Začala výstavba Zemědělského muzea

Avizovaná rekonstrukce dvou továrních hal pro účely nové ostravské pobočky Národního zemědělského muzea (NZM) byla koncem minulého týdne zahájena v Dolních Vítkovicích.

Jak uvedlo NZM v tiskové zprávě, revitalizace objektů podle návrhu Josefa Pleskota a Milana Šramla potrvá patnáct měsíců. Hotovo má být v prosinci příštího roku. Kromě vzniku nových expozic je hlavním cílem projektu zlepšení podmínek pro uchovávání a prezentaci sbírkových fondů muzea.

„Muzeum sem přemístí a návštěvníkům formou otevřeného studijního depozitáře zpřístupní část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky a současně otevře interaktivní expozice věnované potravinám,“vysvětlil generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček. V přízemí budoucího muzea se bude nacházet technika pro obdělávání zemědělských plodin, nástavba v podobě třetí haly z oceli, umístěné ve výšce několika metrů mezi původní haly, ponese téma potraviny jako finální produkty zemědělského úsilí.

V prostorech budoucí galerie (pochozí střechy vestavby) bude prostor pro prezentaci potravinářských technologií. Celá „pyramidální struktura“ vyvrcholí přesahem od materiální dimenze výživy po tu symbolickou, tedy panoramatickým oknem s průhledy na jádro průmyslového areálu. Nebudou chybět ani specializované dětské koutky či prostor pro pořádání přednášek.

Ze stavebního hlediska v rámci projektu dojde k úpravám dvou stávajících továrních hal, realizována bude přístavba mezi obě haly, nástavba a nástupní prostor do hal. Jedná se o haly původní veronikárny a skladu žáruvzdorného materiálu. „Předpokládáme, že první návštěvníky nové muzeum přivítá nejdříve v roce 2020. Stavba je zajímavá také tím, že se bude jednat o první státní muzeum na území města Ostravy,“ doplnil náměstek generálního ředitele Zdeněk Vích.

Projekt ostravské pobočky NZM je financován z programu Integrovaného regionálního programu Evropské unie a Ministerstvem zemědělství, které je zřizovatelem muzea.

zdroj: patriotmagazin.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  aspoň podle toho co jsem četl, tak by to mělo být velmi interaktivní, žádné statické ukázky, tak snad to bude další krásná stavba v Ostravě.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 2. dolil :

  Pěkné setkání, alias mýting.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. koudy :

  pomalu už ani nevěřím :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Crazym :

  Tak doufám, že v zájmu zachování auteticity v rámci rekonstrukce zachovají i ty krásná dobová hesla :DD
  http://www.imagehosting.cz/?v=pb117647.jpg

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.