VRT Moravská brána – uzavření smluv

Správa železnic uzavřela smlouvy na projekční práce pro VRT Moravská brána. Projektanti připraví dokumentace pro územní rozhodnutí pro dva stavební úseky vysokorychlostní tratě (VRT) Moravská brána, které spojí Prosenice s Ostravou. Samotné zahájení výstavby předpokládá Správa železnic v roce 2025. První vlaky vyjedou na koleje o čtyři roky později.

Správa železnic uzavřela smlouvy na zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí (DÚR) vysokorychlostních tratí Moravská brána I. a II. Projektanti připraví také podklady pro proces posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA. Dokumentace určí přesné vedení tratí, technologii výstavby nebo opatření na ochranu obyvatel a životního prostředí v blízkosti VRT. Umožní také přípravu pro majetkoprávní vypořádání.

Správa železnic zadala obě veřejné zakázky metodou Best Value, která je prostoupena celým procesem zadávacího řízení. Tento přístup zdůrazňuje odbornost dodavatelů, jejich kvalitu a samostatnost.

Ve výběrovém řízení pro VRT Moravská brána I. mezi Prosenicemi a Hranicemi na Moravě uspělo sdružení firem AFRY CZ, AF-Infrastructure a SAGASTA. Projekční práce úseku Hranice na Moravě – Ostrava-Svinov, označeného jako VRT Moravská brána II., zajistí sdružení společností MORAVIA CONSULT Olomouc, SUDOP BRNO a METROPROJEKT Praha.

Na prvním, zhruba 20kilometrovém úseku vznikne trakční napájecí stanice v Prosenicích, která zajistí dodávku elektrické energie pro provoz vlaků. Realizován bude také sjezd na stávající železniční síť ve stanici Hranice na Moravě. Dodavatelé rovněž připraví DÚR pro zásadní modernizaci této stanice.

Projektanti úseku VRT Moravská brána II. připraví kromě DÚR samotné trati také sjezd na současnou infrastrukturu ve směru do železniční stanice Ostrava-Vítkovice. V jejím obvodu vznikne údržbová základna, která bude sloužit k servisu obou úseků vysokorychlostní železnice. Délka druhé části trati bude přibližně 45 km.Maximální rychlost souprav na VRT Moravská brána bude 320 km/h. Nová trať bude sloužit pouze vlakům s přepravou cestujících a uleví jednomu z nejvytíženějších nákladních koridorů u nás. Na VRT totiž přejde část osobní dálkové dopravy, která nyní využívá právě hlavní trať mezi Ostravou, Přerovem, Břeclaví a hlavním městem. Benefity ale může vysokorychlostní trať přinést také regionální dopravě v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Uvolněnou kapacitu na koridoru budou moci využít nové spoje v rámci integrovaných systémů.

zdroj: spravazeleznic.cz

Související články


Komentáře

 1. cervik :

  Tak a ted splavnit Odru do Ostravy, abychom mohli dovezt kvalitni kamenivo(napr. z Norska,kde jsou lomy s kvalitnim kamenem a rozvazi to po celem mori v Evrope) pro VRT… kdyz se prebirali normy na VRT od francouzu, tak se zjistilo, ze pozadavky na kamenivo B0(kamenivo pro VRT) splnuji pouze 4-5 lomu v ČR a to jeste pravdepodobne tyto lomy do zacatku stavby VRT budou vytezene. Po zmirneni ukazatelu jako napr. Los angeles nakonec aktualne muze dodavat cca 25 lomu B0(do 3-4 let to bude polovina lomu z duvodu vytezeneho loziska). Je az strasidelne jaka situace nastane se stavebnim kamenem v Cesku…

  Thumb up 18 Thumb down 6
 2. Ondřej :

  cervik: tento úsek VRT bude postavený dřív, než nějaké hypotetické splavnění odry. Navíc kamenivo mohou klidně vozit do Polska a kamenivo odtud, stejně by se to muselo překládat na auta tak jako tak

  Thumb up 5 Thumb down 9
 3. ostravak :

  Proč přes Brno? Praha brno se dá dojet autem za hodinu a čtvrt. Z Ostravy pojedeme 2 hodiny přes Brno..Přes Pardubice by to bylo hodinu a půl to by bylo super! A proč se nezačne stavět hned úsek Přerov Brno ?? Ostrava přerov za 30 minut a pak Přerov Brno za 2 hodiny jo?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  +článek Příprava vysokorychlostní trati z Prosenic do Ostravy podražila, Správa železnic si objednala další práce
  https://zdopravy.cz/priprava-vysokorychlostni-trati-z-prosenic-do-ostravy-podrazila-sprava-zeleznic-si-objednala-dalsi-prace-119108/

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.