Z kolonie vznikne studentské městečko

Problémová lokalita Červený kříž v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky se do několika let promění ve studentské městečko s bydlením, sportovišti i doplňkovými službami. Zastupitelé obvodu rozhodli, že 24 obytných domů za 38,2 milionu korun prodají slovenskému podnikateli Jozefu Bardikovi. ČTK to 5. června 2015 řekl místostarosta Patrik Hujdus (Nezávislí).

Podle něj měl obvod na výběr z několika nabídek, ale až na jedinou bylo jejich záměrem přeměnit lokalitu na kvalitnější bydlení například pro mladé rodiny s dětmi, seniory nebo movitější obyvatele. „Pouze pan Bardik nám představil projekt, v jehož rámci by z lokality chtěl vybudovat něco jako studentské městečko a takový podnikatelský inkubátor,“ uvedl Hujdus.

Místostarosta očekává, že prodej nemovitostí by mohl být hotov za několik týdnů. Podnikatel má v plánu lokalitu začít přebudovávat postupně z jedné strany. „Jsme domluveni, že rodiny, které tam bydlí, jsou slušné a není s nimi problém z hlediska placení nájemného, tak je v té první fázi ani nechce nějakým způsobem stěhovat pryč. Jediné co se může stát, že pokud budou bydlet na straně, která se bude opravovat, nastěhuje je na druhou stranu, aby plynule mohl renovovat,“ uvedl Hujdus.

Jeho slova potvrdil i budoucí vlastník objektu. „Nechci odsud nikoho vyhodit. Pokud si plní své povinnosti a neobtěžují své okolí,“ řekl v rozhovoru pro dnešní vydání Moravskoslezského deníku Bardik.

Podle Hujduse by se s opravami nemovitostí mohlo začít na přelomu letošního a příštího roku a do dvou až tří let by měla být hotova hlavní část renovace.

studentske mestecko

Obvod se zajímal i o finanční zázemí podnikatele. „I z materiálů, které nám zaslal, vyplývá jednoznačně, že to není člověk, který by neměl k dispozici dostatečný kapitál, protože v podstatě podniká po celém světě. Viděli jsme i jeho daňové přiznání a není to člověk, který by měl problém to koupit a zrenovovat,“ řekl Hujdus. Podnikatel podle něj uvedl, že nákup chce hradit z vlastních prostředků a následnou revitalizace částečně svépomocí a také s pomocí úvěru.

V lokalitě Červený kříž je 175 bytů, městský obvod 109 bytů pronajímá a zbývající jsou volné. Jde převážně o byty velikosti jedna plus jedna. Podle Hujduse v lokalitě dlouhodobě bydleli problémoví nájemníci, z nichž řada neplatila nájem. Když je radnice vystěhovala, vraceli se často na stejné místo, jen do jiných rodin. Řada bytů byla zdevastována. Obvod by přestavbu a proměnu lokality finančně nezvládl, a proto dlouhodobě usiloval o prodej nemovitostí.

Kolonie Červený kříž je na ulicích Hany Kvapilové, Cottonově a Bílé. Jde o dvoupodlažní zděné domy, které byly postaveny na konci čtyřicátých let minulého století. Již v době výstavby se předpokládalo, že budou sloužit maximálně 60 let. Znalec cenu nemovitostí odhadl na 34,1 milionu korun.

zdroj: stavbaweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Miv :

  Zajímavý projekt. Připadá mi to jako mix sociálního bydlení a studentského. Nevím jestli to může fungovat, ale čas asi ukáže. Problém asi vidím zejména v ochotě studentů nastěhovat se vedle továrny mezi sociálně slabší vrstvu, ale vše je otázka poptávky a nabídky.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 2. Rado :

  Miv: To může být také úskalí, možná i konečná pro celý projekt. Jednak je hodně volných bytů RPG za vcelku přijatelné nájemné, ale potom jak píšete, bydlení vedle fabriky v konfrontaci se slabou sociální vrstvou, tohle nemusí být každému povůli. Mariánky mají svoje mouchy a není jich zrovna málo.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. thrpst :

  Proč město prodává nemovitosti nějakému podnikateli?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Proč by měl být problém v lokalitě. Většina problémových bydlí právě v těchto domech. Na východ sídliště Šalamouna. Domy na sever jsou většinou pro komerci. Možná pár pochybných baráku na východ, pak vilky a nižší zástavba. A co je na tom, že z jihu je průmyslový komplex?
  Btw. většina studentů nepotřebuje žít na prémiovém místě. Viz. Vista v Zábřehu.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 5. aldik :

  Rado: Kdyby RPG mělo nájmy přijatelné, tak proč by pak bylo tolik bytů volných? Si dost protiřečíte :D ;-) V inzerátech sice RPG byty vypadají krásně, po celkové nebo aspon částečné rekonstrukci, inzerované nájmy taky sice slušné, ale tipuji, že tam někde bude velký háček (spíš hák), protože jinak by měl Bakala přece většinu bytů obsazených :)

  Miv: Studenti si tak můžou vybírat :D Ti jsou rádi, že jim zůstane pár pětek na pivo a ne každý má bohaté rodiče. A když zvládnou Vš koleje, což taky nebude žádné terno tak po rekonstrukci i když stále vedle továren tady může být nakonec pěkné bydlení, zeleně tam je dost.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 6. Rado :

  aldik: Teď mě neberte za slovo, pokud se např. 3 studenti složí, mohou si pronajmout byt od RPG a nijak je to nezatíží. A standard bydlení je mnohem větší než na koleji. Ovšem běžný občan a RPG je už jiné kafe a zcela jiná kapitola. Samozřejmě, část nabídky jsou byty velice hezké a bez háčku, jinak ale kdo může, bydlí ve vlastním. Ať už v bytě, či RD. Rozhodně je lepší dávat 10 tis. Kč na hypotéku než na nájem. Navíc úrokové sazby k vlastnímu bydlení také dost vybízí.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Crazym :

  Nemám nic proti krásným plánům ale co se mi na tom trochu nezdá je ta omáčka kolem: „Problémová lokalita Červený kříž v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky se do několika let promění ve studentské městečko s bydlením, sportovišti i doplňkovými službami.“ Protože místo na sportoviště a doplňkové služby tam prostě není pokud razantně nezasáhnete do stávajících dispozic a to je podle mě škoda. Už jen prosté zrekonstruování domů a upravení okolí, komunikací a chodníků by z této lokality se vzrostlými stromy udělalo atraktivní místo k bydlení ve městě ale to se jaksi neslučuje s životním stylem lidí, kteří tam bydlí dnes. Takže ta omáčka má vytvořit dojem, že vedení, zastupitelstvo Mar. Hor je akční, má stanovené priority a jasnou představu :-)
  A přitom problémová lokalita je tam jen a jen zásluhou špatného hospodaření se svěřeným majetkem obce pod vedení nikoho jiného než právě Liany Janáčkové. Já pamatuji ještě dobu kdy tam převážně starší občané vysedávali či ryli si ve svých upravených záhoncích před domy a právě politika zpětného neinvestování peněz z nájemného do údržby bytů a domů v té lokalitě, nevymáhání práva a úmyslného nechání na pospas nepřizpůsobivé skupině lidí udělala z pěkné lokality na bydlení to co je z ní dnes.
  Takže zbavení se majetku za nějaký momentální zisk, který se stejně rozpustí v černé díře populistických gest ze strany radnice a následná nemožnost ovlivňovat bytovou politiku ve svém obvodě, přeci jen 175 malometrážních bytů je dost, považuji za krátkozraké.
  Jenže takhle se zbaví zodpovědnosti a pokud to tam ten majitel nějakým zázrakem uvede do pucu a podaří se mu vymístit ty nepřizpůsobivé a stav trvale udržovat budou se na radnici bít v hruď a říkat, my jsme to umožnili. Pokud ne, budou říkat, za vše může majitel a že nemohou zasahovat do soukromého majetku :DD A na to bych si i vsadil :-)

  Thumb up 11 Thumb down 2
 8. Crazym :

  Snad už jen dodám trochu kupeckých počtů.
  Dostanou 38 miliónů a nebudou mít nic než je.
  Kdyby smysluplně investovali tak mají 175 bytů. Kdyby jeden generoval jen 2 tisíce korun zisku měsíčně, tak za osm až deset let mají investici zpět a mají majetek, který nejen, že generuje zisk ale má hodnotu určitě přes 50 miliónů a navíc s ním mohou ovlivňovat bytovou politiku a zaměstnanost v obvodu.
  Ale já jsem jen hloupý vyučený malíř a na Ing. arch. Lianu Janáčkovou asi v počtech nemám, neboť na rozdíl od ní jsem ve stejné době kdy ona studovala „elitní“ Matiční gymnázium a následně Fakultu architektury Vysokého učení technického v Brně, byl přemístěn na školu „grázlů“ Matiční 18 a na tu jak pamětníci určitě vědí se chodilo za zásluhy nebo za rodinu. Však tam taky kromě dvou komoušů byli samí pedagogové, kteří jaksi nepodepsali souhlas se vstupem vojsk :DD Takže čest práci soudružko nezávislá a pozdravujte spolustraníky jako je další soudružka nezávislá Klapetková :DDD

  Thumb up 6 Thumb down 5
 9. acdlcia [msstavby.cz] :

  „Nechci odsud nikoho vyhodit.“ No jo, ale jednou bude muset když tam chce stěhovat studenty a kam je pak přemístí?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 10. MM :

  aldik: Jen pro informaci, Bakalova RPG výrazně žije z doplatků na bydlení. Není náhoda, že se přihlásilo RPG do sociálního začleňování vyloučených atd. Tam se nemusí bát, že nedostanou zaplacený nájem. Platí to stát a jsou to desítky milionů. Kdyby se ty nesmyslné příspěvky zrušili, stát by ušetřil hned 3 miliardy! Navíc by to snížilo ceny nájemního bydlení, protože doplatky jej uměle navyšují. Čím vyšší nájem, tím vyšší doplatek. Jen za rok 2014 pobíralo tuto dávku přes 73 tisíc lidí! Do RPG půjde z tohoto důvodu jen šílenec, do baráku vám nastěhují svoloč za kterou platí stát a vy s tím nic neuděláte.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 11. MM :

  MM: To ještě nemluvím o tom, že dostanete příspěvek i na teplo, vodu nebo elektřinu. Stačí si uměle zvednout zálohy, stát to zaplatí a až dostanete vyúčtování, jsou to další tisíce k dobru. Stát to není absolutně schopen kontrolovat. Je to hnus :-(

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. MM :

  MM: A do třetice :-) Nejšílenější je, že to můžete dostat i na družstevní byt. Jste členem družstva, jste sám, máte byt 4+1 a stát vám přispěje na nájem, protože se to právně tváří jako nájem. U osobního vlastnictví nedostanete ani korunu, to vám řeknou ať byt prodáte. Takže lidi drží velké byty, stát to platí a mladí bydlí v menších bytech. Poslední kapkou je, že příspěvek dostanete i na rodinu. Stačí když vám babička daruje byt, vy ho zpětně babičce pronajmete a šup, stát jí vyplatí doplatek na bydlení, protože nemá na zaplacení vysokého nájmu, který jste jí sám napařil. Zkrátka většina dávek je pouze nesmyslné vyhazování peněz oknem, podvádí se s tím a státu je to jedno.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. Danek :

  MM: Však taky byla v RPG provedena velká kontrola z Finančního úřadu s důvodu uměle navýšených(přemrštěných) cen nájmu.Již se ví, že se RPG provinilo, nicméně se čeká na konečné vyjadření:V tomto případě muže Fú uložit až pětinasobné navyšení vyplacených peněz.Což muže jí do několika milard.Někde jsem četl, že jen RPG dostává na doplatku na bydlení cca. Půlmiliardy ročně. Což dojme tomu od roku 2007-08 kdy začlo regul.nájemné..dělá dejme tomu 3-4 miliardy…které dostalo v příspěvcích,teď to vynásobte až 5krát.Až tolik peněz by mohlo RPG dostat na pokutě.Pořád doufám, že stát se domluví S RPG na kompromisu a zrušení pokuty a RPG v opačném případě dojde k prodeji(převodu) bytů nájemníkům.(jak bylo slíbeno).

  Thumb up 3 Thumb down 1
 14. Danek :

  MM: Vím, že na Fifejdách pár bytu takhle skoupili Olaši a pronajímají je mezi sebou.Podvod jak sviňa.Stát cáluje v doplatku na bydlení.Opět jak říkáš státu to nevadí.Spíš si myslím, že z minulosti byli takhle nastaveny parametry záměrně.Protože takhle vymyslet zákon umí prostě jen blbec(zřejmě jich v době schvalovaní v posl.směmovně v tu chvíli byla většina).Jednu dobu se to samé řešilo v Bohumíně…kde opět byly byty zakoupeny naši minoritou a jsou pronajímány mezi sebou.Dle vyjádření představenstva BD…raději nebudu citovat.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. MM :

  Danek: S tím prodejem bytů nepočítejte, v Ostravě je odhadem 90% nemovitostí pod zástavou. Mají tam miliardové půjčky u bank, nedovedu si představit jak by se to vyplácelo, když RPG nemá z čeho a banka nebude chtít řešit byt po bytu. U těch podvodů, bohužel to je praxe nejen menšiny, ale také většiny. Třeba fiktivní samoživitelky, které udají otce neznámého. Pronajmou si byt, dostávají doplatek a další příplatky z titulu, že jsou samy a přitom s tím chlapem normálně bydlí. Vždy se mi jde do práce s lepší náladou když vím, že jsem z daní přispěl podvodníčkům :-(

  Thumb up 3 Thumb down 2
 16. Tomas T. :

  Crazym: No nechci nyni nejak rozporovat co jste napsal, jen mi nesedi navratnost te investice. Bytu je 175 , pokud date takove najemne ze zbude 2000 po odecteni provoznich a udrzbovych nakladu tak to mate za mesic 350 000 , cili 42 mil. za 10 let. Opravdu si myslite ze tuto cenu opravite 175 bytu? Pokud by se opravovaly pouze interiery, tak by nebyl problem…. ale pokud se ma resit i exterier, a nedejboze i okoli domu, tak o tom pochybuji.

  Co se týce RPG, tak máte pravdu ze byty prodávat nebudou. To by udelal jen podnikatel sebevrah zbavovat se dobrovolne takovehoto majetku. Jedina moznost je soud, ale to bych rekl ze je beznadejne.

  A co se tyce bydleni studentu a RPG, tak mohu potvrdit to, co zde bylo jiz napsano. Je bezne ze se 2 – 3 studenti se domluvi a jdou do bytu od RPG s tim ze jim je doplaceno na bydleni priblizne 2/3 najmu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Crazym :

  Tomas T.:To máte pravdu ale nikdo neříká, že se to musí spravit vše najednou. Doteď tam dost lidí bydlí, takže vzít výnos, zorganizovat škatule hejbejte se s bezproblémovými nájemníky a spravovat po jednom domě. Já taky už 10 let spravuji barák za 30 Kč/m2 do fondu oprav a ejhle co za 40 let soudruzi nestihli my máme za 10 let a to bez jediné půjčky. A to jen 18 bytů a totálně vychcaného, neaktivního, největšího spoluvlastníka (MOaP) Kdyby ho nebylo, ten barák by byl zlatý a s bazénem na střeše a fond oprav by neexistoval :DD

  Thumb up 3 Thumb down 0
 18. Tomas T. :

  Crazym: No u jednoho domu to tak delat lze. Ale pokud chcete revitalizovat nejakou vetsi oblast, a udelat z ni lekne misto, nemuzete opravit jeden barak rocne. Tim by cely projekt ztratil na pritazlivosti, kdyz by jste z okna koukal na barak, ktery budou opravovat az za rok. Nedejboze aby v nem jeste bydleli drivejsi najemnici.
  Lokalita by se mela upravit najednou, stejne tak i plochy mezi domy. Zajistit pravidelne koseni, sportovni hriste (ale pouze pro lidi zijici v domech), parkování to samé.

  Jo a jeste jedna vec. Nevím jak je to s tím evrazem, ale ten má zkoncit kvuli emisim, ne? Cili to ze je z jihu prumyslova oblast muze byt jen docasny problem….

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. aggu :

  K tomu „nevzhlednému“ průmyslovému jižnímu okolí. Fujitsu a další začínají měnit staré průmyslové haly na plantáže zeleniny.
  https://www.youtube.com/watch?t=51&v=CnCsDP-L1XM
  nebo
  https://www.youtube.com/watch?v=2BEtplkio0A
  I tady má Ostrava v starých halách „slušný potenciál“.
  Bydlení vedle takové „fabriky“ by už šlo? ;) Jeden dva startupy, Železárenskou přejmenovat na Salátovou…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Tomas T. :

  aggu: Vzhledem k enormnim dotacim pro zemedelce v EU neni mozne s timo v evrope prorazit.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. aggu :

  Tomas T.: To je zajímavé, hydroponické pěstování zeleniny v hale není zemědělství? A když tam budu mít 1000 truhlíků s hlínou tak to nebude zemědělství?
  O něco podobného se snaží tady: http://zlin.idnes.cz/rybi-a-rostlinne-farmy-frantiska-cuby-v-moravskoslezskem-kraji-pw3-/zlin-zpravy.aspx?c=A140911_2098410_zlin-zpravy_ras

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. regi :

  je duben 2017 a není tam vidět nějakou změnu !

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  regi: kazdopad dle katastru to opravdu koupil a drzi, ale ma tam zastavu, takze tezko rict…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  regi: tak primo pan majitel mi sdelil, ze je to sice ve skluzu, ale na zameru se nic nemeni a prace tam probihaji, jen nejsou prilis videt. udajne je aktualne zrekonstruovano uz 67 ze 175 bytu a udajne se lepsi i rekneme struktura najemniku, tzn ti, co se neumi o majetek starat, tak pomalu mizi.
  aktualne se rekonstruuje i barak, ktery byl zdevastovany, prozatim zevnitr, ale behem par mesicu by mely byt videt i prace venku. stejnym zpusobem pak nasleduje i druhy kompletne zdevastovany. dale je v planu zmena dispozic nekterych baraku na vyuziti pro koleje, coz zavisi i na rychlosti vyreseni stavebnich povoleni..

  atd. jsme domluveni na jakesi spolupraci, takze pokud vse pujde, tak to zverejnime i s podrobnostma koncem dubna.. takze diky za postuch!

  Thumb up 4 Thumb down 0
 25. Jp :

  Hynek [msstavby.cz]: Snad to pan majitel zkultivuje i zvenku, predstava ze to budou „roztomile barevne zateplene panelacky“ neni nic moc. Jinak diky za info, ze se to hybe :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  viz zaznam zastupitelstva (od 1:00:35)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 27. balde :

  Hynek [msstavby.cz]: nebyla by i ta jeho prezentace s fotkami z rekonstrukce?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Klára :

  Hynek [msstavby.cz]: a máte info, kam ti „co se o majetek neumi starat“ mizi?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 29. Rýša :

  …co se neumí o majetek starat, tak pomalu mizí – tj. zajímavá informace :-). Třeba mizí do nějaké jiné lokality, kde se to třeba naučí, že o majetek by se mělo starat. Zřejmě je to tak, že dostanou – neumí nebo nepotřebují se starat, ale když si musí koupit za těžce vydělané peníze – pak se pečlivě starají, a i když neumí, velmi rychle se naučí.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 30. dolil :

  Hynek [msstavby.cz] :jak jde spolupráce s majitelem?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. Hynek [msstavby.cz] :

  dolil: bohuzel to trochu vysumelo, muzu ho kontaktovat znovu, zajem o zverejneni jakychkoliv podrobnosti jsme vyjadrili, byla domluvena i schuzka, se ktere nakonec seslo, ale vicemene to bylo v dobe kolem te schuze, ktera je tady nahore v zaznamu, takze tech informaci by asi nijak extra vic tehdy nebylo.. ale popichnu to, co se deje..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Hynek [msstavby.cz] :

  dolil: ja to tu neprepsal, ale psal mi, ze stale cekaji na stavebni povoleni, zadosti maji davno podane a pocitali s rychlejsim vyrizenim.
  na 3 domech jsou vyresene veci, ktere sly bez stavebka – rozvody, okna atd. a az dostanou stavebko budou resit zmeny dispozic a fasady, do te doby je to asi trochu neviditelna zalezitost. a pokud uz to neni (nejspis ne), tak ze pres zimu samozrejme nic extra neudelaji, takze se to posouva na jaro diky cekani na stavebni povoleni.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.