Zásahy do krajiny – únor

Přehled významnějších stavebních projektů na území města Ostravy za měsíc únor 2018 z dokumentu „Zásahy do krajiny“.

Nově budeme zveřejňovat  i záznamy o rodinných domech. Suburbanizace Ostravska je nekontrolovatelná a velmi živelná. Celý region si zadělává na problém, který se teprve začne projevovat. Zabírání kvalitní půdy, rozšiřování obydlí do míst s minimální obslužností MHD, zvyšování individuální dopravy apod. RD převážně vznikají v obcích jako Klimkovice, Polanka, Vratimov, Horní Datyně, Stará Bělá, Nová Bělá, Krásné Pole atd…

Počet ohlášených jednotlivých rodinných domů spadajících pod stavební úřad Ostravy za měsíc únor: 45

 1. Novostavba administrativní budovy s halou, Ostrava-Svinov
  Areál vznikne mezi ulicemi Rudná, Jelínkova, Dr. Kudely.
 2. Viladomy Ostrava, Ostrava-Poruba
  U záměru jsou uvedeny pozemky, na kterých se plánoval bytový dům. Jedná se o lokalitu ulice Studentská. Zda se jedná o stejný záměr není z dokumentu jasné.
 3. Rekonstrukce bytového domu U Tiskárny 7, Ostrava-Přívoz
 4. Výstavba 5ti řadových domů Rezidence Amerika, Ostrava-Koblov
 5. Výstavba 10ti rodinných domů, Ostrava-Hrabová, ul. Na Hurtě
  Těchto 10 domů není počítáno do celkového počtu 45 RD v úvodu článku.
 6. Rekonstrukce ul. Zelená, Moravská Ostrava
 7. Vybudování a rekonstrukce hřiště TJ Sokol Koblov
 8. Přístavba ZŠ a MŠ Olbramice
 9. Novostavba administrativní budovy a haly pro výzkum, Ostrava-Pustkovec
  Stavba vznikne ve Vědecko-technickém parku Ostrava.
 10. Sportovní hala, Krásné Pole
  O tomto záměru jsme informovali již v roce 2012.
 11. Nástavba a zateplení bytových domů Kasární č. p. 1,2,3,5,6,7 a Nová Osada č. p. 1, Slezská Ostrava
  Na revitalizaci sídliště Nová Osada byl zpracován záměr, který jsme již na webu zveřejnili v roce 2012.
  Na radnici Slezské Ostravy jsme zaslali dotaz, bude-li se rekonstrukce konat podle zmíněného projektu.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. JSjr. :

  Ahoj, máme více informací k bodu č.1? Na stránkách Ostravy jsem v aktuálních územních řízeních našel: „Stavba skladovací haly s administrativou“, ale to je úplně na jiných parcelách ve Svinově. Nebo aspoň odkaz kde to najdu? Zajímá mě celá ta zóna, vím co tam bude ale zajímalo by mě v jakém jsou stádiu. Díky za info. :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Dříč :

  Bod číslo 1:
  Řeší vůbec někdo v tomto místě dopravní dostupnost?
  Ulice Dr. Kudely by správně měla být k místu napojení s ulicí Ostravskou rekonstruována a rošířena!!!
  Dále by se u pole v místě zlomu této ulice, kde končí zástavba, mělo realizovat napojení na sjezd z Rudné ulice. Pak máte nový celek rozšíření města, kde je možné „něco“ stavět, třeba ty vaše „rozházené RD“, ale kdo by tu chtěl bydlet? Viz. další příspěvek…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. Dříč :

  Bod „RD“:
  „RD převážně vznikají v obcích jako Klimkovice, Polanka, Vratimov, Horní Datyně, Stará Bělá, Nová Bělá, Krásné Pole atd…“
  A kde by měly podle vás vznikat? V kontaminovaných městských brownfieldech?
  Proč chcete zabraňovat těmto plnohodnotným obcím/obvodům v jejich rozvoji???
  Každá z výše jmenovaných obcí má kompletní fungující infrastrukturu včetně kanalizace a veřejné dopravy atd…
  Názor o nekontrolovatelném rozšiřování staveb RD je zcestný a zapáchá bolševickým diktátem! Prosím zamyslet se a přehodnotit, děkuji!

  Thumb up 10 Thumb down 8
 4. Adamous :

  Dříč:
  Na druhou stranu u bodu c.2 mne je trochu lito toho lesu, je to jinak moc pekne misto k bydleni.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 5. davidb11 :

  Dříč:
  Já už jsem to tady psal v jiném vláknu. Jsem z Vratimova.
  Mě se prostě šílená výstavba RD příčí. Srovnejte si satelitní mapu z roku 2006 a nynější.
  Může za to také malá výstavba menších bytových domů třeba takových- https://mapy.cz/s/2s0vf.
  Za chvíli tady prostě fakt budou jen samé rodinné domy, žádná pole.
  Je to jen můj názor.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 6. Luděk :

  Najednou se mluví o ničení zem. půdy výstavbou RD, ale když se stavělo porubské Tesco, průmyslová zońa Hrabová, sklady v Porubě nad Vřesinskou, porubský Kaufland, Globus, které jsou na zem. půdě to neznepokojovalo nikoho. Když jsem tehdy říkal něco o nesmyslném záboru zem. půdy bylo mi řečeno, že není potřeba, že se potraviny stejně dovážejí.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 7. kdojekdo :

  Jo, budeme mít neúrodná pole na dotace, kde se nic k jídlu nepěstuje a pěstovat mnohdy nedá a lidé budou bydlet v lesích ve stanech a mobilheimech….ti bohatší si postaví střešní byty na panelácích….

  Thumb up 2 Thumb down 10
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Dříč: „Názor o nekontrolovatelném rozšiřování staveb RD je zcestný a zapáchá bolševickým diktátem! Prosím zamyslet se a přehodnotit, děkuji!“
  Prosím? Nemám co přehodnocovat. Stačí si opravdu porovnat satelitní snímky. Jedná se především o Slezskou část okolí Ostravy. Solitérní stavby jsou zde dány již historickým vývojem. To však neznamená, že se v této době má v ní pokračovat.
  Nově vznikající roztroušena zástavba vyžaduje i nové nároky na sítě a následnou správu, který je velmi nákladná. Plnohodnotná dostupnost lokalit je pouze autem, po stále stejných komunikacích. Nárůst dopravy však v těchto lokalitách stále narůstá.

  Ať se obce rozvíjejí, ale kontrolovatelně. Dnes je to však většinou bez urbanistických plánů. Zástavba je roztroušená a nenavazuje. Jen se podívejte, jak vypadají nové komunikace v těchto lokalitách. Přát si stromy podél ulic, nebo aspoň chodník je troufalost.

  Porovnejte tyto lokality. Nová výstavba v NJ. Jasně definované uliční sít, stromy, vznikla zde i linka MHD.
  https://mapy.cz/s/2s6Uc

  A teď tahle kaše. Kde je centrum? Kde je občanská vybavenost na jednom místě?
  https://mapy.cz/s/2s6W1

  Thumb up 4 Thumb down 3
 9. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Martine jen pro zasmaní.Před cca.3 týdny…jsem tady řešil, že postavit si dům a dojíždět do města je maras(musí te mít 2 auta pro sebe a partnera+náklady na dojiždění, čas taky není pouze veličina,atd.)…každá cesta, každe ins.síte,zábor půdy atd…mimo město je prostě problém…PAk jsem psal o tom co s tím jde dělat.Placení třeba vjezdu do měst pro mimoměstské…to jsem uváděl jako příklad Londyn,Salzburg..které by šlo zpět do městkého rozpoštu, nebo vyšší dan z příjmu nebo specialní dan pro mimoměstké, vyšší cena odpadu,vodneho atd….to jsou nástroje které pomůžou proti Suburbanizaci… a proč to píši?…, protože ty i spousta ostatních mě za to kritizovala.Suburbanizace prostě bude pokračovat dokud to nebude výrazně drahší pro mimoměstké…..a pokud chceš žít mimo město kde je veškerá vybavenost tak plat.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Pro zasmání si přečti, o čem jsi psal http://www.msstavby.cz/obnova-historickych-sanci-v-hrcave-01-02-2018/

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. Rado :

  Mě to, že se staví RD, vůbec nevadí, protože je lepší splácet hypotéku i přesto, že se sazby zvyšují, než bydlet v bytě a platit nájem. Samozřejmě, občas je to divočina, za kterou mohou ceny pozemku, takže máte velký dům a pidipozemek. Taková ta klasika, kdy pozemky byly jak podle metru 800 – 1000 m2, ta už není. Každopádně kvalita života v RD je úplně někde jinde než v bytě, tak se těm lidem nedivte, že staví. Přejte jim to.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 12. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: S tebou není normální diskuze.Klasická příklad hocha z vesnice.Něco kritizuji ale když někdo příjde s něčím co by tu kritiku mohlo v sebemenším zmirnit,tak je to špatně.Ale sám nepřichazí s ničím..jsem přeci z vesnice a ten člověk navhuje něco, co by mě stálo peníze, že? Mám taky rodinu na vesnici a když jsem se s němi bavil, že musí mít kvalitnější kotel,kvalitnější palivo,revize atd…přece nebudu nic platit, mi je jedno, že je špatné ovzduší….přistup těchto lidí je šilený.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Danek:
  1. Specifikuj „klasický příklad hocha z vesnice“
  2. V odkazované diskuzi jsem se tě jen tázal, čím jsi do Salzburgu jel, že tě tam nepustili. Jelikož v Salzuburgu neexistují nízkoemisní zóny, či jiná opatření k vjezdu aut.

  Mít dálniční známku a ekologickou plaketu je něco jiného.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Na 1)na to nebudu reagovat, zamysli se a odpověz si sám.
  Za 2,)Já opravdu nevím upřímně vůbec nechápu proč se pitváte jestli v Salzburgu je vjezd zdarma či ne.Je ovšem jasné, že když jsem to tady uváděl tak jsem s tím měl osobní zkušenost.nebo myslíte , že lzu!!!.další věc upřímně, vůbec to není důležité.Použil jsem to jako příklad, jsou i jiné města v Evropě které mají nějaké omezení vjezdu s důvodu jakehokoliv…viz.těd v Německu diesely.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Jek chceš diskutovat, když na dotaz napíšeš „Na to nebudu reagovat“, když se ptám…?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Adamous :

  Nevi jinak nekdo, co se deje v blizkosti skeletu? Zahledl jsem nejake fotografie a vypada to na pripravne vykopove prace pro stavbu noveho salu J.filharmonie

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. nototo :

  Centrum zase nic! Žádný moderní hotel, žádný líbivý bytový dům, žádné zlepšení veřejného prostoru, prostě nic! Už ať je zpět Svozil, tohle je opravdu hrůza. Když ještě vidím, v jak žalostném stavu je zeleň a mobiliář, tak se křižuji. Posledně jsem si všiml, že je skoro každá zastávka v centrálním obvodě naprosto rozmlácená, polepená reklamou a obsypaná vajgly, asi už to nikdo nevnímá?! Dlažba v pěších zónách rozmlácená na padrť. Co na té radnici dělají? Semerák vyhodí za dva patrové busy 20 milionů a nazve to legráckou, ale co třeba dodělat tu Piazzettu (https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/nova-tvar-piazzetty-u-nadrazni-ulice) nebo konečně vyčistit ten podchod na ÚANu, jak sliboval, to ne? Snad to opozice využije a pěkně mu ten seznam jeho nedokončených projektů strčí před volbami pod čumák.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 18. Danek :

  nototo: No snažil jsem se střizlivýma očima okomentovat hlašku o Svozilovi…mužeš mi vysvětlit jaká je pravděpodobnost, že by se do vedení radnice obvodu opět dostal?

  Thumb up 0 Thumb down 2
 19. thvari :

  Danek: staci se podivat, kdo jsou tri nejsilnejsi strany v pruzkumech a mas odpoved. ANO, ODS, Pirati. V ostrave se mezi ne prodere jeste Okamurova SPD, protoze chude kraje voli logicky extremisty. Ale s nema ANO do koalice jit chtit nebude. Tudiz je klidne sance, ze vznikne podobna koalice jako na kraji, tedy ANO-ODS-KDU

  Thumb up 2 Thumb down 1
 20. Danek :

  thvari: No uvidíme, jen v tvém př.nikde nevidím socany? že propadli v parlamentních volbách neznamená, že propadnou tady pořád to vidím na to druhé místo..v zastupitelských.Pro mnoho(snad i většinu) lidí jsou socani jednoznačně lepší volba než ODS nebo piráti.KDU je mrtvé.O chudém kraji,SDP,Extremismu….a této tvé spojitosti se nebudu vyjadřovat…jen jsem zakýval hlavou a to nejsem jejich volič.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 21. Pepper :

  Danek: Když si srovnáme poslední komunální volby v centrálním obvodě, tak ODS měla asi procento nad celostátní výsledek ve sněmovních volbách v předchozím roce. Socani měli v obvodě 2/3 výsledek. Letos má ODS společné kandidátky s TOP09, která ač šla dolů, několik % lidí by ji stále volilo. Kolem a kolem je řekněme 15-16% na Moravské Ostravě pro ODS reálně velice možný výsledek. A ke Svozilovi – někteří k němu mohou mít více či méně opodstatněné výhrady, nicméně neoddiskutovatelným faktem je, že za něj se v centru stavělo a obvod fungoval, kdežto teď posledních 8 let prostě stojíme na místě a naprosto nic se neděje.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Syndrom Sudety.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 23. Pivoda :

  Jen tak pro srovnání:
  https://plzen.idnes.cz/byty-stavba-developer-plzen-podminky-region-investor-uzemni-plan-101-/plzen-zpravy.aspx?c=A180302_082905_plzen-zpravy_vb

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. aggu :

  Pepper: No, vzhledem k tomu, že jsme na webu o stavbách, tak bych si dovolil zopakovat a připomenout asi největší důkaz Svozilova „fungování a stavění“ – zmordování prostoru před katedrálou na odkladiště aut. A nejhorší bylo, že se nezapomněl pochválit jak kvalitně to náměstí „vyřešil“. Hnus.
  Takže za mně a lehce cynicky, někdy je lepší nestavět vůbec než blbě. Problém bojkotu výstavby v centru ze strany MOaP se volbami vyřeší sám. Semeráka nemůže zachránit ani 20 kampaní cílených na romy, jakou předvádí v MHD.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. aggu :

  Pivoda: Doporučuji nečíst noviny s placeným hype, ale až s časovým odstupem skutečné statistiky ČSÚ. Byty se ve velkém staví pouze v Praze. Ve zbytku republiky mnohem méně. Tisíce bytů se koneckonců staví i v Ostravě. V novinách kvality idnes se nedočtete, jestli se jedná o byty v bytovkách, nebo individuální RD…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. Danek :

  aggu: Uprime taky doufam, ze Semerak uz se nam tu neobjevi.Nicmene tu kampan v MHD, kterou si zrejme nepochopil…nebyla proti romum,ale vsem kteri nedodr.prepravni podminky…a vedla ke zkvalitneni MHD…a ta se dere nahoru..z bodu 0 v minul..pred par roky byla MHD opravdu socka a jsem presvedcen ze to byl velmi dobry pocin…reseni cerny pasazeru,uklizeni zastavek a vozu…asistenti prepravy atd…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. aggu :

  Danek: No, k tomu mám, snad jenom, LOL ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.