Vrchol Lysé hory – aktuální stav

Po zveřejnění záměru úprav vrcholu Lysé hory se rozběhla diskuze, zda-li to lokalita potřebuje a jestli nebude mít za následkem zvýšení turismu.

Lysá hora je jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů Beskyd na území Moravskoslezského kraje. Veřejný prostor vrcholu je však velmi tragický, nesourodý. Bez špetky vkusu a reprezentace. KLAR architekti, autoři úprav, na svém instagramovém profilu zveřejnili stories současného stavu.

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Architekti a neznají rozdíl mezi hold a holt, kam to vysoké učení dospělo :-( Ale jinak cajk když se budeme vyjadřovat jako oni :-)

  Thumb up 37 Thumb down 9
 2. Michal :

  Evidentně i střední: byste, by jste, že?

  Thumb up 9 Thumb down 3
 3. Jarmil Buqa :

  Holt vs hold. Kdo chce dělat machry, musí si dát bacha!

  Thumb up 14 Thumb down 3
 4. Úpravy na Lysé hoře :

  Sjednocení budov hlavně v co nejpřírodnějším stylu by nebylo naškodu. Pochozí plochy by byly pěkné s využitím přírodních kamenů které se nachází v okolních vrstvách. Zdravím ať se dílo podaří hlavně prosím žádný paskvil!

  Thumb up 14 Thumb down 0
 5. Lysa hora :

  Dobry… a, jak by tedy Lysa měla vypadat, po zákroku architektů?

  Thumb up 6 Thumb down 3
 6. Zajíc :

  Když pomineme tu češtinu, tak ale opravdu poukazují na bizarnosti. A „regulovat“ množství lidí? Však lavičky tam evidentně přibyly navíc. Automobilový stánek (který mě opravdu děsí) je tam opět navíc z důvodu nějaké omezené kapacity (ale nevím přesně o co se jedná). Když se bude neustále takhle uměle navyšovat kapacita, tak logicky to uspokojí víc lidí, kterých tam bude víc.
  Zpráva od MSK ohledně „zatraktivnění“ byla dle mého absolutně nešťastná a rozhodně bych ji takto nepodal (holt :P volby… ). Ale naopak bych to viděl i jako šanci to místo nějak jasně kapacitně omezit a možnost si nad tím sednout s ochranáři a rozumně to probrat. Bohužel, není to tam nafukovací.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 7. robert :

  Lysá hora: tak to mě zajímá taky, každopádně ale asi jinak, než současný rumunský venkov.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. Úpravy na Lysé hoře :

  Technické budovy jako je vysílač nechat bez zásahu rovněž tak novou verzi Bezručovy chaty. Zbytek staveb vč. „stánků“ odstranit a nebo pokud nepůjde právnicky prosadit sjednotit (dřevo, kámen) posezení rovněž. Co se týče turistické návštěvnosti je to složité. Už dnes jsem přestala Lysou navštěvovat o víkendu kvůli množství návštěvníků. Stejný problém Sněžka a další atraktivní vrcholy. Toto podle mne zastavit nejde.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 9. thvari :

  mají pravdu, ty detaily jsou ošklivé a je vlastně zarážející, že se při stavbě chaty nebral ohled na to, jak bude vypadat její okolí

  Thumb up 12 Thumb down 0
 10. Alexx :

  Nejen architekti, také autor webu semtam v zaslepení dobrým úmyslem plave v češtině.
  Úvodní věta: „zdali“ vždy bez spojovníku. Dále „za následek“, nikoli za následkem.

  No a architekti: „rozmístěná posezení“, nikoli rozmístěné posezení (dle fota očividně plurál středního rodu podle vzoru stavení).

  Úklepy se dají tolerovat, zjevné hrubky sotva.

  PS: Na LH (stejně tak Pustevny) nechodím pro davy a katastrofální prostředí už dlouhá léta.

  Thumb up 5 Thumb down 12
 11. Adam :

  Lysa hora: Přidají kulatá okýnka.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 12. Lysá :

  Že vůbec někdo dovolil stavbu otřesné chaty Zátopek, která tam zřejmě už bude na věky věků, je podle mne zásadní chyba. Tím, že poukazujete na ten šílený stánek, který tam zřejmě postavil pan majitel,to nespravíte. A sjednotit dlažbu? Je to snad náměstí? Nechte ten kopec žít, raději omezte vydávání povolenek pro výjezd motorovými vozidly a zrušte autobusovou linku.

  Thumb up 13 Thumb down 8
 13. Tom :

  Alexx: Ona ani ta Vaše čeština v komentáři není bezchybná:) Ale jinak s Vámi souhlasím.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. A :

  Na jedne z nejvyssich hor msk to vypada odpudive, nehezky. A kdyz se to snazi nekdo zlepsit, tak cesi vytahnou cestinu a je jim u sedinky, jak to tam vypada a resi slovo z neoficialniho vyjadreni. Vam se to tam libi? Bojim se, ze ano. Ta ceska mentalita je otresna.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 15. Zajíc :

  Lysá:
  Chata Emila Zátopka je tam navíc a neměla by tam být. Či minimálně ne tak velkého rozsahu jak je tam teď.
  Každopádně se podle mě držíte jedné myšlenky – „sjednotit dlažbu“. Podívejte se na ty screenshoty znova. Tam přece vůbec nejde o to aby se ty plochy vydláždily. Je v nich jediná zmínka o dlažbě a to, protože je to „umělotina“.

  „Nechte ten kopec žít“ – a proto k „hladícímu bodu“ jsou prostě různé kusy vylitého betu a do toho nějak navazuje asfalt? Obávám se, že ani jeden materiál nemá s tím kopcem společného (i přesto, že je to tam už delší dobu).

  Ty problémy/bizarnosti jsou regulérně vidět. Ale jinak musím obavy částečně sdílet taky. Taky bych se nechtěl dočkat vydlážděného náměstí. Rozhodně by mě mnohem víc zajímal způsob provedení nápravy a jakého rozsahu to zamýšlí.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. pomsta Jouzovy :

  s pány architekty souhlasím, že by LH zasloužila zkulturnit
  Pokud na to může mít nějakou páku Kraj, tak snad hurá! by se to mohlo podařit.

  Sjednotit posezení, povrchy (klidně udusaný písek) a třeba postavit 2-3 stejné dřevěné stánky a příležitostně zájemcům pronajímat /jako při vánočních trzích/ – unimo buňku podpálit :)

  SlumStyle je (pokud správně rozumím) dočasné řešení HS během výstavby nového objektu.

  Bezručova chata KČT je tam století, Maraton je navíc. Ale vzhledem k tomu, že davy tam chodily i do staré „plesnivky“, tak mi dvě chaty na vrcholu nevadí.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Alexx: Dobře, příště si dám pozor na „následek“ a následkem“. :D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Co povíš na novou centrálu Google v Mnichově? https://www.com-magazin.de/bilderstrecke/so-sieht-neue-google-buero-in-muenchen-1092461.html

  Nebo mnohé další stavby s kulatými okny, že…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Adam :

  Martin [msstavby.cz]: Alepoň je to pravidelné, takže to nevypadá jako kresba pětiletého dítěte, ale pořád je to směšné.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 20. Schlesierhaus :

  Vrchol Lysé hory je přecpaný budovami, nicméně drobná poznámka k tomu, která chata by tam měla a neměla být: na místě chaty E.Zátopka Maraton byla kdysi chata arcivévody Albrechta (Schlesierhaus) z r.1895. Bezručova chata (původní název Chata Klubu českých turistů na Lysé hoře) se trochu veze na vlně české propagandy, byla dostavěna v r.1934.

  Thumb up 5 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.