Revitalizace náměstí Družby

Ke konci roku 2022 byla dokončena revitalizace předprostoru obchodního centra Bohemia, které je součástí náměstí Družby v Ostravě-Porubě.

Ideová studie: Kamil Mrva Architects, s.r.o.
návrhová studie: ATELIER 38 s.r.o.
projektová dokumentace: STUDIO-D Opava s.r.o.
stavební práce: IDS – Inženýrské a dopravní stavby Olomouc a.s.

I když prvotní návrhy revitalizace celého prostoru vypadaly velmi nadějně, výsledná podobo je poměrně rozpačitá. Prvně se v článku podívejme na stav po revitalizaci, následně studie revitalizace záměru a ke konci článku se podíváme na původní stav lokality.

Revitalizace předprostoru navazuje na již dříve provedenou revitalizaci parkové části náměstí v jižní části lokality. Předprostorem obchodního centra a parkovou části prochází ulice Sokolovská, která by snad také měl být upraveno. V současné době náměstí spíše rozděluje a nepropojené etapy revitalizace tak zatím vytváří úsměvná provedení.

Největší změna oproti předchozímu stavu je ta, že úroveň terénu se svažovala východním směrem a jednotlivé komerční prostory měly vlastní přístupy po schodištích. Nově bylo vytvořeno několik výškových úrovní, které umožňují bezbariérové přístupy do komerčních prostor a možnost vytvoření zahrádek jednotlivých podniků.

Netradičně byly použity i kvalitní stavební materiály jako kámen, pohledový beton, zámečnické prvky v antracitovém odstínu. I použíti kvalitních materiálů však automaticky nezaručuje vznik kvalitního prostoru. Vytvořením několika výškových úrovní vzniklo i poměrně velké množství svažitých ploch, které jsou však vyplněny žulovou dlažbou. Tyto šikmé plochy jsou odvodňovány štěrbinovými žlaby s následným odvodem do kanalizace. Je škoda, že tyto plochy, které nejsou pro pěší trasy vůbec podstatné, nejsou vyplněny zelení a možností vsaku dešťové vody. Celkově se zde nachází více nově zpevněných ploch než lokalita vyžaduje.

Nově zde vznikl vodní prvek, fontána. Zde použití kamene v šikmé ploše, po které voda stéká, dává smysl.

Celkově byly v lokalitě vysázeny tři nové stromy. Dva se nachází v západní části předprostoru. Třetí se nachází u vodního prvku. Stromy byly umístěny do prokořenitelných buněk. Rovněž je v jejich okolí dlažba s větší spárou, která umožňuje zasakováni vody. Je otázka, zda tyto opatření budou fungovat a stromy budou vitální. Umístění zpevněných šikmých ploch totiž způsobí rychlejší odtékaní dešťových vod do odvodňovacích štěrbinových žlabů s následným odtokem, dle projektové dokumentace, do kanalizace. Rovněž velké množství zpevněných ploch bude akumulovat teplo.

Celý předprostor je orientován na jižní stranu a bude tak vystaven svitu po téměř celý den. Lokalitě by rozhodně slušelo více stromů, které v provodních studiích byly zastoupeny v mnohem větší míře. Pro větší výsadbu také musel být udělán pořádek s vedením inženýrských sítí v podzemí.

Novým prvkem jsou hodiny.

Sokolovská ulice a předprostor obchodního centra v mnoha místech oddělují štěrkové záhony. V místní podobě realizace spíše skalky. Klasika veřejného prostoru, které ve městě funguje jen na minimu místech a je nákladná na údržbu. Zajímavé také je, že místní rezidenti nepochopili dopravní značení parkovacích stání a místo stání podélně, jak je vyznačeno, stojí zde automobily šikmě.

Podélné stání totiž umožňuje otevřít dveře do vozovky, jelikož je mezi jízdním pruhem a stáním dostatečný prostor. Při šikmém stání tento prostor odpadá a v lepším případě řidiči přebíhají přes štěrkové záhony. Vytvoření zídek je zřejmě pouze z jakéhosi architektonického hlediska.

Prostor u křižovatky Sokolovské ulice a ulice 1. Čs. armádního sboru je vydlážděn celý. Výhledově je zde plánována okružní křižovatka a část předprostoru ji ustoupí.

Počáteční laťka kvality veřejného prostoru zdejší lokality byla velmi nízko a vlastně každý zásah lze zde brát jako pozitivní. Provedení však nereaguje na adaptace města na změnu klimatu, pracování s dešťovou vodou nebo práce s prvky modrozelené infrastruktury. Adaptační prvky zároveň popisuje a navrhuje „Adaptační strategie statutárního města Ostravy na dopady a rizika vyplývající ze změny klimatu“ vypracována v roce 2017.

Prvotním podkladem k řešení lokality sloužila ideová studie Kamil Mrva Architects, s.r.o. vypracována v roce 2016. Návrh počítal s mnohem větším zastoupení zeleně, vzrostlých stromů. O ideové studii jsme psali v roce 2016 v tomto článku. Od ideové studie však prošel návrh řadou změn, až do současné podoby.

Před revitalizací se zde nacházely rozbité chodníky. Vychozené pěšiny v zelených plochách. Prostor ne zcela funkční. Nicméně plocha propustných ploch a zeleně byla mnohem větší.

Související články


Komentáře

 1. jiřík :

  Betonové peklo. V létě tam bude k nevydžení.

  Thumb up 30 Thumb down 2
 2. jiřík :

  Betonové peklo. V létě tam bude k nevydržení.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 3. Marek :

  8milety projekt!!! projektovano za mistostarostky Bajgarove, realizace za starostky Barankove.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 4. j :

  to sikme stani tam “vzniklo” organicky cca pred mesicem, kdyz bylo hodne snehu – proste tam jinak ani neslo zajet. ale naopak je to vyborne, nijak to neomezuje cestu a jako bonus to zvysilo kapacitu parkoviste.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 5. David :

  jestli tento projekt měli na starosti paní Bajgarová a Baranková, které očividně měli zůstat na pozic stážistek….
  a jak se pak proboha mohla Bajgarová dostat na místo zastupitelky a mít pod sebou dokonce územní plánování???? A tyhle individua chtějí z Ostravy udělat moderní metropoli, viz tato reference hahahahaha

  Thumb up 9 Thumb down 8
 6. Tomas :

  David: Neříkám že bych dal tomu projektu jedničku(jinak P.Bajgarova ani Beránková,nejsou autory projektu),ale kdyby na těch radnicích seděl někdo jiný,tak je to v původním stavu dalších 30let…

  Thumb up 5 Thumb down 5
 7. Tomas :

  Pardon překlep Barankova

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Janko :

  Škoda, že ty stromy nemají nožičky, to by měl asi někdo pěkně nakopnutou prdel. Nevím proč se pořád v realizacích opakuje ta samá chyba pro místo a závlahu kořenového systému, místo a prostor tam je.
  Opět promarněná šance to někam posunout !!!

  Thumb up 6 Thumb down 0
 9. Mx :

  Nebudu zatím soudit výsledek, zajedu si tam. Nicméně kvalitní použité materiály mne opravdu velice potěšily po těch zvěrstvech po celém městě, představte si tam zase tu naši zámkovou klasiku a betonové obrubníky. Co ale park vedle? Byly tady vizualizace chodníků, dokonce z žuly, tam se úprav udělaly?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. balde :

  Jako oznámkoval bych to tak dobrá 3 v kontextu co se dnes očekává od veřejného prostoru a pokud to srovnáme s top revitalizacemi co prezentuje třeba Gebrian u nás a ze světa, ale oproti rekonstrukci Kotva a náměstí jih 1- bohužel.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Mx: Jižní část náměstí Družby, tedy praková část, revitalizací již prošla. Je to uvedeno hned ve druhém odstavci. https://fajnovaporuba.cz/p/revitalizace-namesti-druzby-park

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.