Studie Nové radnice Ostrava-Poruba

Jak jsme již informovali, začal nový ročník architektonické soutěže pro mladé talenty Young Architect Award 2012. V rámci této události Vám po deset nedělí představujeme poněkud výživnějším způsobem u nás doposud nezveřejněné soutěžní projekty z minulých ročníků, které se týkají regionu.

Dnes práce přihlášená na YAA 2011: Studie Nové radnice Ostrava-Poruba od Petra Hudečka.

Lokace

Místo pro stavbu radnice se nachází v Ostravě Porubě, na dolním uzávěru Hlavní třídy. Okolní zástavba se formovala od 50. let. Hlavní třída byla projektována hned v prvním urbanistickém plánu. V místech parcely byl navržen přísný geometrický park, který korespondoval s formalismem dobové výstavby. Koncem 60. let vznikl plán na zástavbu pozemku panelovými byty. Tento záměr byl uskutečněn jen z části. Postupem času se okolní parcely zastavovaly různými sídelními útvary. Od budovy okresního soudu, přes byty po prodejní halu řetězce Interspar.

Koncept

Návrh reaguje na formální osu Hlavní třídy, v ostatních aspektech je však formalismus potlačen. Jedná se o soubor budov vytvářející radniční okrsek. Budovy jsou situované na čtyřech z pěti kopců tvořených z výtěžky při stavbě podzemního parkoviště. Do největší budovy jsou situovány odbory. Na vedlejším kopci se nachází obřadní síň s odborem matriky. Tento a sousední kopec, na němž je umístěn altán, jsou spojeny alejí. Zasedací místnost zastupitelstva se nachází na vlastním kopci v samostatné budově. Pátý, poslední kopec je ponechán volný a slouží jako ryze neformální veřejný prostor.

Typ domu

Budova odborů

V podzemním patře se nachází parkoviště pro cca 200 aut. V patře na úrovní zemního valu se nachází zázemí pro personál, technické místnosti, archivy a sklady. V prvním podlaží je umístěná podatelna, nejvytíženější kanceláře a bufet, podlaží výše kanceláře a jednací místnost pro odbory, v dalších patrech pak kanceláře dle jednotlivých odborů.

Budova obřadní místnosti

Budova se skládá se dvou navzájem propojených provozů: obřadní síně a matriky s kanceláří oddávajícího. Budova je tvořena dvěma nadzemními podlažími.

Budova zasedacích místností

V prvním patře budovy je umístěn největší sál pro zastupitele. K sálu náleží šatna, hygienické a sociální příslušenství, ve druhém patře jsou navrženy dva menší sály, také s vlastní šatnou, hygienickým a sociálním příslušenstvím.


Za spolupráci děkujeme yaa.cz. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník soutěže je 4.7.2012. Veškeré informace najdete na webu.

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Ve světle předešlých hrůz je toto příjemné překvapení, i když je to spíš takový jednooký mezi slepými.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Kostelník :

  Urbanisticky skvele, architektonicky strasna nuda, hlavne ta nejvetsi budova…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. acdlcia :

  Tento návrh je rozhodně nejšílenější ze všech. 1: je to nehorázné plýtvání drahými pozemky a 2: „Zasedací místnost zastupitelstva se nachází na vlastním kopci v samostatné budově.“ Už vidím jak budou přebíhat na zasedání třeba v dešti nebo v zimě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Rumcajz :

  O ničem, ani se nesnažil… když už se někdo důležitě ohání, že je architekt, tak ať to aspoň stojí za to! Je třeba chovat se jako umělec a ne jako znuděný lenoch! I když to architektonické umění nakonec naštve drtivou většinu stavebníků :D :P

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  Rumcajz: ja nikde zadne ohaneni architektem nevidim :)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.