Úprava předprostoru kina Luna

Popis a vizualizace úprav předprostoru kina Luna v Ostravě

„Od začátku jsme pracovali s myšlenkou zachovat něco z původního exteriéru. Jako určitý artefakt doby kdy Kino Luna vznikalo. V průběhu studie jsme dospěli k závěru, že skoro celý prostor zachováme, jen stávající betonové květináče ubouráme kvůli hlavním pěším tahům a zbytek zakryjeme novou vrstvou,“ uvedl architekt David Kotek a pokračoval: „Dále budou odstraněny stávající stromy, které kopírují Výškovickou ulici, v rámci urbanistického otevření prostoru k protějšímu kostelu. Stromy umístěné v prostoru betonových květináčů ponecháme.“

Podle navrhované studie vznikne v exteriéru před Kinem Luna lehce zvlněný povrch, který je tvořen částmi současných betonových květináčů, které se překryjí vodopropustným betonem. Na tento povrch bude přichycena tenká pryžová vrstva, která s vrstvou betonu překryje stávající prostor a povrch zvlní. „Toto zvlnění bude hlavně patrné v místech dnešních betonových květináčů s ohledem na hlavní pěší trasy, kde povrch bude kopírovat dnešní rovný asfaltový podklad a bude v takové šíři, aby umožňoval průjezd mechanických strojů na odklízení sněhu. Zvlněná „krajina“, která zde vznikne, bude doplněna bodovými světly, lampami a aktivními vodními prvky,“ uvedl dále Kotek.

Pryžová litá vrstva bude obsahovat tenké proužky, které z různých směrů povedou k hlavním dveřím kina a budou grafickým doplněním povrchu. Kolem pryžového povrchu, který vymezuje exteriér stávajícího kina, bude nová zámková dlažba. Co se týče mobiliáře, v rámci doplnění exteriéru budou přidány odpadkové koše a lavičky. V prostoru zvlněného povrchu vzniknou tři vodní prvky, jeden v místě dnešní fontány a dva další v jeho blízkosti, které budou nasvíceny bodovými diodami a budou obsahovat několik čerpadel pro efekt fontány. „Tento zklidňující vodní prvek ještě více podtrhne zkvalitnění tohoto veřejného prostoru,“ řekl závěrem Kotek.

„Kino Luna se postupně stává něčím, na co můžeme být právem hrdi. Po digitalizaci a výměně sedadel přicházejí na řadu další etapy rekonstrukce a úprava prostoru před kinem je jednou z nich. Celé prostranství se zkulturní a bude odpovídat významu, který Kino Luna pro náš obvod má,“ uvedl starosta Karel Sibinský.

kino luna

kino luna

kino luna

kino lunaAutor projektu: PROJEKT STUDIO

zdroj: ovajih.cz

Související články


Komentáře

 1. mJožka :

  A jízdní kola se opět budou přivazovat ke sloupkům dopravních značek? Proč se k novým lavičkám a odpadkovým košům nepřidají i funkční stojany/opory pro kola, ať je to ve stejném stylu? :-(

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Nimrod :

  Už jsem to komentoval na FB – na dotaz kolik taková sranda bude stát mi architekti samozřejmě neodpověděli, na dotaz proč tam dávají červený „tartan“ napsali, že chtějí mít „na červeném koberci“ Salmu Hayek. Myslíte, že to jsou standardní odpovědi? Tady jde vidět, jak vážně berou normální lidi, když jim takhle směšně odpoví. Jako do soutěže dobrý, ale realizace? Jsem minimálně skeptický…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 3. aggu :

  Asociace kina s „červeným kobercem“ je fajn ;) Doufám ale, že při rekonstrukci nezapomenou vyměnit i ten prudce devadesátkový neon s nápisem Luna.
  Ještě odpálit ten hotelák naproti, vydláždit okolní chodníky, posekat trávu a možná tam zajdem s rodinkou na procházku.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: FB obecne neni z principu striktne seriozni kanal a zrovna FB projektstudia jede spis ve stylu frikulin, nez nejake ultraseriozni prezentace. tudiz salma hayek je imho adekvatni odpoved pro tento komunikacni kanal.

  stejne tak dotaz „kolik to bude stat“ citim taky trosku na blbe adrese.. je to jak ptat se malire, kolik bude stat nejaky obraz, az bude hotov. neni to relevantni a ptat se na takove zalezitosti ma cenu jen galeristy (rsp. investora).

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. aldik :

  No teda na vizualizacích nic moc.. a hlavně ta příšerná červená, fuj. Však ten stávající prostor není až tak zlý, jen se o něho teda moc nestarají.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Nimrod :

  Hynek [msstavby.cz]: nejde o serioznost, byly tam stejné vizualizace, jako čerpáte vy tady. A doatz na investiční náklady je relevantní, jelikož projektant by měl mít představu o ceně – když mu obec zadá úkol, aby udělal projekt, vždy k tomu je i rozpočet. Takže asi tak…Vzhledem k tomu, že vím že projektantskýž rozpočet je jiný než vysoutěžený, tak je mi i jasné, že skutečná cena bude jinde…ale o tomto mě nikdo poučovat nemusí :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. David :

  Hehe, tak trosku vykradacka B.I.G.(Bjarke Ingels Group)…….http://www.dezeen.com/2012/10/24/superkilen-park-by-big-topotek1-and-superflex/
  Ale pekny navrh, jen je otazka, jak dopadne realizace????

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: jasne, ja jen tvrdim, ze na FB muzou klidne na takovy dotaz odpovedet obrazkem strycka skrblika..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  David: Principem to podobné je.
  Úpravy u kina Luna s mi velmi líbi.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Riči :

  Pochybuju, že se ti slavni architekti budou zajimat o tuhle diskuzi, ale je to dost amatersky ztvarnene. Celkove je napad super,ale v detailech (v nichž je krasa panove) je to dost odflakle. Myslet si v roce 2013, že když nvm coby tak tam „placnu“ fontanu a lidi se z toho posadi na prdel je na profesionalni urovni pata a mata. Pridejte smysluplne cesty prostorem (zastavka budu – vchod), travnik na posezení a proboho ponechte stormy kolem výškovické ulice (nebo je vyměnte za živy plot).. hluk z ulice to misto zabije. A pukud to chcete propojit s kostelem posunte přechod dal od křižovatky, nějakých 30 metru. A probijte si cestu auty na parkovišti před kostelem. V Rekapitulaci: super napad, i kdyby ho čorkli, ale provedení by zvladli lip děti ve školce s voskovkama a krepakem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Ivana Kubesová :

  Úpravy u kina Luna jsou zajímavé, jen bych změnila barvu. Doporučila bych přidat peníze na výstavbu semafóru pro chodce, před kinem. Chodí tudy děti nejen do kina, ale taky do dvou škol za kinem. Zdá se mi to důležitější, když už jsme u té rekonstrukce.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Pytlik :

  No nevím, ale někteří diskutatéři jsou tady úplně někde jinde. V prvé řadě, rozpočet projektu je jedna věc, tu by měl zvěřejňovat snad jen investor, druhá věc je za jakou cenu se to postaví, v dnešní době je to třetinová cena vůči ceně od projektanta. Myslím, že na tohle naše republika a lidé připraveni nejsou, jsou to projekty, které jsou sice hezké, ale naši vandalové z toho udělají boudičku na dříví. Co se takových zásahů jako posun zastávky, přechodu apod týká…žijete v realitě? Máte představu kolik dotčených to zasáhne a kolika lidem to bude vadit? Nelze jen tak měnit dopravní řešení v oblasti a zároveň pokud má projektant vyřešit předprostor kina Luna nemůže řešit půlku Výškovic, to není v jeho zadání a město se do takové akce pouštět nebude.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Marci :

  Fontány jsou fajn, ale chybí mi tam více zeleně a lavičky pro starší lidi.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 14. nikol :

  Bez urážky a se vší úctou, červená není vůbec pěkná pro tento styl použití. Je agresivní a neútulná. Zelená by se do šedého města hodila rozhodně lépe. Odstraní stromy a nádherné květiny a nahradí to červeným „tartanem“ či co to je…nelíbí se mi to…

  Thumb up 2 Thumb down 3
 15. Martin :

  jak se píše výše, lidi si na prdel z vodottrysků asi nesednou, protože nebude kde. Tohle spíše bude parčík pro skejťáky, na těch betonových vlnách se asi moc dobře sedět nebude. Není kam dát nohy, není se o co opřít. Ach jo :-(

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. Alča :

  Nezlobte se na mně, ale hrozný!!! Minimum zeleně, žádné lavičky agresívní barva, nevhodně zvolený a zbytečně drahý povrch. Nic pro normální lidi, kteří chodí do práce a občas si zajdou do kina. Při čekání se proplétat mezi skejťáky vyslechnout si slovník o který vůbec nestojím a být ve střehu aby mi někdo nezajel vnuky, nebo psa až budu procházet. Na to se vůbec netěším a kazí mi to návštěvu kina už teď.
  Tohle staví zase jen pro pár lidí a ne pro ty s jejichž daní se to platí a rádi by měli kolem sebe pěkně a příjemně. Tímto se rodině, která za mnou přijede do Ostravy, určitě chlubit nebudu, neb si toho všimnou sami a budou se divit co to je. Jako vždy, chceme být světoví tím, že máme motýlka a přitom nám čouhá sláma s bot….

  Thumb up 2 Thumb down 4
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Alča: Nejedná se o skate park.Povrch to ani neumožní. Stávající stromová zeleň je ponechána.

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.