Proměny Ostravy #411

Letecký snímek se záběrem ne městské části Hrabůvka a Dubina.

2017

zdroj: FB V zrcadle fotografií

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Inu, i ta Dubina se stavěla na vládní výjimku, což se týkalo vynětí ze zemědělského půdního fondu. Dnes každodenní drastický úbytek zemědělského půdního fondu nikoho nezajímá…

  Thumb up 14 Thumb down 5
 2. Crazym :

  Aleš: Jasně „vládní výjimka“ :-) Jen je třeba doplnit, že z donucení, ten „zlý“ státní moloch Bytostav zaplatil „pokutu“ a bylo, vlk se nažral a koza zůstala celá. Taky proto se začalo stavět od prostředka aby to nešlo zvrátit, na nejlepší půdu kolem Ostravy se sralo :-) Na prvních šesti věžácích kolem kruhu na Antonína Poledníka jsem na Dubině nastoupil jako mladé ucho u Bytostavu. Chodili jsme tam pěšky od tramvaje na rondlu, později se zavedl autobus a nakonec nám tam protáhli i tramvaj, to už tam bydlelo dost lidí a já rok před převratem odtamtud utekl do čerstvě vzniklé soukromé sféry. Akorát tenkrát se to jmenovalo „Povolení národního výboru na hlavní činnost“ a ne OSVČ :-)
  Tady na fotce dokonce moje dvě boudy https://screenshot.cz/YLZ2S/ , jednička šatna a dvojka, plechová bouda na materiál a vercajk tak byla ještě dlouho po kolaudaci kdy tam bydleli lidé, potřebovali jsme chodit na opravy kolaudačních vad.
  A další foto https://screenshot.cz/SMNZ9/ z vyznačenou patrovou sestavou Unimo buněk ve kterých nám později udělali lepší zázemí, strávil jsem tam dost velkou část svého života. Jo, to byly časy, nesnáším to Údolí paroháčů :-)

  Thumb up 19 Thumb down 2
 3. Brando :

  Nahodile rozházené paneláky, ne, aby se město stavělo v blocích. BOLŠEVICKÝ MOR od Výchdního Německa, po Severní Koreu. Zdravím všechny bolševiky tady na tomto blogu!

  Thumb up 11 Thumb down 12
 4. Yzomandias :

  Mne jen udivuje to, že tenkrát šlo stavět ve velkém a byty se v podstatě rozdávaly
  a dnes výstavba skoro nulová a to co už se postaví, tak je předražené jako čert a pro běžného člověka bez statisícových příjmů mimo…

  Thumb up 4 Thumb down 9
 5. davidb :

  Yzomandias:
  Podstatnou část domů ale stavěly fabriky, aby měli kde jejich zaměstnanci bydlet.
  Ale v té době nedělaly fabriky na zisk- takže výstavbu platili všichni.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. Rýša :

  Yzomandias: Jooo? V podstatě rozdávaly??? Na byt se čekalo několik let, tedy když se dala žádost.A to ještě bez výběru. Prostě bolševici na tu dobu budou vzpomínat furt.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 7. Yzomandias :

  Rýša: …jasne, a kde by dneska všichni Ti lidi bydleli, kdyby Vám to ti bolševici nepostavili, co? Já tu dobu nezažil, jen říkám, že bych si klidně taky dva tři roky počkal, když by mi pak stát či fabrika daroval 3+1 v novostavbě…

  Thumb up 4 Thumb down 7
 8. Crazym :

  Yzomandias: Tak nezažil ale máš v tom jasno, jsem rád, že náš vzdělávací systém funguje :-) Já ti nechci kazit iluze o bolševickém vedení hospodářství a hlavně co za to 3+1 chtěli, protože nic není zadarmo :-) Ono ani to dnešní hospodaření není zrovna košer ale zkus se zamyslet nad tím jak je možné, že tam kde ty bolševiky neměli, nebydleli v jeskyních a měli životní úroveň a podmínky za kterými světe div se, neutíkali k nám :-)

  Thumb up 12 Thumb down 2
 9. Fanda :

  Yzomandias:Tady néjde o komunisty, které nemusím,ale o to že tady byla velká nabídka práce s příslibem bydlení, proto sem přicházeli lidé.Stat na tom vydělával.Potom vznikaly takové sídliště jako na Dubině,na bývalém letišti.Rozhazene paneláky na louce,za co nejmenší investice.Dnes chtějí lidé bydlet v okolí města, protože dnes je lepší dopravní dostupnost do města než bývala.Vetsi ceny bytů jsou dány tím, že se stát a města bytů zbavili,aby se o ně nemuseli starat.Tim nahráli spekulantům, kteří na tom vydělali.Ted je zpátky nakupují za vyšší cenu,viz.porubsky oblouk,aby mohli nabídnout nájemní bydlení svým občanům.Ted už začínají města pomalu stavět nájemní byty, protože zájemců je dost,a né všichni si mohou dovolit koupit si byt.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 10. Fanda :

  Yzomandias: Ještě jsem chtěl doplnit, že naše město, konkrétně Ostrava,by si mohlo uvědomit a začít stavět více bytů,aby přilákalo více nových obyvatel.Napriklad inzeráty z Prahy.Straznik městské policie v Praze, náborový příspěvek, řekněme 100 tisíc +Služební byt.To platí i pro například hasiče, zdravotnický personál atd.Mesto už konečně začalo s tím něco a by mohlo přispět k zastavení úbytku obyvatel a možná by to i přispělo k jeho nárůstu.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 11. Yzomandias :

  Crazym: Mne je úplně jedno kam lidí utíkali nebo ne a už vůbec neřeším koncepci sídliště Dubina. Osobně mi to také přijde jako pěkný panelový masakr, neřkuli shit. Já jen říkám, že bych byl rád, když by mi někdo dal, i v té panelové džungli, byt. Páč bych pak nemusel řešit dilema, zda si máme vzít hypotéku 2 míče na 30 let, abychom si pak jednou v 65 (pokud pánbůh dá, že se dožijeme) řekli, „uff, tak konečně je ten byteček v panelové králíkárně na Dubině náš maminko a děti budou mít brzo co dědit“ anebo jako doposud, žít v podnájmu (momentálně za desítku měsíčně), cpát někomu do kapsy pár tisíc, nic nemít a na stáří v podstatě pořád to samé v nějaké garsonce, ale za to celý život volně dýchat bez nějakých dluhů a prachy co jsou navíc, raději s rodinou prožít.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 12. Crazym :

  Yzomandias: Chápu tě, každý by byl asi rád kdyby mu někdo něco hodnotného dal natožpak byt třeba i v té panelové džungli, je to pohodlné a lidi mají všeobecně rádi když je něco zadarmo. Jenže spousta těch vychcaných toho ráda zneužívá a to jak z řad těch co berou ale i těch co „rozdávají“. Taky to podle toho tady vypadá, v našich zeměpisných šířkách kolikrát stačí na koupi a umlčení těch jednodušších jen slib či kobliha :-)
  Bohužel já ti v Tvém problému s bydlením nepomohu, každý je sám strůjcem svého štěstí a já jen reagoval na Tvou otázku „kde by dneska všichni Ti lidi bydleli, kdyby Vám to ti bolševici nepostavili, co?“ pokusem o to aby jsi se zamyslel nad tím jak je možné, že v sousedních zemích dokázali bez těch hodných bolševiků co by jim zajistili bydlení vůbec bydlet a nezůstali v jeskyních :-)
  Mmch já se dopracoval ke svému bydlení až ve 38 letech po 13 letech bydlení v nájmu kdy jak Ty říkáš „cpeš někomu do kapsy pár tisíc“ a protože se mi to nelíbilo, bydlel jsem hodně dlouho s matrací na zemi a kempinkové soupravě místo nábytku jen abych si splnil to co by jsi Ty nejradši dostal „s malým čekáním“ zadarmo. Dnes sice bydlím ve svém ale přesto mě náklady spojené s bydlením stojí cca šestku měsíčně a když čtu to o Tvých deseti, uvažuji jestli jsem neudělal chybu když jsem si na sebe pro pár tisíc upletl bič ze starostí o ten majetek zatímco Ty žiješ v cizím a nestaráš se o nic :-) Ono chlapče opravdu není nic zadarmo a pokud ti to rodiče nevštípili hned ve Tvém raném mládí, budeš do konce života potit myšlenky typu „že bych si klidně taky dva tři roky počkal, když by mi pak stát či fabrika daroval 3+1 v novostavbě…“ a to bolševické myšlení nikdy z hlavy nedostaneš ačkoliv si tu dobu nezažil :-) Tak čest práci a doporučuji ti se přemístit někam kde doposud rozhoduje o všem strana a lid a možná tam budeš spokojený a šťastný když se o Tebe a Tvé základní potřeby postarají jiní. Jen si zapamatuj, že opravdu není nic zadarmo :-)

  Thumb up 9 Thumb down 5
 13. davidb :

  Ta potřeba vlastnit nemovitost je dána minulostí a taky lokalitou.
  Aspoň tak si to vysvětluji z níže uvedeného grafu.
  Bývalý komunistický blok a jižní státy mají podstatně větší % vlastního bydlení.

  Porovnání nájemního vs vlastního bydlení v EU z roku 2016. https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Fig18_2_1.png

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. Adam :

  davidb: Ono to má co dočinění s poměrem příjmů k cenám nemovitostí. Ve volném trhu rostou ceny nemovitostí obecně rychleji, než kupní síla obyvtelstva. S časem tak ubývá lidí, kteří si vlastní nemovistost ve vhodné lokaci mohou dovolit, a dochází ke koncentraci vlastnictví a zisků. ČR je někde na půli cesty, ale už se pomalu dostáváme do stavu, kdy si mladí lidé vlastní bydlení dovolit nemohou ani pokud mají nadprůměrné příjmy, a později začne docházet i k tomu, že nemovistosti teď vlastněné jejich obyvateli začnou skupovat větší vlastníci. Jedině v případě ekomických krizí a kolapsů dochází k částečným korekcím, ale koncentrační tendence dlouhodobě převládají. Tohle je velmi stará a dobře známá nevýhoda volného trhu, na kterou nikdo nemá řešení.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. davidb :

  Adam:
  Pohled který mě nenapadl.
  Ale i tak pořád dochází u nás ve velkém ke koupi bytu/domu než k dlouhodobému pronájmu, ne?
  V Americe je to myslím tak, že když X let splácíte, tak pak je dům báš. Ale jistý si tím nejsem.

  A samozřejmě na to má vliv časté stěhování se za prací, která je u nás minimální.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Yzomandias :

  Crazym: Pořád řešíte bolševiky, ale o to mi vůbec nejde. Ukažte mi jednu běžnou rodinu, která by to nebrala, když by byla ta možnost jako tenkrát bydlet ve vlastním a „zadarmo“? 30 let tady máte demokracii a co se tady ohledně bydlení na Jihu zlepšilo? Předražené, jak říkáte „bolševické“ byty na prodej. Ceny energií, vody atp absurdně vyšroubované, navíc se ziskem, který teče bůhví kam do zahraničí. Chodníky a cesty hrůza a děs. Volnočasová místa poddimenzovaná. Zato tady máme ale za sto míčů „nádherný“ renovovaný betonový plácek s výhledem na hotelák. Asi si půjdu dát někde koblihu a pak ji vyblít. Howgh

  Thumb up 7 Thumb down 2
 17. davidb :

  Yzomandias:
  Kolik těch bytů na Dubině či jinde postavily obce a kolik fabriky?
  Obce na to nikdy neměly finance. Až v poslední době se to trošku začíná řešit a přidává se jim.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. Crazym :

  Yzomandias: „když by byla ta možnost jako tenkrát bydlet ve vlastním a „zadarmo“ “ Omyl, nebydlel jste ani ve vlastním a ani „zadarmo“. Když jste měl štěstí a „dostal přidělený byt“, platil jste nejen nájem, který byl nesmyslně nízký a nepokryl ani náklady na údržbu a hlavně ty molochy které je měly udržovat a proto ten bytový fond podle toho vypadal ale platil jste i spoustou jiných věcí jenže to asi nemá smysl Vám to vysvětlovat, protože ti co Vám zprostředkovali informace které z těch dob máte Vám možná nelhali ale zapomněli Vám k těm všem rezolutním A říct i B,C,D a spoustu jiných a Vy nejste očividně schopen bez nich vyhodnotit celkovou situaci a nemůžete za to :-) Radši to ukončíme s tím, že Vám nebudu brát Váš názor ale prosím už nikde neříkejte, že něco bylo zadarmo :-) A tu koblihu Vám taky rozhodně nebudu vymlouvat, jen si před konzumací radši zkontrolujte jestli v ní není schována nějaká ta třešnička s červíkem ale tuším, že to je zbytečný apel, Vám očividně stačí, že je zadarmo:DD

  Thumb up 9 Thumb down 7

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.