VajglOVA

Náročně údržbový veřejný prostor říznutý mentalitou části kuřáků udělal z Ostravy jeden velký popelník.

V listopadu jsem zabývali vlastnostmi štěrkových záhony, které se v poslední době rozmohly převážně v Ostravě. Negativa štěrkových záhonů převažují nad pozitivy. Musíme dodat ještě jednu negativní vlastnost. Kuřácké části populace očividně připomínají popelník. Samotná složitá údržba a čištění štěrkových záhonů pak z Ostravy dělají nikotinovou zahrádku. Nutno podotknout, že častý výskyt nedopalků je také u kanálových vpustí. V záhonech a zelení s ponechanou hlínou, nebo mulčovacími směsi se nedopalky vyskytují mnohém méně, nebo prakticky vůbec.

Chodník na ulici Nádražní

Chodník na ulici Tyršova

Sokolská třída u Magistrátu města Ostravy

Nedávno rekonstruovaný prostor v jižní části Prokešova náměstí

Tento záběr na strom se také nachází v rekonstruované části Prokešova náměstí. Obalit strom štěrkem, to chce hodně odvahu a málo rozumu. Stromu virtuálně posíláme „péči“, nikotin mu nepomůže.

Navrhovat veřejný prostor jako poušť. Ulice Bohumínská.

Také jsme vás informovali o revitalizace území na sídlišti Kamenec. Což je vlastně zelný prostor kolem panelových domů na slezském nábřeží Ostravice. Umístit do takového prostoru štěrkový záhon lemovaný ocelovým plechem je nesmyslné jak z hlediska mikroklimatu, tak údržby. Podívejte se, jak takový záhon vypadá po pár měsících od realizace. A ano, lemované plechem to opravdu je, musíte však pozorně hledat. Takový prostor je až nebezpečný.

Ještě nezarostlá část záhonu.

Související články


Komentáře

 1. Marian Kechlibar :

  Asi budeme muset vycvičit vrány a straky, aby ty nedopalky sbíraly… krkavcovití jsou chytří a za odměnu ochotní pracovat :)

  https://popupcity.net/observations/can-animals-be-trained-to-become-city-cleaners/

  Thumb up 12 Thumb down 1
 2. aggu :

  Možná jsem divný, ale neumím si představit, že stojím na chodníku, něco odhodím na zem, a odejdu.

  Thumb up 45 Thumb down 0
 3. Alex :

  Na zvýšení kultury každodenního prožívání v Ostravě jsou právě nejlepší tyhlety mrakodrapy. To jde hnedle každý do sebe.

  Thumb up 5 Thumb down 12
 4. rom :

  Hrajeme si na na hogo fogo – neviděl jsem, že by někdo dostal pokutu za odhození cokoliv – stačilo by 2 dny neuklízet. Plno policajtů v ulicích na procházce, kamery – na co?

  Thumb up 12 Thumb down 1
 5. davidb :

  Je to o mentalitě, jako ve více věcech.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 6. Johnny :

  Oukej, ale takhle vypadá v Brně stav po úklidu :DD

  Thumb up 12 Thumb down 3
 7. Cyklista :

  Opět se musím zastat záhonů =D Za nedopalky namohou. Mohou za to nehodní a neslušní kuřáci, kteří nedopalek odhodí do záhonu, nebo na chodník a vítr ho odfoukne do první překážky. A to, že se v hnědé mulči žlutý nedopalek lépe maskuje je snad všem jasné =) =) =)

  Toto není o jakýchkoliv záhonech, ale o neúctě každého jednoho člověka k veřejnému prostoru.

  Thumb up 18 Thumb down 3
 8. Vítek :

  Různí odborníci co to navrhuji vůbec neřeší efektivní údržbu. Např. štěrk z městem dotovaného štěrkového rožku na u Červeného kříže je rozházen v okruhu 20 metrů na cestě a chodníku. Je fakt, že je to módní věc a nevím, zda je to požadavek města na projektanty nebo to navrhují oni sami.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 9. Luděk :

  Podobný problém, možná ještě více viditelný jsou vyplivnuté žvýkačky. Jsou všude..

  Thumb up 9 Thumb down 0
 10. Crazym :

  Luděk: Za to může ta hokejka :D https://www.youtube.com/watch?v=V9QM6XogqvU

  Thumb up 5 Thumb down 2
 11. David :

  Já bych asi dodal, (kromě dalšího hloupého tématu jako tento) že mi trvalo chvíli než jsem na fotkách vůbec ty nedopalky našel… díky tomu štěrku se tam dobře ztratí a naopak nerazí na zelené trávě nebo černé půdě/bahně či šedé dlažbě. Já dávám palec nahoru protože mě zrovna v těch místech nijak nevadí a sotva si je všimnu i v reálu… čas některých osob bych opravdu chtěl mít abych přemýšlel na takových blbostech ale budiž. Díky za velmi vzdělávací topic :)

  Thumb up 13 Thumb down 17
 12. SpinJ :

  Ne, že bych se chtěl zastávat kuřáků, ale co pamatuju, tak kdysi byly sem tam popelníky, teď je buď už nevídám, nebo prostě nejsou. U zastávek se vždycky hulilo, tak by bylo fajn tam třeba nějaký dát.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 13. Dr Kohn :

  SpinJ: Jenže právě na zastávkách je kouření zakázáno. Takže se má hulit všude jinde, než tam.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 14. dave_page :

  pred nedavnem jsem na tr. zastavce u Jindricha videl, jak otec male holcicce rozbalil nejakou svacinu/bagetu/rohlik,… a obal automaticky hodil pres rameno do silnice. Nemam moral a odvahu se v podobne situaci ozvat, ale kua kalime si pod nohy sami :(

  Thumb up 4 Thumb down 0
 15. davidb :

  dave_page:
  Ano vše je to o lidech.
  O výchově – co se ta holčička naučí? Že je to normální.
  Stejné je to s parkováním.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. aggu :

  SpinJ: Ano, dopadne to jak v Čertově Lhotce, kdy „ta paní“ obsypala ulice popelníky…
  Ctěný kuřák ať si vezme svůj vajgl a strčí si ho třeba do … krabičky. Krabičku (do které se může vejít i více vajglů, dle osobních preferencí kuřáka) kuřák odhodí nebo vyprázdní do některé z existujících popelnic (nebo odpadkových košů) dle svého výběru.
  Za odhozený vajgl nebo pytlík od svačiny pokuta 1000 korun nebo 2 hodiny prospěšných prací. Sbírání vajglů.
  Problém vyřešen. Nulová investice. Nebezpečí kreativity úředníka zažehnáno.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 17. M. :

  David: lépe se ztratí v šedém štěrku než na šedé dlažbě? Ty vole kde takové inteligenty berou?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 18. SpinJ :

  aggu: S tím souhlasím, bohužel se nejen v Ostravě zákony nevymáhají a to je celý ten problém. Měšťák se radši otočí nebo jde jinudy než aby to pak musel řešit.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Alex :

  https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/uz-zase-uci-vrany-sbirat-nedopalky-40386067

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. M. :

  SpinJ: pro měšťáka je jednodušší dávat pokuty za stěrače, ale dohadovat se s nějakým hovadem co háže věci na zem, na to asi nemají koule…

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.