Takto bude vypadat Slon v Dolní oblasti

Moravskoslezský kraj, DOV a Pivovar Radegast vyhlásily uměleckou soutěž na zpracování sochy slovanského boha Radegasta pro areál Dolních Vítkovic pro „Slona“, tedy bývalý elektrostatický filtr. 30.4.2015 byl vybrán vítěz.

Vítězný návrh:

JIŘÍ PŘÍHODA

Nejvíce viditelnou změnou mého návrhu pro druhé kolo soutěže je vlnění bílé stěny za „zády“ filtrační jednotky, která v horní části zároveň vykružuje „Radegastovu přilbici“. Zvlnění se týká i menší opačně orientované části a je podřízené třetinové proporční struktuře vůči nejvyššímu bodu jednotky komínu. Rozhodl jsem se k tomu kroku pro zintenzivnění prožitku ve smyslu monumentality versus měřítka lidského těla, které považuji za absolutní, stejně jako čas.

Jako skrytý „bonus“ svého projektu vidím v zapojení vnitřku filtrační jednotky a to jeho příčným protnutím otvorem/tunelem středem spodní částí filtračních komor. výsypek. Lávka uvnitř tunelu nás zavede do tmavého prostoru vertikálních „sklípků“ elektrolitického filtru, kde nám pod nohami budou svítit čtyři otvory, zasklených výustí výsypek filtrů. Do prostorů „sklípků“ mezi jednotlivými filtračními rošty.

Nové proporční uspořádání obou „přilbic“, umožní zvětšit rozměry nově vložené horizontální plošiny pod výsypkami filtračních komor pro různé společensko-kulturní
akce a to na cca 22x15m. Již na této plošině bude mít návštěvník možnost nahlédnout dovnitř jednotlivých komor nad ním a to zasklenými výustěmi výsypek.

Původní návrh jsme prezentovali v článku Vítkovický „Slon“ se stane Radegastem.

zdroj: dolnivitkovice.cz

Související články


Komentáře

 1. Alex :

  Komické Světlíkovo panoptikum bude obohaceno o výplod snaživých obrozenců s první půle 20. století. Co přijde dále, Rukopis Zelenohorský? Socha svatého Rothschilda?
  To jen potvrzuje smutnou pravdu, že ten samolibý tlouštík, co se tak rád prezentuje jako mecenáš a sběratel, je ve skutečnosti zbohatlický vidlák a nerozeznal by umělecké dílo, ani kdyby jej s ním mlátili po hlavě.

  Thumb up 15 Thumb down 22
 2. aggu :

  Jsem si říkal, kolik minut bude Radovi nebo Alexovi trvat, než začnou zase hrdinně bojovat po internetu se Světlíkem ;)
  Trapné. Navíc, argumentační fail, Alexi ;)
  K věci, nechápu, proč ta soutěž byla vůbec vyhlášena a jaký má přínos pro Dolní oblast. Není to zlé, ale „je to tam navíc“.
  Jestli DOV směřuje k tomu, aby každý m2 měl svoje (ekonomické) využití, tak to chápu, ale aby to nedopadlo jako počínání Burdy na hradě, který je pod jeho vedením na úrovni sklepa strašidel.
  Možná by někdo měl marketingové oddělení DOV trochu krotit.

  Thumb up 19 Thumb down 5
 3. Alex :

  Ještě že je zde aggu, arbiter elegantiarum, ale také rozhodčí ve věci argumentační logiky (kterou zřejmě studoval v Cambridge, kde se mu tolik zažral pod kůži anglosaský newspeak).

  Poněvadž napíše-li kdokoli, že DOV je duchaprázdná splácanina, je to nonsens, ovšem napomenutí od aggu, tytyty, marketingové oddělení, no to si v DOV dají všichni bradu do dlaní…

  Thumb up 9 Thumb down 9
 4. miv :

  Mě se to líbí. Palec nahoru.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  Alex: nechapu, kam miris, nekdo je odpurce DOV, nekdo priznivce. napominat ma aggu stejne pravo jako ty tady psat o samolibem tloustikovi (i kdyz kdyz uz jsme u toho Cambridge, tak poukazovat na neci fyziku jsou techniky argumentace z materske skoly)

  Thumb up 8 Thumb down 5
 6. Ac :

  http://ostravablog.cz/zpravy/sberaci-zelezneho-srotu-pomalu-rozebiraji-dolni-oblast-vitkovic/

  Stav minulý a stav stávající, komu se co líbí, ať si vybere.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 7. Alex :

  Hynek [msstavby.cz]:

  Že DOV je od počátku skladištěm nesourodých projektů, bez smyslu pro míru a vkus, je stále zřejmější. Že za tím stojí pan Světlík a jeho megalomanská ješitnost a bezohledné parazitování na cizích zdrojích (intelektuálních i hmotných), je známo každému, kdo se měl tu smůlu přiblížit k němu na méně než deset kroků.

  Že postava jménem aggu si osobuje pravomoc posuzovat a případně shazovat cizí postoje, je taktéž zřejmé každému, kdo si zrovna s ním nehude tu jeho. A okřikování ze strany adminů je vždy směrováno výhradně na ty, co si nenechají líbit jeho poněkud chtěný ostrovtip.

  A nechat si zhyzdit figuru otylostí může být projevem choroby, to je jasné. Avšak v Světlíkově případě je tento trend nápadně v souladu s jeho nestřídmostí ve veřejných projevech. Takže to bude spíše vada charakteru.

  Ale kdo vůli k pochopení nemá, ten nepochopí.

  Thumb up 8 Thumb down 8
 8. Adam :

  Špatná zpráve pro pana Příhodu. Čas není absolutní, a lidstvo to ví už 100 let. Měl by se vrátit do školy a přestat plácat nesmysly.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Alex: A proto ten „zbohatlický vidlák“ patří k blízkým přátelům jednoho z největších galeristů v Praze Zdeňka Sklenáře.

  Mimochodem, kdo dal tobě právo rozhodovat, co je a co není správné? A osobní urážky skryté za intelektuálním ( někdy až nadřazeným ) vystupováním si odpousť.

  „A nechat si zhyzdit figuru otylostí může být projevem choroby, to je jasné.“ Co to jako je? :D

  Thumb up 4 Thumb down 4
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  Alex: „je známo každému“, „je stále zřejmější“.. ;))

  a adminy vynech. martin ma mozna min trpelivosti, ale ja vystupuju az kdyz se tu hadate na osobni bazi. pokud budete resit stavby a ne ega, nebude tu muset nikdo nikoho „okrikovat“. a aggu neni zadny chranenec, vsimni si kdy jsem se do toho vlozil.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 11. Miv :

  Ac: Pěkný nostalgický odkaz. Zajímalo by mě jestli tehdejší Rado, který plakal nad laxností přístupu v DOV, je ten Rado, který píše zde.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. balde :

  rád bych informoval dalším projektu, v budově vedle šachty směr k místecké, už vevnitř probíhají práce na vestavbě lezeckých stěn, prosvítaly v oknech když jsem sebyl podívat na Hlubinu

  Thumb up 2 Thumb down 1
 13. thvari :

  jako proc ne, akorat mi to pripomina takovou tu vyhlidku pro plavciky, maj tam i zachranny kruh (1 obrazek vpravo). mozna pred tim pak svetlik vykope venkovni bazen :D :D

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. dan :

  tak to je humus teda

  Thumb up 2 Thumb down 3
 15. Xavier :

  No nevím, nevím. V těchhle „postmoderních“ pastiších se ne příliš nevyznám. Štvou mě ale lidé, kteří si uzurpují absolutní právo v rozhodování v otázkách krásy/ošklivosti. A pokud ještě u toho mistrovsky mávají naprosto přízemním příkladem argumentace ad hominem a myslí si, že aby někdo takovýto argument objevil, musí si projít kurzem logiky na Cambridge, tak je to jednoduše pitomost druhého řádu!

  Thumb up 5 Thumb down 2
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  balde: jj, psali jsme v clanku o hlubine. zkusim se tam mrknout, zitra se tam budu pohybovat

  Thumb up 1 Thumb down 1
 17. Rado :

  Vidím, že se tady někomu po mě stýská :-)

  Thumb up 0 Thumb down 2
 18. acdlcia [msstavby.cz] :

  Už ten popis je komický – vertikální zvlnění příčně naváže na horizontály kosodélníku a protne se stočencem tunelu… Prostě je to takový bezúčelný rovnák na vohejbák sloužící jen pro zviditelnění autora a majitele. Za mne je to hnus, vyhozené peníze a vůbec se to tam nehodí.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 19. Rado :

  aggu: Já s panem Světlíkem po internetu nebojuji :-) Ale stojím si za tím, že za leskem DOV je třeba hledat bídu na Landeku. Něco se panu Světlíkovi povedlo, něco je rána vedle, jako třeba Slon, za mě ostatně kýč jak bič, do DOV to nepatří.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 20. Jan :

  Jako vítězné řešení z těch všech hrozných ještě „dobrý“, ale chyba dle mne jaksi v zadání. Jak může někdo chtít dělat ze SLONA nějaký Radegast? Jakou ta figura má souvislost s DOV?? Jen pro pár sponzorských tisíc takhle, nezlobte se za ostřejší termín, prostituovat NKP. Už jsem to psal, chápu, že adaptace je v DOV nutná, aby organismus přežil, ale pár desítek tisíc na natření toho drobka, by se věřím našlo. Vždyť to je památka/umělecké dílo samo o sobě, není třeba dokrášlovat.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 21. Alex :

  Mno, nejspíš si sám pro sebe téma DOV a přilehlých oblastí uzavřu.

  Nicméně, dovolil bych si obecnější poznámku:
  Ostrava, díky své historii, bývala ušmudlaným, divným městem s divnými lidmi, mluvícími divným přízvukem – nicméně městem, které mělo svůj charakter. A díky svému bizardnínu prorůstání bydlení, obchodu a průmyslu byl součástí tohoto charakteru i pitoreskní ráz města. A to jak v důsledku historie starší, tak i přínosu v historii mladší – ve druhé půli 20. století, ať se nad tím ošklíbá kdo chce, jak chce.

  Po revoluci byla chvíli možnost využít tento historický potenciál a vytvořit z Ostravy navštíveníhodné, zážitkově bohaté místo, vyhledávaný cíl turismu – právě pro tu pitoresknost a unikátní charakter – viz např. spontánní vývoj původní Stodolní.

  Prakticky neomezená komerce, spolu s chamtivými nebo lidsky omezenými politiky a nevůlí probudit ve veřejnosti pocit sounáležitosti s městem a jeho hodnotami, nicméně udělala své, z Ostravy se stala zcela zaměnitelná mašinka na bydlení, přežívání a dovolenkové úprky do Chorvatska.

  A z potenciálu zbyla nová pitoresknost – kombinace vybydlených tradičních městských budov, strádajících veřejných prostranství, krabicoidních openspace a šopáčů, několik symbolů rostoucí nové byrokracie. Zbytek jsou zapolystyrenované paneláky, obarvené na Neználkovo Sluneční město.

  A jak do tohoto schématu zapadá DOV? Stejně, jako Nová Karolina a jiné komerční projekty. Privátní objekty, zhodnocené za veřejné peníze (prvotním záměrem byla plošná sanace, teprve tlak několika skupin aktivistů stál u zrodu plánu zhodnotit území za pomoci strukturálních fondů EU pod záminkou ochrany kulturního dědictví).
  Postupem času se ukazuje zoufalý nedostatek koncepce a řešením je usilovná snaha přesunout aktivity z jiných – veřejně vlastněných – městských lokalit na toto privátní území. A tím je opět zhodnocovat za veřejné peníze.
  Sekundárním úkazem je snaha zaplnit lokalitu komickými artefakty a nesourodými aktivitami bez ladu, skladu a myšlenky, místo propagovaného Verneova Ocelového města plechobetonový Disneyland.

  Co bude, ukáže čas. Které projekty se stanou inspirací pro rozvoj města a které budou jen suchou součástí dosavadní stagnace s barvotiskovou fasádou.

  Thumb up 9 Thumb down 8
 22. Rýša :

  Alex: Docela přesný a výstižný pohled na Ostravu. Škoda, že je tak pravdivý….

  Thumb up 2 Thumb down 3
 23. Miv :

  Rýša, Alex: A víte co je nejhorší? Jednou se téhle pitoreskní době říkat staré dobré časy s charakterem a potenciálem …

  Thumb up 1 Thumb down 1
 24. Rýša :

  Tak ode dneška tu máme Bolt Tower. Jaksi nechápu, proč zrovna tento návrh byl bezkonkurenční a zvítězil. Co má Usain Bolt společného s pecí? No možná, že pan Světlík, když se už s ním skamarádil, plánuje, že Zlatá tretra by slušela i DOV. Místa tam je zatím dost a dost…..

  Thumb up 1 Thumb down 6
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Protože bolt v angličtině znamená šroub. A nástavba působí pohybem krychle po šroubovici…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 26. Ac :

  Rýša: Fail

  Thumb up 4 Thumb down 1
 27. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Tak to jste mne opravdu poučil. Vůbec jste nepochopil. Jako vždy!!!

  Thumb up 0 Thumb down 5
 28. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: To možná ty…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 29. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: ….každopádně já.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. Jan :

  Nevíte někdo, zda bude realizováno někdy?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.