Vykácení části Bělského lesa

Část lesa mezi ulicemi Startovní a Paseky v Ostravě Hrabůvce zmizela. Pravděpodobně zde bude prodloužena ulice U Letiště a postaveny domy.

Související články


Komentáře

 1. Pavel :

  EKoteroristická organizace Ostravské městské lesy

  Thumb up 1 Thumb down 14
 2. Adam (ten hodný) :

  Teda ekologické řeči a ekologové mi většinou způsobují vyrážku, ale tohle si myslím že je hodně přes čáru rozumného chování.

  Prostě les je místo porostlé stromy a vůbec nezáleží co je to za typ pozemku – měl by být nedotknutelný téměř bez vyjímky (železnice, dálnice apod), tím tuplem když je uprostřed města

  Pro chytráky, taky pár hektarů lesa vlastním, tak netřeba mi podsouvat, že kdyby se jednalo o můj zisk, zachoval bych se stejně …. nezachoval!

  Thumb up 19 Thumb down 7
 3. Miv :

  Jistě, tak když už se kácí všude okolo kvůli kůrovci, co bychom si taky nezakáceli přímo Ově! Pokrok nezastavíš a blby taky ne.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 4. jrz :

  Tak to se podívejte ještě tady https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/drsna-obmena-lesa-v-porube-20190226.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Crazym :

  Bože vy jste baviči :DD Prý Ostravské městské lesy, prý uprostřed města :-) Já to vidím spíš tak, že starému rodu ze Staré Bělé navrátili (nebo dali náhradní)jen části pozemků, které jim soudruzi ukradli, protože na většině už něco postavili a nešlo jim to vrátit. A ony kusy roztroušené dnes všude možně postupně využívají a hospodaří s nimi. No a když se nedají využít na nic jiného, tak proč je neprodat na stavbu rodinných domů či čehokoliv když je to zrovna nejlukrativnější. Tak by se zachoval každý správný hospodář, jen ten hodný Adam by neprodal i když tomu moc nevěřím, vidím to spíš tak, že má neprodejný les v nějaké ř.ti :DD
  Jinak majitelka je ze stejné části Staré Bělé http://screenshot.cz/G2YBI/ jako majitelka sousední parcely a už podle jména (i když to může být náhoda)bych to viděl na starý sedlácký rod z Bělé http://screenshot.cz/FBYLN/ To zase bude prskání až ta to prodá a ten hospodářský les se vykácí, mmch. tam mezi Zábřehem, Vyškovicemi, Hrabůvkou a Starou Bělou https://mapy.cz/s/3plCA se vždy hospodařilo, jinak by to „město“ x kilometrů daleko nemělo co žrát :DD

  Thumb up 5 Thumb down 8
 6. r.david :

  Tak nevím, díval jsem se do územního plánu Ostravy a tam je plocha stále vedena jako les. S těmi rod. domy to tedy tak žhavé pravděpodobně nebude. Třeba jde jen o klasické lesní hospodářství: vzrostlý les se pokácí, dřevo prodá, vysadí se nový les.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 7. David :

  Crazym:
  Prostě si ta paní s tím může dělat co chce… a běžného Ostraváka to nijak neovlivní :) já osobně tu lokalitu naposled navštívil asi 20let zpátky a není to místo kam bych se potřeboval vrátit a brečet nad tím, že zrovna tam chybí stromy :D
  Přes Plzeňskou mátě Bělský Les a těch stromů je tam dost!! I kdyby tam měli být postaveny další rodinné domy, proč ne… klidně to vysekejte celý, však Běžecký okruh se dá udělát v Běláku přes cestu.. :)

  Thumb up 7 Thumb down 9
 8. Mx :

  Zvěrstvo. V dnesnim svete je zdravy les a navic ve meste neco, co by spolecnost mela chranit !!!!! Kecy, ze si kazdy muze delat co chce se svym majetkem, fakt nesdilim. Uz vubec ne ideu postavit tam domy !!! Uz tak je ten svet zdevastovany a salamovou metodou to porad zhorsujeme. Kazde desetileti ubereme neco dalsiho. Vzdycky si najdeme berlicku a alibi. Kolik lesů vzniklo v ostrave za poslednich 30 let? Kolik ubylo nebo byl pokus o to?

  Thumb up 9 Thumb down 8
 9. Mx :

  Jrz: hnus, to vis, bylo to jen levnejsi nez selektivni kaceni ktere se bezne da prece delat, ale Blahuta nas bude krmit recmi, ze slo udelat jedine vykaceni 100% stromů. Verit mu to nikdo nemuze ani nahodou

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. Adam (ten hodný) :

  Crazym: Crazym: já věděl že se nějaké přechytralé jelito ozve.

  Thumb up 8 Thumb down 6
 11. MM :

  Mx: Pokud je soukromé vlastnictví, tak opravdu v rámci zákonů si může vlastník dělat co chce. Pokud chcete vlastnictví blokovat, OK, ale potom musí stát (občané) zaplatit odškodnění za znehodnocení pozemku, domu atd. Pokud mi chcete omezit práva, musí přijít odškodnění, ale adekvátní!

  Thumb up 11 Thumb down 4
 12. Mx :

  MM: Tohle je ale otázka principu, jak má naše společnost fungovat. Jestliže je soukromé vlastnictví nadřazeno zájmu společnosti, což je nevykácet rozsáhlé plochy lesa ve městě, pak je v tomhle systému něco špatně. Za 10 let nějaký silenec prohlasuje prodej pozemku uprostred belskeho lesa a postaví tam někdo jiný rodinné domy. Taky nám to nebude vadit? A pak přijdou na řadu komenského sady. A proč vůbec ten majitel vykáceného lesa ten les kupoval? Když se u něj nechce starat. Jestli je zdědil, je to problém hodnot

  Thumb up 5 Thumb down 4
 13. aggu :

  Mx: Les není dogma. Velkou část lesů stejně chráníme pouze proto, abychom je mohli (kontrolovaně) skácet. Tak to bylo vždy, systém nesystém. Hádej, jak asi vypadaly kopce v Beskydech nebo Jeseníkách před 200 lety?
  To vidíme dnes v lese není les. Je to pole stromů.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 14. MM :

  Mx: Od toho je územní plán! Pokud pozemek splňuje podmínky třeba na stavbu domů tak je to OK. Co není správné, když někdo mění pravidla v průběhu hry. Tento pozemek není veden jako stavební, není v plánu ani nová komunikace, kterou by zajistilo město. Proto si myslím, že výstavba tam možná není.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 15. Crazym :

  aggu: Tak nějak, podle velikosti těch stromů tam žádný les nebyl když jsem se já narodil :-) Je to plantáž už po staletí několikrát vykácená a zásoby v ČR furt rostou http://letemlesem.cz/zajimavosti/v-ceskych-lesich-je-vice-nez-dvakrat-vice-lesu-nez-za-dob-marie-terezie/ Jen já, přechytralé jelito nebečím kvůli pár pokácených stromů u výpadovky za městem a kecy o nedotknutelnosti lesů uprostřed města už radši ani nekomentuji :DD

  Thumb up 10 Thumb down 5
 16. Martin z Ostravy :

  Vlevo byla před víc jak 70 lety točna tramvají (dokonce je smyčka stále viditelná v katastru), takže tam určitě žádný les nebyl minimálně mezi válkami, respektive ne v takovém rozsahu.
  Každopádně asi škoda zbavovat se vzrostlé zeleně ve městě, ale nedělejme si iluze, že by z toho byl prales, jednou by se to stejně pokácelo.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 17. Miv :

  aggu: Mám tomu rozumět tak, že pokud se původní les (prales?) někdy před staletími na daném místě vykácel a pak hospodářsky vysázel nový, tak už to vlastně není les a každý si s tím může nakládat jak chce? To asi těžko. Naše společnost a celé její fungování je založeno na sdílení zodpovědnosti a nikdo nemůže ani na svém pozemku dělat ‚co chce‘ a netýká se to jen stromů. Stromy představují jeden z nejjednodušších způsobů jak udržet v krajině vodu. Listnaté stromy (které byly vykáceny) jsou pak výrazně odolnější vůči napadení škůdci jako je kůrovec. Z tohoto pohledu je prostě vykácení takové plochy ve městě plném proluk a průmyslových brownfieldů prasárna.

  Thumb up 8 Thumb down 6
 18. Crazym :

  Miv: Tak les je to vždycky, ať už kvalitní či ne a má svůj smysl a plní nějaké pro nás důležité funkce. Jenže vlastnictví lesa kromě spousty závazků generuje i náklady, pěkně je to popsáno tady: http://letemlesem.cz/zajimavosti/proc-vsude-nemohou-byt-pralesy-a-jake-kategorie-lesu-tedy-mame/ S tím, že 3/4 českých lesů jsou hospodářských, tak se musíme smířit s tím, že se bude rozumně kácet aby se to aspoń uživilo. Mě tam nejvíce zaujala poznámka pod poslední fotografií, někdo to musí prostě musí být ochoten zaplatit i v těch pralesích :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. Miv :

  Crazym: Pokud se bavíme o hospodářském využití lesa, nemám s tím problém. Nicméně v tomto případě to úplně nevypadá na obnovu lesa, ale mohu se mýlit.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 20. Adam (ten hodný) :

  Crazym: hospodářský les se stane hospodářským v momentě, kdy je částečně kácen za účelem zisku a znovu osázen. To v tomto případě nehrozí.
  Pokud zde skutečně vzniknou domy, tak zde vyrostou maximálně tůje a podobné zhovadilosti. Takže Vaše paralela s hospodářským lesem zde asi platit nebude.

  Jak jste psal poznámku o mém bezcenné lese v zapadákově, tak ano, kůrovec z něj postupem času dělá hospodářský …. leju do něj peníze, svůj čas a zdraví, jen ten zisk se nedostavuje. Dělám to proto aby moje děti a vnoučata jednou měli les ve kterém se mohou projít a třeba zajít na hřiby a třeba si vzpomenou. A cestu mají volnou i vaši potomci, a to jen proto, že jsem se rozhodl ten les nezaasfaltovat, a nerozdělit ploty a stav. pozemky.

  A jak tu psal někdo o nárůstu plochy lesů v ČR, tak souhlasím, je jich daleko více než pět válkou (viz třeba kontaminace.cenia.cz), ale vadí to někomu? Já myslím že to je jedině dobře!

  Thumb up 6 Thumb down 1
 21. Mx :

  Les neni vec kterou lze zjednodusovat do meritek: hospodarska vec, je na vypadovce, vzdyt to tak bylo i kdysi ap. Les ma navic silnou estetickou hodnotu a obecne vykacet kusy lesa ve meste, trojnasob v Ostrave, proste neni dobry pocin a krok spravnym smerem. A mimochodem kolik sazenic z te velke akce pred lety by muselo byt vysazeno jen na kompenzaci tohoto vzrostleho lesa na jihu nebo v porube? Mozna tisice malych stromecku?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 22. chytrák :

  Než hloupé řeči zde o ničem, koukněte do čerstvého územního plánu a máte jasno, co tam nebude.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 23. rasta :

  Někteří vandráci tady z toho dělají bulvárovou diskuzi jak z mnoha komentářů na FB. Zjistěte si komu danná lokalita patří, koukněte do územního plánu, k čemu je určeno. To, že tam komáři nasadili před 60 rokama někomu stromy na vyvlastněném pozemku, kde měl pole je vaší mluvou stejný ekoterorismus, jako chránit křoví a hnusnou trávu uprostřed Masarykova náměstí, kde zbourali celý blok domů.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 24. Mx :

  Padne nám v ostrave velký kus lesa. Vetsine lidi je to jedno. Vzdycky se to okecá, super…

  Thumb up 2 Thumb down 9
 25. j. :

  Je to soukromý lesní pozemek, kácení asi povolil odbor ochrany životního prostředí na magistrátu.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 26. Martin [msstavby.cz] :

  Z FB Pirátů
  „Zjistili jsme pro vás okolnosti kácení části Bělského lesa v soukromém vlastnictví.🌲
  Parcela 884/9 je v katastru nemovitostí evidována jako hospodářský les o rozloze 0,6 ha. Pokácené stromy na jejím území byly staré přibližně 100 let.
  Vzhledem ke stáří a stavu lesa údajně hrozilo znehodnocení dřeva, a proto byl les vytěžen a je zde plánována jeho obnova. Ta je zákonem vyžadována do dvou let. Celá akce proběhla v souladu s platnými zákony. Ty ukládají majitelům lesů hospodařit podle tzv. lesní hospodářské osnovy, která bývá zpracována certifikovanými firmami, schválena státními orgány a majitelé lesa podle ní musí s lesem zacházet.
  Mezi nejšetrnější způsoby hospodaření v lese patří probírky a postupná jeho obnova. Tedy kontinuální kácení pouze jednotlivých stromů a následná výsadba. Tento postup totiž vede k druhové a věkové pestrosti lesů a vede tak mnohem vyšší stabilitě ekosystému. Podle našich informací ale tento postup nebyl možný, vzhledem celkovému stavu lesa.
  Hlavní roli v této události hraje současná legislativa, která umožňuje hospodařit s lesy velice nešetrným způsobem. Lesy jsou jedním z nejúčinnějších nástrojů v boji proti současným klimatickým změnám. Zároveň ale také patří mezi nejvíce ohrožené ekosystémy. Každá rána, kterou jim zasadí člověk svou činností, snižuje jejich schopnost ochlazovat planetu.
  Zde uvádíme možné kroky, jak podobným situacím do budoucna předcházet:
  • Soukromníci by mohli tato ožehavá témata řešit i s obvodem, kde kácení plánují a vysvětlit své kroky – je to forma vstřícnosti k lidem,
  • Město i soukromníci by se měli snažit ve svých lesích hospodařit šetrnou a dlouhodobě udržitelnou formou,
  • Převést městské lesní pozemky z hospodářských lesů na lesy zvláštního určení,
  • Iniciovat změny v legislativě upravující povinnosti při hospodaření v lesích.“

  https://www.facebook.com/PiratiOstravaJih

  Thumb up 10 Thumb down 2
 27. O. :

  Martin [msstavby.cz]: Zajimalo by mne, kdyz da nekdo tomuto konkretnimu prispevku minus, proc tak cini? Opravdu bych rad videl nejaky argument, nic mne nenapada. Podle mne to ma hlavu a patu, ale mozna mi neco unika.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 28. acdlcia [msstavby.cz] :

  Martin [msstavby.cz]: No tak to je dobrá zpráva.

  Tudíž se musím všem čtenářům i majiteli pozemku omluvit za svou spekulaci v textu článku.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 29. thvari :

  O.: protože zmínil, že to napsali Piráti. určité množství lidí (a to napříč všemi stranami) bude vždy striktně odmítat názor, byť by byl absolutně správný, jen protože je vyřčen politickým oponentem. prostě je to jakýsi argumentační pragmatismus. a ono to ostatně neplatí jen v politice. často i v debatách, nebo i v hospodě u piva, se lidi hádají a chtějí vyhrát nějakou při bez ohledu na to, aby se zamysleli, zda vlastní názor, který obhajují, skutečně je pravdivý. nebo naopak zda názor oponenta, s kterým horečně nesouhlasí, není náhodou pravdivý a oni jen nesouhlasí z principu, protože to říká jejich oponent u stolu…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 30. Martin [msstavby.cz] :

  O.: Myslím si, že někteří ani neví, k čemu palce jsou. A pak je určitá skupinka, která dává mínus jen podle autora komentáře.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 31. Rob :

  Nové stromky už vysázeny jsou po celé ploše.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 32. Crazym :

  Rob: No pěkně :-) A za osmdesát let se může opět sklízet :DD

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.