2 z 5 ocenění Stavby roku míří do Ostravy

V úterý večer dne 13. října byly v Betlémské kapli Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, vyhlášeny výsledky soutěže Stavba roku 2015. Letos bylo přihlášeno rekordních 72 staveb. Z 30 postupujících staveb bylo na titul nominováno celkem 15 staveb. Pětice titulů je udělena bez rozlišení pořadí a všechny jsou tedy stejně prestižní.

Stavbami roku 2015 jsou Komenského most v Jaroměři, dostavba základní školy v Dobřichovicích, podzemní komplex na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi, nástavba vysoké pece Bolt Tower v Ostravě a obnova budov v areálu Důl Hlubina tamtéž. Výsledky dnes večer vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

Do letošního 23. ročníku soutěže přišlo rekordních 72 přihlášek. Z nich porota v září vybrala 15 finalistů a nyní i vítěze. Bez ocenění nakonec zůstaly například pražský Trojský most nebo multifunkční centrum Quadrio.

„Výsledky jsou souhrou pěti porotců, z nichž každý má svůj názor a náhled. Nakonec z toho letos vyšlo něco jiného než vítězství v uvozovkách velkého projektu,“ řekl dnes ČTK člen poroty Jan Vrana. Fakt, že v soutěži v tomto ročníku neuspěla žádná pražská stavba, označil za náhodu.

Kromě hlavní kategorie byl již podruhé vyhlášen také titul Zahraniční stavba roku. O titul se můžou ucházet stavby, které realizovaly české firmy. Letos ho získala administrativní budova AGC Glass Building ve městě Louvain-la-Neuve v Belgii. V kategorii Urbanistický projekt roku 2015 zvítězil územní plán města Sušice.

Petr Koudela ze sdružení Dolní oblast Vítkovice, které bylo investorem dvou vítězných projektů, ČTK řekl, že zisk hlavních cen je skvělou zprávu pro celý ostravský region. „Je to pro nás ujištění, že koncentrace prostředků, ať už soukromých, nebo dotačních, se soustředí na místo, kde to má smysl,“ uvedl. „Je to svým způsobem záchrana objektů, kde činnost skončila v roce 1985 a které do začátku projektu chátraly,“ doplnil hlavní projektant obnovy budov v areálu Dolu Hlubina Milan Šraml. Připomněl, že pět budov v oblasti Dolních Vítkovic bylo díky projektu přeměněno na hudební zkušebny, kino, ateliéry nebo multifunkční sály.

Titul Stavba roku mohou každoročně získat nové i rekonstruované budovy, urbanistické realizace veřejného prostoru, úpravy krajiny, pozemní bytové i nebytové budovy, dopravní a inženýrské stavby i specifická stavební díla. Podmínkou pro přihlášku do letošního ročníku bylo dokončení a uvedení do provozu nebo zkolaudování v období od června 2014 do května 2015.

zdroj: stavbaweb.dumabyt.cz

Související články


Komentáře

 1. skelet :

  jsem rád, že jsem se na dvou z těch staveb svým malým dílem podílel

  Thumb up 3 Thumb down 2
 2. Nimrod :

  Ja taky

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. balde :

  odkaz na video na téma co s TECHNICKÝMI PAMÁTKAMI z Colours s PLeskotem

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.