Divadlo Mír

Prázdná budova funkcionalistického kina Record, později Mír, bude opět sloužit kultuře. Přesněji divadelní scéně. Budova se nachází v Ostravě-Vítkovicích.

Nová profesionální divadelní scéna v Ostravě.

To je cíl, kam míří snaha lidí kolem nově vznikajícího Divadla Mír. Prvotní impuls vzešel od ostravského divadelního herce Alberta Čuby, který již nějaký čas hledal vhodné prostory, kde by se dalo provozovat soukromé divadlo. Uzavírka na silnici jej jednou donutila projet přes Vítkovice, kde si všiml velké stavby na ulici Halasova. Pomyslel si, že přesně takový objekt nejspíš hledá. Když si po ujetí pár metrů všiml, že objekt je na prodej, málem se naboural.

Nicméně trvalo téměř ještě rok, než držel v rukou klíče od Míru. A to byl začátek nové cesty.

Budova kina Mír (původně se kino jmenovalo Rekord) byla postavena za první republiky. Promítalo se do začátku devadesátých let a mnoho Ostravanů si jistě pamatuje, jak to v kině vypadalo, protože bylo hojně navštěvováno. Nástup kapitalismu nicméně nepřežilo.

Po skončení promítání filmů v budově nějakou dobu sídlil vítkovický gymnastický klub. Když odešel, budova chátrala. Nakonec jej do vlastnictví získali soukromí majitelé, kteří budovu, jež v té době byla již v dezolátním stavu, zrekonstruovali a následně pronajali vietnamským obchodníkům. Ti zde také dlouho nevydrželi a tak byla budova dlouho prázdná. Až do teď…

Aktuální dění můžete sledovat na FB profilu Divadlo Mír

promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Wow, jedno z nejkrásnějších a nejhonosnějších kin v Ostravě, strávil jsem v něm mnoho desítek hodin. Nemohu se zbavit pocitu, že za totality odpudivé části města jsou dnes nejatraktivnější a nejlákavější destinace, zatímco ty výstavné části se v ruiny mění a upadají do zapomnění. Specielně centru už asi pomoci není, tam bych se bál i v pravé poledne…

  Thumb up 5 Thumb down 14
 2. aggu :

  Aleš: Ano, v centru řádí vlkodlaci, bludičky a v Ostravici vodník.

  Thumb up 17 Thumb down 2
 3. Summerboy :

  aggu: :-)))) to jste napsal moc hezky! Sice chapu Alesovy obavy, ale fakt to neni tak apokalypticke, Alesi! Mam velkou radost z noveho divadla! Jak to tedy vypada s otevrenim pro verejnost? Je to jeste na dlouho, anebo letos uz hodlaji hrat?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. thvari :

  To by měla být první divadelní scéna mimo centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz, pokud se nepletu? No geniální. Tam poběžím, hned jak to otevřou a budu „doma“.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 5. rasta :

  No snad se nebudou přetahovat s Arenou o herce. I když dneska hostuje kdekdo všude. Přeji p. Čubovi sukces…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. Adam :

  … nejsem divadelní typ, ale přeji mnoho úspěchů. Jediné mínus je absence byť jediného parkovacího místa v těsné blízkosti

  Thumb up 0 Thumb down 5
 7. acdlcia [msstavby.cz] :

  Adam: A tyhle parkovací místa jsou málo?
  https://mapy.cz/s/Q9IY

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  acdlcia [msstavby.cz]: a naproti pres cestu tez a za rohem na namesti… je to obklopene parkovistema.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 9. Hana :

  Jsem překvapená úrovní nejen divadla jako stavby a interiéru – ale i představení. Nečekala jsem to. Zatím plno a lidé si tam zajedou, ikdyž není
  v centru. Myslela jsem, že Ostrava už další divadlo nepobere, ale zmýlila jsem se a tomu jsem ráda. Pane Alberte gratalujeme a jen tak dál /mimo jiné my vás milujem chodíme na vás do Arény/ .

  Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.