Zeleň Savarin

Pod názvem projektu „Zeleň Savarin“ začala úprava veřejného prostoru před stejnojmenným komerční objektem. O zeleň však moc nepůjde. Plánovaly se zde původně trhy a proto bude většina plochy vydlážděna.

Fotografii zaslal čtenář Daniel. Děkujeme!

Projekt nebyl aktualizován k současným potřebám. Trhy se nyní plánují na náměstí Jih.

Související články


Komentáře

 1. Celková koncepce místa :

  Klasické tržní místo byla úvaha, která se zrodila na odboru, ze kterého dnes nezůstal kámen na kameni – politici a úředníci, kteří se kolem projektu „motali“, tam nejsou. Je tedy zarážející, že když se projekt dostal k novým lidem, vůbec je nenapadlo zkoumat, k čemu by dané místo mělo sloužit a jak by mělo fungovat, tudíž se opakuje stejná chyba jako u náměstí Jih (pro mě stále předprostor obchodního centra). Zodpovědnost za funkci a účel má v prvé řadě zadavatel, architekt (ať už krajinářský, dopravní či jiné orientace) se pohybuje v mezích, které jsou mu dány.
  Prázdný prostor, který vznikl po odstranění 8 hrušní čínských, měl sloužit tržním účelům – dokonce se zde uvažovalo o vybudování el. přípojek (tuto informaci telefonicky sdělila přímo společnost, která prostor navrhovala), že tak zněl požadavek tehdejšího zadavatele. A také jako místo setkávání. Otázkou zůstává, proč má být místo setkávání opět betonovou plochou s výhledem na rozpadající se objekt Savarinu v rukou soukromých vlastníků. To, že kousek stranou hned bude mlhoviště, asi celou věc nespasí. Historicky se zde nacházely vyvýšené záhony s letničkami – pokud zde nebudou probíhat kulturní akce ani farmářské trhy, dávalo by větší smysl zbudovat zde novou zeleň, pokud ta stávající nevyhovovala (hrušně nebyly úplně zdravé).
  Druhou věcí je změna trasování chodníku u dekorativní stěny s mozaikou se zvířecími motivy umělce Jiřího Hanzelky, která je součástí mateřské školy. Podle nového projektu už tudyma chodníček nepovede a dílo tak částečně přijde o svou funkci, kdy bylo na očích lidem. Dekorativní stěny tohoto autora se na Jihu nacházejí ještě v Bělském lese. Stěny byly očištěny a některé i víceméně opraveny z financí magistrátu, škoda, že tato investice teď vzhledem k budovanému záměru už není tolik smysluplná.
  Důležité je teď sledovat, jakým způsobem bude probíhat ona revitalizace – zda dozor dohlédne na to, aby nebyly stavební činností narušovány kořeny stromů, co zde budou zůstávat. Bohužel nešvarem nejen jižanským je to, že spousta stromů má odhalené kořeny, které jsou už tak narušovány běžnou činností (např. kosení strunovými sekačkami kořeny výrazně poškozuje) a překrýt všechny dostatečným množstvím zeminy je tařka nemožné. Pokud během stavby budou na kořeny stávajících stromů pokládány stavební materiály nebo budou kořeny pojížděny technikou, místo revitalizace nastane pomalá destrukce. Opravdu doufám, že si tohle ošetří, to není oprava asfaltové komunikace.
  A poslední věc – doufám, že má obvod s MMO domluvené, aby tato revitalizace navazovala na plánované budování jezírka za poliklinikou, co magistrát chystá.
  Velká škoda, že na tento veřejný prostor nebyla architektonická soutěž. A to už tehdy před několika lety, kdy se projekt řešil. Ona by si vlastně celá oblast Hrabůvky, kterou nyní Jih řeší jako slepenec s názvem Regenerace Hrabůvka, zasloužila promyšlenou koncepci, třeba po vzoru porubské koncepce I. stavebního obvodu.

  Thumb up 18 Thumb down 0
 2. balde :

  optimálně bych to viděl jako prostor pro mladé a udělal bych tam velký skatepark, pumptrack, workout, velké dětské hriště a je to :D

  Thumb up 2 Thumb down 9
 3. Daniel :

  Je škoda, že se nedomluvili s majitelem těch chodníků kolem Savarinu a zůstanou tak zatím neopravené. Stejně tak budova Savarinu. Tu bych za mě klidně zboural a postavil tam (pod)nadzemní parkoviště se zelení kolem a klidně i na parkovišti. Ta budova je v příšerném stavu.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 4. vláďa :

  Daniel: :o))) Savarin je několik let k prodeji, proč jste to nekoupil, nedohodl a nepostavil? A klidně i se zelení…

  Thumb up 7 Thumb down 14
 5. Daniel :

  vláďa: Abych pak mohl odpovídat na takové hloupé dotazy.

  Thumb up 12 Thumb down 6
 6. vláďa :

  Daniel: No jo no, všichni ví co dělat, ale nikdo nic neudělá.. takové české :o)))

  Thumb up 8 Thumb down 11
 7. Daniel :

  vláďa: Opravdu nevím, co na to říct. Kdybych měl peníze a moc, tak s tím něco udělám. Bohužel ji nemám. Takže to znamená, že nikdo nemůže nic kritizovat, protože sám nic neudělal? Víte v jakým zemích to takhle funguje? Tipněte si.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 8. Jirka :

  Daniel: nevim…nechci tipovat…v jakých zemich to takhle funguje?

  Thumb up 2 Thumb down 8
 9. aldik :

  Lidl pořád hledá nové prostory.. proč nekoupí celý Savarin, včetně Hrušky a neudělá si tam tu svou prodejnu nové generace- místní aspon získají pořádný obchod (mimo Albert přes cestu) v docházkové vzdálenosti a i na podzemní parkoviště tam místo zůstane.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 10. Rdm :

  aldik: z hlediska přístupnosti automobilové dopravy to není ideální místo, do toho by imho Lidl nešel.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 11. Staré Dacan :

  Ad Vláďa, vy byste kupoval ruinu, u které měl už dávno vyzvat Stavební úřad majitele k odstranění vad a po neodstranění ( majitel zjevně nemá ani na kus skla, že si do oken dává lepenku nebo co to je) měl už dávno podat podnět k odstranění stavby? Jestli ano, držím vám palce pane!

  Thumb up 4 Thumb down 0
 12. aldik :

  Rdm: I Lidl má různé formáty prodejen, sídlištní samoobsluha nepotřebuje velké parkoviště (náš Výškovický Albert je věčně plný a většina tam chodí pěšky), tady je v okolí hromada bytů, velké množství potenciálních zákazníků.. a na pár míst pro auta se to místo vždy najde. Horší spíš jak by se v těch úzkých uličkách vytočil kamion Lidlu :D

  Thumb up 1 Thumb down 1
 13. aggu :

  Je to zajímavé, ale v docela velké oblasti – Místecká, Martínka, Horní/Plzeňská, Rudná není jediný supermarket. Tragickou Hrušku nepočítám.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 14. adamous :

  aggu: Taky mam stejny nazor, hlavne muj oblibeny Lidl to tady celkem zanedbava. Koukal jsem na Brno a tam ma prodejen snad 2x tolik co tady. Urcite by se uzivil ve Vyskovicich, klidne v te Hrabuvce v centru v nejakem bytovem komplexu, atd.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 15. Pedro :

  No, jelikož bydlím hned v tom domě v z kterého se to fotilo, tak Lidl opravdu ne. Už tak je tam dost velký ruch. Upravit prostranství nechat tak. Žádné šílené parky pro mladé a pod. Všichni víme jak se dneska mladí baví a fakt nestojím o to aby mi někdo hulil a chlastal a blbě se chichotal pod barákem až min. do 22hodiny večerní, když mi tam spí dítě…. Bude fajn, jak to tam bude upravené a bude se tam dát konečně normálně chodit, aniž by si tam člověk neokopal špičky….ale rušné parky a pod fakt ne. Savarin…no to je budova… dosti nevzhledná, ale alespoň již hospa dole je jen do 22.hodiny, né jak kdysi nonstop. Disco zrušeno, herna taky. Díky bohu… jinak za mě… zbourat… nic nestavět. Nechat tak, zarůst travou :-) . Nebo rozšířit stávající parkoviště. Stačí. … :-)

  Thumb up 3 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.