Změna podoby OD Ostravica

Rekonstrukce nárožního objektu bývalého obchodního domu Ostravica bude mít přívětivější vzhled, než bylo původně plánováno.

Nová podoba Boutique Ostravica nahrazuje původní fasádu s lamelami. Proč? Loni na podzim odhalili stavebníci dřevomorku ve střešním krovu a to znamenalo, že celý krov musel pryč. Rekonstrukce také ukázala, že kvůli stavu exteriéru by instalace lamel vyžadovala nešetrné zásahy do původního zdiva.

I když rekonstrukce probíhá celou dobu bez přerušení, kvůli rozsáhlému výskytu dřevomorky a změnám se cca o 3 měsíce prodlouží. Kolaudační proces je naplánovaný na podzim tohoto roku.

Původní záměr

Otázky stále vyvolává vzhled původního obchodního domu Ostravica od berlínské architektky Marie Frommer, který se na vizualizacích nevyskytuje.

zdroj: FB Boutique Business Inkubátor Ostravica

Související články


Komentáře

 1. David.Witosz :

  Tak na následující reakce a diskusi na téma nové fasády se velmi těším :)

  Thumb up 37 Thumb down 13
 2. ELB :

  David.Witosz: Tak já začnu :) Díky, dřevomorko :)

  Thumb up 72 Thumb down 3
 3. Pragmatik :

  David.Witosz: Jenom se vám potvrdí to, co je obecně známé. Ti co vlhli z předešlého vzhledu, protože to bylo něco nového a vlastně konečně něco, budou vlhnout i teď. Nepoznají rozdíl, nemají vkus. Jen jsou rádi, že je něco nového. :))

  Samozřejmě tohle je násobně lepší, než původní egoistický návrh hrající si na modernu, která však působila rozpačitě.

  Thumb up 32 Thumb down 8
 4. Rdm :

  Pokud to bude opravdu vypadat tak jak na vizualizaci, tak za mě bomba :)

  Thumb up 46 Thumb down 3
 5. vojta :

  Novější návrh neměl ty velké díry v té lamelové přístavbě a vypadal fakt špatně, takhle je to ze všech návrhů změna k nejlepšímu. V Ostravě výjimečně.

  Thumb up 27 Thumb down 3
 6. aggu :

  Fasáda fajn, jen nešlo by, prosím, vymazat to slovo „INKUBÁTOR“? Prosím.

  Thumb up 25 Thumb down 7
 7. David :

  no konečně… od první chvíle jsem si říkal, že jen magor může obestavit tak krásný barák nějakýma dřevěnýma prknama, mě jen zaráželo jak jen všichni to měli za architektonický skvost dokonce i právě zastupitelé – u nich je běžné že neví co moderní je a není. S úsměvem čtu příspěvek pana Witosze – že jsem si nevšiml že by jste nějak veřejně proti tomu původnímu vzhledu nějak aktivně vystoupil až teď po úpravě :) Vždyť to vychvaloval kde kdo, tak snad řeknu hned jasně že to vypadá blbě ale my s tím nic nezmůžeme nebo prostě mlčím.
  PS: Jméno Business vypadá opravdu blbě – tam bude Co-Working prostor nebo snad konferenční centrum?? Inkubátor? Oprášila se fasáda do jednoduchosti tak bych i ponechal jednoduchý název který zná celá Ostrava – OSTRAVICA popř slovo Boutique se dává ke konci za názvem města čili… Ostravica Boutique, to zní celkem posh :)

  Thumb up 29 Thumb down 4
 8. Michal :

  No zaplaťpámbu za tuto změnu. Původní návrh tanku se střílnami byl odpuzující.

  Thumb up 18 Thumb down 4
 9. M :

  Ještě, že ty dřevomorky jsou…

  Thumb up 14 Thumb down 3
 10. vojta :

  David.Witosz: A my se těšíme na úpravu cest okolo, aby to tam bylo pro lidi:)

  Thumb up 33 Thumb down 1
 11. David.Witosz :

  David: Zdravím.

  S úsměvem číst můžete, od toho je zde tento server ;) Já jen podotknu za sebe …
  Byl jsem u projednávání „lamelového“ řešení. Diskuse to byla dlouhá, místy ostrá, zato ale setsakra věcná. Účastnili se ji lidé jako primátor s investiční náměstkyní, památkáři, investor, architekt, byli tam lidé jako Ilona Rozehnalová a mnoho dalších. „Lamely“ tedy nebyly nic jiného, než kompromisní řešení mezi danými účastníky diskuse. Rozhodně to nebylo tak, že by všichni zvolali hurá a svět byl růžový. Naopak, bylo mnoho skřípání zuby ze všech stran. Proto těžko můžu jako účastník této diskuse jásat nad „lamelama“ když vím v jakých porodních bolestech vznikly. Co jsem ale kvitoval byl fakt, že se KONEČNĚ začalo něco dělat. Že dům už není v právních či jiných procesních problémech, že ho někdo začne opravovat a on nebude dál chátrat. K tomu se přiznám, to jsem kvitoval. Zejména z přihlédnutím k faktu, že z okna kanceláře sleduji celý průběh stavby.

  Co se týče nového vzhledu tak o dané problematice, co řešil investor s architektem, jsem věděl. Držel jsem jim celou dobu palce, muselo to pro ně být hodně náročné a stresující. Proto jsem strašně rád, že vše nakonec vypadá tak jak vypadá. A palce až do kolaudace držím stále :)

  Do té doby …
  Hezký den Vám všem.

  Thumb up 26 Thumb down 8
 12. petrK :

  Když už tady pan Witosz je, tak aby nezapadl ten dřívější dotaz od kohosi: jak to bude s tím veřejným prostorem okolo? Plánuje se něco?

  Thumb up 16 Thumb down 1
 13. Tomas :

  petrK:No na místě Polského domu má být park…no nicméně za sebe,kdyby město přišlo,že postaví repliku polského domu,nebyl bych proti a kdyby dali otevřený účet kde můžou lidé přispívat,do sbírky.Ja bych nějake tisícovky,určitě poslal…

  Thumb up 16 Thumb down 5
 14. Tomas :

  Tomas: Pardon Německý dům…

  Thumb up 16 Thumb down 3
 15. Fridolín Vejražka :

  Za mě bych tedy žádnou repliku nestavěl a už vůbec ne park (na takovém místě?). Tam přece patří dostavba, nejlépe nějakou opravdu skvělou architekturou, která vzejde z podobné soutěže, jako koncertní síň. A taky bych ocenil nějaké info, co bude s budovou vedle Ostravice – původně se uvažovalo o nějakém hotelu, pokud si to dobře pamatuju – je tady něco nového?

  Thumb up 19 Thumb down 3
 16. David :

  David.Witosz:
  takhle… ono by to původní lamelové řešení stálo o pár milionu navíc takže si to také přiznejme že priorita byla úplně jinde než estetika.
  Pokud by ta estetika hrála tak důležitou roli pak by investor ani nedovolil žádné obkládání lamelami v prvé řadě a ten původní vzhled by nikdy nespatřil světlo světa :)
  Ale politicky jste to napsal krásně to ano :))

  Thumb up 16 Thumb down 2
 17. Crazym :

  Ale stále mi to nesedí ale asi je to zelené jen provizorní zatřešení aby tam neteklo při pŕáci či co https://screenshot.cz/G0RNN/

  Thumb up 4 Thumb down 11
 18. Crazym :

  Ovšem ty woke fantasy kresbičky s dlažebníma kostka, cyklistama mezi kolejemi a chodci v křižovatce mě baví. Asi jsem málo probuzený 🤔 https://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2023/06/350937347_229784053101125_3129502110706219347_n.jpg

  Thumb up 12 Thumb down 18
 19. Paulo :

  Crazym: Tak fantasy, kdysi byla na místě dnešního sloupu budova, přestupní uzel na tramvaj smer Masarykovo náměstí. Kéž bychom se jednou dočkali úzkokolejné tramvaje, která by opět pendlovala od Ostravice, přes Masarykáč na zast. Sýkorův most, náměstí „Gagrina“. Tam by řidič jen přesedl do protisměru a tramvaj by jela zpět.
  Když může mít Ostrava hodně podivně smyslný doubledecker, tak stále nechápu proč nechceme oživit centrum něčím podobným a pro život, pohodlí v centru přínosným. Navíc by ta tramvaj mohla být elektrotramvaj s nabíjením na konečné/první zastávce.

  Thumb up 7 Thumb down 11
 20. Paulo :

  Konkrétně tím myslím tramvaj jež by potřebovala pouze jednu kolej, jelikož by pendlovala v pravidelném intervalu tam a zpět. V určitém smyslu by mohla být dokonce autonomně řízená. Otázka zastávek a provedení je již na delší diskuzi, ovšem nestane se … Ostrava místo toho bude řešit x krát dražší lobovanou lanovku z DOV do Zoo.
  Pro rypaly, staví se bytovky na Slezské takže dám příklad paní ve věku 60 lez z bytu na Gagarinz.. chce s panem v obleku jít na kafe do Ostravice, jak se tam pohodlně dostanou MHD? Staronvou elektro tramvají!

  Thumb up 3 Thumb down 12
 21. aggu :

  Paulo:
  První varinta:
  paní půjde s pánem v obleku pěšky protože to je pěkná procházka na cca 15-20 min. To v 60 letech dá ;) I když teda nevím proč musí chodit na dobré kafe přes celé centrum, když po cestě má dalších dvacet kaváren…
  Druhá varianta:
  Ostravští polici si vytáhnou hlavu z …. a obnoví tramvajovou trať skrz Masarykovo náměstí. Některým, kterým to spíná pomaleji, a potřebují víc signálů k probuzení, bych dal vědět, že i v té Praze už chtějí to samé a tramvaj povedou napříč Václavským náměstím….
  Byl by to vpravdě slavný městotvorný počin. Odvažuji se tvrdit, že by měl větší efekt než oranžové fleky na chodníku u Nationalu, nabarvení střešní konstrukce načerveno na Ne-náměstí Republiky nebo již brzy zavřený podchod jisté smrti u ÚANu.
  Takže Karolina – Smetanovo náměstí (konečná pro tramvaje z východu a z jihu/DOV) – Masarykovo náměstí – Sýkorův most – a za řekou konečná Slezská radnice (točna kolem tanku a zpátky). A časem tramvajový tunel nahoru k Bezruči a k ZOO ;) Konečná tramvaje a točna u Josefovy jámy, kde v tu dobu už bude jezdit a mít zastávku vlakotramvaj (zadní brána do ZOO), celý systém se tak propojí a lidi na Slezské budou mít poprvé v historii pocit, že žijí v civilizaci a ne v křovím zarostlé pustině.
  Nemáte zač ;)

  Thumb up 19 Thumb down 8
 22. Pavla Stanieková :

  Velmi děkuji za nový projekt. Věřím, že nějaký rádoby moderní plášť by naše Textilka neunesla a my starší obyvatelé Ostravy bychom se „nové“ Textilii raději vyhýbali.
  Pavla Stanieková

  Thumb up 11 Thumb down 2
 23. Ilona Rozehnalová :

  David.Witosz: Jenom bych upřesnila, že jsme s Martinem Strakošem s lamelami po celou dobu v diskusích nesouhlasili a nesouhlasil s nimi ani Národní památkový ústav, za nevhodné řešení návrh označil také do naší diskuse přizvaný architekt Jan Sedlák. Nešlo tedy o kompromisní řešení mezi účastníky diskuse, ale o návrh fasády (předložený v různých variantách lamel investorem), s jehož podobou zmíněná část účastníků oněch diskusí nesouhlasila.
  Je ale třeba velmi ocenit úsilí Daniela Zemana jako investora i fakt, že po celou dobu vedl dialog se všemi aktéry, i s kritiky předložených návrhů, byť byly chvílemi diskuse emotivní. To není obvyklé a velmi si toho u pana Zemana cením! Stejně tak je potřeba ocenit město, které iniciovalo dvě debaty ze tří a snažilo se hledat cestu k co nejlepšímu výsledku.
  Za sebe jsem velmi ráda, že se od lamel upustilo a na novou Ostravici se moc těším!

  Thumb up 29 Thumb down 3
 24. M :

  Paulo: promiň, ono existuje i něco jiného než elektro-tramvaj? Na co jezdí „normální“ tramvaj?

  Thumb up 5 Thumb down 2
 25. Mirka :

  Myslím si,že Ostraváci jen prostě nechtějí další hrůzu jako je Karolina. Že nechat Ostravici,možná snad jen s trochou moderny,ale jinak v původní podobě. Na novou Ostravici se těším,centrum má být centrem. Centrum Ostravy není ta obluda Karolína.

  Thumb up 8 Thumb down 18
 26. David K. :

  Mirka: Jediná obluda tady asi budete vy (nechci vás nutně urážet, neberte to osobně, ale jinak to moc ani napsat nešlo)…
  Naopak Karolina totiž je ať chcete, nebo ne, jedna z vůbec nejlepších věcí, která se kdy v Ostravě postavila. Vše musíte brát s nadhledem, a s jistou perspektivou, což opět bez urážky, mnoho lidí, zejména těch starších, neumí. Když se podíváte na statistiky, je jasně prokázáno, že Ostrava se jako město spíše vylidňuje. Počet obyvatel zkrátka klesá. Proč? Protože mladí často v Ostravě nezůstávají. Projekty, jako jsou Karolina, či nový případný mrakodrap, ovšem Ostrava zkrátka potřebuje, a ať chcete nebo ne, mohou být alespoň snahou o to, mladé ve městě nějak udržet… Město nemůže stagnovat, musí se vyvíjet. Ostatně, Praha to pochopila už velmi dávno. Praha taky už dááávno není jen historické město, ale město, které se snaží kloubit historii s modernismem. Ano, souhlasím a plně si uvědomuji, že právě Karolina v jisté době dost vylidnila samotné centrum – respektive zejména okolí Masarykova náměstí. Ovšem… Jak říkám, město se vyvíjet nějak musí, a vše pak záleží na tom, jak se k daným problémům, co Karolína naopak přinesla postavit, a jak jim čelit…

  A propo, mimochodem. Ta vaše obludná Karolina, je ve skutečnosti neuvěřitelně nádherná moderní stavba, moderní komplex, který má své neuvěřitelné kvality. Ne jednou tuhle stavbu dokázali architekti ocenit. Vy hádám architekta fakt nejste. Člověk jen nesmí být slepý, a vnímat budovu a okolí jako jeden celek.

  Thumb up 24 Thumb down 14
 27. Mx :

  Návrh nelze než maximálně pochválit. Přesto bych volil decentně, ale znatelně zvýraznit (některé) štuky, římsy ap.a to z toho důvodu, že tyto počítačové vizualizace vždy bez výjimky působí mnohem luxusněji, než pak realita. A podobné domy na Nádražní ukazují, že jednobarevné fasády nejsou úplně ono, resp. Lze je vylepšit. Jonak super. Ovšem chce to dodělat okolí.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 28. Crazym :

  David K.: Počkej, to jako fakt? „Karolina, je ve skutečnosti neuvěřitelně nádherná moderní stavba, moderní komplex, který má své neuvěřitelné kvality.“ 😲 🤦‍♂ Karolinu osobně nemusím, mám ji kousek od baráku a chodím tam jen sporadicky, když není vyhnutí ale v podstatě nemám důvod když už tam je a využívají ji tisíce lidí ji hejtovat. Ale to, že bych v ní viděl neuvěřitelně nádhernou stavbu neuvěřitelné kvality by mě fakt nikdy nenapadlo 🤭 Tos mě dostal 🙂
  Hele, pro jistotu, bavíme se o tomhle? https://screenshot.cz/XFL9O/

  Thumb up 10 Thumb down 14
 29. Szczur :

  David K.:
  „Mladí v Ostravě nezůstávají“ je absolutně mylná a silně zavádějící interpretace. Resp. není to interpretace, protože je zjevné, že jste si nenašel ani základní data, jen si to cucáte z prstu.
  Realita je, že z počet odchodů z Ostravy nijak výrazně nevyniká mezi ostatními městy ČR. Mladí lidé odcházejí ze všech měst do jiných částí země zhruba stejně. Zato vyniká extrémně nízký počet PŘÍCHODŮ do Ostravy. A teprve z toho můžete začít dedukovat, jaké jsou příčiny. Stav Ostravy s tím nemá nic společného, žádný neobvyklý hromadný úprk současných obyvatelů města se nekoná. Mnohem větší roli hraje mediální obraz města a stereotypy u obyvatel země, kteří v Ostravě nežijí a rozhodují se, kde studovat, pracovat a žit.

  Thumb up 17 Thumb down 7
 30. Michal :

  Tak kdepak těch padesát tisíc lidí je? Kdepak se nám ti čerchmanti schovali? Neschovali se, umřeli!

  Thumb up 5 Thumb down 4
 31. Hans :

  Szczur: Můžu požádat o nějakou statistiku, ze které jste vycházel? Já jsem jeden z těch mladých lidí, kteří prchají a teda nikdy by mě nenapadlo, že jsou odchody z ostravy průměrné v porovnání s ostatními městy. Když říkáte, že to ukazují základní data, tak bych vás moc poprosil o ilustraci. Díky

  Thumb up 7 Thumb down 2
 32. bapi :

  No, ted dle ankety Fajnova se v Ove chysta zustat jen polovina mladych…

  Thumb up 2 Thumb down 3
 33. Tomas :

  Michal:Napíši,to znova.Problem Ostravy je v tom,že neuvádí počet obyvatel včetně cizinců..Což třeba Brno uvádí včetně,ano je pravda že počet obyvatel města klesá-obcanu Cr,ale roste počet obyvatel tzv.cizincu…Dalsi věc co by pomohla,kdyby u nájmu si mohl dát občan trvalý pobyt,ale bohužel pronajímatel,když trvalý pobyt dá,ke pro něj nevyhodne(znám spoustu lidí,kteří jsou v soukromém bydleni,ale bydlí pořád u rodičů…i když tu žijí třeba 10let…Vedle mě žije občan Prahy,Jablunkov atd…ani jeden nedostal trvalý pobyt..potom chybí peníze v rozpočtu…je třeba zákon napsat tak,že pokud bydlí v bytě,je povinnosti pronajímatele,poskytnout trvalý pobyt(ale zároveň ho to k ničemu nezavazuje)Taky znám firmu co vlastní bytový dům v centru,bydlí tam cca.40lidi,ale 2/3emají trvalý pobyt v Ostravě…

  Thumb up 5 Thumb down 5
 34. bapi :

  Tomas: V loni v cervenci Ova uvadela necelych 6000 cizincu ve meste.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 35. Hans :

  Tomas: Aby si člověk zřídil na určitém místě trvalé bydliště, nemusí vůbec žádat svolení pronajímatele. Pronajímatel do toho nemá co mluvit.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 36. Tomas :

  bapi: No vim o nějakých 17-18tisicich…

  Thumb up 4 Thumb down 5
 37. Tomas :

  Hans: Musíš mít souhlas pronajímatele..Pracoval jsem v realitní firmě,kde vlastnili několik bytových domů,žáden z nájemníků nedostal souhlas s umístěním trvalého pobytu(čili město tyto občany i když tady žijí,nemá žádné peníze)..Kamarádka,teď je v pronájmu po odchodu od přítele a opět,nedostala souhlas…takže pořád je vedená u rodičů mimo OV…tak nevím

  .
  ..

  Thumb up 2 Thumb down 11
 38. Michal :

  Ne, nemusí. Pracovat v realitách a tohle nevědět je na rychlou registraci na úřadu práce.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 39. Tomas :

  Michal:Bylo to kdysi rok 08-09,pokud se něco změnilo.. uznam chybu(pokud je to natvrdo stanoveno třeba v občanském zákoníku) ,ale je jasné,že pronajimatel si stanovuje podminky smlouvou..pokud není ve smlouvě souhlas a člověk se přihlásí,zřejmě je to prostě var.na černo
  ..Každopádně z praxe i v mém okolí,nikdo nemá trvalý pobyt,ale znám v budově realitaky(kteří dělají primo toto,že pronajímají byty klientům a majitelum nemovitosti),zítra mohu tady upřesnit..vím,že v minulosti tyto souhlasy,jako majitele nedávali…Určitě by nám tady odpověděl MM…ten je z realit…

  Thumb up 2 Thumb down 4
 40. Tomas :

  Tak psal jsem kamarádovi,co vlastní realitku,je na dovolené,tak souhlasím,že se nájemník nemusí ptát a může pokud má nájemní smlouvou,zřídit trvalý pobyt…Ale z praxe vím,že ve smlouvě nemají souhlas s umístěním trvalého pobytu,nemusí být však kladen na to zřetel(coz lidé neví,za mě to je podpasovka,ale budiz).Toto info od realitaka…

  Thumb up 4 Thumb down 4
 41. bapi :

  Tak ja hlavne furt netusim, proc by zpusob reportovani poctu obyvatel a cizincu mel byt v Ove nejak unikatni a specificky… Kolik lidi takhle navic teda zije v Praze, Stredoceskem a Plzenskem kraji, Brne apod.?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 42. Tomas :

  bapi: No třeba Brno cca.379tis.obyvatel(uvádějí včetně zahraničních,kdyby nebylo přistěhovali zahraniční,tak jim počet obývatel taky klesa)..Ostrava cca.279tis.obyvatel(pouze občané ČR+dalších přes 17tis…zahraničních(Aly my to uvádíme zvlášť)..nevím důvod…Kdybychom to uváděli jako oni tak přes 296tis…To se dal nebavím,že mým odhadem tu žije min.15-20tis…lidi s trvalým pobytem jinde(ale ti se nepočítají do statistiky,jen tu žijí)..Prostě píší to z důvodu,že kdyby to uváděli Brnaci jako my,tak jim počet obyvatel taky klesa…Buď mohu všichni uvádět,stejně statistiky,nemůžou jedno tyto a druzí toto…Pak je info u Ostravy.zavadejici…

  Thumb up 6 Thumb down 4
 43. bapi :

  Pocitam, ze CSU ma stejnou metodiku napric CR.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 44. Tomas :

  bapi: No teď mám otevřenou k 1.1.23pocet obyvatel Ostrava…277tis..občané ČR+přes 20tis.cizinci…celkove skoro 298tis…Brno uvádí přes 379tis včetně cizinců…Ostrava dělá přepočet cizinců 4xrocne..všude se uvádí u Ostravy počet obyvatel pod 280tis…Předpokládám že CSU..přebírá,informace od obci…

  Thumb up 6 Thumb down 4
 45. Josef :

  Tomas: já znám zase hodně lidí, co mají trvale bydliště v Ově, ale už dávno žijí někde jinde.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 46. Tomas :

  bapi: No teď mám otevřenou k 1.1.23pocet obyvatel Ostrava…277tis..občané ČR+přes 20tis.cizinci…celkove skoro 298tis…Brno uvádí přes 379tis včetně cizinců…Ostrava dělá přepočet cizinců 4xrocne..všude se uvádí u Ostravy počet obyvatel pod 280tis…Předpokládám že CSU..přebírá,informace od obci…my jim však dáváme zavádějící informace..

  Thumb up 5 Thumb down 4
 47. Tomas :

  Josef: Ano to je běžné,u velkých měst se to násobí,žije tam spoustu lidí bez přihlášení…Taky mám vedle sebe lidi Jablunkov,Praha,Bohumin,…nikdo z nich tu nemá trvalý pobyt…

  Thumb up 4 Thumb down 3
 48. David.Witosz :

  Tomas: Zdravím.

  Naprosto špatně chápete statistiky ČSU a evidenci obyvatel MV. Ve zkratce máte v tom naprostý guláš (a nejste jediný).

  Takže pro Vás ve zkratce (a i tak je to dlouhé).

  1. ČSU má počet obyvatel ČR na základě sčítání lidu, domů a bytů. Protože není stěžejním úkolem tohoto sčítání zjištění počtu obyvatel, ale naopak x jiných statistik, tak počet obyvatel je zatížen chybou které ČSU nevadí. Ta chyba vyplývá z NEVYPLNĚNÝCH dotazníků ze sčítání aneb kdo nevyplnil, ten pro ČSU neexistuje. Proto je číslo z ČSU v rámci celostátu zatíženo chybou ve výši několika stovek tisíc občanů ČR kteří nevyplnili dotazníky. Tato chyba se ponese v systému 10 let až do příštího sčítání, kdy se nahradí novou „chybou“ (jiným počtem občanů ČR co nevyplní sčítací formulář).

  2. Evidence obyvatel MV je jak vidno evidence a tedy má přesný počet jak občanů ČR (žijících) tak cizinců (s pobytem nad 90 dnů). Tedy číslo z MV je mnohem více blíže reálnému počtu obyvatel. Toto uznává i ČSU !!! které od roku 2001 všem vládám ČR doporučuje, ať se daně rozdělují dle počtu obyvatel v evidenci obyvatel MV a nikoli dle čísla z ČSU. Protože ČSU ví, že tam má chybu, které ale je konkrétně nepálí, protože ta chyba nemá vliv na to co řeší oni = statistiky kdo žije v bytě 2+1, má internet atd. Avšak ta chyba má vliv na přerozdělení stovek miliard korun z rozpočtu státu na základě POČTU obyvatel v dané obci (odstranění chyby by někomu obralo peníze a proto tenhle nesmysl přežívá do dnes).

  Takže pokud chcete co nejvíce přesné číslo o počtu obyvatel na daném území, tak je to číslo z evidence obyvatel MV. To totiž pokud má chybu, tak max v řádu promile, nikoli v řádu procent jako tomu je u ČSU. Pro zajímavost, ve sčítání lidu ČSU přebírá počet cizinců z evidence obyvatel MV. Takže v čísle o počtu obyvatel od ČSU a MV je počet cizinců na osobu identický. Rozdíl je naopak v občanech ČR, zatímco MV to jede na základě „žije – je v evidenci“, tak ČSU to má na základě „vyplnil existuje, nevyplnil neexistuje“.

  Takže ano, Ostrava má nyní 297.888 obyvatel a toto číslo je nejpřesnější jaké je možné získat. To druhé číslo, z ČSU, neodpovídá realitě, protože víc jak 10 tisíc občanu ČR žijících v Ostravě nevyplnilo sčítací formulář. Díky tomu taky příštích 10 let budeme dostávat od státu „o počet těchto lidí“ méně. Pokud jeden obyvatel Ostravy je cca 40 tisíc Kč ročně v příjmech z rozpočtového určení daní (RUD) pak při 10 tisících obyvatelích co to nevyplnili to je zhruba 400 milionu korun každý rok méně na příjmech města. Za 10 let to tedy bude ekvivalent dnešních zhruba 4 miliard Kč, které nedostaneme.

  Závěr? Díky tomu, že x lidí nevyplnilo sčítací formulář bude toto město mít v příštích 10 letech o 4 miliardy menší příjmy. A teď se zeptám? Slyšeli jste, že by tohle někdo řešil? Jde totiž o peníze ekvivalentu nové koncertní haly o které přicházíme JEN díky naši vlastní ostravské nezodpovědnosti při sčítání lidu. Ono totiž ta „disciplína“ vyplňování je nejmenší ve velkých městech a Ostrava v tomhle drží nelichotivý prim.

  Tak snad máte v tom jasno. Příště odpovím panu jmenovci, Davidovi, který má zas hokej v „lamelach“ ;)

  Hezký den Vám všem.

  Thumb up 23 Thumb down 6
 49. bapi :

  David.Witosz: Pokud je tedy podil tech „nevyplnenych“ v Ostrave vyrazne vyssi nez v Praze, Brne, Plzni, Olmiku, Hradci… Tak to budou, pocitam, lide volici jisty zpusob zivota (ne, nemyslim bezdomovce) a neni tedy na vedeni mesta a obvodu, aby s timhle nejak hnuli? Kdyz se podivam na dotaznik z Fajnova, tak: „Naopak největší rezervy vidí v kultuře chování a jednání obyvatel, čistotě a vzhledu veřejných prostor a bezpečnosti ve městě.“ A tady mam dost silny dojem, ze 20 let zpatky by ten vysledek byl totozny.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 50. Hans :

  David.Witosz: Tak já vám zkusím odpovědět. Ano, slyšel jsem, že by tohle někdo řešil. Ale z úplně jiného pohledu. Hl.m. Praha na tohle udělalo tiskovku nebo diskuzi a představilo svůj dokument o tom, proč je sčítání nespravedlivé.
  Jinak řečeno, před sčítáním si Praha stěžovala na to, že v Praze žijí vyšší stovky tisíc lidí bez toho, aby tam měli nahlášené bydliště – proto Praha měla velké naděje směrem ke sčítání 2021, protože se čekalo, že se zapíšou např. všichni Ostraváci, kteří fakticky žijí v Praze a Praha tak bude mít „nabito“, aby mohla požadovat více peněz z daní. Jenomže jak se ukázalo, lidi často i do sčítání obyvatel napsali radši adresu svojeho trvalého bydliště a Praha si tak ani se sčítáním moc nepolepsila (oproti informacím o počtu lidí, které sbírá např. od mobilních operátorů opět chybělo několik set lidí).
  Já mám tak nějak pocit, že ten váš výklad je sice dobrý pro Ostravu, ale právě to dokazuje, že ten pohyb mladých lidí z Ostravy je opravdu silný. Protože i kdyby se připočítalo několik tisíc nevyplnenych formulářů jak říkáte, pro opravdovou správnost výsledků by bylo potřeba odečíst vysoký počet lidí, kteří se zapisují ve sčítání a mají trvale bydliště v Ostravě, ale fakticky tam nebydlí. Tím by zase ten celkový počet spadl asi o dost níž.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 51. David.Witosz :

  Hans: Zdravím. Obor který tohle řeší je teorie chyb a vyrovnávací počet. Základem je mít data s co nejmenši chybou. My máme data dvoje. Jedny s chybou v promile (MV) a druhé s chybou v procentech (ČSU).

  Že jak jedno tak druhé číslo je nedokonalé? Ano, ale jedno mnohem více než to druhé. A pomud samotné ČSU už 22 let oficiálně říká zákonodárcům „používejte do od MV“ pak je tahle diskuse nás dvou, o tom co je vhodnější, prakticky bezpředmětná.

  Snad jen, že kdyby byly v … ryby, nebylp by třeba rybníků. My žádem třetí rybník nemáme. Jen ty dva (ČSU a MV). A v rámci těchto rybníků je exaktně dokázáno, který je pro určení počtu obyvatel lepší.

  Thumb up 5 Thumb down 7
 52. Tomas :

  David.Witosz: Já v tom nemám guláš,jen jste to správné rozvedl,díky za to ..Jen jsem uvedl,na příkladu Brna a Ostravy,že vlastně počet obyvatel ČR v městech klesá a jsou nahrazení cizinci(to je běžná praxe,občané ČR jdou do domu,za městem atd..)Kde by byla Vídeň bez cizincu,že?..třeba u Brna jsem našel,že mají 380tis.obyvatel,ale 65tis(ale neuvádí,že občanů ČR,je 315tis!!!)..z toho jsou cizinci,kdežto u nás se uvádí pod 280tis.,ale nikde se neuvádí vámi zmiňovaných 298tis…pritom by se u nás mělo uvádět 298tis….Ohledně debaty o RUD,do toho jsem se v debatě nepoustel(nicméně,našel jsem včera,že peníze by měli být vyplaceny i za cizince)..a doufám,že v případě OV to tak je…To nevyplněni lidmi mě štve….je to třeba za 10let,dost peněz..

  Thumb up 2 Thumb down 4
 53. Paulo :

  Ad Sčítání lidu: ja myslím že pokud tolik lidí nevyplnilo formulář, tak to přesně odráží onu ubývající populaci. Půlka lidí to nevyplnila protože bydlí už dlouhodobě mimo Ovu s trv. bydlištěm jen ze setrvačností a prdí na to. A druhá půlka to nevyplnila protože neumí psát a nedostali by za to žádné ehm „přidavky“. :X
  Ad Tramvaj: myslel jsem elektrotramvaj = bateriovou tramvaj bez trolejí s nabíjením na začátku a konečné stanici. Jelikož má kolejové vozidlo menší odpor při jízdě, než auto. Bylo by to velice efektní řešení.
  Smyčka by byla ideální zejména prostorem na Gagrince, navíc to není tak složité a do kopce jako u Slezské radnice. 🤎

  Thumb up 4 Thumb down 5
 54. paulo :

  A jednoduchost myšlenky je taková, že žádná smyčka být nemusí. Stačí mít obousměrně řízenou tramvaj, otázka depa by byla zřejmě otázka okolí Gagarinky.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 55. David.Witosz :

  David: Zdravím.
  Svou úvahu začínáte těmito slovy:

  „… takhle… ono by to původní lamelové řešení stálo o pár milionu navíc takže si to také přiznejme že priorita byla úplně jinde než estetika.“

  A protože již zde máte chybu, tak s tím padá celá Vaše úvaha, pokusím se Vám vysvětlit na čem. Nejprve však pár slov.

  Byl jsem účastník schůzek a nyní se pokusím dostat do zkrácené formy x hodin jednání. Navíc se budu snažit zjednodušeně popsat stanoviska a postoje jednotlivých účastníků, kdy nechci mluvit jejich ústy takříkajíc za ně. Proto mne prosím nechytat za slovo. Díky.

  V rámci diskuse nad „lamelama“ byli dva hlavní aktéři diskuse. Jeden byl samotný investor (se svým architektem) a pak Národní památkový ústav. Tito dva aktéři vcházeli do této diskuse s těmito postoji.

  1) NPÚ – má za úkol chránit kulturní dědictví. V praxi to na domech pod jejich kuratelou vypadá tak, že se dbá na zachování historických prvků (pokud jsou) a pokud možno citlivou renovaci chybějících historických prvků. V případě fasády Ostravice tedy šlo zejména o to, aby se zachovalo na fasádě to co zbylo a pokud možno renovovalo to co již není.

  2) Investor – měl za hlavní cíl co nejdříve začít stavbu. Věděl, jaké nároky má NPÚ, z druhé strany s renovací fasády včetně chybějících prvků měl problém. Investor tedy měl za jeden cíl co nejdříve stavbu začít (opakoval toto na jednání) a z druhé strany mít taky stavbu krytou finančně.

  Pokud si tedy vezmete tyto výchozí pozice těchto dvou aktérů pak Vám vyjde, že lamely měly „zachovat“ historické prvky (byly by za lamelami), dát budově „nějaký“ design a požadavky NPÚ na doplnění chybějících historických části fasády by se odložily v čase na příhodnější dobu.

  Prosím, pamatujme, že píšu velmi zjednodušeně. Z druhé strany tak, aby šlo vidět hlavní myšlenkové proudy účastníků.

  No a nyní si všímavý čtenář řekne, ok, to chápu, ale kde v tom všem nějak figuruje město? Je zde soukromý investor a NPÚ, co my jako město s tím? A tady přichází odpověď spojená s těmi lamelami. Lamely vyčnívají z fasády a tedy jejich průmět je na sousední pozemek. Suma sumárum, pokud chtěl investor lamely instalovat, potřeboval souhlas vlastníka těchto pozemků. Pozemků, které vlastní … tradáááá … město.

  A teď před čím jsme tedy stáli.
  Investor chce co nejdříve začít. NPÚ, ale ani městu a x lidem se návrh investora nelíbí (díky Ilona Rozehnalová, že to zde napsala). Město to může z pozice vlastníka sousedního pozemku stopnout. Ví však, že tím zkomplikuje postup investora, který v ten moment hlásí, že se minimálně start stavby odkládá a kdo ví na jak dlouho (hledání jiného pro něj schůdného technologicky, ekonomicky a procesně přívětivějšího řešení). Proto jsem rád, že se všichni aktéři v té době sešli, o věci skutečně odborně diskutovali. Je velká škoda, že z těchto jednání není záznam. Myslím, že úroveň debaty by mnohé z Vás příjemně překvapila. Jak to bylo dál, to už víme a vidíme venku, přímo na stavbě. Hlavně si dnes, v těchto dnech, můžeme přečíst slova investora, který oznamuje, že našel technologii, kterou může nahodit zpět fasádu i s prvky které na fasádě chyběly. Pokud si přečtete nedávný článek v Deníku, uvidíte jak to vše do sebe krásně zapadá.

  Já si jen dovolím malý dovětek závěrem.
  Představme si situaci, že bychom tehdy jako město z pozice vlastníka pozemku souhlas nedali, stavba a její start by se tedy na 100% odsunul. Položme si dotaz, byla by stavba v takové fázi jako je dnes? Od té doby tady máme covid, krize na trhu se stavebními materiály, inflaci jak kr… . Kdo ví, zda by investor se stavbou vůbec začal. Proto je pro mne celá situace s opuštěním „lamelového“ řešení nějaká snad odměna od vesmíru a osudu, že v moment kdy všem záleží na dobrém řešení, tak se někdy i ten svět na nás usměje. Že po desítkách let zmaru a chátrání je tady takovýto závěr, skoro jako z pohádky. A že je to vlastně odměna pro všechny zúčastněné za jejich přístup. Snad bude již vesmír Ostravici jen nakloněn a my se brzy budeme všichni těšit z kolaudace ;)

  Hezký den Vám všem.

  Thumb up 12 Thumb down 8
 56. Paulo :

  David.Witosz: Děkujeme za uvedení do takto složité situace, jsou to zajímavé informace a je opravdu skvělé, že fasáda nakonec dopadne i s celou stavbou takto dobře. Hlavně že je zde „doufáme“ konečně osvícený investor. Snad jich v Ostravě bude časem ještě více. 👍

  Thumb up 6 Thumb down 5
 57. Tlustý :

  Dovolil bych si nasdilet jeden článek s pár čísly.. Ohledně ne-přesnosti polemizovat nechci. https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/obyvatelstvo-csu-statistika-ubytek-odliv-moravskoslezsky-kraj.A230325_050432_ostrava-zpravy_jog

  Za Ostravici palec nahoru. Těším se.
  Hezký den všem.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 58. Summerboy :

  Rád bych uvedl na pravou míru počet obyvatel Brna. Do počtu občanů Brna jsou započítávány osoby, jimž vznikl pobyt v Brně na základě zápisu do Zvláštní matriky, což je úřad, který v Brně sídlí a shromažďuje veškeré zápisy narození učiněné na zastupitelských úřadech ČR. Každému nově narozenému dítěti v zahraničí, jehož rodič nemá na území ČR trvalý pobyt, vzniká automaticky trvalý pobyt na Úřadu městské části Brno-střed. Proto má Brno papírově o mnoho tisíc obyvatel více, třebaže se tam tito nikdy nezdržovali a nikdy zdržovat nebudou. Brno mám rád, ale toto je třeba mít na paměti.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.