Video demolice haly ve Frýdku-Místku

Na iDnes.cz se můžete podívat na video demolice architektonické ikony a symbolu Frýdku-Místku – víceúčelové haly.

Autorem arch. návrhu haly byl Oskar Chmiel. Víceúčelová sportovní hala byla dostavěná akcemi „Z“ v roce 1985 a o rok později sem plně přesídlil hokejový klub i další ledové sporty.

Neoavantgartní hala měla kapacitu 6500 sedících diváků. Jednalo se o ocelovou konstrukci čtvercového půdorysu s přeloženou střechou a napříč stoupajícími vikýři, s okny ve zvednutých špicích.

V roce 2004 halu v dražbě koupilo město Frýdek-Místek a v roce 2009 rozhodlo o její demolici z důvodu špatného stavu haly a výstavbě menší haly Polárky a obchodního centra. Proti zboření stavby, která byla jednou z hlavních ikon města, se zvedla vlna nesouhlasu, prosadit změnu se však nepodařilo. Na ministerstvo kultury byla podaná žádost o zařazení objektu mezi kulturní památky, což by stavbu zachránilo, bohužel však toto zařazení nebylo schváleno.

VIDEO: Podívejte se na zánik symbolu Frýdku-Místku. Hala rychle mizí“ na iDnes.cz

Letecké smímky demolice: „OBRAZEM: Jak vidí bourání haly ptáci z nebe“ – 5plus2.cz

demolice hala frydek-mistek

zdroj textu: hrady.cz

Související články


Komentáře

 1. Martin z Ostravy :

  Podle mě je to škoda, určitě to bylo lepší než další nákupov, který v tom místě vznikne.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Jiřík :

  Vždycky, když jsem projížděl Frýdkem tak na tuhle halu jsem se pokaždé díval. Byl to symbol Frýdku bez kterého jsem si jej nemohl představit. A hle, najednou je fuč. :-(

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. Ejgoo :

  Pamatuji, kdyz jsem byl mensi, jezdili jsme o nedeli k babicce. Vzdy, kdyz jsem projel kolem haly, pokazde me zaujala, a s obdivem jsem sledoval reklamy na venkovni svetelne tabuli. Hodne me zajimalo jak tato unikatni stavba vypada zuvnitr, jestli tak dobre jako zvenku. Dodnes citim jakoby prazdno v dusi, ze jsem to nezjistl, a mrzi me, ze uz ani nedostanu prilezitost. Tahle hala proste mela sveho genia loci.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. thrpst :

  Nesdílím váš sentiment. Podle mě je dobře že staré, už nefunkční a nepoužívané stavby, ustoupí něčemu novému.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  thrpst: to jo, ale preci jenom nelze pausalizovat. ale dobry priklad, jak by to vypadalo, kdyby se o vitkovicich rozhodlo jinak.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Sanju :

  thrpst: Musím se opakovat: zbourání haly by bylo odpustitelné, pokud by nákupní centrum bylo architektonicky stejně podařené. Ale ono není, na dostupných vizualizacích vypadá jako kopie ostravského Futura.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Tomas T. :

  Sanju: No nechci nikoho hajit, ale za ty penize ktere maji k dispozici ani nic lepsiho postavit nejde. Nebo jste snad videl nekde nejakou architekturu za par korun?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Jakub FM :

  Pro Tomase: To ale pak nemuseli bourat. A halu opravit. Navíc před sbouráním byly sliby ůplně jiné. Dvoupatrové obchodní centrum s multikinem a patrovými garážemi. Bohužel to dopadlo úplně stejně jako s Kauflandem u náměstí. Obyčejná kostka jako Tesco nebo Futurum s rozdílem, že je to žluté barvy a s podzemní garáží. Navíc ve Futuru je alespoň kino! Zajímavé je, že to schválili ti samí lidé. Hnus! Jsou věci, které jsou dobre, jako Olešná. Ostatní mě dost štvou. Taky je hodně radních obviněných, nevím co si mám o tom myslet.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  Tomas T.: „za ty penize ktere maji k dispozici“ – to zni jak kdyby tyhle obchodni centra na strane developera byly v nejake krizi.. mi teda moc neprijde.

  navic pokud se bavime o tech vizualizacich, ktere opravdu pripominaji futurum, tak si myslim, ze nejsou aktualni a finale bude vypadat jinak, zaroven s futurem se to imho nebude dat srovnat, myslim, ze pujde o neco dost mensiho, mela tam byt billa..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. radek :

  Je škoda haly ze ji zničili, ten kdo toto vymyslel musel asi od nekud pdabnout aby byl deník ze nechal zničit nejlepší výtvor frydku-mistku .

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.