trochu cestují a dívají se kolem sebe, tak vidí, že se nůžky rozevírají. Sry, ale jsi jeden z mála co si myslí, že na tom Ova nikdy nebyla líp. A já se osobně dost netěším na krizi, teď se s tim ještě pořád dá něco udělat.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 36. aggu :

  Asi tušili, že vyšší profesionalizace je pro ně chiméra. Tak se bavili způsobem, který odpovídá jejich inteligenci. Obrázek o Bernfedlové & kol. mám už dávno, mě tohle nějak nešokuje. Taky jsem si kreslil, ve 3. třídě…
  O tom, jak a proč se před volbami „objevují“ takové videa, by asi byl těžký OT, do toho nejdu ;)
  Jádro pudla je v tom, že není možné spoléhat na jednoho super-primátor-mana. Ale i na tajemníky úřadu a vedoucí odborů a oddělení… Kteří aspoň umí líp kreslit…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 37. kdojekdo :

  Zeptali, zeptal….asi je myšleno, že místní “šéf” se ptal……možná by stálo za to se kouknout do dispozic tohoto domu vlastním okem, stačí jedno patro…ta demolice je skoro zadarmo, zbourání je správný krok.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 38. aggu :

  Adam Cerv: Hele, nikdo nerozporuje trend, ten je dán historicky, a ještě chvíli bude, nicméně, ještě jednou, kde máš:
  a) věkovou strukturu odcházejících/přicházejících b) dosažené vzdělání odcházejících/přicházejících,
  když zasvěceně mluvíš o tom, že odcházejí mladí lidé? Jiní mladí nepřicházejí? Nebo staří? Nebo jak? ;)
  Já ti dám „zasvěcený“ příklad z mého činžáku. Před 5 lety jsme byli jediní mladí, zbytek důchodci. Dnes je celý barák plný mladých bůhvíodkud (95% bílých, pokud by to tady někoho zajímalo) a důchodci jsou ve 2 bytech. Mám z toho vyvodit co? ;) Nic..

  „Průzkumy“ jsou fajn… Hlavně je dělá nějaký Mr. Obvious. Co ti asi mladý člověk okolo 17-18 odpoví? ;) Vždycky budou mladí v Ostravě snít o pozici recepční v Praze-Stodůlkách, mladí v Praze o Berlíně, v Berlíně o Paříži, v Paříži o NY, v NY o oběžné dráze…
  Realita je jiná story. Třeba ohledně ceny bytů, dnes se stěhovat z Ovy opravdu vyplatí ;) (budoucím ředitelům Googlu se omlouvám).

  A ano, Ostrava na tom nebyla nikdy za posledních 23 000 let líp, než teď. I když se ODS kdysi, ČSSD včera a Ostravak dnes snaží co to dá o stagnaci.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 39. aggu :

  kdojekdo: Počítání politiků (MOaP): sto korun, tisíc korun, milión korun, skoro zadarmo

  Thumb up 0 Thumb down 1
 40. Adam Cerv :

  aggu: Podívej se na czso. A prostě za mě nemáš pravdu s těma mladýma.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 41. aggu :

  Adam Cerv: „Podívej se na czso“ má pro mně asi tak stejnou cenu jako „zajdi si do knihovny“… ;)
  Pokud vím, to na co se ptám, budu hledat na czso těžko, navíc spousta statistik je krajských. Co se dá najít lehce a rychle je třeba křivka vývoje vystěhovalí a přistěhovalí v Ostravě. Ta první už 10 stagnuje, ta druhá jde progresivně nahoru. Ano, ještě se neprotly. Ale i to o něčem svědčí. Když se bavíme o větě „hrůza, utíkají mladí“ asi by bylo lepší se bavit konkrétněji a nedělat z toho hysterii. Já na ten data mining bohužel nemám čas.
  Znova, obecné trendy znají všichni (třeba: Česko stárne) a Ostrava má i svoje specifické, se kterými se musí popasovat. Jednou si nahoře, jednou dole a pak zas nahoře. Ostrava si tím prošla x-krát, to je skutečný ostragen ;)

  Thumb up 4 Thumb down 4
 42. Adam Cerv :

  aggu: Jsem teď na dovolené jen na datech a mám jich málo, jinak bych ti ty údaje rád dohledal. Pokud nemáš čas je najít, ale máš čas se tady o tom hádat tak s diskuzí končím.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 43. aggu :

  Adam Cerv: nu což ;)

  Thumb up 3 Thumb down 5
 44. AC :

  https://www.czso.cz/documents/11288/94772714/obyv_18q2.pdf/dccc6241-d563-4574-8414-a624c25d8234?version=1.1

  Úbytek je, ale nejnižší za posledních pět let.

  Jinak zase mediální obraz krajů dnes v hlavních zprávách na ČT: Největší úbytek obyvatel – Ostrava bez dalšího komentáře, poté hned zpráva o předávkování dvou feťáků v Ostravě, k tomu záběry z feťáckého doupěte. Oproti tomu Jihomoravský kraj – jeden nejvyšších přírůstků obyvatel, Brno prezentované jako oblíbené studentské město, v pozadí reportáže slunečný den s rozkvetlou ulicí.
  Vždycky si říkám jestli je to náhoda nebo záměr.

  https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/218411000100911/obsah/643076-cesi-pohledem-statistiku
  https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/218411000100911/obsah/643079-nebezpeci-ze-syntetickeho-kanabinoidu

  Thumb up 9 Thumb down 0
 45. aggu :

  AC: Pokud se jedná o média, je to, logicky, vždycky záměr.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 46. MM :

  Mimochodem, pokud se opravdu rozhodnou zbourat, tak si myslím, že radní (případně zastupitele pro záměr hlasující) čeká trestní oznámení pro porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře. Není možné rozhodovat tak zásadní věc bez posudku a dalších podkladů. Já si myslím, že v centru se toho přešlo dost, ale někde to musí mít mantinely. Ať si zastupitelé uvědomí koho zastupují a čí zájmy hájí.

  Jak bylo uvedeno, v Porubě na ulici Slavíkova jsou dva podobné objekty a slouží k bydlení. Demolice bude na miliony, potom se bude čekat minimálně jedno volební období než se vše schválí a pak se třeba začne stavět. Zbytečná proluka několik let. Upřímně, to místo není pro nějaké luxusní bydlení. Na jedné straně Sokolská třída a na druhé vozovna trolejbusů, za domem garážiště. Takže developersky to bomba není. Zkrátka je to na uspokojení bytové potřeby, nic víc. Proto nerozumím co si místo této budovy Ostravak představuje. Bytovou rezidenci jako na Karolině?

  Thumb up 6 Thumb down 2
 47. Danek :

  AC: Co se týká stěhovaní.Nechápu proč Ostrava neusiluje(v minulosti není to tak dávno co se dost obcí připojilo) o připojeních dalších obcí:myslím, že obyvatelé by to jednoznačně uvitali.Máme hned za hranicí OV,Děhylov(tam se odstěhovali v posl.2letech moji znamí..2rodiny,)určitě Ludgeřovice,Markvartovice,možná i Budišovice,Krmelín,Kozmice atd)…myslím, že občané těchto obcí by to jednoznačně uvitali…vzrostla by jim cena nemovitosti, mohli by vyřizovat věci v OV ne v Opavě, Frýdku.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 48. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: K Ostravě se v nedávné době žádné obce nepřipojily.

  Změnily se pouze hranice okresu Ostrava-město.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 49. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Tak jsem to taky myslel.Když už chceš slovíčkařit, tak k okresu Ostrava ne Ostrava-město.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 50. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Myslel, ale nikde o okresu nepsal. Do hlavy ti opravdu nikdo nevidí.

  Nejde o slovíčkaření. Ale je podstatný rozdíl okresem a obcí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 51. aggu :

  Danek: Ano, slovíčkařit se musí, protože některým se spousta věcí motá.
  Obec (LAU2): Ostrava
  Obec s pověřeným obecním úřadem: Ostrava
  Obec s rozšířenou působností: Ostrava
  Okres (LAU1): Ostrava-město
  Kraj (NUTS3): Moravskoslezský kraj
  Region soudržnosti (NUTS2): Moravskoslezsko

  btw nechápu, proč by se k Ostravě měly připojovat další obce a vesnice. Z jakého důvodu? Aby Ostrava byla „větší a početnější a slavnější aspoňjakosuperbrno a vůbec“? LOL.
  Především, Ostrava má 214 km2 a to je víc než dost. Spíš víc než by bylo potřeba. Pro srovnání – Paříž je co do velikosti poloviční a žije tam přes 2 miliony lidí. Myslím, že tady v Ostravě máme co do urbanismu, ještě hodně, hodně práce. Směrem dovnitř, ne ven.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 52. Rdm :

  Danek: on neslovíčkaří, chce vám naznačit, že už dobrých 50 let se k Ostravě žádná obec nepřipojila ;) Okres s počtem obyvatel města nemá nic společného, jestli vám jde o to. Jinak jak jste psal, že by to obyvatelé těch obcí uvítali, tak si to nemyslím, připojením obce k městu by obec ztratila svou autonomii a musela by se podřídit i vedení města, na cenu nemovitostí by to imho žádný vliv nemělo, takže zbývají snad jen ty úřady, ale to si myslím, že občané celkem oželí, jinak by už po připojení sami volali…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 53. Danek :

  aggu: Rdm: Ještě jednou, připojením jsem myslel do okresu Ostrava.Třeba Děhylov je okres Opava a přitom je to hned za cedulí a město Opava daleko.Připojení jako obec z rozšiřenou pusobností…jako přiklad uvedu třeba Šenov,Klimkovice, Velká polom (mimojiné ta co se přesunulo pod OV..tak se výrazně zvýšil její rozvoj a růst obyvatel) a další.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 54. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Proč by se měla z Děhylova stát obec s rozšířenou působností?

  Na rozvoj okolních obcí má vliv samotná Ostrava. Ne to, v jakém jsou okresu. Nepřijde mi, že by třeba Krmelín, který je v okresu FM stagnoval.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 55. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Důvody jsem psal.Blízkost OV,Možnost vyřízeni dokladů blíž OV,ekonomická výhodnost.. zvýšení ceny nemovitosti.atd.Vydělal by na tom i sám Děhylov.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 56. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Zvýšení cen nemovitostí. Takže když se z Děhylova stane obec s rozšířenou působností, tak bude blíže Ostravě? A to jak jako prosím tě se stene?

  Víš jak vůbec funguje trh nemovitostí?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 57. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Víš co, opravdu mě nebaví a nemám na to čas..řešit tady tvé mindráky, kde se snažíš zdiskreditovat nejen mě ale i jiné čtenáře…jen proto, že chceš ukázat jaký si borec. ano velmi dobře vím jak funguje realitní trh.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 58. Rdm :

  Danek: vzhledem k tomu, že jste reagoval na AC, který se věnoval spíše úbytku obyvatel Ostravy, nechápu význam rozšíření okresu. Na počet obyvatel Ostravy to nebude mít žádný vliv a tím ani na vyšší podíl na daních tedy rozpočtu města, ekonomicky výhodné by to tedy bylo pro koho? ani na ceny nemovitostí by to nemělo žádný vliv, proč taky?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 59. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Mne také nebaví stále uvádět do korektnosti data a údaje, kterýma plácáš a nejsou pravdivá.

  A nechci ty osobní útoky prosím.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 60. adélka :

  Danek: Tomu zvýšení cen nemovitostí nerozumím, ráda bych si to nechala vysvětlit prosím. Děkuji

  Thumb up 1 Thumb down 1
 61. Danek :

  adélka:Ono lide vzdy budou mit vetsi zajem o neco co je v blizkosti krajskeho mesta a 3nejv.mesta pod nal.Ostravy nez treba Opavy.Toto potvrzuji i moji pratele,kteri kdyz sli do domu tak si vybirali okres Ostravu…a toto neni ojed.pripad…ale je jich vice….coz v dusledku ma za nasledek vyssi cenu nemovitosti.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 62. davidb :

  Danek:
  1- u toho Děhylova hodně věcí zařídíte v Hlučíně. Nemusíte do Opavy.
  2- Dle vás jsou tedy dražší nemovitosti, ale tím pádem i pozemky. Takže se sníží dostupnost bydlení!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 63. archerr :

  Danek: kdyby to bylo jak rikas tak se z Ostravy nestehujou lide do ostatnich okresu treba frydecko nebo opavsko …. navic bych nerek ze v Ostrave jsou drahsi nemovitosti….ja osobne budu radsi po uradech jezdit po Frydku ci Opave a od pratel slysim to same, podotykam ze nyni spadam pod Ostravu a rad bych menil za Frydek

  Thumb up 1 Thumb down 1
 64. Danek :

  archerr: A nyní se opět dostáváme na začátek.Proč se někteří stěhují do ostatních okresů jako Opava,Frýdek? Protože hned za Ostravou začíná třeba u zmíněného Děhylova hranice okresu Opava(…přitom mi známí pracují v OV, děti chodí do školky v Porubě atd.)Tak se divím proč už se tyto obce nepřipojili k OV.(okresu)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 65. adélka :

  Danek: Být Vámi tak už toho nechám a nedělám ze sebe dále hlupáka…. bohužel….

  Thumb up 2 Thumb down 2
 66. Danek :

  adélka: Taky si někdy řikám….S tím hlupákem nesouhlasím…bez urážky.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 67. Infoš :

  Jen bych chtěl upřesnit, vámi zmiňované příklady nejsou jediné, další se nachází zde: https://www.google.cz/maps/@49.8520466,18.183438,3a,90y,295.11h,95.92t/data=!3m6!1e1!3m4!1sH6siJ-QfCj7aCoK67jmqIg!2e0!7i13312!8i6656 na google stav před rekonstrukcí, na mapy.cz stav po rekonstrukci https://mapy.cz/zakladni?x=18.1834418&y=49.8521340&z=18&pano=1&pid=50634769&yaw=5.131&fov=1.257&pitch=-0.247&source=stre&id=111248&q=martinovsk%C3%A1%2C%20ostrava Mohlo to i vypadat normálně, ale investor má rád modrou… A z vlastní zkušenosti projektanta vím, že dispozice tohoto objektu jde libovolně přestavět, uvnitř je dělené jen lehkými SDK a dřevěnými příčkami ;)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 68. Martin [msstavby.cz] :

  Infoš: Super odkazy!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 69. Oasis :

  Tak už asi začali s demolicí. Kolem domu je plot a venku se hromadí v kontejneru okenní tabule.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 70. Crazym :

  No, jedou :-(, to je ten Ostravský konstruktivní přístup k problému, zdemolovat a pak spekulovat co by jsme tam postavili za patřičně ohromující cenu a vytáhnout líbivý projekt vždy před volbami :-) Když se dívám na tu konstrukci, tak jsem stále přesvědčen, že tam mohlo být hafo startovacích či seniorských bytů
  http://screenshot.cz/G234L/
  http://screenshot.cz/Y2N4K/

  Thumb up 1 Thumb down 2
 71. Martin [msstavby.cz] :

  Ubytovna v Ostravě půjde k zemi. Co bude místo ní, se neví
  Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostravska-ubytovna-pujde-k-zemi-co-bude-misto-ni-se-nevi-20190312.html

  Všechno… tady… zbouráme…

  Thumb up 3 Thumb down 3
 72. Crazym :

  Jeden z mála jeřábů, které v Ostravě nevidím rád :-) http://screenshot.cz/C1O25/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 73. Crazym :

  Tak jeřáb už se začal krmit a uzobávat :-) http://screenshot.cz/L2VRK/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 74. Jan :

  Za me skvely pocin.Jeste Hlubinu,DMH a Metalurg…klasicke baraky ubytovaciho typu.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 75. Rado :

  Jo jo, ubytoven nebude nikdy škoda. Pokud jich bude méně a méně, bude jenom dobře.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 76. Martin [msstavby.cz] :

  Jan: Rado: Není ubytovna jako ubytovna.

  Bohužel rozlišovací schopnosti značné části populace jsou velmi slabé a kolísající.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 77. Crazym :

  Rado: Jan: Nevím ale nahoře tu dával odkaz Infoš na stejný typ budovy,n takže to jde dát do kupy a mohly z toho být malé obecní byty. Spousta nejen seniorů by ráda bydlela v malém bytě vedle zastávky MHD, kousek od parku naproti obchodu za rozumnou cenu a tomu by se mohla říkat politika podpory obyvatelů Ostravy a ne předvolební kecy pro ty jednoduché o zrušení ubytoven pro sociálně slabé a nepřizpůsobivé co tam dělají bordel a ten problém zmizí díky nám když to zbouráme. Ten nezmizí, ten se jen přesune někam jinam. Jen nebude cca 45 malých bytů a město bude dělat developera luxusních bytů v centru třeba na Laubech či Kostelní x Biskupské a tupé ovečky budou spokojeně bečet v ohrádce z iluzí o vyřešených ubytovnách :-)

  Thumb up 16 Thumb down 3
 78. Jan :

  Martin [msstavby.cz]: Ze to to nejaka neziskovka sosajici penize ze statniho schovala pod nazev..s toho nedela nejakou lepsi ubytovnu.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 79. Martin [msstavby.cz] :

  Jan: Tak nám řekni, kdo a kolik přesně sosal.

  Píše se *z toho.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.