V ostravské zoo se otevře několik staveb

Ostravskou zoologickou zahradu letos čeká významný rok. Postupně zprovozní hned tři nové stavby, které v areálu začaly vznikat předloni, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Kalousková. Investice za více než 213 milionů korun byly financovány z dotací Evropské unie a rozpočtu města Ostravy. Za dalších více než deset milionů korun zoo upravila i jeden z centrálních rybníků.

Kromě nového vstupu do zoo se návštěvníci mohou těšit na Pavilon evoluce za zhruba 128 milionů korun, který je nejdražší stavbou v historii zahrady, a také nové průjezdné Safari asijských kopytníků.

Pavilon primátů už neodpovídá přísným kritériím pro chov zvířat v moderních zahradách.“Proto se postupně snažíme jejich obyvatele stěhovat do nově vybudovaných přírodních expozic, které jsou mnohem větší a mohou i podněcovat přirozené chování zvířat,“ vysvětlila Kalousková. Stěhování do nového Pavilonu evoluce tak čeká šimpanze nebo kočkodany Dianiny. Nový domov v něm najdou například i barevná africká prasata štětkouni kamerunští a řada drobnějších zvířat. „Nové chovatelské zařízení vzniklo přestavbou původního pavilonu vodních ptáků, který byl už několik let návštěvníkům nepřístupný. Třeba nová voliéra pro šimpanzy je v podstatě největší voliérou tohoto typu pro lidoopy ve střední Evropě. Také pro návštěvníky se zde nabízejí úplně jiné pohledy na zvířata než ve starém zařízení,“ vysvětlila Kalousková.

zoo pavilon evoluce

Hned v sousedství Pavilonu evoluce je nově přebudovaný jeden z rybníků. „Vzniklo zde několik nových ostrůvků i zákoutí pro návštěvníky, kteří zde mohou odpočívat. Najdou zde domov také některé druhy zvířat, jednak jeleni sikové vietnamští, opice giboni bělolící, na jednom z ostrůvků budou bydlet i lemuři vari, v jednom z výběhu pak velevzácní jeřábi sibiřští,“řekla Kalousková.

rybnik c 1 zoo ostrava

Úplnou novinkou pak v Ostravě bude safari, které vzniká v zadní části zoo. Návštěvníci přes něj budou projíždět vláčkem a na poměrně rozsáhlých prostorech budou moci pozorovat stáda asijských kopytníků. „Prostor nebude přístupný pro pěší, ale bude to zase něco nového, co naše zoo dosud nenabízela. Bude se zde projíždět vláčkem přímo výběhy, takže návštěvníci budou mít pocit, jako by byli přímo mezi zvířaty v přírodě,“ uvedla mluvčí. Výběhy zaujímají plochu zhruba čtyř hektarů. Vybudování safari stojí asi 51 milionů korun.

zoo safari

Nemalou změnou bude pro návštěvníky i nový vstupní areál do zoo, který nahradil léta sloužící, avšak provizorní starou budovu ze 70. let minulého století. Část objektu bude využívána jako správní budova, druhá část pak bude sloužit samotným návštěvníkům. „Kromě moderního a rychlejšího odbavování tady na návštěvníky bude čekat například velká prodejna se suvenýry a upomínkovými předměty,“ podotkla Kalousková. Výstavba přišla na zhruba 34,5 milionu korun.

zoo-vstupzdroj: archiweb.cz

 

 

Související články


Komentáře

 1. Summerboy :

  Krásné! Jen tak dál!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Balde :

  z naší ZOO se stává jedna z největších atrakcí v tomto kraji, a to uz před těmito investicemi byla jedna z nejnavštěvovanějších, takže držím palce v další projektech, protože tahle ZOO má potenciál být jednou z nej v ČR

  Thumb up 2 Thumb down 1
 3. Michal :

  Jen tak dál … určitě se zajdu podívat :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  +pridano video vystavby Pavilonu evoluce: http://www.msstavby.cz/tagy/evoluce/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Dobrá zpráva pro Ostravu: pokuta i hrozba vrácení dotace z EU jsou zažehnány“ na denik.cz: http://goo.gl/SaNIrv

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Ostravská zoo v dubnu otevře Pavilon evoluce. Uvnitř bude až 200 zvířat“ na idnes.cz: http://goo.gl/w4Xokz

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Oasis :

  Ještě začali rekonstruovat to parkoviště před novým vstupem, takže doufám, že až to dokončí, tak se otevře i ten nový vstupní objekt.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.