Turistický výtah na Vysokou pec 1

Panoramatický šikmý skipový výtah, který se začal v úterý usazovat, váží čtyři tuny, je široký téměř tři metry a vysoký dva a půl metrů. Projíždět bude po stávající konstrukci skipového mostu, původně sloužícího k dopravě vsázky do pece.

„Stejně jako se dříve nakládala do skipového výtahu třeba železná ruda nebo koks, budou se teď nově do skipu nakládat naši návštěvníci. Výtah je poveze cestou bývalého technologického toku materiálu až k samotnému hrdlu pece. Do tlamy pece, kam se dříve suroviny vsázely, ale už samozřejmě návštěvníky nevhodíme,“ tvrdí Petr Koudela, ředitel zájmového sdružení Dolní oblast Vítkovice.

„Vlastní kabina výtahu je prosklená speciálním tvrzeným vrstveným sklem, v horní části je sklo čiré, ve spodní části neprůhledné černé. Kabina bude zavěšená na dvojici silných ocelových pozinkovaných lan,“ vysvětlil Vratislav Čapek, ředitel společnosti Tramontáž Chrudim, která výrobu výtahu zajistila.

První návštěvníci budou moci výtah vyzkoušet až na jaře příštího roku, kdy bude Vysoká pec č. 1 zpřístupněna veřejnosti po celkové rozsáhlé rekonstrukci.

celý článek: novinky.cz, denik.cz

Související články


Komentáře

  1. Pavel :

    Tenhle projekt hodně změní tvář Ostravy, taková malá Ostravská revoluce. Najednou všechny kostičky do sebe začínají zapadat, dočkali jsme se dálnice, kvalitního vlakového spojení mezi Ostravou a Prahou, výstavby nového centra a i jiných staveb. Kvalita bydlení jde taky nahoru s tím jak se v Ostravě staví nové a nové byty. Bohužel by to chtělo třeba oživit Mošnov, ale na to by jsme potřebovali nejdříve 100 tis. pak najít nájemného zabijáka a potom tam dosadit nějaké kvalitní manažery prahnoucí po penězích.

    Thumb up 0 Thumb down 0
  2. marian :

    tam už se napakovalo tolik lidí! všechny ty projekty na modernizaci za evropské a krajské peníze. a my si můžem jenom tipnout, kolik procent z nich skončilo v rukách krajských funkcionářů a manažerů. o letiště nikomu z nich nikdy nešlo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.