Vícepodlažní parkování u ZOO – dokončeno

Město Ostrava dokončilo parkovací dům u zoologické zahrady na Slezské Ostravě.

Parkovací dům je dvoupodlažní, včetně možnosti parkování na střeše, vystavěn byl mezi stávajícím dolním a horním parkovištěm u zoo. Stavba probíhala od června 2022 do května letošního roku a vyžádala si náklady ve výši bezmála 140 milionů korun bez DPH. Zhotovitelem stavby byla společnost PSG Construction a. s. Parkovací objekt nabízí 195 parkovacích míst.

Parkovací dům nabízí také šest stání pro motocykly a kolárnu pro 20 kol. Dvě parkovací stání (z celkového počtu 195 míst) jsou vyhrazena pro nabíjení elektromobilů. Součástí stavby jsou toalety, včetně toalet bezbariérových. Vybudována byla též retenční nádrž k nakládání s dešťovou vodou, vznikly nové pěší komunikace v areálu zoo i nové osvětlení. Projekt obsáhl úpravu stávajících parkovišť, přičemž parkoviště P3 je pokryto novým asfaltovým povrchem a opatřeno vodorovným dopravním značením. Veřejné osvětlení na ulici Michálkovická bylo upraveno a doplněno.

V místě podél ulice Michálkovická taktéž pokračuje úprava chodníku, kterou zajišťuje úřad městského obvodu Slezská Ostrava. Správou silnic Moravskoslezského kraje je také připravována úprava komunikace ulice Michálkovická, kdy v místě parkovacího domu dojde k přesunu přechodu pro chodce a vybudování odbočovacího pruhu na parkoviště P3.

Parkovací dům je určitý přínos pro lokalitu a zlepšení podmínek parkování v oblasti kolem ZOO. Radost však kazí pohled na původní povrchové parkoviště, kde byl pouze položen nový asfaltový povrch. V dnešní době, také s ohledem na zpracovanou Adaptační strategii na dopady a rizika, vyplývající ze změny klimatu Ostravy, je takové řešení parkoviště zcela nevhodné. Nejenže není přistoupeno k propustným povrchům parkovacích stání, které by umožnily zasakování dešťové vody. Absolutně zde chybí jakákoliv vzrostlá zeleň mezi jednotlivými místy. Ubylo by povrchových parkovacích míst? Parkovací dům mohl mít klidně o patro více… Tento prostor bude značně přehříván a bude významným lokálním tepelným ostrovem. Rovněž s ohledem na přítomnost Botanické zahrady je řešení zcela neestetické.

A proč tomu tak je? Protože tam asfaltové parkoviště již bylo. Aspoň takto se vyjádřila bývalá náměstkyně primátora pro životní prostředí

Parkoviště mohlo být provedeno (samozřejmě možností je spousta) například jako realizace z Kopřivnice. Celý článek ZDE.

zdroj citace: ostrava.cz
zdroj foto: zdopravy.cz

Související články


Komentáře

 1. jiřík :

  Již jsem měl možnost toto parkoviště zkusit. Vevnitř mi chybí ukazatele směru ale jinak pro ZOO přínos.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 2. Kamil Staš :

  Parkoval jsem nahoře. Je odsud pěkný výhled na Lysou horu. Chodník vedle stávajícího parkoviště je super lidé se nebudou trousit mezi auty, takže to bude pro všechny bezpečnější. Co mi jen přišlo divoké je pravotočivá zatáčka při vjezdu na horní parkoviště na parkovacím domě. Za mě super že to postavili.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 3. Dan :

  Nahodou, to povrchove parkoviste muze slouzit jako obrovska baterka na ukladani tepelne energie!! :D

  Thumb up 12 Thumb down 5
 4. O. :

  Ta asfaltova plocha bez vsakovani, to je tragedie. Dalsi jedna z mnoha ostravskych malych preslapu.
  Snad by to slo prekryt nejakou lehkou konstrukci, na ktere by byly umisteny solarni panely a tlumilo by to tu vyhen na tom placu. Ale tohle by v Ostrave asi neproslo, bohuzel.

  Thumb up 14 Thumb down 14
 5. Dr. Kohn :

  O.: Doufám že tyto zelené nesmysly zůstanou v Německu a nebudou se sem šířit jako mor!

  Thumb up 15 Thumb down 31
 6. Dan :

  Dr. Kohn: Jaky pro to mate duvod?

  Thumb up 13 Thumb down 10
 7. Dr. Kohn :

  Dan: Že nejsem zmanipulovaný Grétou?

  Thumb up 12 Thumb down 22
 8. Mx :

  Dr. Kohn: zato jste zmanipulovaný Klausem a dalšími rádoby odborníky, jejichž jedinou ambicí je zviditelnit se tím, že jsou v něčem proti většině.

  Thumb up 15 Thumb down 12
 9. Dr. Kohn :

  Mx: Na to stačí mít zdravý rozum. A s Klausem na mne nechoďte, toho vyloženě nesnáším.

  Thumb up 4 Thumb down 16
 10. Dan :

  Dr. Kohn: Co to je ten vas zdravy rozum? Tohle mi jako ovpoved fakt nestaci.

  Thumb up 11 Thumb down 9
 11. Tomas :

  Mx: Ono Dr.Kohn má samozřejmě pravdu.Jinak Klaus je Ekonom a ten prohlasil,že pokud vyrazíte okologicky vyrábíme dráze…a opět má pravdu..Jen podotknu,proč si napsal proti většině?Jak můžeš vědět co je většína a co neni.?.Já jsem pro ať je lepší ovzduší,ať přirozeným vývojem a pomalým procentuálním navýšením se mění ve světě(ne jen Evropa) život ve více ekologicky,ale tady jde o strikni zákazy,příkazy…navýšení cen třeba vozidel se spalovacími motory,dotacemi co musi někdo zaplatit,..málokdo ví,že ve fakturách platí,poplatky za ekologizaci atd…Co podepsala naše vláda,je další hřebíček do rakve..Od roku 27 se budou platit emisní povolenky za domy a auta…Všechno vás to bude stát peníze…

  Thumb up 18 Thumb down 14
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Můžeš laskavě napsat, v čem má pravdu, když nic smysluplného nenapsal?
  O.: Uvedl, že by plocha mohla být stíněna konstrukcí, např. se solárními panely. Tento typ parkoviště (solární parkoviště ) není nic neobvyklého a jsou běžně po světě. Některé i u nás.

  Načež Dr. Kohn: začal plácat něco s Německem (nebylo ani zmíněno). Potom se švédskou aktivistkou a nakonec napsal, že stačí mít “zdravý rozum”. Zcela nic vypovídajícího. Zbytek tvého komentáře opět tradičně “lehce” mimo.

  Thumb up 21 Thumb down 15
 13. Tomas :

  Martin [msstavby.cz]: Martine,já chápu,že ty a spousta dalších je ekologicky smýšlející,já taky..ale když vidím,jaky postih to má, nemuzu strkat hlavu do písku.Je na každém z nás,co si o tom zjistí a jak se k tomu postaví.Tady jsem reagoval na kolegu Mx…že je proti většině..Taky nechapu,proč by se hned na to mělo rvát solární panely,jako proto,že je to někde na západě,tak to hned musí být tady?…Bože lidé vzpamatuje se…A přestaň mě urážet s tím lehce mimo….protože to není poprvé…

  Thumb up 14 Thumb down 17
 14. Mx :

  Tomas: proti většině? 99% z tisiců vědců, tj. vetsina, se tim desitky let profesionalne zabyvaji a jasne neco tvrdi, ale par “zasvecencu” nasloucha hlasum lidi jako Klaus, kteri veci zcela neodborne vytrhuji z kontextu, kaslou na odborne studie a hlavni vystaci s negacemi typu: stejne to jsou podplacene studie, vsichni jsou podplaceni, ten vedec tvrdi opak, oteplovani je normalni atd. Kde berou pravo tvrdit, ze všichni vedci s vlady sveta jsou hlupavi anebo ušily spiknuti, aby ozebracili lidstvo pomoci ekologie? To lze udelat i bez zachrany klimatu, kdyby chteli. Spise je to o sobectvi, podle mne kaslou na odborniky lide, co nic menit z pohodlnosti vlastne nechteji

  Thumb up 8 Thumb down 19
 15. Mx :

  Tomas: mluvite o drahé ekologicke ekonomice. Ve skutecnosti je drahe resit nasledky zmen. Vidime to i v cr, kolik penez zmeny pocasi stoji vsude možně. A za dalsi: myslet ekonomicky jsme mohli v 80 letech, odkdy se o tom vi. Ted uz je cas konat, ne mluvit. A on nakonec i kazdy kw elektriny bude snadv budoucnu levnejsi nez z fosilu, az vznikne infrastruktura.

  Thumb up 8 Thumb down 16
 16. Mx :

  Pro klimaskeptiky: vyvrací mnoho jejich papouškovaných tradicnich mýtu
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-zmena-klimatu-je-realna-vazna-a-muzeme-za-ni-my-k-pochybam-neni-jediny-duvod-231913

  Thumb up 8 Thumb down 19
 17. Mx :

  Typická dezinformace klimaskeptiků: Zprávy“ typu, že jedna erupce sopky vyprodukovala tolik CO2 jako lidstvo za celou svou existenci, jsou jen mnohokrát opakovaným nesmyslem. Například množství CO2 uvolněného při katastrofickém výbuchu sopky Mount St. Helens v roce 1980 odpovídá množství CO2, které lidstvo vyprodukuje za pouhé 2,5 hodiny.” Nicméně klimaskeptici mají argument – sopky

  Thumb up 10 Thumb down 19
 18. Raptor :

  Mx: seznamzprávy :-)), nemáte tam ještě na doplnění něco např. z Fora24 ? To je jako za bolševika – Rudé Právo hlásalo tu jedinou pravdu.

  Thumb up 15 Thumb down 12
 19. Mx :

  Raptor: s timhle svetonázorem a argumentací si vystacite? No potěš …

  Thumb up 7 Thumb down 18
 20. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Máš pravdu. Nejsi lehce mimo, ale zcela úplně. Plácáš dlouhodobě nesmysly, které neumíš ozdrojovat. Když tě k tomu vyzvu, sdílíš zcela jiné texty a ještě si stěžuješ, proč bys měl ozdrojovat to, na co odkazuješ. Zcela bez nějaké sebereflexe píšeš “hovna” offtopic a není ti to ani trochu hloupé.

  Já se pořád, ani v to nedoufám, nedočetl to, proč by parkoviště nemohlo být stíněno. Proč? Proč to má být jen betonová nepropustná plocha? Protože to Greta chce, nechce?

  To tvoje “nechápu, proč by se něco mělo dávat, když to je in na západě” vypovídá jen o tom, jak velké nedostatky v tomhle tématu máš. Ale v tom bohužel nejsi sám.

  Ale tohle není jen západ. Například obnovitelná energie je v boomu v prakticky každé zemi.

  Proč si myslíš, že severské, západní, jižní ekonomiky Evropy razí ekologii a udržitelný rozvoj? Protože jsou všechny ty státy hloupější než všeználek z ostravského sídliště?

  Thumb up 15 Thumb down 10
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Raptor: Vědecké studie jsou dostačující? Nebo také hlásají jediný světonázor?

  Thumb up 10 Thumb down 8
 22. Mx :

  No ale za 140 milionů korun českých bych čekal lepší exteriér stavby. Moc repre dojem na top turistickou atrakci republiky to nedělá Já vím, jde přece jen o parkovací dům a estetika není důležitá asi ?

  Thumb up 8 Thumb down 6
 23. Dan :

  Martin [msstavby.cz]: Asi bych se s nim nenervoval. Sam vite, na jake urovni diskutuje. Jeste prihodi nejakou prihodu z Nemecka s clenem jeho rodiny :))

  Me by stale zajimalo, co je spatneho na stineni parkovaciho stani a vyuziti pristresku pro solarni panely? :)

  Thumb up 13 Thumb down 7
 24. Tomas :

  Chlapci,tak něco z Německa,víte o tom,že tam chytré hlavy vymysleli,že zastaví jaderné elektrárny,tepelné elektrárny,že to budou řešit plynem,jenže Rusáci jim do toho hodili vidle a díky tomu měli problémy s energetickou soustavou..proste neměli dostatečnou kapacitu pro svou spotrebu.Muzou poděkovat Polákům,že jim zachránili zadek,ze svých tepelných elektrárnách…Vite,že díky tomu,mají kvůli tomu došlo k nárůstu cen energií v EU i světě ..takže Německou blbost,jsme zaplatili ve fakturách já,vy,prostě všichni…???Takže ekologie ano,ale hlavně z rozumem…

  Thumb up 15 Thumb down 7
 25. Tomas :

  Martin [msstavby.cz]: Proč by parkoviště nemohlo být stíněno..To já nevím,zeptej se zadavatele zakázky.Kdyby ji chtěli a na tom solární panely,tak by to dali do zakázky…No vlastně budem postupovat logicky,třeba proto,že by to bylo drahsi…Nebo umíš vysoutezit zakázku za stejnou cenu se střechou a solárními panely…jako bez něj..?

  Thumb up 7 Thumb down 10
 26. Marekk :

  140 milionů bez DPH? Vím moc dobře jak to na takových stavbách chodí, není problém vyúčtovat 50 000,- za 2 denní práci ve 2 lidech. ….místo tlachání o úsporách by někdo mohl přilídnout toky peněz v takovýchto stavbách. Reálně tipuju takových 60-70 jestli vůbec….
  Je to na všech frontách, jsem snad jediný komu se z toho chce zvracet? Mělo by se to přišlapnout už konečně.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 27. Marthin :

  Tomas: Říkám dlouhodobě, že mě baví, jak často kritik svou recenzí řekne nechtěně víc o sobě než o recenzovaném…

  Thumb up 6 Thumb down 3
 28. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Spojovat nárust cen elektrické energie s odstavováním jaderných elektráren je neskutečný nesmysl. K odstavování JE dochází postupně od roku 2012. Ale cena el. energie byla do roku 2021 konstantní. Proč cena narostla až v roce 2021 a hlavně v roce 2022 snad nemusím zdůrazňovat. Ale chápu, že papouškovat „zelené šílenství“ je jednodušší, než trochu zapřemýšlet v kontextu. K importu el. energie dochází. Ale hlavně z Francie a Nizozemí.

  Uzavírání tepelných elektráren je rovněž zavádějící. Jedná se o obecné označení elektráren vyrábějící teplo i el. energie. Zdroje mohou být různé. Od uhlí, přes plyn po biomasu….

  Thumb up 11 Thumb down 7
 29. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Nevíš? Psal jsi, že pisatel, co stínění parkoviště označil za „Doufám že tyto zelené nesmysly zůstanou v Německu a nebudou se sem šířit jako mor“ má zcela pravdu. Proč tedy? Nejde o zadání veřejné zakázky, ale proč by parkoviště nemohlo být stíněno?

  Thumb up 9 Thumb down 8
 30. ELB :

  U stavebních investic Zoo Ostrava je podle mě obecně problém, že díky logicky limitovanému objemu financí na straně zřizovatele, se aktuálně realizují projekty, které takříkajíc ležely u ledu třeba i dvě desetiletí, takže logicky reagují na podněty jiné doby. Kdyby byl projekt parkovacího domu a rekonstrukce parkoviště aktuální, lze předpokládat, že by byl parkovací dům větší a že by plocha parkoviště nebyla obřím asfaltovým termogenerátorem.

  Ale i stávající podoba parkovacího domu a parkoviště je přínosem oproti předcházejícímu stavu. A daleko důležitější než parkoviště je samotná úspěšná přeměna areálu zoo z depresivního lokálního zvěřince do moderní, v mezinárodním kontextu uznávané chovatelské a ochranářské instituce a stejně tak i úchvatný estetický upgrade areálu v souvislosti s osvíceným nápadem vybudovat botanický park právě v zoo.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 31. O. :

  Muzu se zeptat na konkretni duvody odpurcu nejakeho lepsiho reseni teto stavby, co konkretne jim vadi na nejakem lepsim reseni?
  1. Snad se shodneme na tom, ze tato velka asfaltova plocha bez vsakovani je zverstvo. Nebo ne? Jako novostavba/rekonstrukce parkoviste v civilizovane zemi ve 21. stoleti, takto ma opravdu vypadat realizace?
  2. Priznam se, ze to hodnotim mimojine i ciste sobecky. Kdyz mam zaparkovat svoje auto na nekolik hodin na primem slunci, v takovem pekle, tak z toho nemam zadnou radost. Asi se shodneme, ze i pro ta auta by tam bylo nejake stineni vhodne. Mozna by stacila varianta vlnity plech, na Ostravu dobry, co? :) Ne, sorry, sarkasmus. Co treba nejake popinave rostliny na nejake esteticke lehke konstrukci? Ale co vam tak strasne moc vadi na solarnich panelech? Vzdyt by to v tomto miste melo jen dalsi prinosy. Jestli si myslite, ze to je spatne, tak dejte nejake konkretni argumenty, at se muzeme o necem bavit. Ale ne nejake hlouposti o Klausovi a Grete, to jsou fakt nesmysly.
  3. Odstavovani fungujicich JE a nahrazovani jejich vykonu spalovanim cehokoliv je samozrejme taky zverstvo, ale to prece neni argument proti solarum nad parkovistem.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 32. Nuny :

  O.: Já tomu davam par (vice) let a mesto vypise zakazku na zastreseni parkoviste solarnimi panely a bude z toho velka slava… Uz ted se snad maji pokryvat strechy nemocnice panely… trochu vtipne bez baterioveho uloziste.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 33. PC :

  Nuny: Myslím, že právě zařízení typu nemocnice nepotřebuje bateriové uložiště. I v momentě maximálního výkonu FVE dokáže všechnu vyrobenou elektřinu spotřebovat (zas tolik střech a tak velký výkon mít nebudou, aby to nespotřebovali).

  Thumb up 2 Thumb down 1
 34. chytrák :

  Nejhorší pro auto je, když stojí dlouhodobě ve vlhku, na trávě, apod., to ví každej znalec, což ale není zdejší případ.

  Thumb up 2 Thumb down 10
 35. Mark :

  chytrák: Tak zrovna u ZOO snad nikdo stát dlouhodobě (v řádu dní) stát nebude…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 36. Martin [msstavby.cz] :

  O.: Odpovědi se zřejmě nedočkáme.

  chytrák: :D :D
  Zelená parkoviště neznamenají, že stojíš v metrové trávě. Prakticky se nestojí ani na trávě. Ale vegetační dlažbě / rohožích….

  Thumb up 8 Thumb down 5
 37. Crazym :

  chytrák: Nejen pro auto je horší kdejaký znalec a chytrák 🤦‍♂

  Thumb up 4 Thumb down 6
 38. Nuny :

  PC: To nevím, mě jenom prijde vtipna v dnesni dobe kombinace rozsahle fotovoltaiky a diesel agregatu coby zalohy… Ale pokud veskerou energii spotrebuje, tak ok 🤷🏻

  Thumb up 2 Thumb down 0
 39. LK :

  Více informací o opravě vozovky je na webu Správy silnic MSK: https://ssmsk.cz/index.php/8-aktuality/2294-zahajeni-stavby-oprava-povrchu-silnice-iii-4721-ostrava-ul-michalkovicka-i-etapa.

  U vjezdu na parkoviště č. 3 v blízkosti Zoo Ostrava dojde k rozšíření silnice a vybudování odbočovacího pruhu vlevo na parkoviště č. 3, a také ke zřízení nového ochranného ostrůvku pro chodce. S tím souvisí i odsunutí obou autobusových zastávek „Na Najmanské“ směrem k Michálkovicím.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 40. ELB :

  LK: Technická poznámka: Zastávka Na Najmanské není autobusová, ale trolejbusová zastávka. Posunuto bude, předpokládám, jen stanoviště zastávky ve směru do Michálkovic, které je v místech odbočení na parkoviště 3.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 41. Marthin :

  Tomas: Mohu se zeptat, kolik Vám je let? Pokud máte kolem 18-ti let, tak chápu, že se potřebujete vymezovat vůči všemu a všem, co je obecně uznáváno, sám jsem to v tomto věku neměl jinak. Pokud jste ale starší 25 let, je to zastydlá puberta na pováženou.
  Tomas napsal: „…jako proto,že je to někde na západě,tak to hned musí být tady?“
  Dnes už jsem trošku starší a věci se snažím posuzovat samostatným kritickým myšlením odpovídajícím na důležité otázky typu: „Je tohle rozhodnutí rozumné?“, „Bude to mít pozitiva převažující nad negativy?“ „Jaká jsou pozitiva/negativa tohoto řešení?“ „Bude toto řešení do budoucna dlouhodobě udržitelné, nebo je to jen nějaká móda?“

  Thumb up 6 Thumb down 1
 42. Tomas :

  Marthin: Kamaráde,děkuji 18mi bylo,před dávnou dobou.Jinak proti ničemu se nevymezují,naopak..Vypadá to,že jsem nebyl pochopen.Jen jsem napsal,že pokud by město trvalo má přístřešku a na nich solary..tak to beru ,že by to do vyberka dalo.Pokud je prioritní parkoviště,tak není důvod,(a jaký je důvod těch,střech,soláru..za mě chápu,že zdarma bychom to nedostali a místní borci si zřejmě neuvědomují,že by to stálo o třeba 30-40% vice a ty peníze by chyběly někde jinde..Ano,napsal jsem to hloupé a to záměrně,aby si to někteří uvědomili..

  Thumb up 1 Thumb down 8
 43. Vojtěch :

  +30-40% nákladů za soláry na střeše je šílené hausnumero. I z lepšími rozvody by to bylo max. 20%, víte kolik stojí sehnat to množství asfaltu, které tam teď je?

  Thumb up 11 Thumb down 3
 44. Tomas :

  Vojtěch: solary a střecha na kterou by byl umístěn(montáž,zapojení,revize)..záruka,vše prodražuje finální stavbu..

  Thumb up 2 Thumb down 7
 45. O. :

  Tomas: Ano, prodrazuje to stavbu. Ale byly by to dobre prostavene penize. Kde by podle Vas ty penize chybely? Mohly by se vice zadotovat nejake dalsi slevy duchodcum? Nebo zvysit nejake socialni davky? Nebo jaky je duvod k tomu osekavani nakladu za kazdou cenu? Proc by se melo vsechno stavet jen v te nejlevnejsi variante bez ohledu na nejake dalsi hodnoty (esteticke, ekonomicke, ekologicke,…)? Nejste Vy nahodou fanousek tech pomatencu, co onehda na Vaclavaku demonstovali proti bide? Jestli ne, tak se omlouvam, ale pripadate mi tak.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 46. Tomas :

  O.: No v prvé řadě,tyto parkovací stání jsou placene z rozpočtu města.Slevy důchodcům a sociální dávky jsou hrazeny ze státního…takže tato debata je hloupá…A říkám,to potřetí,u toho jsme potřebovali parkoviště,pokud by město chtělo,var.ze střechou a solary mělo by ji..To bychom mohli chtít parkovací dům,nebo zakázat auta úplně,tím pádem bychom parkování nepotřebovali.Nejsem fanouškem nějakých pomatených co demonstrovali proti bìde a nemám důvod do Prahy jezdit,ale vůbec se jim nedivím,bohužel po necelych.2 letech této vlady,si uvědomují,co může způsobit když většina z této vlady je nekompetentní…těch hřebíčku do rakve je více a více…

  Thumb up 3 Thumb down 5
 47. potkan :

  Martin [msstavby.cz]:
  a tohle je pak dnešní německá realita
  https://www.bild.de/politik/inland/politik-inland/so-schmutzig-ist-unser-strom-wirklich-dreckschleuder-deutschland-84373434.bild.html

  Thumb up 1 Thumb down 0
 48. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: 30-40% ceny z celkové ceny stavby na solární panely a nosnou konstrukci může být tak u zahradního altánu, kde by byly na střeše. Další údaj zcela mimo realitu.

  Nepochopil jsi však podstatu celé diskuze. Ta není o tom, proč bylo nebo nebylo zahrnuto do veřejné zakázky stínění parkoviště (třeba se soláry). Ale o tom, proč by to nemělo být, když se objevil názor „Doufám že tyto zelené nesmysly zůstanou v Německu a nebudou se sem šířit jako mor!“.

  Proč tedy, v teoretické rovině, neměly být používání solární panely?

  potkan: Bild je něco jako Blesk…
  Ta data jsou pravdivá, ale o čem vypovídají takové výkyvy? Jsou dny, kdy většinu, nebo úplnou spotřebu obstará obnovitelná energie. Důležitý je průměr a celková výroba.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 49. Martin [msstavby.cz] :

  potkan: Mimochodem, obyvatelé Švýcarska si minulý týden odhlasovali podporu zákona usilující o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. :))))

  https://www.voxpot.cz/rychle-zpravy/svycarsko-v-referendu-podporilo-klimaticky-zakon-o-uhlikove-neutralite/

  Thumb up 3 Thumb down 3
 50. ELB :

  Martin [msstavby.cz]: A proč ne do roku 2040 ? Nebo do září ? :) Lidé v referendu schválí cokoliv, to není relevantní měřítko …
  Jedna věc je „ekologicky chytrá“ infrastruktura typu parkoviště u zoo s průsakem vody, se stromy,atp.,místo asfaltového termogenerátoru, druhá věc ideologie a manipulace lidí. Jaká je ve skutečnosti uhlíková stopa solárních panelů ? Jsou uhlíkově neutrální ? Ekologie ano, ale ideologie ponechejme raději ve 20.století … Primárním faktorem je stejně spotřeba, nikoliv technologie, a na tom nic nezmění žádné referendum.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 51. Tomas :

  ELB: Pod se ti podepisu,Mimojine včera jsem četl článek(zaměřne ho sem nedám ať mi to nikdo nepoplive),že výroba elektřiny ze solárních panelů tvoří pouze 0.6% kapacity výroby elektřiny v CR(na ten poměr,je ta zelená ideologie brutálně zaplacena z těch 600miliard co se vyplácí solárním baronům..potažmo každý měsíc spotřebitele ve fakturách)..+se chystáji emisní povolenky od roku 27 na domy a auta(opět podekujme vlade petikoalice),které zaplatí každý spotřebitel ve fakturach.Kdybychom neměli jádro a uhlí,mohli bychom se past(dokonce nám hrozí,díky tomu ekologizaci bude nedostatek elektriny(zatim jsme vyvozci).Takže z ekonomického hlediska,mi to připomíná ekonomickou sebevraždu…No za sebe,bych raději co nejdříve vysoutezil další blok jaderné elektrárny(jestli ne dva),než cpat na sílu do soláru…

  Thumb up 5 Thumb down 7
 52. Dan :

  Tomas: Kdyby se rozdavaly ceny hlupak roku, jsi jasny vitez.

  Koukni treba na tve oblibene uhelne Polsko, ktere ma nasobne vice instalovaneho vykonu FVE nez CR.
  https://www.statistikaamy.cz/2023/03/20/druhy-solarni-boom-v-cesku

  Hadam, ze tento clanek, coz.

  „Celkový roční příspěvek na podporované zdroje energie loni v Česku podle společnosti OTE činil 45,4 miliardy korun, což bylo zhruba stejně jako o rok dřív. Od roku 2006 bylo na podporované zdroje energie (POZE) v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotacích vydal 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Ministr Havlíček přitom již dříve řekl, že jen podpora fotovoltaiky vyjde celkem téměř na 600 miliard korun, zatímco na výrobě elektřiny se podílí jen 2,6 procenty.“

  https://www.businessinfo.cz/clanky/solarni-elektrarny-maji-novou-sanci/

  Rekl to Havlicek…. :D….. 2,6 neni 0,6. Clanek z roku 2021 a vykouzlena cisla kasparem z ANO.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 53. Tomas :

  Dan: Není to článek z roku 21co píšeš ..v tom co jsem uváděl já je uvedeno 0,6%..tak možná došlo někde k překlepu…v jednom nebo druhém clanku…A že má Polsko nainstalováno více FVE..je logické,když je neporovnatelně větší a má 4vice obyvatel…No Havlíček vzhledem k tomu,že byl ministr průmyslu a obchodu,by narozdíl od nás o tom měl něco vědět,každopádně čísla jsou šílená,je to draze zaplacen ekologicky spas…..Co mám info ..tak čisla víceméně sedí…Jinak ten zákon uvedeny v článku,je super…tak by se mělo postupovat i u kotlikovych dotaci…

  Thumb up 1 Thumb down 5
 54. Dan :

  Tomas: Tak dej ten clanek. Rad si ho prectu :)))))

  Jenze ten instalovany vykon je vetsi 16x. Pocet obyvatel jen vetsi jen necelych 4x.
  V cem to tedy je?

  Havlicek sice byl ministr, ale to neni a nebyla zaruka kvality.. 600 mld. je vycucane cislo.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 55. Tomas :

  Dan: 600miliard,je všude prezentováno číslo,(nechápu co zpochybnujes)který stát během let rozhodl poskytnout…Ne nadarmo se to stalo za vlády ODS(začal se používat termín solární baroni,jistě ti to někdo řekne)…Důvodem,že stát víceméně z časti zadotoval pár vybraným jedincům a firmám výstavbu a chod těchto fotovoltaických elektráren ..a peníze od obyčejných lidí,kteří zaplatili v daních tyto prostředky,je přesunul pod záminkou ekologizace vybraným majitelům…

  Thumb up 2 Thumb down 5
 56. Martin [msstavby.cz] :

  ELB: To ano, je jisté nebezpečí, že tyto zákony mohou znít jako ideologie, proto musí být podchycena konkrétními opatřeními. Ale zrovna aplikování modrozelené infrastruktury nebude ve Švýcarsku až, takový problém, jako u nás.

  Tomas: Opravdu by bylo vhodnější dát odkaz na daný text. Takhle údajný článek vyškrtl takřka celý zdroj z FVE. Což třeba u jižní Moravy činí téměř 30% výroby el. energie. https://www.czso.cz/csu/xb/vyroba-a-spotreba-elektricke-energie-v-roce-2020

  Thumb up 3 Thumb down 0
 57. michalnistor :

  Hello, do you have debts or need funds to pay off some bills? MK-FINANCE is the best solution for your needs, get a loan from CZK 15,000 to CZK 40,000,000 with a very affordable flexible interest rate, do not hesitate to contact him for more information by email: michalnistor22@ gmail.com

  Thumb up 0 Thumb down 4
 58. O. :

  Nejak jsem nechapal ten boj casti nasich ceskych spoluobcanu proti solarum, proti tomu „zapadnimu nesmyslu“. Krome vyspelych zapadnich zemi se toho neboji treba ani v Cine, ale chytry Honza z CR vi prece nejlip, ze to je nesmysl. Ale dneska kdyz vysel clanek https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/mesta-obce-elektrina-energie-fotovoltaika-solarni-plyn-biomasa.A230621_170519_ekonomika_ven tak to vypada, ze neni cele Cesko „zaprdne“, ale ze jenom v Ostrave jeste budeme muset par roku pockat, nez to dorazi i k nam. Asi bo sme ten region razovity :) … No nic, preji pekny slunecny vikend ;)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 59. ELB :

  O.: Každý, kdo není bez pochybností nadšen solárními panely, nemusí být nutně „chytrým Honzou z ČR“, i když uznávám, že to tak často může být.

  Co když pochybnosti a skepse, pokud jde o součaný boom instalace solárních pramenů vychází z realných dat a souvislostí. Co když třeba někomu nepříjde jako úplně strategicky domyšlené, že 95% panelů pro Evropu je vyrobeno v Asii a jen 5% v euroatlantickém prostoru. A cca 2/3 panelů pochází z totalitní diktatury zvané Čínská lidová republika, jejíž podnikaví soudruzi, zřejmě v duchu tradic svého komunistického učení, doslova – jak se lze dočíst v řadě reportů na netu – vykořisťují rozvojové země a jejich obyvatele (včetně nucené a dětské práce) a drancují místní přírodní bohatství …

  Fotovoltaika jistě do budoucna ano, ale aktuálně pouze jako doplněk a laboratoř v praxi, která teprve posune technologie do té míry, aby bylo vůbec možno uvažovat o jiných energetických zálohách, nežli dosud tvoří třeba uhelné elektrárny. Jinak to bude jen další tunel na veřejné rozpočty a hra na ekologii coby novou ideologii pro lepší zítřky … Neboli, kdo z Vás si dá dnes na dům žádným způsobem NEDOTOVANÝ solární panel ?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 60. O. :

  ELB: Ja myslim. ze z realnych dat a souvislosti vychazi v tech zemich, kde se toho neboji a mohutne do toho investuji. Aspon doufam, ze to tak je. Priznam se, ze kdyby se to delo jen v Nemecku, tak bych asi taky mel nejake pochybnosti. Ale tech zemi, ktere investuji do solaru, je mnohem vice, a nejedna se jen o zapadni Evropu, takze verim tomu, ze to maji dobre spocitane.

  Pokud jse o zavislost na Cine, jako nejvetsim vyrobci panelu, to je trosku neco jineho nez zavislost na Rusku jako dodavateli fosilnich paliv. Aby ty solarni elektrarny fungovaly, nemusime je non-stop krmit dalsimi panely, jako je tomu u elektraren spalujicich fosilni paliva. Tzn., ze kdyby nam Cinan prestal prodavat dalsi panely (proc? Cinan je obchodnik), tak solarni elektrarny neprestanou ze dne na den fungovat, jenom v nejhorsim nepostavime dalsi, nebo muze byt casem nejaky mensi problem s udrzbou.

  To, ze bychom se meli obecne stat mene zavislymi na Cine, o tom neni sporu. Vyroba ruzneho spotrebniho zbozi by se mela presunout zpet do Evropy do automatizovanych provozu. Verim, ze k tomu dojde s tim, jak bude prace robota levnejsi nez prace Cinana, resp. naopak, prace Cinana drazsi nez prace robota. Plus dalsi benefit s logistikou pres pul planety. Pak uz nam je zbyva vyresit hospodareni s nerostnymi surovinami a se zdroji obecne.

  Ale drzet se za kazdou cenu spalovani uhli nebo plynu, protoze OZ jsou jen nejaky modni nesmysl, ale Nemci na to jeste neprisli, tudy asi cesta nevede.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 61. ELB :

  O.: Souhlasím, že se jedná o jiný typ závislosti, pokud jde o Rusko a Čínu, to ale nic nemění na nedomyšlenosti a tím tedy prekérnosti evropského přístupu k budoucnosti energetických zdrojů. Pokud jde o Německo v moderních dějinách od roku 1871, historie nás učí, že je to dobré místo pro vznik a uplatnění nejrůznějších ideologií a že soudnost a akceptace reality často přicházely až ex post, po vystřízlivění. Naposledy „Wir schaffen das!“ Ke koncetraci zdrojů FVE v Čině: Ve Východním Turkestánu, který je okupován komunistickou Čínou od roku 1949 (formálně se dnes jedná o Ujgurskou autonomní oblast Sin-ťiang) vzniká 40% světové produkce polysilikonu. Původní obyvatelé jsou internováni a koncentrováni v táborech na převýchovu, zatímco dochází ze strany Číny ke kolonizaci a rabování zdrojů. Komunistická totalitní Čína dnes disponuje 75% světových zdrojů surovin pro výrobu energie ze slunce. FVE je sama o sobě bezzubá, nikdo v Evropě výhradně s ní nepřežije ani jednu zimu, a to se teploty průběžně zvyšují :) FVE je aktuálně populární také proto, že její externality Evropané nevidí, na rozdíl třeba od krajiny zdevastované těžbou uhlí. A co oko nevidí … A v čem je FVE udržitelná a obnovitelná – nepotřebuje snad žádné nerostné suroviny ? Perpetuum mobile neexistuje, entropie ano.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 62. O. :

  ELB: S Nemecekm i Cinou 100% souhlas, tyto skutecnosti je treba vnimat.
  Pokud jde o energetiku, jake mame moznosti?
  1. spalovani fosilnich paliv – bez ohledu na to, na kom budeme zavisli, stavet na tomto povazuji v dnesni dobe za prekonane. Pocitat do budoucna s produkci elektriny nekonecnym spalovanim cehokoliv je spatne.
  2. JE – super, ale taky to neni perpetum mobile, taky to neco zere a od nekoho to musime brat. Nehlede na to, ze samostatni nejsme ani pri vystavbe dalsich bloku.
  3. OZ – vyvoj jde dopredu a tady vidim cestu (v kombinaci s JE) – ale zase, co konkretne? Na vetrniky u nas asi neni misto, kdyz vidim tu krajinu cestou do Vidne nebo Budapesti, tak neco takoveho bych v okoli mit nechtel. MVE – ekonomicky spatne, energeticky naprosto zanedbatelny, temer nulovy prinos, ekologicky strasne zverstvo. Co nam zbyva? Ze by ty solary?
  4. Geotermalni energie – to by mohla byt cesta, ale asi az za par desitek let, takze ted nam to moc nepomuze.

  Nejake 100% „slunickove“ reseni neexistuje, takze asi musime neco nakombinovat, a brat v potaz soucasnou situaci ve svete, historicke zkusenosti a nove vedecke poznatky a technologicky vyvoj. Na tom se asi shodneme, ne? :) A asi by bylo fajn na to myslet i pri realizaci malych projektu, a bylo by fajn, kdybychom na to mysleli i v Ostrave. Jakoze myslet trosku i v souvislostech, a ne se snazit udelat vsecko jako uplny lowcost a „usetrene“ penize probendit treba na vetsi slevy duchodcum v mhd, nebo nejaky podobny populisticky nesmysl. Abychom se vratili k zacatklu diskuze ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 63. Crazym :

  Tak to vypadá, že se může uvažovat o dalších parkovacích plochách :-)
  Dnešní stav kolem patnácté hodiny https://screenshot.cz/D431U/

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.