Úroveň předzahrádek v centru Ostravy

Deník upozornil na spor, který se rozhořel mezi vedením obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a podnikatelem Maxmiliánem Šimkem (zastupitel a člen hnutí Ostravak). Spor je kvůli vzhledu předzahrádky.

Jsou požadavky vedení obvodu oprávněné a mělo by centrální náměstí mít důstojný vzhled, který zbytek podnikatelů dodržuje? A opravdu nejde v roce 2021 vytvořit kvalitnější „vizualizace“?

Déšť je stále stejný prevít, přesto se od poloviny příštího týdne schyluje díky stoupajícím teplotám k nefalšovanému začátku sezony předzahrádek! Mnohé jsou už sice v provozu a dávají lidem zapomenout na krušné měsíce v sevření koronaviru, ne tak posezení před nově zrekonstruovanou Restaurací Ostravar Maxmiliána Šimka přímo v historickém centru krajské metropole na Masarykově náměstí. Provozovatel netuší, zda posezení vůbec otevře, radnice mu vzkazuje, že to je jen a jen na něm. V čem je problém a jak se dobrat jeho řešení?

JAK TO VIDÍ PROVOZOVATEL?
Tahají mne za nos. Chci předzahrádku, a to je problém „Tak vypadá postcovidová podpora živnostníků,“ míní ironicky podnikatel vlastnící rohový dům na jihovýchodním konci Masarykova náměstí v centru Ostravy. V tom je restaurace, která má po obnově a čeká na otevření.

„Chci samozřejmě venkovní zahrádku a v tom je nějaký problém,“ vysvětluje Šimek s tím, že povinný souhlas z dopravní policie sice má, nicméně svolení od centrálního obvodu k pronájmu pozemku stále nikoliv. S radnicí Moravské Ostravy a Přívozu si nyní dokola mailuje o konkrétní podobě. „Má vizualizace není podle jejich představ… ale žádné konkrétní poznatky o jejich představách nemám,“ pokračuje živnostník. Od úřadu dostává pouze snímky okolních předzahrádek na náměstí. Plus upozornění, že radní chtějí znát podobu posezení před jeho Restaurací Ostravar předem.

„Nelíbily se jim židle, chtěli u mě podobné, jako vedle v cukrárně,“ poznamenává Šimek. V komunikaci s radnicí tak přibývají návrhy rovněž na židle, hned čtyři modely, ratanové, s polstrováním i bez něj. Čas však běží a restauratér potřebuje zadat výrobu markýz s logy ostravského pivovaru. „Tahají mne za nos, budu muset vyhovět, abych otevřel,“ nechává se slyšet podnikatel. Zpochybňuje i cenovou politiku při pronájmu obecního pozemku – je podle něj taková, že šestiměsíční provoz zahrádky vyjde prý až na půlku ceny malého kousku nemovitosti v téže části města. „Ano, mám od obvodu dotaci na opravu fasády,“ přiznává vlastník činžáku na rohu Střelniční ulice a Masarykova náměstí. Chráněné kulturní památky, kdy řečený příspěvek sotva pokryje rekonstrukci „reprezentativního“ průčelí. Jeho vyplacení spouští i nevoli, jelikož Šimek je zastupitel za opozici…

JAK TO VIDÍ RADNICE?

„Nedovolíme v centru ostudu.“ Asi tak by se dal nejlépe shrnout postoj radnice ve věci sportu s povolením předzahrádky Maxmiliána Šimka. „Objekt není reprezentativní. Několikrát mu byly zaslány k inspiraci předzahrádky z okolí, ale vůbec je nevzal v potaz. Nereflektoval, že vizuál a kvalita musejí být na úrovni,“ míní radní pro architekturu a veřejný prostor Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) Lukáš Jansa, podle něhož se radní shodli: „Tohle ne!“ Markýzy, židle, celkový koncept byl údajně špatně.

„Příšerné. Tohle byste si nedal ani na zahradu. Je to jak půlka stanu. Otřesné,“ soudí o zaslaném návrhu místostarostka MOaP Valentina Vaňková, která s provozovateli v obdobných záležitostech diskutuje. Další z místostarostů David Witosz vysvětluje, že jde o standardní postup. „Před rokem, rokem a půl jsme zavedli mechanismus – když někdo žádá o předzahrádku, ať nám dá vizualizaci. Město se tady o něco pokouší ve věci reklamního smogu a my chceme vidět, že na reprezentativní místa v centru nikdo nedává plastové low-cost židle,“ míní Witosz a zmiňuje i další „šunt“ vybavení. Přiznává, že s novými pravidly má hrstka podnikatelů problém, drtivá většina se ale bez řečí přizpůsobila.

Jakýmsi gestem vůči podnikatelům má v této nelehké době naopak být odpuštění poplatku za předzahrádku, stejně jako v minulém roce. A platí to prý pro všechny bez výjimky. „Místní poplatek za užívání veřejného prostranství se bude opět odpouštět od července až do konce roku. Za předzahrádky k podávání občerstvení mimo provozovnu se platit nebude! Chceme centrum nastartovat,“ míní Valentina Vaňková, podle níž radnice dává úlevu také těm, kteří mají zahrádky s dlouhodobým pronájmem.

celý text + zdroj: msdenik.cz

Související články


Komentáře

 1. rasta :

  Vzhledem ke klientele pana Šimka bych navrhoval materiály, které v případě detonace způsobí co nejmenší škody na majetku a na životech. By člověk dnes ani nevěřil, že se vizualizace dělají ve Windows malování….

  Thumb up 21 Thumb down 1
 2. František :

  Vypadá to opravdu otřesně na hlavní náměstí v Ostravě, ať si najme někoho kdo mu se zahrádkou pomůže, když evidentně pan majitel nemá žádný vkus. Proč si takové lidé vůbec otevírají restauraci, když evidentně mají problém udělat i vkusnou zahrádku :(

  Thumb up 34 Thumb down 1
 3. aggu :

  Tahle „prezentace“ je zjevný trolling města, jak je u „Ostravaka“ zvykem. Pan podnikatel Šimek tohle nedělá poprvé. Kolotočářský styl ala 90s, arogance. Stačilo by se přitom podívat na historické fotky. Velká markýza a kvalitní ohrazení se kultivovanou zelení funguje jako magnet. Ale ne, raději to pojmeme v designu zaplivané čtyřky. Ten pán ustrnul někde daleko v minulosti.
  Nepovolil bych ani o milimetr.

  Thumb up 33 Thumb down 2
 4. thvari :

  aggu: máš úplnou pravdu, přesně jak je u Ostravaka zvykem od jejich založení. je to strana záškodníků a čistých prospěchářů, kterým o celkové blaho Ostravy vůbec nejde. v tomto případě pan majitel schválně nedodržuje dané regule, aby pak mohl lhát, jak ho město diskriminuje jako živnostníka. ubohost.

  Thumb up 24 Thumb down 2
 5. Raptor :

  Hnutí Ostravak je hnutí, které je snad už na ústupu, bohužel mladí neomarxisté v podání p.Jansy tady, nebo Witosze v estebácké „akci rozkaz zněl jasně“- Dětský ráj Komenského Sady, nám dávají málo nadějí na normální svět v Ostravě. Jejich nutkání nám toho správného světa je snad ještě horší variantou než Semerák.

  Thumb up 5 Thumb down 20
 6. Tom :

  Raptor: Sorry,ale taková rétorika patří spíše na web SPD. Asi bych šetřil pojmy jako neomarxista, je lepší kritizovat konkrétní věci, co vadí, než používat silné výrazy bez obsahu.

  Thumb up 12 Thumb down 7
 7. R. Řeha :

  Raptor: To je hodne smutny a neinformovany nazor. Mozna byste se mel zeptat u najemkyn, jestli s vasi interpretaci souhlasi i po 2 letech spoluprace s nami.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 8. xxx :

  Tohle patří maximálně tak na Balkán.

  Thumb up 7 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.