Břehy řeky Opavy spojí lávky pro pěší a cyklisty

Město Krnov již zná podobu lávek, které by měly v budoucnu překlenout řeku Opavu u kina Mír a pak také v blízkosti Tyršovy ulice. Navrhli je společně architekti ze studií WMA architects a Mika Svoboda architekti. Urbanisticko-architektonická studie zahrnuje také návrh lávky přes obnovený mlýnský náhon a můstku v blízkosti ulice Na Ostrově.

V případě lávek, které spojí břehy řeky jednak v blízkosti městského informační a kulturního střediska a jednak u obytné zástavby v Tyršově ulici, byla architektům inspirací řeka a historický kontext města a dané čtvrti. „Řeka má v daném prostoru organicky tvarované koryto vlnícího se meandru. Tuto prostorovou dynamiku či napětí přenášíme i do formy lávek. Současně v návrhu hledáme i určitý odkaz na textilní minulost místa. Pro lávky volíme odlehčenou bílou formu vzdouvajících se linií. Symbolika návrhu představuje lávky jako klenoucí se „perleťově bílé spony“, které spínají „šaty“ – protilehlé břehy řeky. Lávky tak představují spojení dvou městských principů, parku a obytné zástavby. Vizuálně lze lávky číst také jako dvě stuhy hozené přes prostor řeky,“ popisují autoři ve studii. Lávky jsou z pohledového předpjatého bílého betonu, doplňuje je nerezové zábradlí s tyčovou výplní, v madle bude integrované noční nasvícení.

Studie počítá s odhalením v současnosti zatrubněného mlýnského náhonu na pravém břehu řeky Opavy v Tyršově ulici, a to od ústí do řeky Opavy až po průmyslové objekty. Náhon překlene lávka z bílého betonu s tyčovým zábradlím, která bude mít charakter jednoduché desky položené na betonové kostky základu, úroveň mostovky bude v rovině s okolím.

Poslední lávka je navržena v blízkosti železničního mostu u ulice Na Ostrově, kde překonává mlýnský náhon u zahrádkářské kolonie. Konstrukce můstku je tvořena příhradovou konstrukcí z topolového a modřínového dřeva.

Lávky jsou jedním z prvků projektu Řeka ve městě, jehož cílem je využít společenského a rekreačního potenciálu řeky a začlenit ji do struktury a organismu města. „V současnosti vyhodnocujeme zadávací řízení na zhotovitele projektové dokumentace Krnov – řeka ve městě, I. etapa. Do této etapy byly zařazeny prvky studie Krnov – řeka ve městě, které mají úzkou návaznost pro další projekční státního podniku Povodí Odry pro jejich činnost prováděnou v rámci akce Protipovodňová opatření na horní Opavě,“ uvedla Martina Marčanová z odboru investic a správy majetku. Projektová dokumentace by měla být dokončena nejpozději v lednu příštího roku.     

Podle dohody s Povodím Odry se řada prvků navržená v projektu Řeka ve městě stane součástí úprav řeky Opavy v Krnově v souvislosti s realizací protipovodňových opatření, která kromě výstavby přehrady Nové Heřminovy a dalších prvků zahrnují také protipovodňovou ochranu říčními hrázemi v úseku Krnov-město.

zdroj: krnov.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.