Studie bytového domu v Opavě

Autoři: Michal Krištof a Matěj Štrba, spolupráce Hana Liškutínová

 

Stavební řešení vychází z jednoho objektu. Jedná se o pavlačový typ bytového domu s obchodním parterem, vnitřním atriem a dvoupodlažními podzemními garážemi.  Obsluha území a logika dopravy je zachována ze současného stavu – převážně jednosměrná doprava, obousměrný vjezd do parkování pod parkem. Konstrukce: kombinace ŽB skeletového a stěnového systému. Typ pavlačového bytového domu je zvolen z důvodu velikosti a orientace pozemku s ohledem na co největší možné zhodnocení parcely budovou. Dispozičně je objekt bytový jednotrakt s obousměrnými pavlačemi, ze kterých je vždy jedna přístupová a druhá je zahradou pro každý byt. Orientace přístupových pavlačí a zahrad je volena s ohledem na prosvětlení a proslunění bytů. Pavlače i zahrady jsou kryté fasádním systémem ze sklápěcích deskových prvků z perforovaného kovu, který vytváří tepelný, světelný i intimitu nabízejíci filtr bytům.  Velikost otvorů perforace zívisí na orientaci, tepelné zátěži a charakteru prostoru. Systém je založen na použití typových prvků vyráběných i českými firmami.


Celý článek
Zdroj: bydleni-iq.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. michal :

  zajímavé, líbí

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. +via+ :

  No to je skvělý nápad zastínit stavbu stromkama a nějakým bordelem ve vzduchu. Dům samotný celkem ujde, ale sklápěcí desky tomu můžou spíš vzhledově ublížit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Martin [msstavby.cz] :

  +via+: Ba naopak. Stromu jsou do města velmi vhodné, protože vytváří stín, zvlhčují a okysličují vzduch. Fasádní systém ze sklápěcích deskových prvků z perforovaného kovu je kvůli tzv. horkým měsícům. Kdy zabraňují slunci přímému svitu do místností a tím nedochází k přehřívání uvnitř domu. Tímto se taky omezí používání klimatizace a šetří se tak energie. Zvyšuje i variabilní rozmanitost domu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Aurim :

  Jenom dodam k tem stromum ze to jsou skvele lapace prachu…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. ben :

  Také si myslím, že s tou zelení to má šmrnc. Vypadá to vzdušně a ani na vizu se nezdá, že by tahleta zeleň nějak moc stínila. K tomu v létě při přílišných vedrech výhoda lehčího zastínění stromy, v zimě pak jsou stromy holé, tak tomu zimnímu sluníčku, kterého je v tomto období málo, stromy stínit nebudou skoro vůbec.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. martin :

  Hodně pěkné

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.