Veřejný prostor Karolina – aktuálně

Nejen prostor na Karolině čelí náporu nelegálního parkování.

V srpnu jsme publikovali článek o tom, komu patří pozemek pod veřejným prostorem na začátku pěší zóny na Karolině v centru Ostravy. Majetek magistrátu města Ostravy, který ani není svěřený obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, vypadá o několik měsíců pořád stejně. Tak jako poslední roky. Běžný den zde tak vypadá jak na polské vesnici v pohraničí u dolu Turów.

S rekonstrukcí ulice Sadová a Horova však v centru města vykrystalizovala další problémová lokalita. Ta se nachází hned pod okny magistrátu města. S rekonstrukcí konkrétně ulice Horové byly vyznačeny i cyklo piktogramy. Což je absolutně v pořádku, jelikož na ulici je zakázáno stání aut. Dlouhodobě však nelegální stání je v lokalitě očividně tolerováno. Řidiči osobních aut své návyky nezměnili a ani jim nepřijde hloupé, že stojí přímo na cyklo piktogramech.

Na problém na Horově ulici upozornil čtenář. Děkujeme!

Nelegální stání je zde taková tradice

Související články


Komentáře

 1. Rdm :

  Tedy nevím jaký je aktuální stav, ale na ulici Horova nebyl ještě rok zpátky žádný zákaz stání. Takže jaká tradice?
  A ta poslední fotka je prosím odkud, poslední streetview je z Března 2019 a bez zákazu https://www.google.com/maps/@49.8424024,18.2908749,3a,75y,255.24h,88.73t/data=!3m6!1e1!3m4!1szOOFaufV1ZDnHnLEmDg-sQ!2e0!7i16384!8i8192, mapy.cz mají je o tři měsíce aktuálnější fotku https://mapy.cz/zakladni?pano=1&pid=68971649&newest=1&yaw=4.705&fov=1.257&pitch=-0.168&x=18.2908263&y=49.8423919&z=18

  Thumb up 15 Thumb down 3
 2. jvndys :

  se město za chvíli naštve a naleje tam asfalt🥶😆 ne… doufám, že tohle vidí a je jen otázkou času, kdy se tohle změní proboha, je to hrůza…

  Thumb up 7 Thumb down 2
 3. Hans :

  Já asi nechápu tu narážku na důl Turów??

  Thumb up 27 Thumb down 1
 4. davidb :

  Rdm:
  Bez ohledu na umístěnou značku, tak Horova je obousměrná komunikace a tak se v ní stát nesmí.
  Její rozměry stání aut nedovolují.

  Thumb up 14 Thumb down 2
 5. Rdm :

  davidb: máte pravdu, fakticky chybí zhruba 1 metr, reálně jsem se nesetkal s tím, že bych se tam s někým nebyl schopen minout a i vzhledem k provozu v té ulici s tím asi tak častý problém nebude.
  Je zajímavé, že to dopravním policistům nijak nevadilo, dokonce nechali v druhém směru zákazovou značku umístit https://www.google.com/maps/@49.8423373,18.2906092,3a,75y,77.69h,95.11t/data=!3m6!1e1!3m4!1snAykGUO3XXIMXTHBlFUh2w!2e0!7i16384!8i8192 a v druhém směru špatné parkování neřešili, asi věděli, že k tomu nebyl zásadní důvod, viz první část mého komentáře.
  Ta rekonstrukce samozřejmě není nejlepší, nevím jak to je s vedlejšími pozemky, ale silnice se mohla pro parkování rozšířit a hlavně vytvořit oddělená cyklostezka, protože ty piktogramy jsou to nehorší řešení jaké může někoho napadnout.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 6. balde :

  no k parkingu v Ostravě ze zvlastní zkušenosti, pokud někde stojí vozidlo v zákazu, nebo na reservé, tak jelikož je na Ostravu tak jedno max 2 odtahovky, tak se nemusíte vůbec bát, že by vás odtáhli max dostanete pokutu, když budete stát na reserve třeba pro firmy nebo osoby a podobně. Pokud například má firma reservováno více míst a vy na jednom budete stát a ostatní budou volná tak máte 100% jistotu že vás neodtáhnou. A když už dostanete pokutu, tak jí dostanete za zastropovanou cenu, kterou reguluje magistrát na 200 Kč. Takže asi tak. Dokud se auta nezačnou ve velkém odtahovat a pokuty nebudou za 1000 Kč, tak se nic nezmění. Jo a botička je jen o trošku pravděpodobnější než ta odtahovka.

  Thumb up 6 Thumb down 11
 7. Dan :

  Rdm: Vzdyt i v tech vasich odkazech je znacka zakaz zastaveni. Hned na zacatku ulice.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Hans: Přes léto jsem projížděl vesnici Sieniawka u dolu Turów. Absolutní bordel na cestě. Auta si jezdila jak chtěla. I v protisměru. Stály kde chtěla. Stejný bordel jak na Karolině. Zážitek umocněn o to víc, že za vesnici hned začíná Zittau.

  Rdm: edit

  Thumb up 7 Thumb down 7
 9. Rdm :

  Dan: na jedné straně ulice, na druhé ne.
  Martin [msstavby.cz]: vždyť ten zákaz je jen na posledních asi 30m a nikdo tam nestojí, tak kde je problém?

  Thumb up 5 Thumb down 1
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Rdm: Moje chyba, na streeitview mi preskakuji data ze snímání ulice. Značka tam byla. Pak ne. To však nevylučuje to, že teď stojí auta na cyklo piktogramech. A viz teda davidb:

  Thumb up 1 Thumb down 2
 11. davidb :

  Rdm:
  To, že zákaz stání v místech kde nejsou dva třímetrové volné pruhy, PČR neřeší a řidiči nerespektují, je bohužel fakt a má to asi co dělat s mentalitou.
  Já chtěl jen dát vědět, že i když tam není značka, tak se tam nesmí stát.
  Ano, chybí cca metr.
  Ano, je škoda, že se tam neudělal šikmá parkovací stání do zeleně. Pozemky až k plotu patří městu, ve správě ho má MOaP.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 12. rom :

  Situace na Karolině je zrcadlo vedení města a MP. Lidé nemají prakticky žádné obavy porušovat předpisy, parkovat kde chtějí, ničit a znečišťovat veřejný prostor – bo policie a politicky jsou absolutně neschopní, lidé se jim prakticky tímto chováním vysmívají.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 13. Rdm :

  Martin [msstavby.cz]: to mě právě zajímá, protože když se podívám na streetview u sebe, tak tam ta značka není a snímky jsou datovány k Březnu 2019, tak mě překvapuje, že máne nějaké aktuálnější snímky. piktogramy chápu, ale to píšu, že je podle mě chyba v celém projektu.
  davidb: opravdu je to mentalitou, nebo mohou existovat nějaké zákonné výjimky https://mapy.cz/s/bavalofemu https://mapy.cz/s/gupucohuju ? Nemůže to být prostě tak, že pokud to místní podmínky dovolují, tak je parkování možné na užší silnici? Mě to zaráží hlavně z toho důvodu, že v zemi, kde lze vytvořit něco takového https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/jihomoravsky-kraj/1317718-uherskym-hradistem-prochazi-kuriozni-cyklostezka, by tam nikdo tu zákazovou značku nedal už dříve.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 14. thvari :

  Ve vilové čtvrti pod radnicí má být dlážděná ulice a úhledné podélné parkovací zálivy s placeným parkováním. Opravené je to tím pádem špatně.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 15. Správní orgán sděluje :

  thvari: Hned vedle velká parkovací plocha pro úředníky a k tomu podzemní parkoviště s 200+ místy. Jestli není něco špatně s vámi.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 16. Summerboy :

  davidb: Ja teda nejsem uplne nejlepsi motorista, ale neznam takovy predpis, ze se nesmi stat na ulici, kde nejsou dva trimetrove volne pruhy. A i kdybych to znal, tak s sebou nenosim pasmo, abych si zmeril, jak siroka ta ulice je. Takze kdybych mel auto a vjel do te ulice, s klidnym srdcem bych tam zaparkoval, pokud bych nevidel zakazovou znacku. Pokud to je skutecne tak, jak rikate, tak jak to tedy maji ti ridici vedet, ze tam nesmeji stat, kdyz tam nevidi zakazovou znacku? Tim prirozene nijak neobhajuji stani na cyklistickych piktogramech. Ale zajima me to z logickeho hlediska.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 17. thvari :

  Správní orgán sděluje: ideálně by ta ulice měla fyzicky znemožňivat parkování až na výjimky úplně, protože všechny vily tam na pozemcích parkování mají a magistrát jej má pod zemí, ale to by bylo na nás asi už moc progresivní… :)

  Thumb up 9 Thumb down 5
 18. balde :

  thvari: souhlas, to samé Ostrava Třebovice, kde lidi jsou líní si otevřít branku tak parkují na chodnících a na cestě, kde neprojedou dvě auta pak vedle sebe. V tomto díle to řeší Gebrian na příkladu Švýcarské obce, kde buď parkujete na vlastním pozemku nebo pešek.

  https://www.stream.cz/gebrianvs/monte-carasso-mala-svycarska-obec-slouzi-jako-priklad-celemu-svetu-206067

  Thumb up 7 Thumb down 2
 19. davidb :

  Rdm:
  Některé obce to řeší tak, že komunikaci zjednosměrní a tak stačí jeden třímetrový pruh.
  Tu mentalitu jsem směřoval hlavně k tomu parkování u Karoliny. Tam mi to prostě rozum nebere.
  Ale jak můžete vidět v baldově odkazu, tak to jinde prostě jde. Ta neochota si otevřít branku, nebo si rozšířit možnosti parkování na svém pozemku je u nás prostě velká.

  Summerboy:
  Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy.
  https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-361-2000-sb-zakon-o-silnicnim-provozu/f2084425/

  Thumb up 7 Thumb down 1
 20. O. :

  balde: „jsou líní si otevřít branku tak parkují na chodnících a na cestě“ – to je kazdopadne spatne, ale na druhou stranu „buď parkujete na vlastním pozemku nebo pešek“ je snad jeste horsi. Jakoze ve „svoji“ obci budeme parkovat jen my, mistni, ale kdyz prijedeme k vam do vasi obce…, tak co? Kdyz budou mit takovy dementni pristup vsude, tak muzeme auta zrusit uplne. Toho bych se opravdu nerad dozil, takze s temito extremistickymi napady bych byl hodne opatrny.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 21. tjov :

  davidb: rigidní vynucování 3m pro každý směr zvedne ze židle tolik lidí, že je to politicky naprosto neprůchozí. Teorie a realita se tady rozchází naprosto opačným směrem – příklad nově rekonstruované ulice Mojmírovců – auta stojí po obou stranách a komunikace má celá šíři 7m – teď si to ověřuji v PD k realizované stavbě. Tož tak.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 22. Petr :

  Nevím co se tu píše o nelegálním stání.Prvně ať jsi magistrát zamete před svým prahem.Když je plné zoo tak za účasti MP se parkuje na trávě a cyklostezkách a vůbec na místech kde to jasně vyhláška zakazuje, když je fotbal ve Vítkovicích je to úplně stejné i parkování v křižovatkách.To najednou zákon jaksi neexistuje.Ale nedej bože jít něco vyřizovat a stát někde třeba 10 minut tak to už je na pokutu a zákony už existují.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 23. davidb :

  Petr: tjov:
  Jasně že se to děje.
  Třeba k tomu někdy dospějeme, že zákony budeme dodržovat sami, bez restrikcí.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 24. Vítek :

  Plocha vedle ulice Horové je nedořešená. Na tak významném místě by se určitě hodila kvalitní parková úprava zeleně.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 25. sonicyouth :

  parkování na té dlažbě je hnus a tam prostě rovnou odtahy aut (pokud to není jen na vykládku a nakládku zboží, osob).
  Celkově ohledně parkování v OVě nerozumím proč na volném míste v rezidentní zoně nemohu parkovat jako návšteěvník (ať už centra nebo za prací).

  Rezident nedojíždí autem do práce = auto parkuje u domu a nikdo mu jeho místo nezabere.
  Rezident dojíždí autem do práce = ráno odjede..na jeho místo zajede návštěvník a nebo pracující v centru a po 15h mu zas místo uvolní.
  Využilo by se to místo počas celého dne.
  Pokud někdo bude argumentovat tím, že rezident po návratu z práce chce mít místo jisté a nemá kde zaparkovat tak tento problém se neřeší ani teď jelikož bez kartičky se můžu na jeho místo taky postavit.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.