Výsadba zeleně v úseku Dr. Martínka – Plzeňská

Město Ostrava plánuje výsadbu zeleně podél tramvajové trati v městském obvodu Ostrava-Jih. Výsadba proběhne na ulici Horní mezi ulicemi Dr. Martínka a Plzeňská. Město vypsalo veřejnou zakázku na dodavatele.

Předmětem této veřejné zakázky je výsadba vzrostlých stromů, smíšených trvalkových záhonů s vyšším stupněm autoregulace v okolí tramvajových zastávek a výsadba keřů s extenzivní údržbou pro lokalitu v městském obvodu Ostrava – Jih, k. ú. Hrabůvka a Dubina u Ostravy. Podkladem pro realizaci veřejné zakázky je projektová dokumentace „VÝSADBA ZELENĚ PODÉL TRAMVAJOVÉ TRATI V ÚSEKU UL. DR. MARTÍNKA – PLZEŇSKÁ“, kterou zpracovala Ing. Lenka Vašíčková, IČO: 76266991, se sídlem Bítov 166, 743 01 Bítov. Předmětem této veřejné zakázky není realizace půdopokryvných výsadeb.

Vizualizace jsou součástí příloh veřejně dostupné zakázky

Na záměr se můžeme dívat ze dvou rovin. První je ta, že výsadba stromů, keřů a rostlin je skvělý záměr, který v lokalitě sníží prašnost, budou se méně přehřívat ulice, sníží se hluková zátěž. Nezpochybnitelný je i pozitivní estetický efekt.

Druhá rovina je ta, že takto předimenzovaná ulice, místy se souběžnými osmi pruhy, a mimoúrovňovými kříženími je k navazujícímu urbanismu nevhodná. Každý obdobný projekt pak stávající stav konzervuje a oddaluje nápravu modernistického pojetí sídliště.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Ondra Čejka :

  „Stávající stav konverzuje“, nebo spíše konzervuje ?

  Je půvabné, jak modrozelený pohled autora o několik článků níže jednoznačně obhajuje zásah do zásad památkové péče v podobě výsadby čtyř stromů v centru renesanční památkové zóny v Novém Jičíně, zatímco v tomto článku nabízí dva pohledy, z nichž jeden upozorňuje na konzervaci nevhodného „navazujícícho urbanismu“ panelového sídliště.

  V dřívějším článku byla řeč o přínosu čtyř stromů na náměstí k řešení „postupující klimatické změny“, která údajně změnila pohled památkářů na smysl jejich instituce. V aktuálním článku je vyjádřena skepse k dlouhému stromořadí na hlavní silnici panelového sídliště podél tramvajové rychlodráhy.

  Pozitivní ze strany autora je, že tentokrát jsou uvedeny různé pohledy na věc, ne jen ten modrozelený, to je nutno ocenit.

  Podle mého skromného názoru výsadba stromů na Dubině je jednoznačně plus. Nebudou to totiž ty stromy, které konzervují stávající urbanistickou „nekoncepci“ Dubiny. Konzervaci stávajícího stavu sídliště způsobuje především nedávná betonová investice v podobě tramvajové rychlodráhy. S tím se v dohledné době nepohne, takže nové stromořadí může klima na Dubině jedině zlepšit, esteticky i modrozeleně.

  Thumb up 42 Thumb down 4
 2. davidb :

  Ondra Čejka:
  Nemyslím si, že Martin uvádí dva různé pohledy na věc z hlediska ekologie.
  Ve větě „Každý obdobný projekt pak stávající stav konverzuje a oddaluje nápravu modernistického pojetí sídliště.“ vidím polemiku o tom, že by se ulice Horní měla kompletně přebudovat. Teď je to jen předimenzovaná šestipruhá komunikace částečně nahrazující parkoviště.
  Ulice by se měla zúžit, udělat přímou cyklostezku, ozelenit, vybudovat parkovací místa atd.

  Tím, stejně jako Martin, nehaním výsadbu stromů. Jen se mohly aspoň udělat nějaké návrhy jak s celou oblastí pracovat.

  Thumb up 9 Thumb down 27
 3. Ondra Čejka :

  davidb: Taky bych byl pro konverzi této ulice z dálnice na městskou třídu. Jenže tohle se nestane, před nedávnem tam postavili tramvajovou rychlodráhu s odhlučněním. Takže alespoň stromořadí, protože památkově chráněné renesanční náměstí na Dubině, na rozdíl od NJ, není.

  Thumb up 27 Thumb down 4
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Ondra Čejka: V textu nikde neuvádím, že výsadba stromů je špatně. Naopak se v textu nachází tato pasáž:

  „výsadba stromů, keřů a rostlin je skvělý záměr, který v lokalitě sníží prašnost, budou se méně přehřívat ulice, sníží se hluková zátěž. Nezpochybnitelný je i pozitivní estetický efekt.“

  V článku tedy není vyjádřena skepse k dlouhému stromořadí. Které mimochodem dle situace ani dlouhé nebude.

  Jednoduše KAŽDÁ investice z hlediska návratnosti vynaložených prostředků stávajíc stav konverzuje.

  Thumb up 6 Thumb down 25
 5. Ondra Čejka :

  Martin [msstavby.cz]: Chtěl jste asi opakovaně napsat, že konzervuje a nikoliv konverzuje, že ? Jinak, reagujete, jako bych výše nenapsal, že tentokráte máte uvedeny pohledy z více stran, nejen z té modrozelené. Dokonce jsem to výslovně zdůraznil, že to je nutno ocenit. V mém příspěvku mi šlo o kontext protichůdných úsudků v jedné věci v různých lokalitách, aly myslím, že to je zjevné, takže znovu nevysvětluji. A koukám, že mapa už je opravena, výborně.

  Thumb up 26 Thumb down 3
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Ondra Čejka: Ano, má být samozřejmě konzervuje, moje chyba. Z pohledu modrozelené infrastruktury nevidím rozdílnost v úsudku. Stromy mají být jak zde, tak na náměstí v Novém Jičíně. Což v obou článcích uvádím.
  Tohle je ale na širší debatu, ve které nebude mít shodný názor většina architektů, krajinářů a projektantů.

  Thumb up 2 Thumb down 25
 7. Ondra Čejka :

  Martin [msstavby.cz]: Tedy vysvětlím svůj názor ještě jednou: Rozdílnost v úsudku spočívá podle mě v tom, že v článku o stromech v památkové zóně historicky cenného renesančního náměstí v NJ je jasné autorovo ANO pro narušení rázu náměstí a jasné autorovo ANO pro 4 stromy, které zachrání planetu, pardon sníží prašnost a teplotu u kašny, zatímco v článku o stromech na Dubině, tedy v prostoru nulové až záporné architektonické a urbanistické hodnoty, je toto autorovo ANO pro stromy relativizováno poukazem na konzervací stávajícího stavu urbanistické nekoncepce sídliště, bez ohledu na skutečnost, že v NJ jde o degradaci historické hodnoty náměstí, zatímco na Dubině, v této betonové džugli na divokém jihu Los Ostravas, je každý 1 strom velké plus a naděje pro depresivně působící veřejný prostor.

  Thumb up 26 Thumb down 7
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Ondra Čejka: Také ještě jednou uvedu. Že jsem zmínil konzervaci prostoru tímto projektem nevylučuje to, že ty stromy tam patří. Teoretická otázka je pak taková, jestli samotné urbanistické řešení Horní ulice nemá být přehodnoceno a vytvořen takový prostor, který by naopak umožnil výsadbu ještě více stromů či realizaci propustných ploch.

  Jelikož si nemyslím, že by se ani v horizontu několika let někdo zabýval otázkou urbanistické změny prostoru, je to opravdu pouze teoretická rovina.

  Netvrdil jsem a ani si nemyslím, že čtyři stromy zachrání planetu. To jsme však již řešili v diskuzi v článku s těmi stromy v NJ. Tak stejně planetu nezachrání ani řešení na Dubině. Ale obě jsou přínosem pro mikroklima.
  K samotné Dubině, betonové džungli, by se však toho mělo ke zlepšení mikroklimatu a prostředí dít daleko více. A nemyslím projekty typu ozelenění terminálu Dubina, které město nedávno propagovalo „jako vzor pro ostatní města“.

  Thumb up 7 Thumb down 25
 9. davidb :

  Ondra Čejka:
  Nemyslím si, že nedávná reko tramvajové trati brání revitalizaci ulice Horní. Snížení počtu pruhů, přestavbu jízdního pruhu na cyklostezku, výstavbu parkovacích míst, rozšíření zeleně apod.
  To by to ale museli občané a politici z Jihu chtít.

  Thumb up 13 Thumb down 25
 10. Ondra Čejka :

  Martin [msstavby.cz]: A kdo psal o 4 stromech jako o „malém zázraku“ a v článku předkládal vyjádření místostarosty o změně postoje k výsadbě stromů v památkové zóně v souvislosti s „postupující změnou klimatu“ ? Ale dobře, nechme toho, své názory jsme si „vyměnili“. Respektuji ten váš, ponechávám si ten svůj :)

  Thumb up 25 Thumb down 4
 11. Ondra Čejka :

  davidb: Domnívám se, že kolejiště s rychlostí provozu 80 km/h obklopené hlukovým valem představuje bariéru. Snížení počtu pruhů a nová parkovací místa klidně hned zítra. Ale tohle by nijak nezměnilo charakter této ulice jako bariéry mezi dvěma panelákovými konci světa.

  Thumb up 26 Thumb down 8
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Ondra Čejka: Ano, psal jsem to. A? Ty stromy jsou ADAPTAČNÍ opatření. Což jsme ostatně řešili již v předchozí diskuzi.

  Thumb up 2 Thumb down 24
 13. Ondra Čejka :

  Martin [msstavby.cz]: Au. Logika pláče. V NJ je to tedy ADAPTAČNÍ opatření (bez ohledu na památkové hodnoty) a na Dubině ne, tam je to příspěvek ke KONZERVACI „nevhodného urbanismu“. Ok, s aktivisty se jeden někdy těžko domluví, vzdávám to :)

  Thumb up 25 Thumb down 6
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Ondra Čejka: Jediné co pláče je pochopení textu. Několikrát jsem psal, je to uvedeno i v článku, že stromy mají být v tomto místě podél ulice Horní také. Zároveň jsem dodal, že tento projekt, v takové podobě, konzervuje možnou přeměnu.

  Já chápu, že ti stromy na náměstí v NJ jsou proti srsti, ale pro utvrzení si svého názory netvrď něco, co nepíšu a co ani z textu nevyplývá.

  Thumb up 5 Thumb down 25
 15. Dan :

  Martin [msstavby.cz]: Nekrmte trolla. Uz v clanku je napsane, ze tam stromy byt maji.

  Ze Ondra neumi cist a hleda v tom neco jineho je uz jeho boj.

  Thumb up 6 Thumb down 25
 16. Ondra Čejka :

  Dan: Tak ty evidentně číst umíš, bulíku. Nic dalšího k tématu nemáš, kromě trollení s kým se kdo má bavit a s kým ne ?

  Thumb up 24 Thumb down 9
 17. Ondra Čejka :

  Martin [msstavby.cz]: Fascinuje mě, že si pleteš konzervaci s konverzací a budeš mě poučovat o porozumění textu.

  Thumb up 26 Thumb down 9
 18. Dan :

  Ondra Čejka: K diskuzi jsem pridal vice, nez vy v poslednich prispevcich. Ja v textu ctu tohle:
  „výsadba stromů, keřů a rostlin je skvělý záměr, který v lokalitě sníží prašnost, budou se méně přehřívat ulice, sníží se hluková zátěž. Nezpochybnitelný je i pozitivní estetický efekt.“

  V komentarich pak ctu, upresneni myslenky autora. Kterou se vam pak uz nedari vice trapne pitvat, tak se snizite k oznaceni „aktivista“. Uz nemate argumenty. Posledni vas prispevek, kdy pouze arguemtnujete tim, ze si autor popletl slova.

  I jini v diskuzi zde myslenku pochopili a hystericky se nechytaji kazde blbosti. Tak zkuste trosku omezit ego a zkousnout i fakt, ze samotny NPÚ POVOLIL stromy i v Novem Jicine.
  Ale chapu, anonymne se diskutuje lehce a zacnete zase placat, ze ctyri stromy planetu nezachrani.

  Thumb up 6 Thumb down 27
 19. Ondra Čejka :

  Dan: Autor je samozřejmě v mnohých svých článcích – ne ve všech – jednoznačně aktivistický, to není nějaké „snížení“, když jej někdo takto označí. Řada článků má podobu tří vět, z nichž první věta je premisa, co je správné, druhá věta popisuje nějaký stav, který s první větou koliduje a třetí věta označuje viníka stavu popsaného ve druhé větě. Někdy se doplní, jak se to správně dělá v bývalé NDR, případně v Kodani. Následují kladné příspěvky kamarádů všeználků z Katowic, Malmö a Odense a samozřejmě také nezbytný negativistický odpad internetové lůzy.

  Pokud jde o mě, diskutoval jsem slušně, autora jsem částečně ocenil, že v aktuálním článku není vysloveně „modrozeleně“ aktivistický, popsal jsem těžkost aktivistovu v okamžiku, kdy se spolu střetávají dvě protichůdné aktivistické premisy. Slušně jsem upozornil na chybu v textu, autor ji zopakoval. Následně autor pochopil rozdíl mezi konzervací a konverzací, opravil text, opravil špatnou mapu u článku, kde byla místo Dubiny Hrabůvka, a já jsem to opět ocenil. No a podle tebe jsem se tedy k něčemu snížil a mám zbytnělé ego. Tak jo, bulíku.

  Opravdu to není můj problém, když zdejší potrefené husy opakovaně kejhají. Ale mohu k hladkému průběhu místního aktivismu přispět tím, že nebudu reagovat na další obvyklé tři věty autora vydávané za články. Doufám, že to, bulíku, oceníš, že takto napříště upozadím své ego a dám vyniknout egu autorově a tvému.

  Thumb up 27 Thumb down 10
 20. Dan :

  Ondra Čejka: Tohle je jiz vazne komicka diskuze.

  1. Muzeme mit na clanky nazor jaky chceme. Muzeme my sami tvorit ve svem volnem case web a ostatnim ukazat, jak to jde delat. Ja na neco takoveho prostor nemam, proto bych si ani nedovil napsat takovou snusku kecu. Ale ty vypadas na to, ze mas k mnohym tematum co rict. Urcite autori radi tve nazory publikuji ;)
  Ja se s dopady nekterych clanku setkavam v realnem zivote a tak nejak tvemu popsanemu stavu rozporuje.

  2. Konverze uzemi je jeho premena. Konzervace uzemi je uzavreni soucasneho stavu a zabraneni jeho dalsi zmeny. Na tom slove nebylo nic spatne.

  3. Porad nedokazes pochopit, ze se zde zadne protichudne aktivisticke premisy nestretavaji.

  Thumb up 4 Thumb down 29
 21. Ondra Čejka :

  Dan: Ty jsi opravdu legrační ultrabulík, jak mi tady vysvětluješ, co je to konzervace a co konverze území. Vysvětli ještě Martinovi, co to znamená, když stromy na Dubině konverzují a že to neměl v článku opravovat :) To je k popukání, jak mě dyslektičtí bulíci napomínají, že nerozumím textu :)))))) A díky za tvou velkorysost, když píšeš, že „můžeme mít na články názor, jaký chceme“, trochu jsem se bál, jestli opravdu mohu. A taky díky za všechny argumenty, kterými jsi zapomněl podpořit svá tvrzení, bulíku :)

  Thumb up 26 Thumb down 9
 22. Tomte :

  Ondra Čejka: Pane Čejko, nezlobte se, ale jste k smíchu, jak vidím nejem pro mě. Rozdíly mezi Dubinou a Novým Jičínem byly jasně popsány a moc dobře víte, že v Jičíně nešlo jen o 4 stromy, ale o součást celého plánu. Zcela určitě stromy nezkazí ráz náměstí ba naopak. Konverze/konzervace … vy jste asi nikdy neudělal chybu. Škoda, moc jste se toho nejspíš nenaučil. S pozdravem další ultrabulík :)))))

  Thumb up 5 Thumb down 25
 23. Ondra Čejka :

  Tomte: Pane Tomte, tak už i vy jste se dozvěděl o srazu ultrabulíků na msstavbách.cz ?

  Škoda, moc jsem se toho opravdu nenaučil, to jste odhadl výborně, a proto vždy netrpělivě čekám až mě nějaký absolvent vysoké školy života poučí, jak mám věci správně chápat. Takže si píši a opakuji vaše moudříčka, tedy zcela určitě nezkazí, moc dobře vím, rozdíly jasně popsány, součást celého plánu – a především, v případě 4 stromů v památkové zóně a prolomení zásad památkové péče nešlo o 4 stromy v památkové zóně a prolomení zásad památkové péče, už tomu rozumím, už jsem se strategicky adaptoval !

  Rád bych s vámi kon-Z-ervoval více, ale mám pocit, že by to jen dále kon-V-erzovalo tuto přestřelku s uraženým autorem a jeho věrnými bulíky. Navíc mám problémy s porozuměním psaného slova, takže se omlouvám, to je vše, na víc totiž nestačím, mám i problémy s logickými konse-Q-encemi, jsem prostě, na rozdíl od vás, kompletně k smíchu, pane ultrabulíku :)

  Thumb up 24 Thumb down 9
 24. Marian Kechlibar :

  Jakkoliv by bylo pěkné předělat Horní do městského bulváru, v Ostravě je řada míst, které bych označil za mnohem větší prioritu. Například přesun Bohumínské pod zem aspoň v oblasti centra, dořešení náměstí Republiky, zakrytí Cingrovy + železnice v centru…

  Z hlediska běžného pohybu osob by pak „bodlo“ nějaké oficiální propojení smyčky Dubina se Starou Bělou, to by používalo hodně lidí.

  Thumb up 4 Thumb down 20
 25. Kovářová Jana :

  Co dělá MaPPa? Proč tam.neudelaji to co chtějí z ul. 28. Října? Bo Dubina a Jih? To by byla krása tam mít jeden pruh auta, jeden pruh cyklisti jako ve Výškovicich a chodník pro maminky s dětmi??? A kolem ty stromy. Jo likvidace Jihu pokračuje, všechny prachy musí do centra pro nadlidi..MaPPo pomoz!!!

  Thumb up 5 Thumb down 13
 26. Malina :

  Jakožto neznalého problematiky mě zaujaly stromy na vizualizaci. Je teoreticky vůbec možné je takhle vysadit? Neexistuje nějaké ochranné pásmo jak od kolejí, tak i od trolejí?

  Thumb up 10 Thumb down 5
 27. adélka :

  Kovářová Jana:
  Tak je kontaktujte a zeptejte se co dělají. vykřikujete na špatném místě. Poté se v diskuzi můžete podělit o výsledky svého bádání.
  https://www.mappaostrava.cz/

  Thumb up 1 Thumb down 9
 28. xxx :

  Kovářová Jana: Jo a až jim budete psát, nezapomeňte tam dávat plno ??? a !!!!!!, protože hysterický vyjadřovací styl vždy zvyšuje pisatelovu důvěryhodnost a tak máte zaručeno, že se Vám nebudou vysmívat.

  Thumb up 5 Thumb down 9

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.