Splavnění řek Odry, Ostravice a Opavy

Město Ostrava plánuje splavnění řek Opavy, Odry a Ostravice pro sportovní plavbu.

Statutární město Ostrava připravuje v současnosti investiční záměr na využití řek Ostravice Odry a Opavy pro sportovní (nemotorovou plavbu) . Investiční záměr zpracovává  firma AQUATIS a.s. a měl by být hotov v měsíci červnu 2018.

Cíle projektu :
•          Zajištění plynulého a bezpečného splouvání  na řece Opavě od Hlučínského jezera s napojením do Odry až k hranicím s Polskem, což umožní zájemci např. zapůjčení loďky na Hlučínském jezeře a jejího vrácení v atraktivní lokalitě na Landeku.
•          Na řece Odře  splavnění od Polanky nad Odrou až do Bohumína s možností pokračovat dále do Polska.
•          Výstavba slalomového kanálu pro mezinárodní závody u Hlučínského jezera , s cílem  zajistit kvalitní zázemí pro trénink a pořádání závodů (s možností pronájmu veřejnosti), které v regionu a na území Moravskoslezského kraje zcela chybí.
•          Odstranění migračních bariér vodních živočichů
•          Zvýšení turistického ruchu v lokalitě formou jednodenního či dvoudenního (v případě pokračování dále do Polska i vícedenního) splouvání  s možností navazujících služeb (půjčovny lodí, kol a in-line bruslí, občerstvení apod.).

Splavnění bylo rozděleno do dvou na sebe navazujících etap v závislosti na předpokládaných investičních nákladech a naléhavosti  realizace:

 

I. Etapa

·         Výstupní a nástupní místa pro vodáky

·         Balvanité skluzy

·         Zabezpečení jezů a stupňů

·         Tábořiště

Předpokládané investiční náklady: 42,8 mil. Kč

 

II. Etapa

·         Sdružené objekty rybího přechodu a sportovní propusti

·         Umělý slalomový kanál v lokalitě u Hlučínského jezera, rekreační využití Vrbických jezer

Předpokládané investiční náklady: 161,8 mil. Kč

zdroj: fajnova.cz

 

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Velmi pozitivní.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 2. aggu :

  thvari: Až do okamžiku, kdy vláda rozhodne o splavnění Odry do Ostravy ;)

  Thumb up 3 Thumb down 6
 3. rasta :

  A co má společného Ostrava s hlučínskou štěrkovnou? Trošku jiný okres ne?

  Thumb up 0 Thumb down 3
 4. Xavier :

  Volby se blíží, tak se Macík snaží vypadat, že i něco dělá :-D

  Thumb up 4 Thumb down 9
 5. dolil :

  To je asi můj největší sen, splavnění Odry.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 6. Xavier :

  Xavier: Kucí, nemínusujte, to je prostě fakt, že město vydává a vyhlašuje cca poslední rok před volbami líbivé projekty. Si projeďte na tomhle serveru období cca od konce 2013 do komunálek 2014 a uvidíte ;-)

  Ale jo, já nejsem negativní, mně se tenhle projekt líbí. Sice to asi nebude takové turistické lákadlo jako třeba jízda po Dunajci přes Pieninský NP, ale s tím nic nenaděláme. Jen jedna věc, píšou tam „…až do Bohumína s možností pokračovat dále do Polska.“ – to asi nepůjde, ne? I u nás jsou ty hraniční meandry Odry vyhlášeny přírodním parkem. A Poláci si to ze své strany chrání tak, že je tam myslím i v některých místech zákaz vstupu na nábřeží (kvůli možnosti eroze), vstup do vody je zakázán úplně. Tož nevím, jak do toho Polska pokračovat :)
  A taky by to chtělo začít ne od Polanky, ale aspoň od Jistebníka či spíš od Košatky. Průjezd přes Polanskou nivu by byl naprosto fascinující, i když asi i značně obtížný. Ale to by se asi lidé z CHKO Poodří stavěli na hlavu, že?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Adam (ten hodný) :

  Splavnění Odry?? Není k tomu třeba voda?
  To je asi tak reálné, jako splavnění Ondřejnice :D

  Thumb up 0 Thumb down 5
 8. Danek :

  Adam (ten hodný): Ted nevím ale splavnění Odry z Ostravy do polského přístavu Kozle….o tom se mluví dlouho.Jako prozatimní a nejlevnější var. něž se rozjede ten Zemanův sen(LAbe,Odra,Dunaj)..mimochodem taky o něm sním….smajliky tu nejsou.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 9. Xavier :

  Adam (ten hodný): Odra té vody nemá zase tak málo, ne? Pro rekreační, sportovní plavbu (nemotorovou, jak se píše v textu) je nějakých 140 cm (normální stav) málo?

  Danek: A smajlíci tu jsou. Nebo tedy spíš jdou ??????

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. xfun :

  spíš bych stál o klasickou lodní dopravu nejmíň ve stylu Baťova kanálu, ale vytvořit slalom a defacto konkurovat jižním Čechám a přetáhnout část jejich turistů zní taky pro náš kraj lákavě.. jen tak dál, hlavně aby se to brzy dotáhlo do konce, ne jako modrá tramvaj ODS..

  Thumb up 4 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.