V Horních Bludovicích vznikne lesopark

Během několika příštích let má za budovou Obecního úřadu v Horních Bludovicích vzniknout nový lesopark, určený k odpočinku a setkávání.

O jeho výstavbě začalo vedení obce uvažovat před dvěma lety, a to v souvislosti s rekonstrukcí budovy chovatelů v centru Horních Bludovic na tzv. obecní dům s malým společenským sálem. Ten by měl být podle starostka Jany Pohludkové určený především k pořádání rodinných a jiných menších oslav a se zamýšleným lesoparkem by měl těsně sousedit.

„Se studií zpracování zdejšího prostoru se na nás z vlastní iniciativy obrátilo studio ODDO architects místního rodáka a architekta Marka Obtuloviče, který nám spolu s kolegy a manželkou architektkou Mai Lan Chi představil unikátní prostor k relaxaci a společnému setkávání obyvatel. V novém lesoparku by podle jejich návrhu neměl chybět ani venkovský rybník, dětské herní a edukativní prvky, ovocný sad či lesní louka,“ přiblížila starostka.

Jak architekt Marek Obtulovič dodal, on sám kdysi v Horních Bludovicích bydlel, takže území záměru parku zná.

Ve zhruba dvoutisícové obci, která se stále rozrůstá, podle něj chybí patřičný veřejný prostor, kde by si lidé mohli během celého roku odpočinout a setkávat se s ostatními.
Není to navíc poprvé, co se s manželkou a kolegy do podobného projektu úpravy krajiny pustili.

„Byť pracujeme na projektech na dvou různých kontinentech a v různém klimatickém pásmu, v jednotlivých návrzích se vždy snažíme zohlednit především tradici a kulturu místa. Ve studii lesoparku v Horních Bludovicích proto ctíme typické prvky venkova, kdy se nám silnou inspirací staly kresby a malby Josefa Lady. Vždyť co je pro tradiční český venkov typičtější než rybník, stromová alej, otevřená louka či sousedská komunita?“ uvedl architekt.

Podle starostky počítá obec s tím, že lesopark by měl být vybudován do roku 2023. Jeho přesné datum vzniku bude závislé především na finančních možnostech a na majetkovém vypořádání pozemků.

zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.