VRT na Ostravsku v roce 2025

O vysokorychlostní železnici (VRT) napříč Českou republikou se mluví už delší dobu. Jedním z prvních úseků by měla být trasa mezi Ostravou a Přerovem. Vznikne tam úplně nový železniční koridor. Už existují přesnější termíny pro zahájení stavby.

Nové koleje, které z velké části kopírují současnou dálnici z Ostravy. Mnohem větší kapacita a rychlost, která zkrátí cestu mezi Ostravou a Přerovem na půlhodinu. Tak vypadají konkrétní plány. Letos se začne s dokumentací pro územní řízení.
„Předpokládáme, že stavební povolení bychom měli mít v roce 2025. Je to samozřejmě podmíněno posouzením EIA a vypořádáním se s Naturou. A také, že nebudou problémy v oblasti územního řízení,“ potvrdil Radek Čech ze Správy železniční dopravní cesty, která bude investorem celé stavby.
Podle tohoto výhledu by měly rychlovlaky do Ostravy skutečně jezdit zhruba do deseti let. Bude hodně záležet na tom, jak se podaří celá obří investice úředně připravit. V tom pomůže Moravskoslezský kraj, říká náměstek hejtmana (Jakub Unucka). Doufá, že se všechno podaří tak, jak je naplánováno.
„Budeme vyřizovat veškeré námitky ekologů a pevně doufám, že ten projekt je tak významný pro všechny, že nebudeme řešit, jestli tam je nebo není křeček, ale budeme řešit, aby ta trať tam co nejdříve byla,“ dodává Unucka.
Kolik by to všechno mohlo stát, zatím jasné není, ale peníze se budou muset najít, říká Martin Kolovratník (ANO), místopředseda hospodářského výboru dolní komory Parlamentu. I kdyby nevyšly dotace, existuje podle něj možnost výhodné půjčky u Evropské investiční banky.
„Touto půjčkou byl financován železniční tunel pod kanálem La Manche a celá vysokorychlostní síť TGV ve Francii. Takže stejným způsobem chceme financovat rychlou železnici v Česku,“ dodává Kolovratník.
Úsek Ostrava-Přerov je jedním z pěti v Česku, na kterých by se mělo budování vysokorychlostní železnice otestovat.

zdroj: rozhlas.cz

Související články


Komentáře

 1. oko :

  Zní to krásně…Ale všechno tady trvá nějak dlouho, ne?
  Od nějakých prvních myšlenek do doby než vyjede první vlak, to je tak min. 30, reálně až 50 let :D

  Thumb up 9 Thumb down 2
 2. Ernie :

  Stavební povolení 2025. Pak brouci, žáby, to máme 2030-2035. Následovat budou pozemky, 2045. Já už tady nebudu, až se lidi svezou stokilometrovým, s velkou pompou otevřeným úsekem VRT v roce 2060.
  Už teď to je do Přerova autem 50 minut a ještě tam je zážitkový bonus u Lipníka, kde jedete tam i zpět vždy jedním směrem :-)

  Thumb up 9 Thumb down 3
 3. Jája :

  Pokud by už v té době byly schopné počítače, tak si dokážu představit, že vizualizaci která tu byla v roce 2015, ale s vláčkem v jiné krajině, by pouštěli lidem v Japonsku a ve Francii, než začali stavět dráhu pro Šikansen a pro TGV.
  To je fajn, že v době, kdy je na světě už i magnetická rychlodráha, že se v roce 2025 a po její dostavbě kdo ví kdy, dostaneme na úroveň sedmdesátých let minulého století :).
  No nic, jdu přemýšlet nad teleportem. Kdo bude rychlejší?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. Adam Cerv :

  Ernie: oko: Přesně tak, je možné, aby se tady něco reálně změnilo, za našich životů to ale už bohužel nebude.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Crazym :

  Jo když pomůže Moravskoslezský kraj a Unucka, tak to se nebojím, jeho intenzivní jednání je už legendou :DD https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/dalsi-rana-letovy-provoz-nad-ostravou-se-blizi-nule-20190306.html

  Thumb up 8 Thumb down 0
 6. oko :

  Crazym:
  Tady to je kapitola sama pro sebe…smutné, no jo, dálný východ…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Hrdy Ostravak :

  Problem je, ze vysoci manazeri a politici na Ostravsku nehovori anglicky,ani jinymi cizimi jazyky, tudiz nemohou vyjednat dobre podminky pro tento kraj. Na internetu jsem nahodne zaslechl hovorit primatora Macuru a jeho anglictina je tristni, jest jeste horsi, nez ta expremiera Bohuslava Sobotky. Neziju bohudik v Ostrave, ale kdyz jsem zde mel kdysi brigadu, tak jsem potkal jednu uklizecku (dostavala 8 tisic mesicne), ktera hovorila plynne jazykem anglickym. Mohla by vsechny ty neschopne bambuly jako Unlucka, Macura, Vondrak, Witosz, Bajgarova a Semerak zdarma doucovat. Myslim si ,ze na tak vysoke funkce, zamestnavatele pozaduji plynulou anglictinu,slovem i pismem, paklize se nepletu. Kdyby byla 90,.leta, tak bych to jeste pochopil, ale v roce 2019 je tento stav zalostny. Ostrava se notne zrcadli v uryvku krasneho sonetu 66 nesmrtelneho Shakespeara: Problem je, ze vysoci manazeri a politici na Ostravsku nehovori anglicky,ani jinymi cizimi jazyky, tudiz nemohou vyjednat dobre podminky pro tento kraj. Na internetu jsem nahodne zaslechl hovorit primatora Macuru a jeho anglictina je jeste horsi, nez ta expremiera Bohuslava Sobotky. Neziju v Ostrave, ale kdyz jsem zde mel kdysi brigadu, tak jsem potkal jednu uklizecku, ktera hovorila plynne jazykem anglickym. Mohla by vsechny ty neschopne bambuly jako Unlucka (Letiste Mosnov se nesmirne rozviji), Macura, Vondrak, Witosz a Semerak zdarma doucovat.

  A hadanka nakonec, kdo pozna jakym jazykem hovori Mayor of Ostrava obdrzi ode mne hodnotnou cenu. Napoveda : Esperanto to neni. :

  https://www.youtube.com/watch?v=v1eSvqAdUq0

  Na uplny konec uryvek ze Sonetu c. 66 nesmrtelneho Sahakespeara pro vsechny bafunare Ostravy.

  /And art made tongue-tied by authority,
  And folly, doctor-like, controlling skill,
  And simple truth miscalled simplicity,
  And captive good attending captain ill./

  Thumb up 5 Thumb down 18
 8. Hrdy Ostravak :

  Oprava : samozrejme Shakespeara.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 9. Adam :

  Kdyby se stát zbytečně nezavázal vyplýtvat 100 miliard na irelevantní vymírající zájmový spolek známý jako „katolická církev“, síť vysokorychlostních tratí po celé zemi by mohla být z poloviny rozestavěná.

  Thumb up 10 Thumb down 25
 10. Jarek :

  Spackané letiště Mošnov, nedostavěné stěžejní komunikace, scifi plány jako zakopání Bohumínské a nebo Místecké, a do toho VRT?V té době už dotace na farmách okolo Brusele budou dávno sklizené a nové neporostou.Ale i jako děti jsme měli krásné sny a plány, tak když si tuhle elitu volíme, tak je taky nechce snít a plánovat, a realita bohužel bude někde jinde.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 11. PK :

  Hrdy Ostravak: Hrdy Ostravak: O ostatních nevím, ale prof. Vondrák působil nějakou dobu v USA a na VŠB měl několk přednášek v angličtině.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 12. Hrdy Ostravak :

  PK. Dekuji za odpoved.Tak alespon , pan Vondrak je svetla vyjimka… Dekuji rovnez vsem za zneviditelni meho prispevku. Jsem rad, ze me prispevky maji stale platnost, kdyz je zdejsi demokrate lajkuji minusem, a tim padem cenzuruji. Nepodivuji se. Na techto (jinak skvelych a hodnotnych) strankach,vetsina prispevatelu (jedna se o typickou xenofobni internetovou luzu) neumi ani cesky, natoz aby pochopili, ze primator neovlada jazyk anglicky. Shame on thee.

  Thumb up 1 Thumb down 9
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Hrdy Ostravak: No to video. To jsou vážně gut skilz…

  Thumb up 2 Thumb down 3
 14. VP :

  Hrdy Ostravak:
  No jo, má poněkud exotickou výslovnost a seká chyby v gramatice (občas) a ve slovní zásobě (víc), ale oproti svým předchůdcům je to hotový jazykový génius :-)
  Obecně se v české politice podceňuje význam jazykové vybavenosti, to je fakt. Pak to vede k takovým situacím, kdy premiér (ne ten současný komediant, ale snad úplně všichni před ním) nebo ministři jedou třeba do Bruselu na jednání a nejsou schopni se vůbec zapojit, takže tam stojí jak trubky, mlčí a pak po návratu domů si stěžují, že je tam nikdo neposlouchá.
  Je to do jisté míry generační záležitost – může se to změnit, až nastoupí nová generace, která měla možnost vyjíždět ven už během studií. Pokud ovšem ti schopní o politickou kariéru vůbec stojí. Pokud ne, tak se do politiky dále budou tlačit hlavně šašci, kteří se v jiné branži pořádně neuplatní a umí akorát žvanit (a to samozřejmě pouze česky). U nich je jejich slabá jazyková vybavenost pouhým odrazem mnohem širší omezenosti takřka ve všech oblastech.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 15. Jirka :

  Hrdy Ostravak: možná umíte anglicky ( což bude nejspíš tím že žijete v Irsku),ale jinak jste moc rozumu nepobral. No takoví mají většinou obří sebevědomí.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 16. Hrdy Ostravak :

  Pro VP : Absolutni souhlas. Vytecne napsano. Jen bych pripomenul, ze jeho predchudce Kajnar(jinak samozrejme velmi neschopny, zkorumpovany politik) anglictinu docela ovladal a to mnohem na vyssi urovni , nez Macura. Dale bych podotkl, ze je skoda, ze muj prispevek se stal neviditelnym a odkaz uz nelze spatrit. Myslim, ze je to prace lidi z radnice, kteri zamerne zminusovali muj prispevek, aby se vytratil v tichosti odkaz, jak otresna jazykova vybavenost (mluvil hur, nez kdejaky ucen z uciliste) zdobi primatora Macuru. Pripominam, ze vsechny firmy na Ostravsku ve svych inzercich ,pozaduji plynulou anglictinu na vysoke manazerske posty. Je ostuda, jak je nase mesto zaostale. Obrovska ostuda.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 17. Hrdy Ostravak :

  Pro Jirka : Tady nejsem dulezity ja, ale znalost a odbornost nejvyse postaveneho muze Ostravy. Jinak, ja jsem anglictinu ovladal jiz na skole. Anglictina je v Ostrave vnimana jako zaklad. Jako uhlavni pilir vzdelanosti, bez ktereho se na, jak manazerskou, tak politckou vysokou pozici nikdo, nikdy nedostane. Smajlik. Proto muj jurodivy udiv, ze primator nesestavi plynulou vetu. Rozum mnohdy neni to nejdulezitejsi. Ja jsem v Irsku nikdy nezil. Nyni ziji ve Skotsku. Prijedte se podivat, paklize jste nebyl, jste vitan.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 18. Davidb :

  Hrdy Ostravak:
  Váš příspěvek je stále viditelný – i odkaz. Jen je světlejší, protože se s vašim názorem většina neztotožňuje.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 19. Jája :

  Davidb: ale pak už si ho nikdo nepřečte, aby se s ním ztotožnil, protože kdo by louskal slova, která splývají s podkladem?
  Blbá funkce, je to tím abyse dokázalo, my jsme lepší? Tohle načtete?
  Šlo by to prosím změnit? Jak si pak o tom mám udělat názor, když to pořádně nepřečtu?

  Thumb up 3 Thumb down 8
 20. Crazym :

  Hrdy Ostravak: I Ty konspirátore :DD Příspěvek sice zesvětlal ale jde v pohodě přečíst a i odkaz funguje. Jakou další máš teorii o tom, že se proti Tobě všichni spikli, ubližují ti a Ty jsi přitom přeci tak geniálnía myslíš to se všemi dobře a s Ostravou zvláště, přeci jen proto jsi odsud zdrhl ne? :DD

  Thumb up 7 Thumb down 2
 21. LK :

  Hrdy Ostravak: jak zmiňoval PK, tak Vondrák má krásnou angličtinu. Měl jsem to štěstí, že jsem byl jedním z jeho studentů a chodil jsem na jeho přenášky, které měl v angličtině a ta byla ukázková. Bylo zajímavé, že jako jediný učitel dokázal zaujmout i s přednáškou v angličtině, protože na jeho přednášky se chodilo (na rozdíl od ostatních).

  Thumb up 2 Thumb down 1
 22. Brzda :

  Nechci se zapojovat do debat v podstatě o ničem, ale ta funkce, která mění barvu písma příspěvků v závislosti na oblíbenosti je opravdu špatná.
  Je to typický příklad ovlivňování diskuze, která by měla (zvlášť na „odborném“ webu) zůstat neutrální tak, aby si každý udělal svůj názor až po přečtení. Myslím, že palce k ohodnocení příspěvku ostatními čtenáři bohatě stačí. Případně by mohl být u nicku uživatele uveden celkový součet +/- hlasů ze všech diskuzí tak, aby bylo vidět, kdo je uznávaný diskutér a kdo typický hater…..
  Prozatím, pro ty co to nepřečtou, stačí text označit, případně zkopírovat do notepadu…..

  Thumb up 8 Thumb down 3
 23. Jája :

  Crazym: Na konspirační teorie jsou lidi odborníci :D.
  Ale to je spiš o technických možnostech zobrazovacího zařízení a o lidech a zdraví jejich zraku.
  Někomu to může připadat, že to ještě jde přečíst, jíný už to nevidí. Zda přepísknutým jasem nebo sníženým barvocitem, je jedno. Nepřečte si to.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Hrdy Ostravak :

  Vy rozlicni Crazyove, Jirkove, Stadlerove, Bodlerove apod. a nevim kdo jeste, neberte se tak zatracene vazne. V ramci politicke koektnosti se lidi – demokrate mohou i postrilet.

  Pro Crazy > S Ostravou jsem to myslel, vzdy dobre. Proc Tvuj nenavistny plivanec? Nezdrhl jsem stale se vracim. Dokonce jsem mel rozlicne vize, jak Ostravu zlespit,napr. ze Stodolni udelat multikulturni ulici plnou galerii, kavaren, klubu, coffeehousu, kde by byla uredni jen rec francouzstina a anglictina, nikloiv cestina. Fascinuje mne , jak v jedne zemi jsou regiony, kde se mluvi odlisnym jazykem, jako treba Kanada, Svycarsko apod.Par mil a jste v jinem jazykovem svete. Mel jsem vize, ze na Masarykove namesti by mohla stat vyrazena trmavaj, v nich bych udelal kavarnu apod. A mam dalsich stovky vizi, jak zlepsit Ostravu. Ale ja na ty byrokraticke prekazky a zkorumpovane politiky nemam silu v jednani. Jsem prilis krehka duse a Ostravaci jsou zatim pro mne too much cross,tricky and sneaky. Ale to se v budoucnu zmeni. Brzy radnice obsadi osvicenci.

  Jinak tady je zajimave video , jak Ostravu vidi tato sympaticka rodinka, ktera cestuje po celem svete. Nekomu muze tato rodinka pripadat povrchni a primitvni, ale ja ji mam rad, jsou roztomili. Je to mnohem lepsi, nez zvatlani Macury. Snad zdejsi demokrate tento prispivek nezviditelni, uz jenom kvuli tomuto prijemnemu videoblogu.
  https://www.youtube.com/watch?v=4n_qv8j_0fA

  Thumb up 2 Thumb down 4
 25. Crazym :

  Hrdy Ostravak: Opět :-( Kde jsi Ty mudrlante vzal, že je něco na tom příspěvku nenávistného? Kdyby jsi ho nazval ironickým, možná bych i souhlasil, každopádně tam je dostatek smajlíků na to aby i tak kreativní tvor se stovkami vizí jak zlepšit Ostravu jako jsi Ty pochopil, že jsi mi spíš k smíchu a s nenávistí to opravdu nemá nic společného. Spíš bych řekl, že jsi mi zcela ukraden :-) Tak víš co, nenič si svou křehkou duši a zkus uplatnit své vizionářství tam kde žiješ když ti Ostravaci jsou pro Tebe „too much cross,tricky and sneaky“ a třeba se zadaří a jednou tě ten syndrom zneuznaného genia opustí :DD

  Thumb up 3 Thumb down 4
 26. Hrdy Ostravak :

  Pro Crazy > Dalsi nenavistny plivanec. Naprosto zbytecny. Do oci bys mi to nikdy nerekl. Na tento web kdysi prispivali pratelsti a inteligentni lide. Nejsem genius. Opravdu pises nesmysly. Nechapes nadsazku, nemas smysl pro humor a neumis cist. Kdybys cist umel, precetl bys , ze vkladam do Ostravy velke nadeje, ze dorazi generace, ktera pozvedne a osviti Ostravu. Ale nikoliv v tomto udobi. Coz mi potvrdil i dokument :Zit Ostravu, kde ta idiocie, povysenost, nafoukanost, sebezahledenost z tech lidi jenom cisela. Tak jako tryska z Tebe. ale i tak ti preji mnoho uspechu. Bez ironie a v dobrem.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 27. O. :

  Hrdy Ostravak: Fajn, vize mas, ted uz jen rozbit prasatko, nebo presvedcit investory a posunout se od prispevku v diskuzi o krok dal. Drzim palce (bez ironie).

  Thumb up 3 Thumb down 1
 28. Rado :

  Že se někdy dožiju VRTu na české straně, moc nevěřím, ale tomuhle věřím: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,cpk-jest-przetarg-na-studium-dla-budowy-linii-kolejowej-z-katowic-przez-jastrzebie-do-ostrawy,wia5-2-4113-15.html?fbclid=IwAR1_Rb2IlWmsTPn-brbtaU9_4HsLyak3MFPh4NKvY17G6fd9fnZqyqD9IeQ. Obecně úžasná stránka na to sledovat, co se děje kousek od Ostravy a zejména, kolik velkých investorů míří do Katowic a okolí.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.