Začne rekonstrukce Grossmannovy vily

V Ostravě začne tento měsíc rekonstrukce Grossmannovy vily, která je kulturní památkou. Přestavba téměř za 89 milionů korun by měla být dokončena za dva roky. Po otevření má vila sloužit k reprezentativním účelům, ale budou se v ní konat i prohlídky.

„Stavba se předává v úterý. Je to jedna z těch architektonických perel Ostravy, na jejíž rekonstrukci se dlouho čeká. Vila byla poznamenána řadou přestaveb, snahou je maximálním způsobem vrátit Grossmannově vile její původní podobu,“ uvedla Bajgarová. Dodala, že město při výběru dodavatele trvalo na tom, aby měl zkušenost s rekonstrukcí kulturních památek.

Vila bude mít po opravách například původní vzhled fasád a počítá se i s obnovou všech hodnotných stavebních prvků, znovu se v ní objeví například v minulosti odstraněné centrální schodiště. Součástí opravy vily jsou rovněž restaurátorské práce.

„Rekonstrukce má za cíl vrátit vile její původní architektonickou hodnotu na jedné straně, na té druhé je vrátit do vily každodenní život. Po otevření pak bude objekt disponovat pěti pokoji s možností ubytování, společenskými prostory i prohlídkovým okruhem,“ řekla Bajgarová. Město se původně pokoušelo nabídnout vilu soukromým investorům, tento plán ale nevyšel, a tak se nakonec rozhodlo, že objekt nechá opravit samo.

zdroj text: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Mx :

  Skvělý počin. Trochu se ale pozastavují nad cenu 80 000 000 Kč za rekonstrukci. Přeci jen to není velký bytový dům, a nevím jestli ty vzácné interiéry opravdu stojí obnovit tak obrovské peníze. Postavit takhle velký dům je otázka spíše desítek milionů, prostě se mi zdá 80 000 000 fakt hodně, ale přiznávám že samozřejmě nejsem odborník na renovaci památek a co uvnitř je. Ale nezdá se vám to nějak moc?

  Thumb up 6 Thumb down 7
 2. rom :

  město se toho mělo za nějakých přísných podmínek zabavit, další nesmyslná investice z důvodu priorit města, můj názor

  Thumb up 2 Thumb down 11
 3. Crazym :

  Jj, reprezentativní účely něco stojí :D Co mi to jen připomíná :-)

  Thumb up 2 Thumb down 7
 4. Regi :

  Už se těším na tu krásu. Ve městě je hodně staveb, které by potřebovaly opravit. Snad se to bude dařit.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 5. thvari :

  rom: je skvělé, že se do toho město pouští, přece jen tam budou za chvíli stát reprezentativní budovy jako koncertní síň nebo černá kostka a o sto metrů vedle nemůže chátrat takto krásná vila. soukromé peníze to nikdy neopraví, protože Ostrava zatím nemá tento typ kupní síly.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. Dan :

  thvari: Kupec byl. Chtel dat mene nez odhadovana cena. S narocnymi podminkami mesta souhlasil. Mesto nechtelo. Spolek chtel taky jen jeden zajemce. Problem nebyl.
  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/grossmannova-vila-oprava-prodej-zajemce-pamatka-mesto.A210626_614911_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 4 Thumb down 0
 7. Regi :

  Po zkušenostech s Textilkou, jatky, skeletem u řeky a skeletem u Domu kultury, který hyzdil město třicet let je třeba velkou odvahu k prodeji.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. Crazym :

  Dnes jsem tam už viděl stroje a dělníky na zahradě, tak už se to asi rozjelo.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Crazym :

  Tak jsem dnes natahoval krk jak jsem jel kolem a byla zplanýrována celá zahrada, ani jeden strom nezůstal stát.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Mx :

  Crazym: jo, tak jsem koukal jako z jara. Každý poražený strom je v Ostravě přece ztrouchnivělý a je potřebná tzv. revitalizace prostoru :-). V překladu – vykácejme, co se dá. Jediné pozitivum lze na tom hledat v tom, že třeba vznikne nový krásný parčík a/nebo bude vila nádherně vidět v plné kráse.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.