Úpravy části Prokešova náměstí

Fotografie dokončených stavebních úprav části Prokešova náměstí u kavárny U Černého stromu v centru Ostravy. Práce byly zahájeny na podzim roku 2020.

Autor: Zahradní architekt Ivan Tachezy

Toto místo se dočkalo zeleně, květin a přibyly také nové prvky mobiliáře a lavičky k posezení. Rozsáhlá dlážděná plocha se zmenšila a sjednotila s prostorem před budovou Nové Radnice. Rozsáhlé vydlážděné prostranství se zmenšilo na úkor zelené plochy, která se rozrostla o 80 m². Přibyly tři vzrostlé svítele latnaté, vyvýšený trvalkový záhon olemovaný cortenovým plechem, nový trávník a několik dalších záhonů. Upravena je zeleň i u blízkého památníku.

Do úprav bylo zahrnuto také nové veřejné osvětlení, stojan na kola, moderní, designové odpadkové koše a lavičky s podsvětlením ledkovými svítidly. Dva vzrostlé převislé buky ve stávající zatravněné ploše zůstaly zachovány, došlo pouze k odstranění přerostlých keřů. Upraveno bylo také okolí památníku odsouzených k nuceným pracím v době totality. U kavárny vznikla volná odpočinková plocha s trvalým sezením pod nově vysazenými stromy. Místo pro zásobování i provozní prostor pro zahrádku blízké kavárny zůstalo zachováno.

zdroj text: fajnova.cz

Související články


Komentáře

 1. MareK :

  Jsem na rozpacích…

  Na chodníku nevidím použití betonové dlažby 20*20, což mne v Ostravě značně nervózňuje, dále řešil to zahradní architekt, další důvod k nervozitě! To vše s ohledem na probíhající „regeneraci“ nedalekého Bezručova sadu. Dle mého jde o plýtvání veřejnými prostředky, takový šlendrián!

  Na vysvětlení: vyse uvedené míněno ironicky a s hořkou pachutí z přístupu (zástupců moap) při řešení zmíněného Bezručova sadu. :-(

  Thumb up 11 Thumb down 5
 2. Mik :

  MareK: Není třeba věšet hlavu! Můžete se pokochat skvělou probíhající rekonstrukcí revitalizace Bohumínská kde kostky 20×20 uvidíte v přímém přenosu ve velkém objemu ve všech třech fázích pravděpodobně s rychlostí jakou to dělají na tři roky :) ..máte možnost také vidět poddimenzované chodníky například u panelového domu u kterého má sloužit i jako vjezd pro auta celé 2m šíře. Zvláštní retardér (který trvá měsíc vybudovat) s krásnými žlutými! kostkami 20×20, které jinde v okolí nenajdete (asi zbyly ve výprodeji poslední kusy), už teď můžete vidět koleje z pneunatik na polovině retardéru ze žlutých! kostek dámy a pánové, přijeďte se podívat. Různorodé typy chodníků, asfaltů a pomalovaných žlutých čar nevídaných rozměrů. Jako bonus si můžete stáhnout originální projekt z roku 2017 a hledat rozdíly v přímém přenosu osobně, věřte, že jich je celkem dost. Vstup zdarma!

  Thumb up 6 Thumb down 1
 3. Jana Vildungová :

  Mik: Stačí se podívat (viz. YouTube) na poslední zasedání Zastupitelstva MOaP. Je to v podstatě trojboj Ožanová-Semerák-Witosz. Jinak tragédie i co se mluveného slova týče. JUDr. Semerák je absolventem UK Praha? Tak to můžeme rovnou zabalit. Katastrofa!!!

  Thumb up 11 Thumb down 1
 4. DRJPJR :

  MareK: Přece proto, že v případě Husova sadu p. Ing. “na to” potom nemůže vzít techniku na odklízení sněhu :D

  Thumb up 1 Thumb down 4
 5. DRJPJR :

  DRJPJR: Sry… Bezručova samozřejmě.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 6. Sanju :

  Je to dobré a rozhodně lepší, než před rekonstrukcí. Naprosto dokonalé by to bylo v případě, kdyby dlažba byla stejná jako v prostranství před radnicí, tím by se ten prostor vizuálně scelil a stal se nedílnou součástí náměstí.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 7. thvari :

  Sanju: a kdyby tam jezdilo míň aut, tím by se ten prostor scelil ještě zásadněji.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 8. Mx :

  Při obvyklé kritičnosti musím říct, že to mohlo dopadnou velice špatně, ale ne toto se dobře kouká a má to mnoho nápaditých netuctových prvků. Možná to není dokonalé, ale jsem moc rád za toto, určitě nadstandard. Co bych za toto dal na desítkách jiných již hotových míst.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 9. Marián Kyral :

  thvari: A kudy by měly jezdit? Postavit radnici na tepně asi nebyl moc dobrý nápad.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.