Studie Nové radnice Ostrava-Poruba

Jak jsme již informovali, začal nový ročník architektonické soutěže pro mladé talenty Young Architect Award 2012. V rámci této události Vám po deset nedělí představujeme poněkud výživnějším způsobem u nás doposud nezveřejněné soutěžní projekty z minulých ročníků, které se týkají regionu.

Dnes práce přihlášená na YAA 2011: Studie Nové radnice Ostrava-Poruba od Veroniky Waldové.

Objekt navrhované radnice je situován v oblasti mezi III. a V. stavebním obvodem Ostravy – Poruby, která se svými asi 100 000 obyvateli představuje druhý největší městský obvod statutárního města Ostravy. Řešené území budoucí radnice je ze západu lemováno komunikací ulice Francouzské, ze severu sousedí s výstavbou bytových domů a budovou okresního soudu, východní strana hraničí s okrajem přilehlého sídliště a jižní strana je vymezena komunikací ulice Polské.

Principy urbanistické koncepce vycházejí z několika hlavních zásad. Návrh respektuje stávající uliční čáru a reaguje na osově symetrickou zástavbu lemující v celé délce ulici Hlavní třídy. Osu této ulice pohledově uzavírá dominanta v podobě navrhované radnice. Koncept bere v úvahu důležitost budovy okresního soudu. Z tohoto důvodu protahuje městský bulvár dále za radnici a kolmo na něj vytváří reprezentativní třídu, v jejíchž hlavních ohniscích tak stojí budovy velkého významu. Tento nově vzniklý městský prostor je protkám množstvím obchůdků, restaurací a kaváren a vytváří tak živoucí místo, kam lidé rádi přicházejí trávit svůj volný čas.

Budova radnice na sobě zrcadlí tvář svého města. Charakteristickým prvkem místní architektury, která pochází z 50. let 20. století, kdy se centrum Poruby začalo ve stylu socialistického realismu formovat, je oblouk. Tento symbol, přetransformovaný do současné moderní podoby, nechybí ani na objektu nové radnice.

Radnice je dimenzována pro cca 300 zaměstnanců rozdělených do šesti odborů, kteří z převážné většiny pracují v kancelářích po dvou. V jedenáctipodlažním objektu se tak nachází 132 kanceláří a 12 přepážkových pracovišť umístěních v 1. NP. Součástí budovy radnice je také obřadní síň s kapacitou 100 osob a radniční restaurace dimenzovaná pro 44 návštěvníků. Oba tyto provozy jsou situovány v 2. NP a díky velkolepému schodišti umístěnému v meziprostoru „oblouku“ jsou přístupné nejen z radnice, ale také přímo z ulice. Pohodlné parkování zajišťují podzemní garáže s celkovou kapacitou 181 parkovacích míst, z toho 8 vyhrazených pro invalidy.

Budova radnice je koncipovaná tak, aby z hlavních osových pohledů působila jako socha, symbol města. Z tohoto důvody je celá východní i západní strana objektu zcela bez oken. Vodítkem pro rozmístění oken ve zbylých obvodových stěnách je rastr 0,5 x 0,5 m. Povrch fasády tvoří bílý pohledový beton bedněný do 5 cm širokých dřevěných pásů.

Za spolupráci děkujeme yaa.cz. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník soutěže je 4.7.2012. Veškeré informace najdete na webu.

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Ujde. Neurazí, nenadchne.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. acdlcia :

  Tohle je rozhodně nejlepší z návrhů co tady byly zveřejněny. Je kompaktní, nápaditý, originální (v záplavě budov co se v poslení době stavějí a jako by si z oka vypadly), ale hlavně tam opravdu pasuje. Narozdíl od předchozích dvou studií, které vypadají jako jednotka výstupní kontroly těžních strojů http://www.msstavby.cz/studie-nove-radnice-ostrava-poruba-05-12-2011/ nebo budova ministerstva války http://www.msstavby.cz/studie-nove-radnice-ostrava-poruba-2-04-03-2012/ . A jedinečné je že počítá i s dostavbou navazující na celkový průběh hlavní třídy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. aggu :

  ty okna absolutně nechápu. ale bylo by z toho imho pěkné kolumbárium.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Jiřík :

  Porubský vítězný oblouk :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Tomas T. :

  No nevim…. ale kdyz toto vidim, tak si zase rikam ze ten zeleny placek co tam je, je lepsi….. :(

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Libor :

  Doufám, že se tento návrh ztratí někde v archivu. Návrh budovy má jistý nápad, ale určitě by ji patřilo jiné umístění, než na spodním konci Leninky.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.