Centrum Ostravy není Disneyland

Snaha o oživení centra dočasnými atrakcemi za hranicí kýčovitosti. Článek zahradní architektky Ilony Vybíralové o současných „atrakcích“ v centru Ostravy.

Vedení města se snaží o oživení historického centra Ostravy. Zvolená forma a design realizací, bohužel nekoresponduje s funkcí a významem městského centra, jako reprezentativního prostoru města.
Forma zabíjí obsah aneb pejsek a kočička vaří dort

Současný prázdninový obraz oživení městského centra je divočejší, než bylo běžné v minulých letech. Uprostřed náměstí je písková pláž pro volejbal. Říkáte si ano, tohle je správný způsob jak zjistit potenciální možnost využití nezastavěné proluky. Přidejme k tomu instalaci cirkusového stanu s kavárnou? Párty stan s pískovištěm. Trhovecké dřevěné budky naproti Staré Arény. Máme dort pejska a kočičky.

Idea plážové plochy ani sezónní kavárny není špatná. Úskalí je v provedení a celém uspořádání prostoru. Zjednodušme to, jde o design. Centrum města je vizitkou celého města. V Národním divadle vás neusadí na plastové židličky.

centrum

centrum

Párty stan s pískovištěm

centrum

Hřiště v centru, skvělý nápad, jen je toho chaosu na jednu proluku trochu moc

Prefabrikát místo kvality / dětské hřiště na Černé Louce

Cirkusový stan není, ale jedinou prázdninovou novinkou. Pokud popojedete z městského centra na Černou louku, už z dálky uvidíte nové, všemi barvami křičí, pohledově exponované dětské hřiště. Přesně takové, které kdyby se vzneslo, mohlo by přistát na jakémkoliv sídlištním dvoře v rámci Ostravy, prostě prefabrikát.

Fantazie a design se při tvorbě hřiště vyčerpala při návrhu vstupní brány, a pak už se barvičky a hračičky pro dětičky „frkaly“ jak Baťa cvičky. Přesně podle norem, přesně podle katalogu. Dokonale bez nápadu, bez kontextu k místu, bez zamyšlení se nad formou a výběrem místa.

Další cirkus s absencí designu. Tento cirkus za pár týdnů bohužel nezmizí a obrazu místa ani centra města neprospívá.

centrum

Méně barev, více invence, méně pohledové exponovanosti, a tak dále…

centrum

Dětské hřiště v Praze reflektuje bránu sousední budovy galerie Mánes

centrum

Dětské hřiště Brno park Šalepova

Paradoxní na celém dětském hřišti je fakt, že byly investovány prostředky do lokality, která se má kompletně přestavět v rámci projektu Černé Louky. Přesněji už v rámci fatálně špatného projektu ulice Nová Pivovarská viz. ZDE.

Do redakce nám přišly fotografie i od čtenáře, zachycené v kontextu areálu.
Pozůstatky výstaviště, náhodně umístěna socha v neudržovaném trávníku a cvičící pomůcky. Vše v jednom záběru…

centrum

Katalogové hřiště a původní trávník, versus položený nový travní koberec…

centrum

zdroj citací: agoraova.blogspot.cz

Související články


Komentáře

 1. Rado :

  Laciněji to snad ani působit nemůže, ale holt jsme v Ostravě, léta letoucí se na Masarykáči bez mrknutí oka prodávaly ponožky, trencle, jahody, co v létě tekly po dlažbě atd., takže de facto daná realizace není nic, nač by Ostravan nebyl zvyklý. Ale je to spíše hodně k pláči, jak je to v centru ubohé. A ten trávník je kapitola sama o sobě. Prostě to centrum má každý, jak se lidově říká, na párku.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 2. thvari :

  Máte chybu snad v každé druhé čárce, překlepy, věty co nejsou větami. U některých příspěvků vašeho webu forma taktéž zabíjí obsah.

  Thumb up 6 Thumb down 10
 3. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: http://agoraova.blogspot.cz/2016/06/centrum-ostravy-neni-disneyland.html

  Urazili jsme něčí práci?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  ja nevim, jurta(?) i piskoviste mi prijde v pohode (az teda na ty razici znacky zakazu psu… tomu jednak nerozumim a druhak je to jak pest na oko). „palmy“ uz trosku zbytecne. a ty ctvercove stanky jsou vylozeny ekl, vzpominka na ponozky se nabizi.

  detske hriste souhlas.

  a mi teda ten travnik na fotce dole prijde udrzovany az moc :))

  thvari: nejak jsem to prosel, ale klidne napis konkretne, nejsem zrovna korektor… (jinak viz Martin, je to vytah z „ciziho“ clanku, ale to nas neomlouva)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. libor :

  S obsahem článku naprosto souhlasím. Srovnání dětských hřišť v Praze, Brně a Ostravě přímo bolí. Ale i thvari má pravdu. V textu je tak obrovské množství gramatických chyb, že se dá říct, že o něm platí to samé, co o právem kritizovaných realizacích. Idea je dobrá, ale to provedení…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 6. aggu :

  Stará ostravská bolest. Chybí někdo, Persona, který by všechny tyhle hurá akce krotil, ty ostatní usměrňoval a koordinoval. Teda fyzicky tato osoba nechybí, ale prakticky se na formování centra viditelně neuplatňuje. Takže, logicky, centrum formují politici s nulovým nebo předstíraným zájmem o centrum, úředníci s nulovým arch/urb vzděláním, hochštapleří z firem, které na akcích města rýžují nebo umělci z Technických služeb. Výsledkem je, logicky, guláš z co nejlevnějších surovin.
  Reforma ÚHA je naprosto zásadní věc. Macuro.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 7. Ales :

  To hriste je ostuda…proc nemuze byt v Ove neco podobneho, jako v Bohumine?

  http://www.bospor.info/cz/hobby-park-bohumin/hobbypark-zakladni-informace/

  Thumb up 7 Thumb down 0
 8. Summerboy :

  I detsky koutek v Komenskeho sadech, ktery otevirali na relativne neexponovanem miste pred cca dvaceti ci patnacti lety, byl krasnejsi, zajimavejsi a jiste prinasel vice radosti, nez tato lacina hruza z omalovanek…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. O.O :

  Ales: Nebo neco takoveho: http://www.gutovka.cz/ … to bych v podstate uvital kdekoliv v Ostrave, treba ted nedavno radni farali, jak vylepsit Pustkovecke udoli. Ale to by asi zas nekomu vadilo, ze tam budou decka sportovat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Dětské hřiště za 2mil je tedy dočasné? Btw. dětská hřiště a altány se testují, asi novinky…
  https://twitter.com/Macura2014/status/751017854942806016

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Nimrod :

  Ale no tak, to snad paní architektka nemá do čeho píchnout, že se zabývá těmito dočasnými atrakcemi? Achjo. Všcihni budou komentovat všechno.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Nimrod: Práce má určitě až dost, ale není ji lhostejný prostor ve kterém žije. Pokud se chce město prezentovat jako cirkus…

  Thumb up 4 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.