Zastávka Nová Karolina a úpravy ulice 28.října

Osobní auta nebudou moci od počátku června až do konce září projíždět ulicí 28. října v úseku mezi ulicemi Poděbradovou a Nádražní. Frekventovaná silnice, která vede dopravu přímo do centra města, se uzavře kvůli stavbě tramvajových zastávek u Nové Karoliny.

Tramvaje tímto úsekem budou ale projíždět i v době stavby, úplná výluka je čeká „jen“ po dobu tří týdnů, a to v období od 27. července do 18. srpna. V době výluky tramvají bude v centru města zavedena náhradní autobusová doprava, která pojede z náměstí Republiky k Elektře nebo na výstaviště a zpět.

„Na straně u Karoliny se bude rozšiřovat vozovka, aby se pak mohly posunout koleje. Díky rozšíření silnice budeme moci na každé straně přeložené tramvajové trasy postavit ostrůvek pro novou zastávku,“ řekl Deníku náměstek primátora pro dopravu Aleš Boháč.

„Řidičům, kteří pojedou dolů z Frýdlantských mostů, bude umožněno odbočení vpravo do Nové Karoliny, přes kterou se dostanou na ulici Porážkovou a dál do centra Ostravy. Z centra pryč se pak dostanou po ulicích Poděbradově nebo Českobratrské,“ upřesnila mluvčí prováděcí firmy Eurovia Petra Kučerová.

A takto nějak by to mělo vypadat ve finále:

zdroj: denik.cz, plus.google.com

Související články


Komentáře

 1. vašátko :

  A to bude peklo v centru Ostravy, už vidím jak ten nedostavěný jednoproud (ul. Porážková) to kapacitně zvládne. Chtělo by to vyměnit ty kapacity na radnici, nebo je alespoň proplesknout. Jinak až to bude hotové tak to bude pěkné (z auta, z tramvaje to nebude příjemné o jednu komerční zastávku navíc).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. acdlcia :

  Jo za chvíli budou tramvaje zastavovat co deset metrů. Mohli by postavit zastávku i u Ostravice aby se chudáci lidi nemuseli do toho nového obchodního centra plahočit až od elektry.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. aldik :

  Kdyby bylo po mým, tak tam žádnou zastávku nestaví.. okolní zastávky jsou kousek a lidi snad ještě nejsou tak líní a u Karoliny stojí stejně bus.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. MM :

  Možná mimo mísu, ale vezměte si, že si člověk koupí 15 min jízdenku a nedojede nikam. Jen od Nádražní ta tramvaj stojí pořád, semafory atd. To je tak na deset minu trasa od Alberta na Frýdlantské mosty :-(

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. Summerboy :

  @MM: Je to fakt, ale na druhou stranu jste v centru města, tak co byste chtěl… Mi to zas tak strašné nepřijde…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. cigcag :

  No mi to naopak strašné příjde. Hlavně to, že město za naše peníze staví soukromému developerovi zastávku před jeho objektem. Na vozovky a chodníky na Nádražní a Českobratrské nejsou léta peníze. Na tohle se bleskově našly…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 7. Tomas T. :

  cigcag: No … tak me osobne ta zastavka tolik nevadi, ale vadi mi to co jste tady napsal. Stodolni vypada jak vypada, elektra nebyt toho pristresku tak je taky desna, a na to nepine nejsou. A na tuto zastavku se to nekde najednou sehnalo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Bahno :

  Nechci se města zastávat, ale není v plánu nějaká větší rekonstrukce Nádražní (zjednosměrnění) právě pro změnách v dopravě souvisejících s úpravou křižovatky Poděbradova x 28. října a ulice Porážkové? Rekonstrukce Českobratrské se rovněž plánuje, nějaké materiály k tomu tady byly.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Balde :

  skoda ze se kdysi soudrzi nehecli a ne nepostavili v ostravě nadzemku

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. mm :

  Poruba rektorát VŠB, Fakultní nemocnice a domov sester, jaký je rozdíl mezi tímto úsekem a zastávkami v centru města. Na Karolíně přece není jen to obchodní centrum, ale také byty a budoucí kanceláře. Třeba ta zástavka ovlivní i budoucího nájemce kanceláří, mě tam rozhodně nevadí a jak píše Summerboy „jste v centru města“. Dál se už tramvaje rozdělují, proč by toto nemohl být hlavní tramvajový přestupní terminál centrum. Frýdlantské mosty už obsluhují horní část nad Místeckou ul. a bohužel vypadají hrozně. Třeba to má být i signál k tomu, aby lidé do centra jezdili méně a nebo více využívali právě nově budovanou Porážkovou ulici, čímž by mohlo k mé radosti dojít třeba i k vytvoření pěší zóny na Nádražní ul. pouze se zachováním tramvajového provozu. Proč by Ostrava nemohla mít nějakou svou výstavní třídu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Michal :

  Pěší zóna na Nádražní?
  Hlavně proboha nekandidujte do zastupitelstva. Nikdy. To by se Vám pak mohlo podařit takový zvrácený nápad prosadit.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. acdlcia :

  mm: Takových pěších ulic je v centru až nad hlavu. A když je ta nová zastávka tak důležitá, tak ať se zruší ta u elektry. Ta stratí význam a na karolinskou nebo na stodolní je to kousek. Když postavili v Hrabůvce finanční úřad tak u něj taky postavili novou zastávku, ale tu co byla u křižovatky Horní x Provaznická zrušili a lidi to taky dojdou. Nepotřebujeme zastávku na každém rohu!

  Thumb up 0 Thumb down 1
 13. mm :

  Michal: Mohu Vás uklidnit, do zastupitelstva rozhodně kandidovat nebudu a ta pěší zóna je jen v mé hlavě a můj vlastní názor. Mě by se nějaká výstavní ulice v centru líbila, každý má samozřejmě svůj názor. Jinak příčně by se přejíždět směla, ale to jen tak na okraj. A co se týče zastávky viz „acdlcia“ neznám v centru zastávku, která by měla nouzi o své cestující. Ta u Elektry by rozhodně nestrádala. Otevřít a zavřít dveře, otázka jedné minuty. O kolik se zdržíte a kolika lidem se zkrátí cesta? Ale samozřejmě každý má svůj názor a ten Váš samozřejmě respektuji. Stejně je o zastávce rozhodnuto, takže to nezměníme. Jen doufám, že bude elegantní a vhodná centru – ne nějaký prťavý přístřešek atd. To tady v městě umíme dost dobře – bohužel.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Českobratrská se opravovat má, to je pravda. Vidím to spíš na další rok. Komplikací v dopravě ve městě je už hodně. Nádražní jako jednosměrku nebo pěší zónu je hloupost. Je to jedná z živých tepen města.
  Zastávka Elektra po vybudování zastávky u Karoliny nijak svůj význam neztratí. Proč by taky měla. Ale s tou zastávkou u Karoliny nevím no. Celkem drahá sranda. I když cena by měla zahrnovat kompletní rekonstrukci úseku ulice 28. října od Poděbradové po Nádražní.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Summerboy :

  @Michal: Myslím, že kdyby mm kandidoval do zastupitelstva, tak by to bylo jen dobře! (mm, tím Vás nechci k takovému nerozvážnému činu vůbec popohánět :-D). Mmovu vizi pěší výstavní třídy Nádražní jsem už četl někde předtím a je to nápad opravdu hodný zamyšlení. Vcelku tomu nic nebrání, jen by to chtělo pár desítek až stovek milionů na jeho realizaci v důstojné a reprezentativní podobě. Aby se Michal uklidnil, tak mm rozhodně nemyslel, že se postaví dvě značky „Zákaz vjezdu“ na začátek a konec Nádražní.
  A je srandovní jak jedna blbá zastávka rozvíří diskusi a kam až se to dostane :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. mm :

  Summerboy: Děkuji za podporu a už vím koho bych verboval sebou. Ale teď vážně, jak píše Summerboy, nebylo tím myšleno postavit dvě značky, ale opravdu udělat z této třídy reprezentativní ulici s kavárnami atd. Dokonce tam vidím, jak se vyjímá ta zastavěná proluka, která tady nedávno byla reprezentována a také si myslím, že by na takovéto ulici vznikly i lepší a reprezentativnější obchody či banky. Vesměs každé větší město se může podobnou ulici chlubit. A právě proto, jak píše Martin, že je centrum od provozu hodně ucpané a komplikované, by se mu mělo naopak odlehčit, což by plnila nová Porážková či Poděbradova. Dle mého názoru do centra zajíždí zbytečně mnoho vozidel a na pěší zóně si někdy člověk připadá jak na frekventované ulici. A pokud by tato ulice neměla plnit rolí hlavní tepny, tak ať projde kompletní rekonstrukcí. Je to hlavní směr z hlavního nádraží do centra a dle mého názoru je strašná. Vytlučené panely od tramvajového svršku, na krajích se rozpadající silnice, mizející obrubníky a katastrofální chodníky. Všude ve městě se už dávají hezčí lampy pouličního osvětlení a ty na Nádražní jsou skoro pořád stejné, takže je ta ulice dnes spíše na ostudu. A do toho všeho změť dopravních značek umístěných cik cak na chodnících. Opravdu by tato ulice mohla být více reprezentativní a je už jedno, zda bude jako pěší zóna či nikoliv. Je mi jasné, že nejde všechno najednou, ale nedávno se polovička z vás pozastavovala a rozčilovala se nad novým prostranstvím před katedrálou, jak to město zmršilo. Taky to mohlo vypadat lépe, třeba prostor mezi katedrálou a divadlem pěkně vydláždit s travnatými prvky, městským mobiliářem a jen menší záliv pro vozidla, která by tam mohla na chvíli zastavit pro vyložení a naložení lidí cestujících do divadla. Dnes je celý prostor zapraný vozidly a před nimi odřené bílé kostky. Jeden velký beton. Taky mohl celý prostor vypadat reprezentativněji a to samé platí i o Nádražní třídě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. mm :

  A ještě bych chtěl dodat, že z daleko frekventovanějších tříd se dnes dělají odpočinkové zóny a naopak z center se doprava odvádí pryč, což nová Porážková bude jistě dobře plnit. Z podobné třídy jako je Nádražní v Ostravě udělali pěší zónu uprostřed polské Lodže a ulici to jen prospělo. Naštěstí mohu hodně porovnávat, takže vím, o čem mluvím, ale jak jsem již psal, je to můj názor, který nikomu nevnucuji a každý má na věc svůj názor. Jsem rád, že tyto stránky existuji a že je vidět, že se zde něco děje a snad i v tomto roce dít bude.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. acdlcia :

  Je pravda že Nádražní je v dezolátním stavu a opravu nutně potřebuje, ale na to asi dlouho nebudou peníze. A co se týče pěší zóny – provoz byl omezen v různých částech centra města třeba pomocí výsuvných zábran a jestli to nějak pomohlo kulturnímu rozvoji – ani bych neřek, však se tam projděte sami. Nejnovějším kulturně zábavným koutkem v pěší části centra je Tesco v přízemí obchodního domu Prior.

  Pěší je ulice 28. října od Smetanova náměstí až k ulici Biskupská, celá ulice Zámecká, ulice Dlouhá, Solná, Velká (plná heren – kultura), část ulice Puchmajerova, ulice Poštovní od Čs. legií až na Masarykovo náměstí, ulice Zahradní a jiné menší a méně významné (známé) uličky. Až to tam bude překypovat kavárnami, hospůdkami, hudebními kluby a divadly můžeme začít uvažovat o tom že potřebujeme reprezentativní třídu.

  Ostrava je pěkné město, mám ji rád a jinam bych se nestěhoval, ale většina lidí tady vyznává jenom kulturu nakupování a vrcolem architektonického umění je pro ně obchodní centrum.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Sanju :

  mm: Souhlasím s Vašim hodnocením plochy před katedrálou. Jen dodávám, je to nejspíš záležitost minulého týdne, že několik dlažebních kostek bylo vydloubnuto a na jejich místo nasazeny asi 4 stromy. Víceméně v místech, kde stávaly před „rekonstrukcí“ ty vzrostlé. Logiku v tom nevidím, na té straně ulice bych chodník klidně oželel a mohli tam ti velikáni (vrhající stín a chytající prach) klidně zůstat. Žel, stali se obětí projektantů a změny vedení na radnici.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Pavel :

  Pro ty neustále nadávající: 1. bod: Už teď se mezi Náměstím republiky a Elektrou stojí tak dlouho, že kdyby tam byla zastávka, žádný rozdíl by to skoro nepocítilo. 2. bod: Z Elektry to na Karolinu není blízko. Jasně, pro někoho, kdo tam bydlí, ten stejně jít musí, ale pro mě, jakožto projíždějícího je blízkost zastávky k obchodnímu centru hlavní rozhodující faktor v tom, jestli ho navštívit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Hynek [msstavby.cz] :

  ja bych to treba vubec neresil vuci foru, verim, ze drtiva vetsina lidi do takovych zarizeni jede autem (anebo nejakych 100m neresi), ale je treba si uvedomit, ze tam je/bude plno dalsich veci, kam se bude clovek chtit dostat (lidi z bytu domu, lidi z kanclu do prace, nekdo do hotelu, pokud ho postavi, nekdo do trojhali…)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Summerboy :

  To, co píše kenny, je naprostá pravda – je opravdu důležité to vztahovat k celku a ne pouze k obchoďáku.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Fred :

  Presne. Zastavka se nestavi kvůli obchodaku, ale pro celou oblast Karoliny. Navic za me je to jen dobre, protoze kolikrat clovek pendluje mezi zastávkami Vystaviste a Elektra aby zjistil jestli mu nahodou vecer něco jede – takhle bude mit všechny tram spoje na jedne zastavce…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. acdlcia :

  Udělal jsem si čistě technický náhled na tuto problematiku a změřil vzdálenosti mezi zastávkami v centru.
  Stávající vzdálenosti jsou:
  Náměstí Republiky – Elektra – 793 m – http://www.mapy.cz/s/3KWZ
  Elektra – Stodolní – 264 m – http://www.mapy.cz/s/3KWm
  Stodolní – Hotelový dům Jindřich – 461 m – http://www.mapy.cz/s/3KWu
  Hotelový dům Jindřich – Křižíkova – 657 m – http://www.mapy.cz/s/3KWw
  Křižíkova – Muglinovská – 438 m – http://www.mapy.cz/s/3KWA

  Takže přidání zastávky „Karolina“ má z hlediska vzdálenosti opodstatnění.
  Vzdálenosti pak budou:
  Náměstí republiky – „Karolina“ – 512 m – http://www.mapy.cz/s/3KWe
  „Karolina“ – Elektra – 281 m – http://www.mapy.cz/s/3KWi

  Nejkratší vzdálenost je tedy mezi Elektrou a Stodolní, a nejdelší mezi Hotelovým domem Jindřich a Křižíkovou. Vzhledem k budoucímu rozvoji této oblasti můžeme tedy čekat výstavbu zastávky i před Jindřich Plaza (taktéž před rekonstruovanou bývalou budovou OKD Doprava)
  Mohlo by to vypadat třeba takto:
  Hotelový dům Jindřich – „Jindřich Plaza“ – 320 m – http://www.mapy.cz/s/3KWJ
  „Jindřich Plaza“ – Křižíkova – 338 m – http://www.mapy.cz/s/3KWO

  Tohle už by mohlo pro pokrytí potřeb centa stačit – http://www.mapy.cz/s/3OUo

  Thumb up 0 Thumb down 1
 25. marian :

  acdlcia :
  krásná práce

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  +reportáž města „Tramvajová zastávka Nová Karolina“

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.