Úprava břehů řeky Ostravice

Již i slezský břeh se dočkal důstojného přístupu k řece Ostravici u Sýkorova mostu.

Bezbariérový přístup pro chodce a cyklisty vznikl v místě původního rozpadlého a zarostlého přístupu. Nově zde najdete schodiště s posezením, visutou vyhlídkovou galerii. Dokonce není projekt postižen všemožnými reflexními a žlutočernými pásky na každé hraně, rohu, ploše.

Jediné, co se dá projektu vytknout je umístění zábradlí mezi posezením a stezkami. Chápeme, že ČR je bohaté na bezohledné lidi. Ale stále umísťování plotů a zábradlí nikdy lidi ohleduplnosti a respektu vůči ostatním nenaučí. Takto jsme veřejným prostorem formování již od mala.

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Nepropadej panice, ještě není všemu konec, ovečky potřebují lajny stejně jako ploty a žlutočerné pásky. Takže jsou stále ve hře a mohou se objevit, protože je to přeci v jejich zájmu a ANO, děláme to pro ně :DD

  Thumb up 4 Thumb down 8
 2. Ondřej K. :

  Jasně, že budu vypadat jako věčně nespokojený ostravák, ale člověk si nemůže pomoct a říká si… Proč? Vypadá to jako prezentace různých druhů zábradlí. Jeden typ na mostě, jiný nad řekou u stezky, třetí odděluje stezku od schodů, čtvrtý na vyhlídkové plošině a na druhé straně přes řeku prosklené zábradlí a nijak extra se to k sobě nehodí. Navíc tam má člověk pocit, že sedí přímo na křižovatce, chtělo by to nějakou stěnu, která by oddělila posezení a plošinu od hlavní cesty, třeba by se chytly nějaké letní stánky a místo by navázalo na protější Dock. Každopádně je fajn, že něco takového vzniká a vždy je prostor pro zlepšování :)

  Thumb up 13 Thumb down 3
 3. Janko :

  Souhlasím, to spodní zábradlí u schodů je zbytečné, jinak super.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 4. 109 :

  Vypadá to hezky a jde vidět, že se někdo snažil, ale podobně hezky vypadala na počátku třeba i Karolina. Dnes jsou kolem ní všude nedopalky, flusance, žvýkačky, rozpadlá dlažba, prošlapaná tráva, a tak pokud nebude na nábřeží řádná údržba a občas to tam nevezmou i vysokotlakými pistolemi, dopadne to stejně. A možná by bylo vhodné doplnit k silnici nějakou citlivou protihlukovou zábranu, např. z kamene, zeleně tam nyní poněkud ubylo a kamiony tam jezdí často.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 5. David :

  to zábradlí je teda velký úlet, nevím koho z autorů napadlo udělat takovou zábranu… ještě by tam mohli být i záhony květin ať to má nějakou lepší estetiku než jen tráva….

  Thumb up 3 Thumb down 2
 6. O. :

  „Chápeme, že ČR je bohaté na bezohledné lidi.“ – Jestli mas takove zkusenosti ze sve socialni bubliny, nevztahuj to prosim na celou zemi. Mam celkem dost procestovano, a toto tvrzeni opravdu neni pravdive.

  Thumb up 14 Thumb down 13
 7. thvari :

  neblbnete se stenama, vzdyt by to vypadalo hnusne. logicke by bylo zuzeni cesty na dva pruhy, coz by umele omezilo provoz, rychlost a tim i hluk. ja to rikam furt, ale ostrava ma tak paradne siroke silnice a vsude tolik mista, ze kdybychom je zuzovali do jednoho pruhu a staveli podel nich v obou smerech cyklostezky, mame razem nejlepsi cyklistickou infrastrukturu v republice

  Thumb up 13 Thumb down 5
 8. Michal :

  Pěkný článek, pěkné fotky. Až na ten grc o bezohledných lidech.

  Thumb up 10 Thumb down 9
 9. Aleš :

  Osobně se mi projekt moc libí a konečně se začíná otevírat prostor kolem řeky!!! Navštívil jsem hodně evropských měst a vůbec se nemáme za co stydět. Ostrava je trendy a cool, víc odvážných projektů.:)

  Co se týče „zábradlí“, nedej bože, že bych se tam něco stalo. Tak by se určitě našel nějaký chytrolín, který by chtěl odškodné. Je to minimalistický prvek, který dotváří prostor a nějak zásadně neruší.

  Thumb up 18 Thumb down 3
 10. Martin [msstavby.cz] :

  O.: Nechci se dotknout něčího nacionalismu nebo národního cítění. Ale ne nadarmo samotné město vydalo „manuál“ jak se chovat na kole. Cedule s manuálem jsou ted umístěny u některých stojanů na kola a vyšlo i video.

  Ne. V mé sociální bublině takoví lidí nejsou. Ale pokud zavítám na kole na nějakou vytíženější cyklostezku. Například tu kolem Ostravice, tak se z bezohledností setkávám pravidelně. Někteří cyklisté nemají problém zastavit uprostřed stezky, jedou i dva, tři vedle sebe. I když je stezka úzká atp. Nejlepší byla jednou jedna matka s dvěma malými dětmi kteří si zastavili uprostřed zatáčky. Jako kdyby nešlo jít na kraj. Pak jsou chodci, co jsou místo po chodníku po stezce atp. Myslím, že každý se s takovým chováním a despektem také setkal.

  Já toho zatím tolik neprocestoval. Jen západní a jižní Evropu. Ale setkal jsem s jinou mentalitou a určitě větší ohleduplností vůči ostatním.

  Thumb up 17 Thumb down 9
 11. O. :

  Martin [msstavby.cz]: To prece neni o zadnem nacionalismu, ani o jinych podobnych nalepkach. Ja mam procestovano kus sveta, Evropu zapadni, vychodni i jizni, i celkem dost mist mimo Evropu, a pokud jde o bezohledne jedince, opravdu jich u nas neni vice nez jinde. Prijde mi uplne zbytecne to „sr.ni si do vlastniho hnizda“, to je u nas asi bohuzel nadprumerne.
  Na vytizenych cyklostezkach, silnicich, sjezdovkach, rekach, atd. samozrejme potkas i vice bezohlednych lidi, stejne jako tam potkas vice lidi prijemnych, vice mladych, vice starych, … Zalezi ceho si vice vsimas :)
  A ty manualy, kde maji ruzni dobros.rove potrebu porad urcovat ostatnim co maji a co nemaji delat, to je skoda slov…
  Preji at mas vice stesti na slusne lidi, a celkove vsem vice tolerance.

  Thumb up 18 Thumb down 7
 12. David :

  O.:
  Pane O.. mozna jsi cestoval ale misto kochani se okoli sis mel vsimat detailu jak jezdi na kolech v zahranici! Martin ma naprostou pravdu, to ze zastavi skupinka lidi uprostred cyklostezky se muze stat opravdu jen u nas, to ze jedou i dva vedle sebe a brani ostatnim je taky Ceska specialitka… Ten komentar tohoto clanku je zcela v poradku :) a to probirame jen zdejsi cyklisty, do tech „ehm ridicu“ aut se radsi poustet ani nebudu…

  Thumb up 8 Thumb down 14
 13. thvari :

  Martin [msstavby.cz]: podle mého je to i tím, že cyklodoprava u nás není pořád tak rošířená a lidi prostě neví, jak se vůči ní a v ní chovat. kdybychom měli víc stezek a lidí na kolech, lidi by se to rychle naučili, protože by je k tomu donutil tlak té všudypřítomnosti toho cyklodopravního jevu :) jinak není nic lepšího než zvoneček na kole a pokud někdo brzdí stezku, vycinkat ho :-D

  Thumb up 6 Thumb down 3
 14. Crazym :

  thvari: Jj, i já jsem si poprvé v životě letos na jaře zvonek pořídil a když už musím na cyklostezku tak ho s cca 50% úspěšností používám. Takže zhruba polovina použití je k ničemu ale i to už považuji u nás za úspěch a tak si ho nechám :DD https://www.bike-forum.cz/foto/detail/54041-boze-zhresil-jsem-podruhe

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. Leny :

  Klasicky utok autoru techto stranek, kteri neopomenou pozurazet nas Ostravaky nebo rovnou vsechny Cechy. Shazujete se tim sami.

  Thumb up 20 Thumb down 14
 16. thvari :

  Crazym: jinak v Holandsku je tohle treba bezne, taky se tu stava, ze jedete a pred vama jedou dva lidi vedle sebe a kecaji, takze na ne clovek musi cinknout, jeden uhne, no a jede se dal :)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 17. David :

  Leny:
  jaký útok, o čem to meleš? To že tady prostě lidi neumí jezdit a řídit jak mají je prostě fakt… žádná urážka. Pokud jsi jedním z těch patronů klidně, ale doporučil bych odjet mimo hranice na západ a podívat se jak funguje doprava a pak se vrať za pár týdnů a zhodnotíme jestli tenhle článek uráží anebo informuje o realitě!

  Thumb up 6 Thumb down 12
 18. koudy :

  Strašně bych si přál aby to stejným tempem šlo opravdu až dolů k řece. K břehu.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. Adam (ten hodný) :

  Vždycky si říkám, že je škoda že přes Ostravu neteče opravdová řeka. Nábřeží je udělané krásně, a bylo by ještě krásnější, kdyby Ostravice nešla v tom samém místě „přeplivnout“, z nábřeží by člověk sledoval lodě a ‚život na vodě‘.

  Odra v Ostravě to samé. No, nezbývá než se radovat z maličkostí :)

  Thumb up 13 Thumb down 1
 20. Leny :

  David: Je zřejmé, že nechápete, o jakou urážku jde, když si tady dovolíte cizím lidem tykat ve stylu „Co to meleš“. Dále bych byl rád, abyste mi řekl, odkud víte, že neznám jiné země. Hezký den, burane.

  Thumb up 4 Thumb down 10
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Leny: Klasický? Funguje zde diskuze. Byl bych tedy rád, kdyby jsi svůj dramatický výstřel poosvětlil. Opravdu by mě zajímalo, kde jsi ke své domněnce přišel. Na to, že se na FB chlubíš, že jsi občas na ČT, tak bych čekal projev více na úrovni.

  Kdybych chtěl obyvatele Ostravy urážet, je celý web stavěny jinak. Nepíši zde o pěkných stavbách a projektech. Podařené rekonstrukce, nové podniky. To vše práce Ostravaků. Spíše co může obyvatele Ostravy urážet je tvůj „outfit“ z 20. prosince 2017 :o)

  Thumb up 9 Thumb down 13
 22. Leny :

  Martin [msstavby.cz]: Jsem velmi rád, že mám fanoušky, kteří mě rádi stalkují několik let dozadu 😃

  Thumb up 7 Thumb down 2
 23. Leny :

  Martin [msstavby.cz]: Kdyby byl z vaší strany zájem ještě o další fotky, tak doporučuji navštívit můj Instagram (Leny JL), případně mohu i nějaké podepsané zaslat. Hezký den.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 24. O. :

  David: No jasne Davide, Cesi jsou proste prachbidni zaostali mizerove, kteri si snad ani nezaslouzi zit ve vyspele Evrope. Psali to v Blesku, ne? Nechci ti brat iluze, ale i v Rakousku nebo Nemecku (to jsou asi jedine evropske zeme, kde jsem jel i na kole) se stane , stejne jako u nas, ze se na cyklostezce objevi chodec. Staci zazvonit, zapiskat nebo rict neco slusneho, a chodec normalne slusne uhne, taky stejne jako u nas. A pokud jde o ridice, at nechodime daleko, tak napr. i v Rakousku se najde spousta ichtylu, co na prazdne tripruhove dalnici jedou v prostrednim pruhu. Je jich minimalne stejne tolik jako u nas. Takze asi tak. A to je muj posledni offtopic prispevek v tomto vlaknu.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 25. Adam (ten hodný) :

  Cyklostezky jsou jen pro cyklisty? A připadá vám normální zvonit a pískat a pokřikovat na chodce??
  To já jako zapřísáhlý antikolista mám při přiblížení je každému cyklistovi troubit??
  On totiž každý cyklisty na cestě zavází a ohrožuje sebe i ostatní, tak podle vaší logiky proč by ne?
  Možná jen pro to, že jsme zvířata žijící ve společnosti, tak by jsme měli být ohleduplní i když ostatní nejsou ;)

  Thumb up 5 Thumb down 9
 26. Mira :

  Já se tomu zábradlí ani moc nedivím. Spousta cyklistů „závodníků“ tam projíždí někdy opravdu vysokou rychlostí a to posezení na schodech nemá od té cyklodálnice odstup a dokážu si představit, jak do tam nečekaně proběhne třeba nějaké dítě. Samozřejmě to zábradlí je dost krajní a nehezké řešení, ale nějakou – aspoň optickou – bariéru by to mezi schody a cyklostezkou chtělo.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 27. Rýša :

  Mně se ta úprava líbí. S tím, co tam bylo nebo spíše nebylo předtím – nebe a dudy.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 28. Petr :

  Vypadá to moc dobře, a spousta lidí si tam už našla cestu, ty schody a lavičky jsou každý dne plné. Akorát je docela ostuda, že pár měsíců po zprovoznění to už překopávají…

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.