Proměny Ostravy #137

Křižovatka dnešních ulic Bohumínská a 28.října ve Slezské Ostravě.

30.léta 20. století
promeny ostravy

2014promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Aneb jak kvůli rychlostní cestě zničit historické centrum Slezské Ostravy.

  Thumb up 24 Thumb down 3
 2. zerdě :

  skoda, jak je to tam puste :(

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. Rýša :

  Jiřík: Nechápu, jak Vám mohli dát mínusy, když jste napsal pravdu. Škoda, dnes to mohla být zajímavá část staré Ostravy.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 4. Michal :

  Ty domy by určitě padly, i kdyby tam ta cesta nevznikla. Vždyť v okolí se bouralo ve velkém ještě celá osmdesátá léta. Keltičkova a boční ulice padly prakticky celé, dodnes je velká část prázdná. To byly desítky domů! A stará slezskoostravská radnice zřejmě taky strašně vadila:

  https://amo.ostrava.cz/cs/vystavy/vystava-zapomenuta-ostrava/stara-slezskoostravska-radnice-tesinska-ul.-c.-p.-131/c-documents-and-settings-danekra-plocha-radnic3v.jpg

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. thvari :

  Michal: tohle mě vždycky neuvěřitelně vytočí. ale je to pochopitelné, někde jsem slyšel, že plán byl historickou Ostravu úplně zbořit a vystěhovat všechny do sídlišť. tak se to očividně povedlo jenom zčásti.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. thvari :

  ale nesmíme se rozčilovat. čo bolo to bolo, nemá cenu se ohlížet. teď se o Ostravu musíme starat a rozvíjet ji, jak nejlíp umíme.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 7. Ross :

  thvari: Mělo padnout i Masarykovo náměstí a Stará radnice. Všichni se měli přestěhovat do nově stavěné Poruby a v těchto místech měly být doly.

  Ze stejného důvody padly i domy a vily poblíž lávky na Ostravský hrad?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Rýša :

  Ross: thvari:
  Ano to je pravda. V současnosti ale brečíme nad prolukami, které ani být nemusely. Proč zrovna Ostrava měla takovou smůlu. Nejdřív masívní bombardování a po válce jen bourání a bourání všeho, co připomínalo minulost. A hlavně měla a troufám si napsat, že stále má smůlu na čelní politiky.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 9. Oraz :

  Když už jste u těch proluk… Ví někdo, co se děje v proluce poblíž Hotelu Harmony v Mariánkách? Je to tam rozkopané a visí tam cedule „Stavba povolena“. Více jsem si ale ničeho z tramvaje nevšiml

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Oraz: http://www.msstavby.cz/zastavba-proluky-marianske-hory-18-09-2013/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. aggu :

  Každý z nich se „podepsal“:
  http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/vyznamne-osobnosti/galerie-starostu-a-primatoru

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. Adam :

  Rýša: Jen tak pro faktickou přesnost. Ostrava nebyla masivně bombardována. Byl tu jeden středně velký taktický nálet, a několik menších. Žádné kobercové bombardování cílené na civilní obyvatelstvo. Masivní bombardování zažil Londýn, Varšava, Drážďany, Tokyo, a podobně.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 13. Rýša :

  Adam: Dík za upřesnění. Myslel jsem, že většina proluk je z bombardování. Takže zřejmě spousta domů musela k zemi z důvodu, co psal Ross. Tím je to smutnější….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Jan :

  Rýša: Ale velká část proluk je z bombardování. Např. většina proluk nebo jejich nevkusných poválečných nahrazení na ulicí Zámecké v centru je dílem toho středně velkého taktického náletu, který zmiňuje Adam. Zemřelo při něm přes 400 lidí. Viz např. toto: http://ostrava.idnes.cz/pred-sedmdesati-lety-nicily-ostravsko-stovky-bomb-fw9-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140829_2094869_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Adam :

  Jan: Ano. Je dobré si uvědomit, že za úspěšný zásah se při odhozu z větší výšky tehdy považoval klidně i dopad 300 metrů od cíle, a kolikrát se netrefili ani do správného města. I při cíleném taktickém náletu to padalo všude možně, a navíc to byly spíše menší bomby. Z toho pochází ten typický vzor roztroušených jednotlivých proluk, většinou po jednom domě.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.